Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsuri.

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsuri.

Mesajde eliana » Vin Oct 16, 2009 2:01 pm

Am cumparat azi pentru ziua unei colege o planta in ghiveci:

Amarillys Hippeastrum e numele ei, si este un fel de crin portocaliu. O mica superbitate.


In afara de mutatul intr-un alt ghiveci, ce sfaturi mai trebuie sa ii dau fetei ca sa se poata bucura de plantutza ei?

arata cam ca in atasament, doar ca mai portocalie. :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde viXen » Vin Oct 16, 2009 2:11 pm

amanunte de ingrijit o sa zica helga, secretara directorului avea unul intr-un an i-a facut vreo trei pui, care se separa si se pot planta in alt ghiveci si poti obtine multi pui. din cate o stiu pe ea, nu parea sa fie o planta prea pretentioasa, adica nu trebuia prea mult bibilita sau udata.

ce stiu sigur este ca e pe lista de plante otravitoare pentru pisici, nu stiu si pentru caini, dar merita stiut, daca are asa ceva in zona!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde helga » Vin Oct 16, 2009 2:38 pm

poi pretentioasa nu-i. numai sa nu o ude prea tare (maximum de doua ori pe saptamana). dupa ce i se ofileste floarea si nu mai da altele, sa ii tunda de tot frunzele (pana la bulb), sa o ude o singura data pe saptamana, nici atunci prea tare, si sa o puna undeva intr-un loc mai racoros. dupa vreo luna, doua (sau primavara) sa o aduca iar la caldura, sau na, daca e cald afara sa o scoata afara numai sa aiba grija sa nu inghete, si sa o ude iar de doua ori pe saptamana. asa are sa infloreasca iar din plin. unii nici nu le mai tund frunzele.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Re: Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsuri.

Mesajde Daimon » Sâm Iun 12, 2010 8:48 pm

oare pe unde mai e helga ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsu

Mesajde distinctflow » Mie Dec 19, 2012 10:01 am

Aceeasi planta am cumparat si eu . Problema este ca i-am pus cam multa apa:D am udat-o cam de 3-4 ori pe saptamana si nu arata prea bine
distinctflow
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 06, 2012 4:06 pm
Localitate: baldana

Re: Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsu

Mesajde kant emir » Mie Dec 19, 2012 11:19 pm

Eu stiu unde e Helga (hint: la timisoara nu-i, la baldana nici atat), dar de aceeasi planta habar n-am.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Plante - de gradina si apartament. Intrebari si raspunsu

Mesajde eliana » Lun Feb 04, 2013 7:10 pm

Si eu stiu unde e helga. E pe facebook. :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori