Ursuletzii

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Ce urs va place mai mult ?

ursul brun
2
5%
ursul polar
8
20%
ursul panda
11
28%
ursul koala
8
20%
ursul tibetan
0
Niciun vot
grizzliul american
2
5%
ursuletzii de plush
9
23%
 
Voturi totale : 40

Mesajde Nightmare » Mar Mar 25, 2003 9:34 pm

Favoritii mei sunt ursii panda. Pacat ca sunt pe cale de disparitie.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

urs

Mesajde Cristina » Mie Apr 09, 2003 3:12 pm

Imi palce ursul panda , mi se pare finut, asa mic cum este.
Cel mai dragalas animal este pentru mine
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde Dracushor » Joi Apr 24, 2003 5:00 pm

Koala este cel mai dulce si este preferat de toata lume! ce mai...este un adevarat urs celebru!
Sunt un dracusor care incanta pe toata lumea, dar care nu se lasa stapanit de nimeni si nimic...
Dracushor
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Apr 21, 2003 4:47 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Necuratu' » Joi Apr 24, 2003 6:16 pm

Votat Panda, pentru ca am vazut un documentar despre koala, in care zicea ca e doar in aparenta dragut si dadeau o gramada de argumente. Nu mi le mai amintesc pe toate, dar tin minte ca zicea ca pute ingrozitor si turistii care vor sa se apropie de el se indeparteaza dezgustati.
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Beauty_Angel » Joi Mai 22, 2003 9:47 am

Mie cel mai mult imi place polarul, asa am si votat, deoarece are mai ales o blana superba si daca nu i se face rau este foarte bland...:a
Gandeste bine inainte de-a actiona daca nu vrei sa faci greseli
Beauty_Angel
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mai 22, 2003 8:06 am
Localitate: Langa Dumnezeu

Mesajde Crystalized » Vin Mai 30, 2003 2:45 pm

Koala e adorabil,parca ar fi un mic bebelus de-ti vine sa-l pupi,desi ar putea sa zgarie cu ghearele alea.
Crystalized
 

Mesajde Tiger Blue » Sâm Mai 31, 2003 6:48 pm

Toti ursii sunt adourabi cu exceptia ursului brun care este rau...
In plus chiar daca ar fi mai bland mie nu mi-ar placea.
Dar cel mai mult si mai mult, mie imi place ursul Panda.
Deoarece este dulce si parce ar fi o jucarie de plus.Desi multi il prefera pe ursuletul Koala, eu prefer sa raman cu ideea mea, cu ursuletul panda.
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Mesajde M|haElla` » Sâm Oct 11, 2003 12:37 am

Da....ce sa zic?
Ursuletii sunt foarte draguti...in special cei panda! Sunt asa de scumpi! In general puii....mici, pufosi...
oricum, eu sunt innebunita dupa orice animal....:)
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

polar!

Mesajde proXtu » Sâm Oct 11, 2003 1:00 pm

io prefer ursul polar pentru ca este mare shi alb, cu o blana supeeerba ;-) nu mai zic ca in tineretze filmul "fram ursul polar" a stors din mine o gramada de lacrimi shi m'o marcat pe viatza :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde M|haElla` » Mar Oct 14, 2003 9:10 pm

Da...te intelg! Si eu am vazut filmul....si am plans in prostie!
in general toti ursii sunt frumosi...mie imi plac absolut toti!
panda si koala sunt dsragalasi...
polarul este mare alb, si este super frumos!
grzzly este mare...si mi se pare nu stiu...foarte puternic, si de-aia imi place!
In esnta toti sunt frumosi!:D
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

huh!

Mesajde proXtu » Mie Oct 15, 2003 4:35 pm

ideea de pe aici cred ca era sa alegi un ursuletz pe care'l preferi, nu sa ii lauzi pe totzi :p sau is io offtopic ? ;-)
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde memetshot » Vin Oct 31, 2003 4:52 pm

uau...ursii panda mici? ursii polari blanzi? ursii grizlly rai?
mda multe idei puerile (stiu ca v-am spart da n-am ce face ca m=am jucat ieri cu dictionaru)...
Preferatu meu dintre ursi e pana...de cand eram mic
de admirat ii admir pe cei albi (polarii) si pe brunul nostru care ii da clasa lu nenea grizzly. numa ca la noi in munti nu era Winetow cu Old whatever...
Si cica nu ursu alb e cel mai mare urs. E un alt urs (brun) prin neste zone (rusesti parca), urs o tzarica mai mare decat polaru'


si moshule nu uita Yogi Bear: he;s smarter than the average bear!!!!!!!
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 8:24 pm

Toata lumea iubeste ursii, mai putin aia de-au facut filmul „The Edge“,( cu Hopkins si cu Baldwin), cu o namila de urs de tip „kodiak“ (atunci am auzit si eu prima data de rasa asta), care era facut sa para de vreo trei metri asa si de vreo cinci cind se ridica in picioare, si pe care spre disperarea mea il omoara Anthony Hopkins (ceea ce n-a fost deloc frumos din partea sirului) cu un bat din care face o tepusa, asa ca se mai da si de erou la sfirsit, rusine sa-i fie!

Inca de copil, aveam asa o pasiune pentru ursi, ca stateau ai mei cu ochii pe mine „ca la urs“ cind ma duceau sa-i vad la gradina zoologica, nu cumva sa-mi treaca prin cap sa-i mingii printre gratii! De Craciun, de ziua mea, de note bune la scoala primeam clar cite un ursulet, pe care-l indesam in gramada de ursuleti deja existenti si le predam tabla inmultirii, grupele de litere „che-ghe“, apoi, mai tirziu, viziunea lui Goga asupra satului romanesc, legaturile de tip Van der Vaalt, apoi, si mai tirziu, masa monetara si notiuni de statistica. Unii prindeau mai repede, cu altii trebuia sa-mi bat capul mai mult, dar uite ca i-am vazut ursi batrini, intelepti si educati, cu blanita cam tocita, dar cu fundite asortate si calcate conform seriozitatii dumnealor.

„Omul“ meu de baza a fost intotdeauna Zmeurel, made in China scria pe el, si de aici am prins eu mare respect pentru lucrurile facute in China. Cind eram trista si plingeam, el era singurul care ma intelegea si-mi spunea exact ceea ce-mi doream eu sa aud. Era cel mai bun prieten al meu si ma ajuta cum putea. Si eu il iubeam si-l ingrijeam si intotdeauna cind dadea prima zapada il frecam bine pe cap cu un bulgare si-i faceam freza cu carare pe mijloc. Apoi i s-a rupt o ureche si i-a cusut-o bunica mea, care, biata, nu mai vedea asa bine, asa ca acum arata tare caraghios, cu o ureche normala si una mai in fata! Dar nu-l refac, pentru ca sa-mi amintesc mereu de draga bunica ce nu va mai fi multa vreme cu noi!

Inchin aceste rinduri lui Zmeurel si eroilor ursuleti care ne mingiie vietile si palmele!

De trei ori bravo Oribilului Mosh pentru acest thread aducator de buna-dispozitie!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 15, 2003 12:37 pm

Oameni buni, m-am certat cu toata lumea la intalnirea forumista de sambata pe tema ursilor Koala.
toti sustineau ca....Koala nu este marsupial....iar eu sustineam ca ...Koala este marsupial...la fel ca si cangurul !

nu-i asa ca am dreptate ? Koala este marsupial !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Dec 15, 2003 12:47 pm

moshule asa ie...acesti ursi care de fapt nu ie ursi sunt animale marsupiale.
si daca imi permiti sa adaug sunt niste animale incredibil de proaste care dorm pana la 14 ore pe zi...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 15, 2003 12:51 pm

stiu ca nu sunt ursi. s-a mai discutat aceasta problema. dar pentru ca aduc cu ursii....oamenii le spun ursi Koala...ceea ce vom face si noi.

ma bucur ca am avut dreptate. sa stii ca toata lumea de la intalnire radea de mine cand am spus ca .....Koala sunt marsupiale. chiar si Kgula . totul a culminat cu Satyr care chiar imi atrage atentia pe forum ca ursii Koala nu sunt marsupiale.

nu sunt prosti. ce ? tu n-ai dormi 14 ore pe zi ? :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SatyR » Lun Dec 15, 2003 1:13 pm

Ok Mosh , se pare ca ai avut dreptate. Am gresit :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Dec 15, 2003 1:46 pm

iei is prosti pur si simplu. pe langa asta mai sunt si foarte lenesi. parca am vazut odata o emisiune despre ei si ziceau ca prostia si lene (in cazul lor) se trage de la faptul ca se hranesc numai cu frunze de eucalipt...bla bla bla...nu stiu cat de bine imi aduc eu aminte, da ei sunt marsupiali, lenesi si prosti....si haiosi...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Dec 16, 2003 5:21 pm

Sigur ca ursuletii Koala sint marsupiali, deci nu sint propriu-zis ursuleti, ceea ce nu m-a impiedicat sa-i iubesc foarte tare, chiar daca sint asa bleguti in miscari. Acu', nu stiu daca or fi chiar prosti, mie mi se pare mare realizare sa dormi 14 ore pe zi si eu insami sint foarte mindra cind reusesc, iar despre partea cu eucaliptul, aoleu, deci de-aici mi se tragea mie, sa mai las naibii bomboanele-alea de tuse!
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Lea » Mar Iul 27, 2004 9:01 pm

Ursuletii Koala sunt preferatii multora ca de altfel si ai mei! ;-) Sunt dulci si te fac imediat sa-i iubesti. Toate speciile de ursi sau toate speciile de animale in general sunt foarte foarte dulci cand sunt micuti, abia veniti pe lume... A-)
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Lea » Mar Iul 27, 2004 9:04 pm

In afara de koala, imi plac mult si panda! sunt niste ursuleti foarte draguti care te cuceresc pe loc. La ursii panda imi place faptul ca par sa fie mici si dulci si cand sunt mari dar si cand sunt mici. parca nu ar creste! o fi o aberatie ce am spus dar asa am senzatia cand ii vad! :-X ~y
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Aylin » Mie Iul 28, 2004 6:20 pm

vad ca toti ati votat cu koala shi panda.shi mie una imi plac dar prefer ursii polari.acum sa-i fac shi eu putina reclama ~) . Concureaza cu ursul brun pentru titlul de cel mai mare carnivor terestru si este este regele banchizelor din regiunea arctica. Adaptarea sa la apa il clasifica drept mamifer marin.
Ursul polar are un stramos comun cu ursul brun. Insa ursul polar s-a adaptat pentru viata in unul dintre cele mai reci, mai pustii si mai ostile medii de pe Pamant - regiunea arctica. Imi place poate pentru puterea lui de adaptare. Lucrul cel mai caracteristic este blana sa crem sau alb-galbuie, care se contopeste cu usurinta cu mediul. Un strat gros de grasime de sub piele ofera si mai multa izolare, in special in timp ce ursul inoata.
Solitari din fire, ursii polari hoinaresc pe intinderi mari - in decursul unui an ei pot sa cutreiere peste 51.000 km2 de teren inghetat si zilnic parcurg peste 40km. Pot inota aproape 100km fara odihna, cu o viteza medie de 10km pe ora.
Ei obosesc mai repede pe uscat, se simt mai bine pe gheata. Ei pot sa urce stanci abrupte de gheata si au fost vazuti alunecand pe dealuri in jos pe burta, folosindu-si picioarele anterioare drept frane.
Da el mananca cel mai adesea foci pt ca ele se gasesc din abundenta.Ei sunt vanati si in prezent dar cel putin 28.000 de animale exista in mijlocul naturii.
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Aylin » Mie Iul 28, 2004 6:24 pm

shi niste curizitati despre ei:

-ursii polari sint dotati cu niste ochelari de soare naturali.
-toti ursii polari sunt stingaci.
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 28, 2004 6:30 pm

Va cer prea mult daca va rog sa nu mai faceti posturi consecutive ? Exista butonul edit. Incercati sa descoperiti la ce foloseste !

Cum e posibil ca un animal cu 4 picioare sa fie stangaci ? Sau te refereai la sensul figurat ?

Sa nu uitam ca ursul polar bea coca cola. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aylin » Mie Iul 28, 2004 7:27 pm

la propriu si la figurat sunt stangaci. am vazut un documentar .iar pielea unui urs polar este neagra.
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde ssonja » Lun Sep 20, 2004 6:34 pm

daca urshii koala nu's urshi, shi nici panda nu-s urshi, atunci propun sa mai se adauge la chestionar inca o specie de urs dar care de fapt nu e urs, alintat de cele mai multe ori cu apelativul "ursuletzul meu", o specie care creshte de cele mai multe ori in dormitor shi poate inlocui cu succes in unele cazuri celebrul ursuletz de plush. avantaj: tzine de cald iarna. aceasta specie de ursuletz nu este extraordinar de pretentzioasa, de obicei mananca ce i se pune in fatza, dar are fixurile lui cu programul tv sportiv shi cu berile cu ceilaltzi confratzi urshi. in plus, nu e necesara o deplasare la zoo pentru a fi admiratzi.
din aceasta cauza a mai crescut votul de la ursuletzii de plush cu unu.
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde pupitza » Mar Sep 21, 2004 1:34 pm

Mie imi plac ursuletzii panda de plush!!!!
pupitza
 

Mesajde Lea » Mie Dec 08, 2004 6:17 pm

Panda si koala sunt f. dulci si ca ursuleti de plus. insa am acasa un animal de plus, un ursulet brun care nu-mi prea place. e dragut insa nu are acel aer foarte dulce. A-) Nu?
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori