Plante de acvariu

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Plante de acvariu

Mesajde duduloi » Lun Aug 20, 2001 8:47 am

Am vazut ca unii prefera ca plantele din acvariu sa fie puse in mici ghivece (de plastic sau lut ars), altii in schimb le inradacineaza in substrat.

Am vazut chiar plante care aveau la baza o mica bucata de plumb si pluteau in acvariu

Voi cum recomandati?

la magazinul ZOO de pe Selari am vazut in general plante in ghivece, dar la preturi intre 100-200 mii lei. Cred ca e un pic cam mult, ce parere aveti? E drept ca nu am vazut soiurile respective in Obor.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Plante de acvariu

Mesajde Catalin1903 » Lun Aug 20, 2001 9:19 am

Eu am incercat ambele variante de plantare: in ghiveci si in substrat. Sunt plante cu radacina puternica si ramificata care rezista bine in substrat; altele insa le-am pus in ghiveci. In ultima varianta am folosit cescute de cafea (de culoare albatru sau verde) sau cani de lut. Am avut problame cu carasii "campioni" la dezgropat plantele; de aceea dupa ce am pus radacina in nisip (substrat sau ghiveci) am acoperit-o cu pietricele. avantajul folosirii substratului este legat de inmultirea plantelor ( la plantele la care din radacina pleaca o ramificatie din care se dezvolta o alta planta)
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

referitor la plante

Mesajde razvan » Lun Aug 20, 2001 11:11 am

plantele, pot reeste foarte bine ( metoda testata) in pahare de plastic (din cele de unica folosinta, formatul cel mai mic sau in functie de merimea acvariului si de substrat din funduri de sticle de plastic de 0.5 l) cu gauri pe lateral, in care pui un disc de burete pentru fixarea plantei, iarapoi poti foarte bine sa-l maschezi cu pietris pe fundul apei, chestia cu plumbul este o solutie de moment, avind in vedere ca si plumbul oxideaza, iar oxidul de plumb nu stiu cit de benefic este pentru pesti.
plantele de pe smirdan sint intradevar deosebite si intradevar foarte scumpe, datorita faptului ca majoritatea au cresterea foarte lenta.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

scalari D scalari

Mesajde Catalin B » Joi Aug 30, 2001 7:54 am

Scalarii au fost mereu pasiunea mea, desi nu le cunosc inca toate pretentiile .Sunt f. sensibili cand sant mici , mai ales la hrana si la schimbarea apei(apa trebuie sa fie clara si bine stabilizata, altfel ii apuca greva foamei ,slabesc si mor repede).Daca au trecut de prima etapa de juniorat,nu mai ai probleme cu ei.Desi se pot obisnui usor cu fulgi tip Tetramin , eu nu concep sa nu ii hranesc exclusiv cu tubi, astfel cresc f. repede si ajung la dimensiuni apreciabile,inmultindu-se f.usor.Trebuie un acvariu mai mare pentru ei (eu ii tin in 250l) , dar te asigur ca merita efortul, si o densitate de pesti cat mai mica(sunt f. teritoriali, eu tin unul la 30l).Desi exista mai multe varietati de scalari,nu se imperecheaza toti intre ei,iar cuplurile nu sunt chiar asa fidele cum se spune(am avut un mascul care a depus cu 4 femele)Reproducerea e usoara,cresterea puilor e foarte simpla, dar le trebuie artemia vie ca sa creasca bine.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

ticsi

Mesajde Catalin B » Joi Aug 30, 2001 7:55 am

am gresit , trebuia trimis la alta rubrica
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Vin Aug 31, 2001 11:51 am

-am un ECHINODORUS de 8 ani si inca nu s-a inmultit, cum se realizeaza asta?
- de ce plantele nu mai cresc de la un timp , desi le tin lumina 16 ore pe zi? pH?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Plante de acvariu

Mesajde Gabi71 » Mie Sep 05, 2001 6:04 pm

Initial trimis de duduloi
Am vazut ca unii prefera ca plantele din acvariu sa fie puse in mici ghivece (de plastic sau lut ars), altii in schimb le inradacineaza in substrat.

Am vazut chiar plante care aveau la baza o mica bucata de plumb si pluteau in acvariu

Voi cum recomandati?

la magazinul ZOO de pe Selari am vazut in general plante in ghivece, dar la preturi intre 100-200 mii lei. Cred ca e un pic cam mult, ce parere aveti? E drept ca nu am vazut soiurile respective in Obor.


Salut,
Ma numesc Gabi si sint din Constanta.
Am cazut si eu in "patima" asta cu ceva timp in urma.
Acum am un acvariu de 96 litri in care am numai scalari (8).
Am citit mult pe internet despre acest subiect. Am chiar
o colectie impresionanta cu diverse subicte de interes in
acest domeniu, subiecte de le-am printat pe masura ce le-am
gasit pe internet (la munca sint "on-line" tot timpul iar in week-end am avut timp sa "scotocesc").
Idea cu bucata de plumb nu este buna iar motivul ti-a fost deja
explicat. Pentru speciile de pesti ce au "talentul" de a dezgropa
plantele este bine sa le tii intr-un mic giveci de lut (iti pot explica
mai tirziu si de ce este bun lutul) dar poti folosi si paharele de plastic, asa cum ti-a fost explicat.
Eu am plantele puse direct in substrat (care este un amestec)
si am asteptat intr-adevar ceva timp pina am introdus pestii
pentru ca ele sa-si poata forma radacinile.
Cam atit pentru acum. Am sa incerc sa trimit cite un mesaj
pentru fiecare subiect in urmatoarele zile mai ales ca si eu
am destule probleme pentru care as dori sfatul vostru.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde duduloi » Joi Sep 06, 2001 9:23 am

intrebare absolut banala:

Unde gasesc in Bucuresti ghivece de lut pt plantele de acvariu ? tot ce am gasit eu era de simensiuni astronomice, ori eu am nevoie de ceva mai "soft" . Vreau sa imi pregatesc niste plante pt acvariul la care visez ... am sa merg in week end sa cumpar Cryptocoryne

mai are drum cineva sambata dimineata prin Obor ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Plante de acvariu

Mesajde cristid » Joi Sep 06, 2001 12:44 pm

Tot cumpar din Obor - Elodeea. Intrebarea mea este daca acestea sunt ramuri ? Sau mai bine spus daca cumva nu trebuiau sa aiba si radacina ?
cristid
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 24, 2001 3:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Plante de acvariu

Mesajde Gabi71 » Joi Sep 06, 2001 1:40 pm

Initial trimis de cristid
Tot cumpar din Obor - Elodeea. Intrebarea mea este daca acestea sunt ramuri ? Sau mai bine spus daca cumva nu trebuiau sa aiba si radacina ?


Salut Cristi

Este de fapt o parte din planta mama pe care tu o poti
pune in substrat unde va prinde radacini. Pe masura ca va creste poti taia si replanta partea de sus. Trebuie sa ai insa grija ca
acest lastar sa nu fie scos din substrat de "locatari" dupa
ce l-ai plantat acolo. Daca este scos de prea multe ori nu va mai prinde radacini si in final va muri (am patit asa ceva).
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde duduloi » Joi Sep 06, 2001 1:45 pm

Elodeea are obiceiul de a creste f.lunga, eu vreau sa trec pe Cryptocoryne tocmai din acest motiv
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

obor

Mesajde gascone » Joi Sep 06, 2001 2:51 pm

Initial trimis de duduloi
intrebare absolut banala:

Unde gasesc in Bucuresti ghivece de lut pt plantele de acvariu ? tot ce am gasit eu era de simensiuni astronomice, ori eu am nevoie de ceva mai "soft" . Vreau sa imi pregatesc niste plante pt acvariul la care visez ... am sa merg in week end sa cumpar Cryptocoryne

mai are drum cineva sambata dimineata prin Obor ?


Daca ai merge dumineca dimineata poate as venii si eu.
Oricum iti multumesc pentru emailul lui Gabi, care ma ajutat in incercarea mea de a salva caraseii. Daca te razgandesti trimite-mi un mesaj pe email pana vineri la ora 12:00
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Sep 06, 2001 2:55 pm

nu inteleg chestia cu ghivecele,sunt prea inestetice.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 7:54 am

cu ghivecele e chestie e gust :)

gascone, drum am sambata in Obor, nu duminica :(
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:00 am

Initial trimis de Catalin B
nu inteleg chestia cu ghivecele,sunt prea inestetice.


chiar crezi?! ;)

http://www.geocities.com/dclubine/Pic061700.html
http://www.geocities.com/sclubine/pic120900.html
http://www.geocities.com/dclubine/Pic120300.html


neeeeeaaahhh! :)
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 9:07 am



da, discusii sint superbi, da' parca zboara pe langa pervazu' de la geam. in mediul natural nu exista ghivece(nu mai incercati sa ma convingeti, nu reusiti, e un pitic de-al meu)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 9:14 am

helooooooooo

eu am guppy, nu discus! la mine in semnatura scrie clar "acvarist incepator"; prefer sa cresc guppy decat sa trec pe discus si sa imi crape in 3 zile pe motiv ca e vreo smekerie pe care nu o cunosc

la anu ma apuc de scalari, dar toate la timpul lor...

inca mai astept raspunsuri la obiect in legatura cu ghivecele...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:25 am

Initial trimis de duduloi
helooooooooo

eu am guppy, nu discus!



cata panica!!! prin pozele de mai sus vroiam sa va conving ca sunt acvarii cu ghivece care arata superb si NU sa va fac sa va luatzi discus!!!!!!! faptul ca apar si discus in poze e doar o pura coincidentza! ;)

iata un link fara discus si mai mult, cu nisip pe fund!!! si totusi are ghivece....parerea mea ...?! este si foarte cool! e mai bine asa baietzi!?
http://www.geocities.com/dclubine/Tank_large1.html


oricum...cum zicea cineva mai sus...o chestie de gusturi... so i'm off!!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 9:30 am

Initial trimis de RoDiscus



cata panica!!! prin pozele de mai sus vroiam sa va conving ca sunt acvarii cu ghivece care arata superb si NU sa va fac sa va luatzi discus!!!!!!! faptul ca apar si discus in poze e doar o pura coincidentza! ;)

[B]iata un link fara discus si mai mult, cu nisip pe fund!!! si totusi are ghivece....parerea mea ...?! este si foarte cool! e mai bine asa baietzi!?
http://www.geocities.com/dclubine/Tank_large1.html


oricum...cum zicea cineva mai sus...o chestie de gusturi... so i'm off!! [/B]

tot pervaz se cheama:rolleyes:
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 9:31 am

pace voua, tuturor

dar de unde iau ghivece?!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

drum in Obor

Mesajde gascone » Vin Sep 07, 2001 10:28 am

Initial trimis de duduloi
cu ghivecele e chestie e gust :)

gascone, drum am sambata in Obor, nu duminica :(



OK .Spue la ce ora (sambata) si cum te recunosc?
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Re: drum in Obor

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 10:43 am

Daca ai nr de Connex e totul ok. Imi lasi nr la duduloi@gmx.net si o ora la care sa te sun dimineata. De pe cartela te sun aproape gratis in week end :-))

in principiu eu vin prin Obor pe la ora 9-10 maxim

lasa-mi un email
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

STRINSE LEGARURI

Mesajde razvan » Lun Sep 10, 2001 10:14 am

CIND AI TIMP SI DACA AI SUNA-MA LA 3 11 20 21 / 2045
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: STRINSE LEGARURI

Mesajde duduloi » Lun Sep 10, 2001 11:20 am

Initial trimis de razvan
CIND AI TIMP SI DACA AI SUNA-MA LA 3 11 20 21 / 2045


te-am sunat dar erai "un pic iesit"
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: STRINSE LEGARURI

Mesajde Gabi71 » Joi Oct 04, 2001 3:33 pm

Am vazut astazi la unul din cele mai bine aprovizionate magazine de acvaristica de aici ceva ce semana cu un ghem de alge insa statea pe fundul acvariului. Mai precis seamana cu un 'cartof
din alge' verzi. Chiar si modul de a se inmulti semana cu a unui cartof in sensul ca produce o mica escrescenta ce apoi ia forma celei mari (de cartof adica). Poate cineva sa-mi spuna ce planta este pentru ca vinzatorul mi-a spus ca este muschi (este un tip ce stie foarte multe despre acvaristica dar nu aveam nici eu nici el
prea mult timp asa ca nu mi-a spus numele).

In alta ordine de idei in acvariul meu se intimpla ceva extrem de neplacut si anume cryptocorinele se topesc pur si simplu. Cred ca este de la scaderea pH-ului cu CO2 dar nu sint sigur. Duminica am cumparat o alta cryptocorina din "tirg" (nu este aceeasi specie
cu celelalte) iar dupa tratamentul standard am introdus-o in acvariu. Daca ma poate ajuta cinave cu un sfat i-as fi recunscator.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: Re: STRINSE LEGARURI

Mesajde Guppy » Vin Oct 05, 2001 2:57 am

Initial trimis de Gabi71
Am vazut astazi la unul din cele mai bine aprovizionate magazine de acvaristica de aici ceva ce semana cu un ghem de alge insa statea pe fundul acvariului. Mai precis seamana cu un 'cartof
din alge' verzi.


O fi vesicularia ... ghem de plante f marunte , folosite drept ascunzis de pui, material de cuiburi sau absorbant de murdarie daca e lasat pe fundul apei ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: STRINSE LEGARURI

Mesajde Mircea » Vin Oct 05, 2001 7:31 am

Initial trimis de Guppy


O fi vesicularia ... ghem de plante f marunte , folosite drept ascunzis de pui, material de cuiburi sau absorbant de murdarie daca e lasat pe fundul apei ...


Si eu ma gandesc tot la Vesicularia. Ca sa te convingi consulta catalogul Tropica. Daca e intr-adevar Vesicularia eu as cumpara-o rapid fiindca arata foarte cool daca se agata de lemne. Eu am incercat sa gasesc asa ceva pe aici dar degeaba.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: Planta noua

Mesajde Gabi71 » Vin Oct 05, 2001 4:44 pm

Initial trimis de Gabi71
Am vazut astazi la unul din cele mai bine aprovizionate magazine de acvaristica de aici ceva ce semana cu un ghem de alge insa statea pe fundul acvariului. Mai precis seamana cu un 'cartof
din alge' verzi. Chiar si modul de a se inmulti semana cu a unui cartof in sensul ca produce o mica escrescenta ce apoi ia forma celei mari (de cartof adica). Poate cineva sa-mi spuna ce planta este pentru ca vinzatorul mi-a spus ca este muschi (este un tip ce stie foarte multe despre acvaristica dar nu aveam nici eu nici el
prea mult timp asa ca nu mi-a spus numele).
.


Cladophora aegagropila este numele ei daca este cineva interesat. Am gasit-o intr-adevar pe Tropica dar nici ei nu spun
de unde provine si cum se creste.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator