Acvaristica

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Re: Re: Despre Alge

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 8:15 am

am avut si eu aceeasi problema....alge NUMAI pe frunzele anumitor plante! (in general am observat ca pe cele cu frunza lata; ex: crypto!).
Tinanand cont ca nu se aflau intr-un stadiu avansat, deci din 10 frunze de crypto erau murdare doar 4-5 le-am taiat pe cele pline de alge, si am schimbat instalatzia de neon cu una cu 2 tuburi in loc una cu un tub, cum aveam inainte!
Rezultatele au fost rapide in sensul ca algele nu au mai reaparut!:)

Nu stiu ce as fi facut insa daca toata planta era atacata...si nici daca solutzia cu un pestisor Ancistrus (pe care am mai sustzinut-o in alte posturi) este eficienta! (foarte posibil ca micul Ancistrus sa distruga toata frunza cu tot cu alge...that's mean baaaad! :) )
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Re: Re: Despre Alge

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 8:21 am

si iata ca un site de specialitate imi confirma ce am zis mai devreme! :D :D :D

Brush algae
This grows in feathery black tufts 2-3 mm long and tends to collect on slower growing leaves like Anubias, some Echinodorus and other wide leaf plants. Also tends to collect on mechanical equipment. This is actually a red alga in the genus Audouinella (other names: Acrochaetium, Rhodochorton, Chantransia).
It cannot easily be removed mechanically. Remove and discard the affected leaves. Equipment can be soaked in a 25% bleach solution, then scrubbed to remove the dead algae. Siamese Algae Eaters (Epalzeorhynchos siamensis) are known to eat this algae and can keep it in check. A more drastic measure is treatment with copper.



damn... i'm cool! :D

iaca-ta si link-ul cu pricina unde gasitzi descrise o gramada de tipuri de alge, plus o gramada de sfaturi pentru a scapa de ele!!!

http://www.actwin.com/fish/faq/plants.html
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Despre pesti si cutremure

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 8:38 am

La ora actuala nimeni si nimic nu pot prezice cu exactitate un cutremur. Data si ora exacta. Trec peste episoadele cu Hancu si borcanul :-))

deci chiar daca ca fi cutremur (desi nu cred) sper

1. sa fie de mica magnitudine (nu uitati ca in ultima vreme au fost cutremure f.mici, de max 3 grade, deci sansele ca sa se produca un cutremur MARE, sunt minime)

2. sa fie ziua

3... aaa da, sa nu imi pateasca familia si pestii nimic.
Idem pt voi :-)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: pesti papagal

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:07 am

Initial trimis de Gabi71


Sper ca te-ai referit la ciclidele papagal.
Din cite stiu, si sper sa nu gresesc, nu este of specie ci este rezultatul imperecherii dintre doua specii de ciclide (poate din cauza asta nu ai gasit denumirea latina). Nu cred insa ca sint niste pesti ce pot fi tinuti impreuna cu alte specii sau cu plante naturale. Cind incep sa creasca devin agresivi si deranjeaza tot decorul (am vazut adulti ce mutau pietre de dimensiuni impresionante). Sint doua varietati una portocalie si una sidefie. Ambele ating o talie mare si, din cite am inteles, cei portocalii (care sint de fapt si cei mai frumosi) nu se pot imperechea in acvariu.


in sfarsit imi raspunde cineva! :) imi potzi spune care sunt cele doua specii de ciclide?! ...sau unde gasesc pe net info despre ei!?!
merci mult
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Re: Despre Alge

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 9:07 am

Initial trimis de Mircea
Gabi, descrie-mi te rog algele tale, aceeasi problema cred ca o am si eu dar la mine a luat o amploare mei mare. Poate gasim impreuna o solutie.


Salut Mircea,
In partea de sus a frunzelor de echinodorus sint alge filamentoase cam de 10-15mm lungime (trebuie sa spun ca aceste frunze au cam 35-40cm inaltime iar virful - cam 3-4cm pluteste pe suprafata apei exact sub tubul fluorescent).
Pe frunzele mai mici si pe cele de cryptocorine algele sint foarte scurte 1-3mm si mult mai dese - ca un covor.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: Re: pesti papagal

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 9:12 am

Initial trimis de RoDiscus


in sfarsit imi raspunde cineva! :) imi potzi spune care sunt cele doua specii de ciclide?! ...sau unde gasesc pe net info despre ei!?!
merci mult


Nu mai retin numele celor doua specii. Voi incerca sa-ti raspund in urmatoarele zile pentru ca am de unde afla (un pet shop local).
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

acvarii

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:38 am

tocmai ma uitam la dulapul pe care tzin acvariul de 200L ca s-a lasat un pic la mijoc si ma intrebam cum sa fac sa nu mai fie asa....cred ca ar trbui sa nu ma mai intreb si sa fac ceva concret!

acvariul l-am facut acum 3-4 luni la petshopul de pe Selari cu geam de 1 pe silicon...Mircea mi-a garantat ca e safe aratandu-mi acvaiul de 400L cu ciclide... (pentru cine stie....ala de jos! :) )dealtfel cine mi-a facut dulapul a garantat ca rezista la mult mai mult de 200 de litri...insa, inca ma mai trezesc noaptea ingrozit de cate o trosnitura a mobilei din casa...sper sa fie bine altfel platesc zugraveala la 4 etaje de sub mine...si azi ma uitam pe site la Dave Clubine care spunea ca tocmai isi face un acvariu la 180 de galoane...convertind va rezulta aprox 600L de apa...ma ia inima cand ma gandesc ca nici makar cada mea nu are atata! :))
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

acvarii

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 9:44 am

Initial trimis de RoDiscus
tocmai ma uitam la dulapul pe care tzin acvariul de 200L ca s-a lasat un pic la mijoc si ma intrebam cum sa fac sa nu mai fie asa....cred ca ar trbui sa nu ma mai intreb si sa fac ceva concret!

acvariul l-am facut acum 3-4 luni la petshopul de pe Selari cu geam de 1 pe silicon...Mircea mi-a garantat ca e safe aratandu-mi acvaiul de 400L cu ciclide... (pentru cine stie....ala de jos! :) )dealtfel cine mi-a facut dulapul a garantat ca rezista la mult mai mult de 200 de litri...insa, inca ma mai trezesc noaptea ingrozit de cate o trosnitura a mobilei din casa...sper sa fie bine altfel platesc zugraveala la 4 etaje de sub mine...si azi ma uitam pe site la Dave Clubine care spunea ca tocmai isi face un acvariu la 180 de galoane...convertind va rezulta aprox 600L de apa...ma ia inima cand ma gandesc ca nici makar cada mea nu are atata! :))

stai linistit, la un cutremur mai serios chiar daca tii acv. pe jos tot inunzi vecinii, se varsa cel putin jumate.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

acvarii

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 9:45 am

Initial trimis de Catalin B

stai linistit, la un cutremur mai serios chiar daca tii acv. pe jos tot inunzi vecinii, se varsa cel putin jumate.

geam de 1 sau de 10? de ce nu l-ai facut cu g.de 8?cat cantareste
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

acvarii

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 10:01 am

Initial trimis de Catalin B

geam de 1 sau de 10? de ce nu l-ai facut cu g.de 8?cat cantareste


scuze, e de 10 si desi nu l-am cantarit e destul de greu...m-am chinuit cu inca un prieten sa il caram pana la mashina...daca era din geam de unu ar fi insemnat ca la primul stranut sa il sparg! :))

ideea e ca sper sa ma tzina mobila la zgaltzaiala... :)) ca de varsat stiu ca nu se varsa mult! (am mai trecut printr-un cutremur cu un acvariu de 100L )
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

ingrijirea pestilor

Mesajde niki » Vin Sep 07, 2001 10:08 am

Salutare.
Sunt nou in domeniu si as dori sa va pun pentru inceput ceva intrebari.
In primul rind daca-mi poate spune cineva cit rezista pestii fara mincare, cu alte cuvinte cite zile pot lipsi de acasa fara sa-mi fac griji?Trebuie sa va spun ca am un acvariu de 16 litri, unde locuiesc 11 pesti si am si doua plante naturale plutitoare.
A doua intrebare este ce e cel mai bine sa pun pe fundul acvariului?(pietre,nisip,etc....)
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Atit pentru azi.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

ingrijirea pestilor

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 10:15 am

ce pesti ai?
daca ai guppy de ex, poti pleca linistit 1-2 saptamani. in plus a aparut si hrana speciala pt astfel de ocazii.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Despre Alge

Mesajde Mircea » Vin Sep 07, 2001 10:16 am

Initial trimis de Gabi71


Salut Mircea,
In partea de sus a frunzelor de echinodorus sint alge filamentoase cam de 10-15mm lungime (trebuie sa spun ca aceste frunze au cam 35-40cm inaltime iar virful - cam 3-4cm pluteste pe suprafata apei exact sub tubul fluorescent).
Pe frunzele mai mici si pe cele de cryptocorine algele sint foarte scurte 1-3mm si mult mai dese - ca un covor.


Exact asa sunt si la mine. Se pare ca sunt in genul celor rosii dupa cum zice RoDiscus. Problema e ca nu gasesc pesti care mananca alge pe la mine prin oras; voi ati vazut pe undeva?

Solutiile contra algelor nu le folosesc fiindca n-am incredere in ele; am cumparat din Germania un flacon de Algol fabricat de JBL pe care scrie clar ca dauneaza si plantelor. E clar ca cea mai buna solutie de eliminare este cea biologica (sa la manance cineva). Eu tin melci galbeni (Ampullaria) dar astia nu se ating de ele. Mai exista un fel de racusori (Cardinica japonica) care se hranesc cu alge dar nici de-astia n-am vazut.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

ingrijirea pestilor

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 10:17 am

depinde de pesti , daca sant mai verdetofagi(vivipari, carsietc)rezista si 2 luni, daca ai plante,but scalari... dupa o saptamana de post negru nu-i mai faci bine.
pe jos pui un covor de pietris de 4-5 mm diametru (granula), 5-6 cm grosime, si e perfect, ai o ambianta subacvatica ideala(ai grija sa fie pietris de rau , sa n-aiba ciment, sa-l speli bine ciu apa calda de zeci de ori pana iese apa limpede , apoi il fierbi 1/4 ora si atat.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Despre Alge

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 10:23 am

am citit intr-o carte mai veche ca acidul boric distruge algele, se gaseste la farm. , daca va intereseaza ma uit acas' si va spun concentratia.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

ingrijirea pestilor

Mesajde Mircea » Vin Sep 07, 2001 10:32 am

Initial trimis de Catalin B
pe jos pui un covor de pietris de 4-5 mm diametru (granula), 5-6 cm grosime, si e perfect, ai o ambianta subacvatica ideala(ai grija sa fie pietris de rau , sa n-aiba ciment, sa-l speli bine ciu apa calda de zeci de ori pana iese apa limpede , apoi il fierbi 1/4 ora si atat. [/B]


Ma bag si eu in vorba cu un sfat bazat pe trista experienta personala:

Nu te apuca sa speli nisipul pana nu ai facut rost de o sita prin ochiurile careia sa treaca nisipul si mizeria dar pietrisul ba! Altfel muncesti o zi intreaga ca fraierul si nici nu se spala bine. Pentru pietris de rau eu as cauta in urmatoarele locuri, in ordinea mentionata:
1. La magazin (am fost informat ca se mai gaseste)
2. La o uzina de apa (s-ar putea sa ai noroc si sa-l iei gata spalat)
3. La o balastiera (nu e spalat dar il au sortat pe marimi)
4. Intr-un rau (o sa te distrezi o jumate de zi intreaga)

Succes
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

pesti

Mesajde niki » Vin Sep 07, 2001 10:33 am

Am cam multe specii fiindca i-am luat de divertisment si n-am stiut ca nu se inteleg chiar toti intre ei.Adica guppy,molly,xifo,somn,sanitari.

Initial trimis de duduloi
ce pesti ai?
daca ai guppy de ex, poti pleca linistit 1-2 saptamani. in plus a aparut si hrana speciala pt astfel de ocazii.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

pesti

Mesajde gascone » Vin Sep 07, 2001 10:48 am

Initial trimis de niki
Am cam multe specii fiindca i-am luat de divertisment si n-am stiut ca nu se inteleg chiar toti intre ei.Adica guppy,molly,xifo,somn,sanitari.



Bine ai venit Niki.
Guppy , molly,xifo si sanitari se inteleg foarte bine impreuna,dar impreuna cu somnul nu cred ca se vor intelege cand acesta va creste , doar daca nu vrei sa devina hrana pentru el.(Somnul fiind un peste rapitor)
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

pesti

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 10:54 am

Initial trimis de gascone


Bine ai venit Niki.
Guppy , molly,xifo si sanitari se inteleg foarte bine impreuna,dar impreuna cu somnul nu cred ca se vor intelege cand acesta va creste , doar daca nu vrei sa devina hrana pentru el.(Somnul fiind un peste rapitor)

la ce spuneti somn, haplosternum sau fosilis?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Re: Despre Alge

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 11:10 am

Initial trimis de Mircea


Exact asa sunt si la mine. Se pare ca sunt in genul celor rosii dupa cum zice RoDiscus. Problema e ca nu gasesc pesti care mananca alge pe la mine prin oras; voi ati vazut pe undeva?

Solutiile contra algelor nu le folosesc fiindca n-am incredere in ele; am cumparat din Germania un flacon de Algol fabricat de JBL pe care scrie clar ca dauneaza si plantelor. E clar ca cea mai buna solutie de eliminare este cea biologica (sa la manance cineva). Eu tin melci galbeni (Ampullaria) dar astia nu se ating de ele. Mai exista un fel de racusori (Cardinica japonica) care se hranesc cu alge dar nici de-astia n-am vazut.


Multumesc Mircea, multumesc RoDiscus.
Cred ca voi luat doua masuri. In primul rind voi cauta mincatori de alge iar apoi voi cumpara un capac cu doua tuburi.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Despre Alge

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 11:15 am

totusi, nu prea inteleg ce deranjaza atata algele astea, mie chiar imi plac, nu am obs. sa aiba vrun efect negativ, doar estetic daca inverzesc apa , dar alea fixate sant chiar frumoase(atata ca pot inabusi plantele, dara daca ele au un ritm de crestere suficient, fac fata). eu folosesc razuitorul numai pt. peretele din fata.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Hrana

Mesajde niki » Vin Sep 07, 2001 12:33 pm

Daca ati fost atit de meseriasi si mi-ati clarificat primele chestiuni o sa continui sa va pun probleme care inca nu-mi sunt clare.
Despre alimentatie mi s-a spus ca e suficient sa le dai o data pe zi , dar apoi am gasit pe internet un articol in care scria ca cel mai bine e de 6 ori pe zi dar daca nu poti e bine si de 3.
Poate-mi spuneti cu ocazia asta si ceva tehnici de hranire , ca eu le dau destul de orientativ de mincare...asa cit mi se pare mie ca-i suficient dar nu sunt sigur ca e tocmai buna metoda.
Referitor tot la hrana la inceput am cumparat purici uscati ca erau ieftini si auzisem si eu de ei.Dupa aia vinzatoarea mi-a recomandat FIX si l-am luat si pe ala , am luat si ceva vitamine (niste bobite marunte care miros nasol). Intrebarea e cit de benefic e sa combin mai multe feluri?
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Hrana

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 2:10 pm

personal le dau de mancare dimineata si seara, fulgi si artemia
mai rar pureci uscati

cam atat
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Despre Alge

Mesajde Mircea » Sâm Sep 08, 2001 8:06 am

Pai ma deranjeaza fiindca nu sunt alge verzi, alea sunt frumoase si-mi plac si mie, mai ales ca am o buc. de lemn in acvariu si la un moment dat era acoperita de alge verzi, o splendoare. Acum nu mai am decat din-astea brune si s-au pus, inafara de plante, si pe pietrele de pe fund...
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Despre Alge

Mesajde Catalin B » Sâm Sep 08, 2001 10:22 pm

Initial trimis de Mircea
Pai ma deranjeaza fiindca nu sunt alge verzi, alea sunt frumoase si-mi plac si mie, mai ales ca am o buc. de lemn in acvariu si la un moment dat era acoperita de alge verzi, o splendoare. Acum nu mai am decat din-astea brune si s-au pus, inafara de plante, si pe pietrele de pe fund...

aa, pai alea brune sint de la lumina insuficienta, m.m.c.sigur!ce volum ai si ce si cata lumina?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Despre Alge

Mesajde Mircea » Dum Sep 09, 2001 8:29 am

Initial trimis de Catalin B

aa, pai alea brune sint de la lumina insuficienta, m.m.c.sigur!ce volum ai si ce si cata lumina?


100 litri, 2x18W; cred si eu ca e cam putina lumina; voi ce lumina/volum aveti?
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Despre Alge

Mesajde Catalin B » Lun Sep 10, 2001 6:54 am

Initial trimis de Mircea


100 litri, 2x18W; cred si eu ca e cam putina lumina; voi ce lumina/volum aveti?

pune si un reflectorizant deasupra
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Despre Alge

Mesajde Mircea » Lun Sep 10, 2001 9:08 am

Am pus deasupra folie de Al. Cred totusi ca n-ar mai strica ceva neoane. Problema e ca eu am acvariul in mobila si nu pot folosi tuburi de 40W, doar de 18W; probabil ca vreo 4 buc. ar fi OK.

Intrebare: se gaseste in Romania balast electronic pt. tuburi fluorescente? Eu cu greu gasesc pe cineva care sa fi auzit de asa ceva. As prefera unul cu mai multe iesiri, pt. mai multe tuburi. Pe la magazinele electrice de aici toti se uita la mine ca cazut de pe Venus.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

De ce nu-s buni purecii uscati?

Mesajde niki » Lun Sep 10, 2001 10:11 am

Am primit de la mai multi dintre voi recomandarea de a nu prea folosi pureci uscati dar nu mi-a spus nimeni de ce.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

de ce nu-s buni purecii uscati?

Mesajde duduloi » Lun Sep 10, 2001 11:25 am

am citit si eu undeva kestia asta, insa fara o justificare ..
eu le-am at pureci uscati amestecati cu tubi uscati si nu am sesizat nici o problema....

so ..
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron