Acvaristica

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Filtre

Mesajde Catalin B » Joi Sep 27, 2001 12:13 pm

Initial trimis de Gabi71


Nu cred ca suspensiile fine se elimina atunci cind filtrul se colmateaza. In general este bine sa eviti a lasa filtrul sa se colmateze pentru ca, asa cum a explicat cineva in acest topic, scade mult debitul de apa iar de acest lucru depinde cantitatea de oxigen iar , cel mai important, de oxigenul din apa se folosesc bacteriile din filtru pentru a reduce nitratii. Nu este de asemenea bine sa il speli cu apa direct de la robinet pentru ca ea contine clor ce poate reduce sau chiar elimina coloniile de bacterii benefice ce se formeaza in filtru ci sa il clatesti chiar cu apa ce o inlocuiesti/scoti din acvariu. Am vazut acvarii de dimesiuni mari ce
aveau numai filtre simple de burete (unul sau doua) din acelea ce functioneaza legate la pompa de aer si nu aveau nici un fel de probleme. Eu personal folosesc un filtru canistra cu mai multe etaje de filtrare din care numai unul, cel initial, este de burete.
Dupa aceea urmeaza niste bucati mici de ceramica inerta cu un orificiu in mijloc ce formeaza foarte multe canale prin care trece apa si in care ramin bucatile/resturile ceva mai mici neretinute de burete. In el am si granule de turba care reduc duritatea apei si ii micsoreaza ph-ul (foarte putin insa deoarece apa de la mine este foarte dura si cu un ph foarte ridicat). Daca insa vrei sa ai apa limpede trebuie sa folosesti vata de perlon sau vatelina ce va elimina toate particulele mici dar trebuie sa ai grija cita pui in filtru pentru a nu impiedica trecerea apei (debitul) si apoi sa o schimbi destul de des pentru ca se umple de particule iar apoi nu mai filtreaza ci obtureaza.

eu nu mai am folosesc de mult filtrul interior(aquaelul),am 2 bureti pe care i-am spalat doar o data de cand am infiintat acvariul(acum 3 luni) si apa e inca f. curata, se mai tulbura usor cand exagerez cu hrana , dar isi revine intr-o zi, nu am mai umblat la apa de aproape 1 luna si pestii se simt din ce in ce mai bine
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

pH

Mesajde RoDiscus » Sâm Sep 29, 2001 9:08 am

Cine ste sa imi zica cum micsorezi pH-ul intr-un acvariu fara a folosi asa zishii bufferi de scadere sau marie a pH-ului, care oricum nu stiu daca ii gasim in Ro.?! (si delatfel fara a avea o unitate de Reverse Osmosis!)
Zan-kiu!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: pH

Mesajde Gabi71 » Sâm Sep 29, 2001 10:35 am

Initial trimis de RoDiscus
Cine ste sa imi zica cum micsorezi pH-ul intr-un acvariu fara a folosi asa zishii bufferi de scadere sau marie a pH-ului, care oricum nu stiu daca ii gasim in Ro.?! (si delatfel fara a avea o unitate de Reverse Osmosis!)
Zan-kiu!


Singura metoda ce o poti aplica la noi este sa folosesti granule de turba fie asezate in filtru fie direct in acvariu intr-un saculet. Eu personal folosesc niste granule cumparate din pasaj de la Victoria pe care le pun intr-unul din etajele de filtrare. Turba reduce nu numai pH-ul dar si duritatea apei. Exista insa o limita a dH-ului sub care nu este bine sa folosesti turba pentru ca poate produce socuri de pH. Nu cred ca este cazul insa in Bucuresti. Din pacate nu poti obtine o anumita duritate a apei dupa prima incercare ci va trebui sa incerci cu diferite cantitati de turba. Eu nu am facut aceste incercari ci am pus turba in filtru atit cit imi permite etajul de filtrare si o schimb cam o data la 3 luni. Cred ca oricum nu as reusi sa reduc pH-ul prea mult pentru ca apa aici este dura si alcalina. Turba mai elimina in apa si substante pentru cresterea plantelor.
Am vazut odata la magazinul din pasaj o solutie facuta de Tetra si numita "pH Down" pentru scaderea pH-ului. Nu am cumparat-o insa pentru ca foloseam deja turba. Ai putea sa intrebi de ea insa toti cei pe care i-am intrebat mi-au indicat turba ca fiind mai sigura si in plus pentru ca sa folosesti chimicalele trebuie sa stii exact ce pH si duritate ai.
Mai poti folosi si apa distilata dar si aici poate apare socul de pH pentru ca duritatea ei este aproape nula si in plus este destul de scumpa.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Acvaristica

Mesajde helga » Sâm Oct 10, 2009 3:50 pm

pesti
alge
acvarii
hrana
plante acvatice
filtre, curatarea apei
termometre
pH
melci
boli
schimbarea apei
curiozitati
ingrijirea pestilor

site-uri utile:

http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=4198&postcount=98
tot ce ne intereseaza in domeniul acvaristicii.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori