Ponturi despre acvaristica

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Ponturi despre acvaristica

Mesajde Einstein » Lun Aug 20, 2001 3:32 pm

Salut, sunt Einstein. Ma ocup de acvaristica de 5 ani si imi place foarte mult. Am un acvariu relativ mare, de 80 de litri. Pesti,aaa?
Paaai, am gurami si macropodus(ambele specii mari), cam cate 6 de fiecare, si mai am multi neoni(vreo 20), care,deca sunt multi, creeaza o impresie extraordinara. In plus sunt pesti de grup, adica care stau impreuna in acelasi loc al acvariului, din care trebuie sa iei multi pentru altfel, nu se creeaza aspectul de pesti de grup. Pe langa acestia mai am vreo 30 de sanitari, numai albi, deoarece cei negri cresc prea mari, si, in plus, sunt si urati. Daca ai multi sanitari, nu va mai trebui sa cureti acvariul in fiecare saptamana sau la fiecare 2 saptamani, fiindca sanitarii fac curatenie.eu, de exemplu, n-am mai curatat acvariul de vreo doua luni. Suna bine, nu? Asa si este. Aici in Craiova exista multe magazine de pesti din care pot sa-mi aleg ce vreau. Imi place foarte mult acvariul meu, insa la toamna, dupa ce trec frigurile iernii, imi voi lua un acvariu de 200 de l, in care voi pune numai discusi(10-12). Dupa parerea mea, discusii sunt cei mai frumosi pesti. Am imperecheat toate speciile de pesti pe care le-am avut. De exemplu mi-au nascut si xiforii, so gupyle, si sanitarii, si neonii, dar cel mai mult mi-a placut cum fac pui guramii. Pentru a imperechea guramii, trebuie sa acoperi acvariul cu ceva, pentru ca guramilor le place intunericul(ati observat ca se tot ascund dupa plante?). Dupa ce se imperecheaza, perechea de gurami face un cosulet de spuma(!?!) la suprafata apei, in care depoziteaza icrele. Este foarte spectaculos. Cam asta e tot deocamdata. As mai avea destule de zis, darm-am cam plictisit de scris. Aaa, inca ceva: nu folosesc niciodata plante adevarate, deoarece fac alge pe suprafata geamurilor de la acvariu(ca si lumina), si, in +, pot avea boli (ciuperci. Eu folosesc numai plante de plastic.
Spuneti-mi si voi ce credeti despre acvaristica, ce v-a placut si/sau nu v-a placut la diferiti pesti, si ce sugestii aveti.

The smartest guy in the universe, Einstein
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Mar Aug 28, 2001 3:03 am

Bun venit Einstein!
Si eu folosesc numai plante artificiale dar te contrazic putin ... plantele vii nu produc alge , ci dimpotriva , impiedica dezvoltarea lor pentru ca le consuma din apa substantele nutritive . In plus , parazitii sunt adusi in principal de pestii noi introdusi in acvariu sau de hrana gen tubifex. Trecem peste faptul ca un acvariu cu plante vii si sol arata muuuult mai bine ;) .

In rest ... sper sa ajung si eu sa inmultesc gurami vreodata :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mie Sep 05, 2001 11:47 am

Explica-mi si mie ce este hrana gen tubifex, deoarece nu am auzit niciodata de ea, si prin urmare, nu folosesc. Eu imi hranesc pestii doar cu pureci, vitamine, si larve de lacusta.
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde RoDiscus » Mie Sep 05, 2001 12:12 pm

Initial trimis de Einstein
Explica-mi si mie ce este hrana gen tubifex, deoarece nu am auzit niciodata de ea, si prin urmare, nu folosesc. Eu imi hranesc pestii doar cu pureci, vitamine, si larve de lacusta.



hahahahahah! man...nu vreau sa jignesk pe nimeni pe aici si dores sa fim amici cu totzii...un clan al acvaristilor...dar pentru asta trebuie sa fim sinceri unii cu altzii...(corect chief Guperman?!)

mi se pare imposibil, daca imi dai voie, poate kiar un pik ilar :D sa cresti pesti de 5 ani si sa nu stii ce-s aia tubi!!!am izbucnit acum la postul astai insa ma tzine frateeee de la postul tau anterior cand ne spuneai ca ai scos pui de la neoni (cand se stie ca tre sa fii prea prea dibaci pentru asta; multzi nu reusesc nici makar sa ii creasca dar'mite sa ii faca sa mai si depuna!) si cand ai reprodus pasajul ala despre gurami dintr-o carte mai veke de acvaristica... ce m-a shocat insa cel mai tare (inafara de acvariul tau relativ mare de 80L) e cum vrei tu sa crestzi Discus....12 in 200 de L?! Ucigator e gandu'...de tine ce sa mai zic!? decat ca itzi dau o mare bere numa' sa imi dai si mie nishte pui din aia de lacusta...:D

eu zic sa fim sinceri unii cu altzii pentru ca nu cred ca este o rushine in a nu astii ceva ci mai degraba o virtute in a avea curajul o recunoaste, de a intreba!!
imi cer scuze daca am atakat pe cineva!
over.
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Mie Sep 05, 2001 12:19 pm

imi cer scuze si pentru incoerentza cuvintelor din mesajele mele dar fiind la munka scriu mai mult in graba si pe ascuns!;)
merci.
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

:((((((((((((((((((

Mesajde Einstein » Mie Sep 05, 2001 1:39 pm

Da tu cine te crezi ma?
Cum adica e imposibil sa nu stii ce-i aia tubi??????????
Daca n-am auzit niciodata de ei, este pentru ca nu folosesc.
Mereu cand ma duc la magazin cer mancarea pe care o folosesc de obicei: pureci, vitamine si larve de lacusta.
Daca vrei o sa-ti trimit si poze cu puii de neoni si cu cei de gurami.
Si de ce ma rog n-as putea creste discusi?
Ca zice marele crescator de pesti, regele nostru, al tuturor acvaristilor din Romania? Du-te ba si impusca-te inainte sa tragi concluzii. Ce pasaj copiat din vreo carte visezi, fraiere?
Eu nici nu folosesc carti de acvaristica.
Daca foloseam as fi stiut, de exemplu, ca plantele nu fac alge, ci ca le elimina. Mai vezi-ti de pestii tai.

Btw, gramatica ta sucks
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

:((((((((((((((((((((((

Mesajde Einstein » Mie Sep 05, 2001 1:43 pm

Adica esti chiar nesimtit.
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Sep 05, 2001 1:54 pm

ba baieti, asta nu e forum de parlament
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Einstein » Mie Sep 05, 2001 4:47 pm

Deci e chiar nesimtire curata sa vi si sa spui despre cineva ca a copiat pasaje din carti si ca habar n-are despre acvaristica, asa, fara nici o dovada.
Acuma ce vreti sa ma jur?
Dup-aia o sa ziceti ca am avut degetele incrucisate
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Ce dracu???

Mesajde Einstein » Mie Sep 05, 2001 4:49 pm

Deci e chiar nesimtire curata sa vi si sa spui despre cineva ca a copiat pasaje din carti si ca habar n-are despre acvaristica, asa, fara nici o dovada.
Acuma ce vreti sa ma jur?
Dup-aia o sa ziceti ca am avut degetele incrucisate
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

apel la civilizatie ...

Mesajde Guppy » Mie Sep 05, 2001 6:19 pm

Sorry , am avut un examen de marire .. (de la 4 la 5) :D si nu am avut timp sa temperez lucrurile pe aici...
Ok, deocamdata nu sterg nimic , sper sa nu continue atitudinea asta.
Einstein , te rog sa te abtii de la atacuri. Forumul nostru de acvaristica este printre cele mai curate din punctul asta de vedere si nu vreau sa ma apuc acum sa sterg mesaje . Daca mai citesti odata , vei observa ca RoDiscus glumea .Foarte bine ca e mai shugubatz omu'! Ai vazut doar, e dispus sa dea si o bere pentru niste puisori de lacusta :D . In plus ideea super cu "un clan al acvaristilor" este ceea ce incercam sa facem aici . Asa ca te rog , sa contribui si tu la buna atmosfera care s-a creat in club si sa incetezi cu atacurile ... asa cum zice si Catalin , nu suntem in parlament. Felicitari lui RoDiscus pentru ca a reusit sa se abtina sa nu dea un raspuns la atacul tau ! So please,calm down!

Bun,acum sa si raspund la intrebare. Daca chiar nu stii despre tubi (si pe mine ma mira , tubi e ceva f cunoscut despre care afli la inceputuri) - sunt niste viermi care ajuta foarte mult la crestere. Au aspectul unor rame subtiri,si mult mai mici. Hmm,pe bune ,uite de exemplu eu habar n-aveam despre larvele de lacusta :D . Sau ai vrut sa zici larve de libelule? Poti vedea la mine pe site un 'film' cu tubi ca sa intelegi mai bine cum arata.

A,si inca ceva ... nu le mai da pestilor pureci uscatzi ... nu prea se mai folosesc .

Gata,sper ca m-am facut inteles . Pace in 'clanul acvaristilor' ! ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: apel la civilizatie ...

Mesajde gascone » Joi Sep 06, 2001 7:02 am

Felicitari Gupy pentru ca incerci sa mentii ordinea in acest club , in care atacurile la persoana nu isi au locul fiind un locul, in care ne putem impartasi experienta si dece nu putem afla lucruri noi (nimeni nu sa nascut invatat) legate de aceasta pasiune comuna(acvaristica).Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar este un club in LIMBA ROMANA iar pe unii dintre noii i-asi ruga sa scrie corect (mai atent , iar inainte de trimiterea mesajului s-al reciteasca pentru al putea corecta de eventualele greseli ) pentru a se face intelesi .Sper ca nu am deranzat pe nimeni si va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi acest mesaj.
Mihai
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Re: Re: apel la civilizatie ...

Mesajde RoDiscus » Joi Sep 06, 2001 7:58 am

pace la totzi! :)


io promit ca incercat vorbit coierent romana!:D (de la mesagiul urmator! ;) )
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde duduloi » Joi Sep 06, 2001 9:14 am

Einstein, daca ai vreodata vreo problema/nelamurire cu privire la acvaristica, nu ezita sa o scrii aici. Cu siguranta cineva va sti sa te lamureasca.

Nu te enerva, viata e lunga si frumoasa :-)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Einstein » Vin Sep 07, 2001 11:30 am

Aveti dreptate, eu vorbeam de fapt despre larve de libelula, dar nu stiu cum au ajuns lacustele in mesajul meu, probabil ca ma gandeam la altceva, si mesajul ala l-am trimis din greseala de doua ori.
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 11:37 am

[quote]Initial trimis de Einstein
Aveti dreptate, eu vorbeam de fapt despre larve de libelula, dar nu stiu cum au ajuns lacustele in mesajul meu, probabil ca ma gandeam la altceva, si mesajul ala l-am trimis din greseala de doua ori. [/QUOTE
dar totusi pe mine ma framanta ideea cu larvele de lacusta, daca trage cleanul la ele de ce n-ar manca si ai nostri?cred ca sunt f. curate, dar nu stiu pe unde depun ele ouole, poate sant mai usor de recoltat decat tubi si chiro.astept raspuns de la un biolog.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde sultan » Mar Iun 20, 2006 6:57 pm

Va salut pe toti pasionatii de acvaristica
In primul rand vreau sa va spun ca sunt din satu mare ,am28 de ani si ma ocup de inmultirea pestilor de la 15 ani inpreuna cu tatal meu.
Nu vreau sa dau lectii nimanui dar daca ati avea intrebari in legatura cu inmulirea pestilor v-as raspunde cu placere ca am reusit sa inmultesc cam toate speciile.
Am vazut ca ziceati ca se inmultesc foarte greu neonii pai trebue sa va contrazic pt ca nu este mare lucru.
Dupa cum toata lumea stie ca apa de la noi nu prea corespunde cerintelor neonilor nu stiu fratilor de ce nu incercati cu apa destilata ? a incercat cineva?
Luati un acvariu de 15 litri il unpleti cu apa destilata care inainte de turnare in acvariu il treceti printrun ionizator
Puneti 5 picaturi de Metifish
Ca substrat puneti pietricele cam de 3 cm diamrtru si pe cat posibil sa fie cat mai rotunde ca sa poata sa pice icrele intre ele
Acoperiti acvariul cu orice dar de preferabil negru , lasati apa la intuneric 4-5 zile
intre timp femela aleasa inpreuna cu cei 2 masculi sa fie hraniti de 3 ori pe zi numai si numai cu tubi viu
Dupa 5 zile introduceti pestii in apa pregatita cu o temperatura de maxim 22 de grade
Acoperiti acvariul din nou si din acel moment se renunta la hranirea lor pana dupa depunerea icrelor
Ca sa verificati daca sa-u depus icre folositi un neon UV sau un neon cum este si la discoteca, verificarea se face numai noaptea
Scoaterea pestilor dupa depunerea icrelor se face tot noaptea
pui se hranesc cu artemia
Cam asta a fost sper ca nu vam plictisit , daca veti urma instructiunile100% veti reusi
BAFTA :calm:
sultan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:20 pm
Localitate: satu mare

Mesajde HyperLaur » Vin Iul 14, 2006 1:54 pm

uite si-aici niste informatii despre acvaristica

bafta !
Master Of Organic Chemistry
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita

sall

Mesajde kreatoru » Dum Iul 16, 2006 11:59 am

[quote="Guppy"]Sorry , am avut un examen de marire .. (de la 4 la 5) :D si nu am avut timp sa temperez lucrurile pe aici...
Ok, deocamdata nu sterg nimic , sper sa nu continue atitudinea asta.
Einstein , te rog sa te abtii de la atacuri. Forumul nostru de acvaristica este printre cele mai curate din punctul asta de vedere si nu vreau sa ma apuc acum sa sterg mesaje . Daca mai citesti odata , vei observa ca RoDiscus glumea .Foarte bine ca e mai shugubatz omu'! Ai vazut doar, e dispus sa dea si o bere pentru niste puisori de lacusta :D . In plus ideea super cu "un clan al acvaristilor" este ceea ce incercam sa facem aici . Asa ca te rog , sa contribui si tu la buna atmosfera care s-a creat in club si sa incetezi cu atacurile ... asa cum zice si Catalin , nu suntem in parlament. Felicitari lui RoDiscus pentru ca a reusit sa se abtina sa nu dea un raspuns la atacul tau ! So please,calm down!

Bun,acum sa si raspund la intrebare. Daca chiar nu stii despre tubi (si pe mine ma mira , tubi e ceva f cunoscut despre care afli la inceputuri) - sunt niste viermi care ajuta foarte mult la crestere. Au aspectul unor rame subtiri,si mult mai mici. Hmm,pe bune ,uite de exemplu eu habar n-aveam despre larvele de lacusta :D . Sau ai vrut sa zici larve de libelule? Poti vedea la mine pe site un 'film' cu tubi ca sa intelegi mai bine cum arata.

A,si inca ceva ... nu le mai da pestilor pureci uscatzi ... nu prea se mai folosesc .

Gata,sper ca m-am facut inteles . Pace in 'clanul acvaristilor' ! ]



IMI POTI zice si mie cum se numeste site-ul tau ca eu nu il stiu :(
daca vrei of course :) :dir:
kreatoru
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iul 16, 2006 11:40 am
Localitate: CLUJ

Mesajde sanduc_claudiu » Sâm Noi 11, 2006 3:18 pm

~r in cat timp se inmultesc moli si xifori ?,ca stiu ca la gupi doar 5 saptamani si fac pui femelele
sanduc_claudiu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 11, 2006 2:37 am
Localitate: GALATI

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 11, 2006 3:36 pm

in cat timp se inmultesc moli si xifori ?


xifori abarnam insa molii ca-necatele ca mi-au mancat tuate puloverele vara asta


si fac pui femelele


esti sigur ca femelele fac pui? ciudat...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde razvan » Dum Noi 12, 2006 4:13 pm

nu stiu daca ati observat dar s-a "dezgropat" un topic FOARTE VECHI....cei ce discutau aici, la un moment dat au migrat catre alte forumuri, si din cite stiu chiar au "iesit" din activitatea acvaristica.

site-ul de care zicea guppy este acesta
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde sanduc_claudiu » Lun Noi 13, 2006 5:55 am

ok,merci e foarte interesant site-ul pe care mi lai dat :sperm:
sanduc_claudiu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 11, 2006 2:37 am
Localitate: GALATI

Mesajde razvan » Mar Noi 14, 2006 6:23 pm

si scel site e destul de vechi si neactualizat "de veacuri"
sunt citeva forumuri cu specific strict de acvaristica, in romania. daca vrei musai sa incepi sau sa=ti dezvolti cunostintele acvaristice, ai de unde alege, trebuie doar sa dai de ele. o mica gogaleala, iti va fi de mare ajutor, nu stiu daca este permisa "reclama" catre alte forumuri, asa ca ma abtin.
pm, daca esti interesat.
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde sanduc_claudiu » Mie Noi 15, 2006 2:18 am

sunt interesat ,dar cred ca nu e nimic rau sa faci reclama ;w
sanduc_claudiu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 11, 2006 2:37 am
Localitate: GALATI

Mesajde razvan » Vin Noi 17, 2006 9:35 pm

ti-am trimis un pm....
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: Ponturi despre acvaristica

Mesajde Deea-bv » Vin Iun 08, 2012 6:47 am

Inainte sa mă certati ca scriu aici,ştiu ca e Off-topic,dar scriu de pe telefon pe ascuns sa nu mă vadă fiul meu.acum 3 luni am luat un acvariu de 60 l in care am pus sanitari,neon si platy(10 in total).nu am luat multi pt ca nu ştiam nimic despre pesti si băiatul are 3 ani,deci nu se poate ocupa.spre norocul nostru,acum 3 saptamâni platy a făcut puiuti,din nefericire doar 2 am salvat(eram plecati),dar luni iar a făcut si am salvat vreo 40.a doua zi,erau morţi vreo 10.pt pui trebuie mâncare specială?acum Dilema mea e:mi se pare ca si un sanitar se umfla,îl urmaresc....ştiu ca fac icre,trebuie sa iau maternitate?cum îmi dau seama dacă are pui?si unde depune icrele?sper sa mă ajutati pt ca timpul din nefericire nu îmi permite sa citesc cărţi etc,lucrez,soţul lucrează in afara oraşului si vine doar la sfârşit de saptamana si cine are copil ştie cata atenţie necesita .multumesc anticipat
Deea-bv
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 07, 2012 8:01 pm
Localitate: brasov

Re: Ponturi despre acvaristica

Mesajde eliana » Joi Iun 14, 2012 12:52 pm

Buna.

Pentru pui, da, iti trebuie mancare speciala f f f fina, cu granulatie cam ca nisipul fin. Cauta in magazine, si mai ales intreaba.

Sanitarii probabil nu vei reusi sa ii inmultesti in acvariul comun, nu iti face griji. :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori