Ursuletzii

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Ce urs va place mai mult ?

ursul brun
2
5%
ursul polar
8
20%
ursul panda
11
28%
ursul koala
8
20%
ursul tibetan
0
Niciun vot
grizzliul american
2
5%
ursuletzii de plush
9
23%
 
Voturi totale : 40

Ursuletzii

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 12, 2002 9:18 pm

M-am gandit sa dedic un subiect acestor minunate animale,care sunt urshii.
Mie imi plac foarte mult. Sunt niste animale nobile.
Si am facut si un sondaj...pentru ca voi sa votatzi cu ursuletzul favorit !

Sper sa realizam o discutzie interesanta despre aceste mamifere maretze.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 13, 2002 10:41 am

panda nu este urs, este inrudit cu ratonul si este numit impropriu urs (are si un deget in plus la picioare). ca si koala care este marsupial si este mai degraba neam cu ornitorincul.
asa ca nobilimea din sondajul tau scade. altceva? :D

EDIT: ca sa completez, mai exista ursul ala unic in India si Sri Lanka, de padure, ii zice ursul lenesh (a nu se confunda cu leneshul 3 fingers, asta-i urs urs) poate atzi vazut la circ, cu buze mari si moi si cu par mult pe la urechi.

In afara de asta mai e Baribalul, ursul negru cu botul galben care se gaseste prin americi.

Mai exista rarul urs cu ochelari din America de sud.

plus ursul malaezian (ala care are cute ca un shar pei)

Altul nu mai tziu minte.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 13, 2002 1:31 pm

Si nici ursul de plush nu este urs. Este jucarie ! :D
Totusi noi ii stim si pe Koala si pe Panda ca fiind ursi !

Eu il votez pe Koala. Un animal tare darz. Am vazut la tv..atunci cand este incoltit de asupritori...el nu fuge. Isi pune labutzele peste ochi..si sta asa ! :D
Deci..votul meu pleaca spre Koala.

Da bai ,Dana....stiam si eu de Baribal ! :D Il stiu de mic..ca l-am vazut in atlasul zoologic. Este albastru ! :D
Dar nu se merita sa il bag in sondaj. Am bagat cei mai celebri ursi si ursuletzi ! :D

Hai votatzi..si lasatzi teoriile !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 13, 2002 1:56 pm

trebuia pus. io am votat cu ala de plush pt. ca teddy bear e una din cele mai stranii jucarii care e privita ca o antichitate, am si catalog cu ursuletzi de plush vandutzi in licitatzii pe mii de para. teoriile le las dar istoria ursului de plush tot o zic (pe scurt):

numele ii vine de la Theodore ‘Teddy’ Roosevelt, contestatul presedinte american. asta era la vanatoare de ursi, a ratat unul iar gazda i-a oferit un urs legat, presedintele a renuntzat cerand sa fie crutzat ursul, dupa toata treaba asta a aparut un desen cu ursuletzul Teddy Bear. Idee preluata de un tip care a facut primii ursuleti de plush pe care i-a pus in vitrina langa caricatura. Jucaria a fost un enorm succes si l-a imbogatit peste noapte pe nene, iar Roosvelt l-a preluat (pe urs) pt. campania prezidentziala.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Joi Iun 13, 2002 1:57 pm

Recunosc ca eu l-am votat, instantaneu, pe ursuletzul de plus, tot minunandu-ma cum vorbiti voi, oamenii mari, ca din manualele de zoologie...
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 13, 2002 2:11 pm

Eu am acasa 3 ursuletzi de plush . Cand tuna si fulgera afara ma culc cu ei in pat ! :p
Nu stiam legenda cu Teddy Bear. Foarte interesanta.

Despre ursul polar ce parere avetzi ? Mie nu imi place ..ca manaca focile ! :cry:
Am impresia ca este singurul urs carnivor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 13, 2002 2:52 pm

Hai sa-zti mai zic fiindca vaz ca nu stii. Toti ursii sunt clasificati ca fiind carnivori. Dar fiecare specia are intr-o masura clar diferita tendinte ierbivore (zoologii romani zic chiar omnivore). Panda (de curand a fost clasat mai degraba raton, nu mai stiu ce familie, cand imi amintesc iti zic) - in acceptia generala un urs - este aproape exclusiv ierbivor. Iar ursul polar (intr-adevar moshule) este aproape in intregime carnivor.

EDIT: mi-am amintit, gresesc amarnic, din 1995 Panda e considerat oficial urs, am auzit asta la Animal Planet la un moment dat, my mistake. Dar raman discutzii aprinse despre asta si acum.

si moshu, koala nu e urs! e marsupial! trebuia sa-l bagi la canguri si ornitorinci.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Joi Iun 13, 2002 2:57 pm

Si eu mai am inca acasa la mama mea vreo cativa ursuletzi de plus din copilarie. Adica doi, maricei. Cel mai tare imi aduc aminte ca am suferit cand ursuletul polar, cu o blanita initial alba si stralucitoare, dupa ce a facut baie ca sa-si revina la culoarea lui naturala, a fost pus la uscat pe calorifer si i s-a topit un ochi (de plastic). Mi-era o mila de el, dar dupa accidentul asta parca il iubeam si mai mult.
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 13, 2002 3:00 pm

Pai oricum ar fi clasificat....Panda tot urs va ramane. Tu daca in padure intalnesti un Panda ..nu zici : "uite ursul ! " ? zici : "uite-l pe Panda ! " ?

Romanii considera foarte corect ursul omnivor. (cel putin ursul nostru carpatin) . Si mi se pare firesc....pentru ca ursul manaca orice ii dai. Nu refuza daca ii dai paine cu marmelasa sau mamaliga cu smantana. Deci manaca tot ceea ce manaca si omul !

Sa va amintesc in incheierea acestui post si cantecelul : "Joaca bine Mosh Martine ,ca-tzi dau paine cu masline ! " :p


He,he,he..Angus ! :D Eu am un urs panda...care i s-a murdarit blanitza,dar nu il spal ! Il las sa stea asa.
Il cheama Potbeli ! Asa scria pe eticheta. Este fabricat in Coreea de Sud ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Joi Iun 13, 2002 4:27 pm

Off topic: daca tot ne-am gasit loc de joaca in trei la subiectul asta la care nu se mai risca nimeni sa mai posteze, bine ca m-ai bagat si pe mine in seama, Moshule, ca incepeam sa cred ca ma veti ignora in continuare...
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 13, 2002 6:57 pm

Cum puteam sa nu il bag in seama pe prietenul ursilor ?
Orice prieten al ursilor (fie ei si de plush) este un prieten al meu ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Einstein » Vin Iun 14, 2002 12:17 pm

sa vedem cat v-or mai place voua ursii (nu cei de plush) cand dati peste unu in padure...mwahahahah
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde djdiu » Vin Iun 14, 2002 12:29 pm

Hehei, ash face pe mortu.
Am vazut la Tv ca la gradina zoologica din oradea un ingrijitor a fost mancat, sau mai bine zis, omorat de un urs. Ce ziceti de asta?
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde gaga » Vin Iun 14, 2002 12:55 pm

Initial trimis de djdiu

Am vazut la Tv ca la gradina zoologica din oradea un ingrijitor a fost mancat, sau mai bine zis, omorat de un urs. Ce ziceti de asta?


Eu zic: BRAVO URSULUI!!!!

cine nu te baga in seama mai angus? cum adica?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde darkshines » Vin Iun 14, 2002 6:35 pm

imi plac la nebunie ursii grizzly.am cateva postere cu ei cand "pescuiesc" la cascade.sunt animale magnifice.

mai e si ursul koala , extrem de dragalas(and with attitude :D) dar dupa cum a postat si DANA , nu e urs adevarat

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Vin Iun 14, 2002 7:05 pm

Din cauza la idiotul asta de calculator am pierdut un ditamai postul de vreo pagina, dar ce sa fac, reiau. Am votat cu grizzly. Pentru ca imi plac animalele puternice. Oscilam intre ursul polar si grizzly, dar la-m ales pe grizzly pentru ca am vazut unul pe viu. Si m-a impresionat in mod special privirea lui: rea. Niste ochi verzi, mici si rai, pusi pe un cap patratos si imens, si o expresie care spunea ceva in genul: "Sunt stresat ca sunt in cusca, dar daca as fi liber v-as omori pe toti". Imi place si ursul polar, ca doar e cel mai mare carnivor terestru, si unul dintre cele mai feroce. Dar n-am vazut niciodata unul pe viu. Koala intr-adevar nu e urs! E tentativa!
Pentru Dana: inca de la primul post pe threadul asta ti-am simtit amprenta. hai sa teoretizam! Cuuuum, ursul panda???? Pai tu nu stii ca ursul panda are un deget in plu? Deci nu e urs! Cuuuum, Koala urs? Tu n-ai auzit ca e marsupial? Hai, ma Dana, da-o dracu' de treaba, nu asta era ideea threadului (cred). De ce vrei tu sa strici placerea acestui copil mare care este Moshul? Vezi ca aici ai pierdut esenta prin acelasi procedeu pe care l-ai folosit si pe "Filosofie", procedeu pe care propun sa-l patentezi si care sa se numeasca "Sofismul de tip Dana". Urat din partea ta! ;B
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 14, 2002 7:15 pm

Da,intradevar..Dana uita ca a fost copil .

Ursul Koala

Este urs ,fratzilor ! Sau,ma rog....ursuletz ! :)
Iepurele marsupial este iepure sau marsupial ? Este iepure !
Vulpea marsupiala este vulpe sau marsupiala ? Este vulpe !
Asa si Koala...este un urs marsupial . Deci este urs ! :D
Si pe langa faptul ca este urs...pe deasupra l-am si votat in sondaj ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Iun 16, 2002 7:54 pm

bah....o fi sau n-o fi urs...eu tot pe koala l-am votat,pentru ca este un animalutz foarte scumpel.

dar si ursii de plus imi plac la nebunie...mai ales noul meu urs polar,frumos si enorm(daca il pun langa mine imi trece de genunchi) si mai are si o funda rosie la gat :D

Edit:
de ce oare adultii au o fascinatie pentru ursii de plus mai abitir decat cei mici??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iun 18, 2002 12:26 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Da,intradevar..Dana uita ca a fost copil .



Yup, shi tu uiti fiindca desi inca mai esti un bebe de scoala scrii intr-adevar legat :p

:D

Bhuttu faceam corectii pt. ca e vorba de animale, stiu ca moshu a zis la shto nush ce te bagi tu?! Ai devenit asemeni lui dkk si-mi vanezi posturile? Vezi nene de treaba matale, dupa ce ca incerc sa fac educatzie vine si gigi kapital "mama buba". Ia-te tu de mana cu restul si faceti fanclub anti mine. Io-te nu mai are loc pe forum de mine, vezi ca e un buton Ignore, poti sa-l folosesti cu incredere. Hai ca m-am enervat, hai ca eshti case closed pt. mine.

Moshu, cica e una marsupialul si una ursul, era pe net ceva despre greselile care se fac frecvent vis a vis de koala, cand am timp dau si linkul, e al unei asociatii de protectie a koala.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 18, 2002 6:05 pm

Iubita Dana ,iata ce scrie in atlasul zoologic.

Phascolarctos cinereus = coala,ursuletul cu punga. 80 cm . Animal arboricol nocturn.Traieste in padurile din estul Australiei.Se deplaseaza lent pe ramurile inalte ale eucaliptilor,cu a caror frunze se hraneste.

Deci..pana si marii biologi ce au facut atlasul...il considera ursuletz.

He,he.....iar Mirela are mare dreptate.....este un animalutz tare scumpel ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iun 18, 2002 6:52 pm

Din ce an e moshule atlasul?

uite unul din link-uri, nu mai invatza copiii la prostii, in atlasul din anii 70 nu era nici macar okapi:

http://www.savethekoala.com/factmyth.html
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 18, 2002 9:38 pm

Hai mai,Dana ! Tu distrugi frumusetzea lucrurilor !
Tu esti unul dintre acei oameni care le spune copiilor ca nu exista Mosh Craciun !

Koala sunt ursuletzi..iar mie imi plac foarte mult !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 20, 2002 12:26 pm

Io votai cu ursu brun, intentionand sa promovez ursu romanesc. De altfel este singurul urs cu care am avut contact, asa ca nu-l cunosc decit pe asta.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 20, 2002 2:05 pm

Adica cum ai avut contact ? L-ai vazut la gradina Zoologica..sau te-ai intalnit cu el in padure ?

Si ursul brun nu este urs romanesc ! Este urs rusesc ! Pe acolo se afla cele mai multe exemplare..prin muntzii rusilor !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 20, 2002 2:12 pm

Culmea, pe munte niciodata nu am dat de ursi, in schimb am dat prin locaitati gen Tusnad, Sinaia, Poiana Brasov, Timisu de Sus si pe sosea, prin Piriul Rece.

Ba, ce daca sunt mai multi in Rusia? E si ursu nostru sau nu? Din moment ce la noi sunt ursi bruni si numai ursi bruni e ursu nostru, altu n-avem.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 20, 2002 2:39 pm

Bine ma..e ursul nostru ! Asa este..in Romania se gaseste doar urs brun si ursuletzi de plush.

Chiar acum am redeschis atlasul zoologic la pagina ursilor...si am mai gasit o specie. Ursul malayez..sau ursul cocotierilor. Este cel mai bun catarator dintre urshi.
Traieste in Indochina si Indonezia.

Sa stitzi si voi ca totzi ursii fac parte din familia Ursidae.


Koala face parte din familia Phalangeridae. .....dar nu conteaza..pentru noi tot urs ramane.

Iar pandutzu face parte din familia Procyonidae...si de asemenea tot urs ramane pt. noi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Iun 20, 2002 11:24 pm

si mie imi placeau pana am vazut imagini reale cum dragalashii de ursuletzi omorau dresori, ingrijitori, etc, cum sfasiau, stiu ca e dreptul lor, da m-au ingrozit, plus filme cu urshi rai, iar ursii din desene le animate, in 99% din cazuri sunt complet idioti.

a, si o caricatura tare de tot, pe malul unui rau, doi ursi la pescuit somoni, unul dintre ei baga laba si din voleu ii arunca pe mal, alalaltu, cu foamea in gat, se uita siderat, la care "pescarul" zice: "-stii, faza asta am vazut-o pe discovery channell"
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Iun 20, 2002 11:59 pm

votat panda.desi dak stau sa ma gandesc cred k prefer ursu rusesc(la figurat) da ala nu era in sondaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Iun 21, 2002 12:02 am

Initial trimis de onk
si mie imi placeau pana am vazut imagini reale cum dragalashii de ursuletzi omorau dresori, ingrijitori, etc, cum sfasiau, stiu ca e dreptul lor, da m-au ingrozit, plus filme cu urshi rai, iar ursii din desene le animate, in 99% din cazuri sunt complet idioti.

a, si o caricatura tare de tot, pe malul unui rau, doi ursi la pescuit somoni, unul dintre ei baga laba si din voleu ii arunca pe mal, alalaltu, cu foamea in gat, se uita siderat, la care "pescarul" zice: "-stii, faza asta am vazut-o pe discovery channell"


Yogy e tare, nu e idiot. E doar simpatic.

Clipul ala scurt cu reclama la somon in care ursu face joc de picioare ca la box si pe urma baga un picior din rotatie il stiti ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 21, 2002 8:00 am

Yogi si cu totzi ceilaltzi usi sunt mari idiotzi. Dar tocmai de aici le provine valoarea. De exemplu Barney Bear (il stitzi ? ) e cel mai mare idiot din toate desenele animate ! (the supreme goof ! :D )

Eu stiu reclama cu conservele de somon ! Parca eu ti-am dat-o ! Sau tu mi-ai dat-o ! Nu mai stiu exact !

Onk...eu nu am vazut imagini cu ursuletzii sa omoare dresori ! Ursul e un animal foarte usor de imblanzit. Iar daca il cresti de pui..e ca un animal domestic.


Cu ursul tibetan de ce nu voteaza nimeni ? Nu atzi vazut niciodata ? Eu am vazut la gradina zoologica ! E frumos si el !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator