Goldfish (carasei)

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Goldfish (carasei)

Mesajde MIHAI LAZAR » Joi Aug 23, 2001 7:34 am

Caraseii sunt pesti mei favoriti si as dori sa fac un schimb de informatii despre ei . Ca prim subiect care m-ar interesa este legat despre sanatate si tratamenele ce pot fii administrate pentru a mentine pesti sanatosi . Nu am avut probleme cu ei ,dar preventiv as vrea sa stiu . Astept raspnsurile si intrebarile voastre .
MIHAI LAZAR
 

Mesajde Guppy » Lun Aug 27, 2001 11:44 pm

Bun venit si tie , Mihai!
Ma bucur ca se strang pe forum din ce in ce mai multi acvaristi.
V-as ruga si pe voi sa mai aduceti doritori :) .

Despre carasi din pacate eu nu prea am ce sa zic . Am crescut si asa ceva dar nu pt mult timp asa ca nu ma pricep.
Sper ca cu timpul noii membri ce vor veni pe forum sa discute si despre carasi.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Goldfish (carasei)

Mesajde Vizitator » Mie Aug 29, 2001 10:34 am

Daca vrei sa-i cresti rapid incearca cu boabe de orez sparte si fierte. Le dai numai cit maninca si restul scoti din acvariu. Bafta !
Vizitator
 

Re: Re: Goldfish (carasei)

Mesajde RoDiscus » Mie Sep 05, 2001 11:40 am

imi aduc aminte ca acum 2 ani si ceva m-am dus in obor si am ramas blokat cand am vazut asa zishii carashei "bob de orez"...au solzii zburlitzi si sunt super rotunzi... mi-au placut la nebunie desi problema cu solzii zburlitzi ma cam speria! (exista o boala a ficatului la pesti care are ca simptoma exact aceasta zburlire a solzilor...nevindecabila!)...am cumparat 5-6 bukatzi dorind sa ii fac mari ! (cei mari erau extrem de scumpi si erau doar 2! :) ...eh...problema e ca au pierit pe capete (nu stiu din ce cauza!) INSA! printre cei 5-6 nimerisem si un clasic goldfish mai mult din gresheala! e singurul care a rezistat (traieste si azi in bazinul pe care l-am facut cadou unui prieten mai mult decat bun, eu fiind obsedat sa am discus!).
e gras si s-a dezvoltat in conformitate cu marimea acvariului in care a crescut...120 L aprox.! am auzit ca cu cat sunt bazinele mai mari cu atat mai mari cresc si ei! la un an mai tarziu am mai luat un carasel (sa nu fie singur) ...unul alb cu creasta rosie ca de cocosh...l-am luat mai maricel sa poata sta de vorba cu cel pe care il aveam " de la egal la egal"... cel alb cu creasta a murit anu asta din motive pe care nu le stiu...problema am crezut ca o constiuie un scalar imens si posesiv care ii cam ciupea...(ulterior am observat ca de fapt se joaca mai mult...hmmm!). inainte sa dea coltzu' amandoi intrasera intr-o stare ...letargica as spune...nu mai erau vioi....se retrageau amandoi intr-un loc si stateau incremenitzi miscand doar gurile si okii...fara aripioare...plus ca mai luau si nishte pozitzii ciudate...verticale cu botul in sus! am cautat un forum de afara despre carasei unde am prezentat problema but...nimeni nu a putut sa imi dea nici makar o parere...sad! a murit cel alb si am ramas cu cel auriu care mananka de sparge in continuae se joaca dar spre inspaimantarea pretinului meu si de ce nu si a mea mai are momente "verticale"!!!

cam atat despre experientza mea cu carasei...sper sa gasesc nishte poze pe care le-am dat la vremea aia jos de pe net si care prin frumusetzea lor mi-au skimbat total etalonul meu pentru ceea ce inseamna un carasel frumos...dar deh...afara totul incepe de la 100$ in sus cand e voba despre "grashi"... ;)


(mentzionez ca am verificat temperatura si chimia apei regulat negasind nimik care sa justifice comportamentul ciudat al micului gras...)
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Caraseii

Mesajde gascone » Mar Sep 11, 2001 1:39 pm

Caraseii sunt pesti mei favoriti si as dori sa fac un schimb de informatii despre ei . Ca prim subiect care m-ar interesa este legat despre sanatate si tratamenele ce pot fii administrate pentru a mentine pesti sanatosi . Astazi dimineata am mai pierdut un carasel mic (era bolnav de doua zile) . Daca pote cineva sa imi explice si mie ce boala au . Am crezut ca ca era de la mancare , dar in ultimul timp au fost hraniti foarte bine(purici uscati, tubii, libelule, mamaliguta), aerisre au avut asigurata cam 12 ore pe zi . Iata sintomele:
Pestele sta pe o parte si nu mai poate sa manance cu toate ca incearca si in 2-3 zile moare.
Astept raspnsurile si intrebarile voastre .

Mihai
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Re: Caraseii

Mesajde Catalin B » Mar Sep 11, 2001 1:52 pm

Initial trimis de gascone
Caraseii sunt pesti mei favoriti si as dori sa fac un schimb de informatii despre ei . Ca prim subiect care m-ar interesa este legat despre sanatate si tratamenele ce pot fii administrate pentru a mentine pesti sanatosi . Astazi dimineata am mai pierdut un carasel mic (era bolnav de doua zile) . Daca pote cineva sa imi explice si mie ce boala au . Am crezut ca ca era de la mancare , dar in ultimul timp au fost hraniti foarte bine(purici uscati, tubii, libelule, mamaliguta), aerisre au avut asigurata cam 12 ore pe zi . Iata sintomele:
Pestele sta pe o parte si nu mai poate sa manance cu toate ca incearca si in 2-3 zile moare.
Astept raspnsurile si intrebarile voastre .

Mihai

nu le mai da tubi si mamaliga,cu tubi am patit-o si eu iar mamaliga am auzit ca la fermenteaza in intestine(de fapt am cativa pretini care cresc carasi si nu le dau asa ceva, doar purici uscati sivitamine pt. ei)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Caraseii

Mesajde Catalin B » Mar Sep 11, 2001 1:54 pm

Initial trimis de gascone
Caraseii sunt pesti mei favoriti si as dori sa fac un schimb de informatii despre ei . Ca prim subiect care m-ar interesa este legat despre sanatate si tratamenele ce pot fii administrate pentru a mentine pesti sanatosi . Astazi dimineata am mai pierdut un carasel mic (era bolnav de doua zile) . Daca pote cineva sa imi explice si mie ce boala au . Am crezut ca ca era de la mancare , dar in ultimul timp au fost hraniti foarte bine(purici uscati, tubii, libelule, mamaliguta), aerisre au avut asigurata cam 12 ore pe zi . Iata sintomele:
Pestele sta pe o parte si nu mai poate sa manance cu toate ca incearca si in 2-3 zile moare.
Astept raspnsurile si intrebarile voastre .

Mihai

aa,cum ,tu nu tii aerisire nonstop?carasii sant mari consumatori de O2
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Caraseii

Mesajde gascone » Mar Sep 11, 2001 2:34 pm

Initial trimis de Catalin B

aa,cum ,tu nu tii aerisire nonstop?carasii sant mari consumatori de O2

Pina acum in iunie nu aveau vibrator decat odata la 4zile si nu au patit nimic .Sunt de acord ca sunt mari consumatori de O2,daracum au aerisire+filtrare exterioara zilnic.Iar despre tubii si mamaliguta sa sti ca pana saptamana trecuta nu le-am dat si tot mi-au murit 2 la interval de o luna .Ce mai pot face?
Iti multumesc pentru ca incerci sa ma ajuti.
Mihai
gascone
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 27, 2001 1:10 pm
Localitate: Romania- Bucuresti

Mesajde Vizitator » Mar Sep 11, 2001 4:12 pm

Am in acvariu 2 carasei marisori, am lipsit citeva zile si mi-au facut disparute citeva plante (destul de mari).
Vizitator
 

Re: Caraseii

Mesajde RoDiscus » Mar Sep 11, 2001 4:32 pm

Initial trimis de gascone
Caraseii sunt pesti mei favoriti si as dori sa fac un schimb de informatii despre ei . Ca prim subiect care m-ar interesa este legat despre sanatate si tratamenele ce pot fii administrate pentru a mentine pesti sanatosi . Astazi dimineata am mai pierdut un carasel mic (era bolnav de doua zile) . Daca pote cineva sa imi explice si mie ce boala au . Am crezut ca ca era de la mancare , dar in ultimul timp au fost hraniti foarte bine(purici uscati, tubii, libelule, mamaliguta), aerisre au avut asigurata cam 12 ore pe zi . Iata sintomele:
Pestele sta pe o parte si nu mai poate sa manance cu toate ca incearca si in 2-3 zile moare.
Astept raspnsurile si intrebarile voastre .

Mihai


Dupa indelungi sapaturi: se pare ca pierderea echilibrului la carasei se datoreaza constipatziei...se formeaza gaze in intestine si stomac iar caraselul nu mai poate sta "drept"... se recomanda o schimbare de dieta si un sfat interesant pentru ai "salva:...sa le datzi boabe de mazare fiarta dupa ce atzi exfoliat bobul de pielitza...sau (multi or sa urle) TUBI
Sfaturi extrem de utile:
1. fiind un peste care nu dezvolta o activitate acerba in acvariu, dar care este lacom(mananca tot ce ii dai pana moare...se umfla ca un elefant), un peste care pe langa mesele oferite de voi mai consuma si ce se afla pe fundul acvariului, plus o parte din algele si plantele pe care le avetzi acvariu se recomanda ferm SA II HRANITZI FOARTE PUTIN, FARA FRICA...in principiu doar cu fulgi vegetali si ocazional cu hrana vie!!! am citit in multe situri, forumuri ca multi carasei mor din cauza ca sunt hranitzi mult mai mult decat ar trebui!!!!! (hrana ideala sunt fulgii vegetali, salata, si hrana speciala pentru ei din pet-shopuri... (alea cu poze pe ele!!)

2. acvariul sa fie curat...sunt foarte sensibil la mizeria din apa!!!!
ei insushi fiin nishte purcei fac mare mizerie in acvariu...propria mizerie fiindu-i fatala!!! deci skimbarea de apa cu aspirare, filtru bun si curat.... o gramada de boli provin din problema curatzniei deci keep it clean!!!

3. ar mai fi problema spatziului...deci mai mult decat la altzi pesti conteaza marimea acvariului...30l pentru fiecare...asta pana se fac mari mari...si atunci le va trebui cam 150l per fish!hmm lot of space!

4. nu uitatzi in sfarshit importantza temperaturii....le plac temperaturile relativ scazute...altfel devin letargici si dau coltzu'

cam atat pe scurt....cine stie engleza si are timp poate studia sursa mea de comentarii:
http://www.geocities.com/shipwreck17/dis/swim.html
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Goldfish » Lun Oct 29, 2001 10:38 pm

Bine ca v-am gasit.
Si eu cresc carasi de ceva timp si m-am confruntat cu destule probleme. La rezolvarea unora am renuntat ptca efectiv am incercat tot.
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde chitzoo » Sâm Dec 03, 2005 10:20 pm

mah eu am o problema ... peshtele meu miroase..si nu asa ...dar miroase rau d tot ... deci cateodata ... ma duc asa ..si peshtele se masturbeaza (isi freaca laba)...si iese miros .. deci eu ma intreb... solzii se pot curata sau oasele sunt d vina? si zic asta pentru ca am remarcat ca peshtele tot zice bal bal bal ..eu acum nu ma pricep dar va intreb... are nevoie de un acvariu mai mare? ... pentru ca am uitat sa va zic ca peshtele are si fatze p langa el ... si eu ma intreb ... dak as putea sa iau un carashel cu cocoasha separata de inotatoare spatiul interior va fi mai bine compartimentat?
si asta va intreb pentru ca am observat ca nu mai trage la rama ... adik ... nu stiu ce sa ma fac...oare tre sa ii schimb apa? ...
am uitat sa va zic ca peshtele meu cand se aduna cu altzi peshti face bancuri proaste ...
chitzoo
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 03, 2003 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde chitzoo » Sâm Dec 03, 2005 10:30 pm

buna...tot eu sunt..am revenit
ma gandeam... vad ca iubiti pestii..si eu ..de aceea as vrea sa stiu...cum ii preferati?
saramura? gratar simplu? cu faina? cu malai?
spune-ti si voi intrebari de la pescuit ..uite eu .. am fost la pescuit .. si am prins un somn de vreo 3 ore ... cand m-am trezit am vrut sa beau apa din parau..si mi-a zis pasnicii ca se face s.e.x (cu laptzi si icre..stiti voi) si pishe peshtii in ea si nu am mai baut ...
dar revenind la subiect ... mie saramura nu imi place ..adik... dak pestele a fost scos din apa, de ce sa il bag la loc? ... eu prefer sushi .. pestele e crud, sentimentele mele fatza de el sunt mai deschise + ca nu imi place ca are oase.. bineinteles prefer codul lui davinci ca stiu ca s-a chinuit sa il prinda...
voi reveni cu intrebari p parcurs...
nu uitati..peshtele este un fenomen al naturii care a rezistat inca din cele mai vechi timpuri din vremea celulelor si omu a evoulat din peshte...
chitzoo
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 03, 2003 12:38 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron