S-a dat vreo lege cu cainii de nu-si mai pot face nevoile decat cu botnitza?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

S-a dat vreo lege cu cainii de nu-si mai pot face nevoile decat cu botnitza?

Mesajde Catalin B » Lun Apr 29, 2002 2:19 pm

ceva general sau la anumite rase? ;S
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde b0nechina » Lun Apr 29, 2002 2:43 pm

Da, este un proiect de lege, dar se refera numai la cateva rase de caini grupate pe doua categorii.
In prima categorie (aici sunt mai multe conditii si interdictii) intra Staffordshire Bull Terrier si American Staffordshire Terrier (ai zic ca e aceeasi chestie cu Pit Bull Terrier, desi eu stiu ca-s rase diferite) si parca si Bull Mastiff.
Din cate stiu eu, cainilor din aceasta categorie nu li se permite accesul in locuri publice sub nici o forma (nici macar cu botnita).
Cea de-a doua categorie include rasele Rotweiler, Akita Inu, plus inca vreo cateva de care am uitat (in general, e vorba de caini de paza si protectie, dar numai din rasele considerate 'periculoase').
Foarte interesant mi s-a parut ca au bagat la aceasta categorie Mastino Napolitano, Dumnezeu stie de ce, mie cainii aia mi-au parut intotdeauna pasnici si blajini, mai degraba greoi si lenesi decat fiorosi... :con:
Anyway, cainilor din cea de-a doua categorie li se permite accesul in locuri publice, dar NUMAI in lesa si cu botnita.

Observatie: In nici una din categorii nu intra dobermanii si boxerii (thank God, boxerul e unul din cainii mei preferati).

Daca gasesc vreun link cu proiectul de lege pe net, o sa dau link-ul, e o problema destul de spinoasa.

Edit: Hai, ca am gasit articolul din Ziua! Cititi si va minunati:
http://www.ziua.ro/archive/2002/04/24/docs/18707.html
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mai 07, 2002 10:47 am

pai fii atenta numai la articolul asta:

b. orice caine care are tendinta de a ataca neprovocat si de a produce raniri sau de a pune in pericol, in orice mod, prin comportament agresiv, persoane sau animale domestice,

Adica cine si in ce fel considera provocat sau neprovocat, mai deunazi imi tzineam in lesa cainele (proaspat operat, slabit) dalmatzian cand un puradel pe bicicleta a venit brusc, a franat fix langa in fitze, nici n-am apucat sa schitzez o miscare pt. ca shobolanu' meu l-a inhatzat de mana. Normal ca am sters-o dar ce educatie e asta nene sa te apropii de un animal necunooscut in fitze? Asta e sau nu provocare, avocatzii ar zice ca nu, este?

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca o multime se vor imbogatzi acum daca tot s-a "interzis" de la militzieni pana la proprietari de caini de lupta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Catalin B » Mie Mai 08, 2002 8:01 am

tot legat de articolul asta:pisica maiadaneza e animal domestic?
daca da , atunci Shusha mea e un caine agresiv , numa bun de euthanasiat?
recunosc , are Mare Boala pe matze, dar nu se atinge de ele, doar le alearga, in cazul unei confruntari directe cu vreuna mai apriga s-ar alege sigur cu botul franjuri
presimt multe skandaluri in viitor(ul apropiat)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde K-gula » Sâm Mai 11, 2002 4:34 pm

am o catea Rotweiller ce are 6 luni. nu vad de ce iasi pune botnita. deasemenea nu vad de ce as castra-o. mi se pare destul de aberanta aceasta lege ce a fost data. din cauza unor crescatori putin mai sariti de pe fix ce si-au crescut destul de prost odrastele tre` sa sufere si alte specii. in primiul rand rotweilleri in state si germania sunt pusi caini de politie. eu tre` sa o tin in lanturi. unde este logica. plus ca mai exista si tot felul de oameni pe strada care dupa ce ii avertizezi sa nu se atinga de caine ei insista. o data ce te-am prevenit ce treaba mai ai langa animal. el este loial si normal ca daca te apropi poa` sa creada ca vrei sa-mi faci un rau, sau mai rau sa-i faci lui. dar cum legea este facut pt. a fi luata in p*** nu pot decat sa tin cont de un vechi proverb:

CAINII LATRA, URSU MERGE.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde cool-girl » Mar Mai 28, 2002 2:42 am

am auzit ca te poate amenda.. daca nu ai un caine .. din rasa "interzisilor" daca nu are carenet cu toate vaccinurile facute si deparazitarea.. inclusiv vaccinul antirabic..
life is a shit.. and we are full of life
cool-girl
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:12 pm
Localitate: in ceatza


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron