vreau un sfat bun.........

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

vreau un sfat bun.........

Mesajde T.Alexandru » Dum Mar 10, 2002 1:02 pm

am un acvariu mare incape 800L de apa. Este realizat acasa !

am um o pompa cumparat de la un magazin de specialitate dar nu pompeaza suficient aer!
mancarea este buna folosesc numai "gamarus pulex" niste miniracusori! sunt extraordinari
Dar totusi nu pot controla pestii din acvariu!

plantele sun nat. au lumina suficienta dar tot se ingalbenesc. Credeti ca este mai bine sa folosesc plante artificiale?

va rog sa imi spuneti cum sa realizez cat mai bine un acvariu!
Vreau sa CONTROLEZ mai bine lumea subacvatica din el.

HELP!!!!!!!!!!!!
T.Alexandru
 

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 1:39 pm

Nu,nu..in nici un caz sa nu pui plante artificiale. Pestilor nu le place asa ceva...lor le trebuie plante naturale..ca si cum ar trai in libertate. Pestisorii se mai hranesc din acele plante..in afara de viermi si racusori.
Sa aiba foarte multa lumina naturala...este bine si pentru plante..care astfel isi desfasoara fotosinteza in conditzii normale..este bine si pentru pestisori. Lumina artificiala este suparatoare ..pentru toata lumea...dar mai ales pentru sensibilii pestisori.

Daca ai acvariu asa mare...recomandarea mea este sa-l populezi si cu cateva broscutze testoase. Ar fi binevenite !

Despre pompa de aer..nu stiu ce sa spun..ai totusi grija sa fie bine reglata..si sa bage aer suficient.

Daca mai ai nelamuriri....mai intreaba-ma !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Mie Mar 13, 2002 7:52 am

BAIETI !
nu va mai chinuiti atit.
veniti pr forumul de la http://www.acvariu.ro.
TOTI acvaristii de pe forumul asta au "migrat" acolo, acum sint circa 115 membrii, printre care si unii "grei" intr-ale acvaristicii.
initial topicul asta a fost numai de pesti, dupa ce am plecat "noi" si a ramas de izbeliste, au aparut si alte animalute.
VA ASTEPTAM ACOLO!
PA
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 13, 2002 10:35 am

Salut Razvan, long time no see. Guppy tai (mei) sunt bine merci shi se inmultzesc...

LOL bah moshule... io am shi peshti shi broaste, sa stii de la mine, tzestoasele de apa sunt CARNIVORE. Sfatul tau e un fel de: baga un piranha in acvariu va fi binevenit :o

Imi amintesc de o vecina care a bagat broscutze in acvariu :D shi nu shtia cum sa opreasca macelul... nu mai zic de tzestoasa aia mai mare (cam de o palma) care ca un veritabil pitbull mi-a prins papagalul de coada shi l-a tras in apa, noroc cu tata... shi asha am avut fo luna papagal fara coada. btw, le dau numai carne cruda. Deci aia cu broscutze dragutze e un mit :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 13, 2002 6:28 pm

Pai sunt testoasele carnivore...dar cu pestii din acvariu sunt prietene...asa ca nu sunt probleme !
Nu,nu..sa nu te sperii...daca mai prind cate un pestisor in gura..e doar in joaca. La fel si cu papagalul ! Sunt foarte glumetze ,blandutzele testoase.
Testoasele maninca viermi d'aia scarbosi..si hrana d'aia care pute....nicidecum frumosii pestisori aurii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mar 15, 2002 11:00 am

lool, incearca tu mah sa le bagi in acvariu... nu ai inteles ca vecina mea a ramas fara nici un pestisor, nici auriu, nici mov nicicum?

papa tot ce misca... intereseaza-te la magazin (si acolo le tin separat de pesti)... ma rog, daca nu crezi treaba ta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori