Gradinile Zoologice

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde M|haElla` » Sâm Oct 11, 2003 12:16 am

Am mers o singura data la Gradina Zoologica din Bucuresti, si am zis ca alta data numai calc pe acolo!
Mi se pare absurd faptul ca animalele alea stau acolo si iarna si vara, doar ca altii sa faca bani de pe urma lor! E urat!
Poate ca un copil, cand se duce la Zoo, si vede atatea nimale, este incantat! Insa, trebuie sa ne gandim ca acele animale sunt chinuite!
Pe mine m-au impresionat leii!
Care pur si simplu statea intr-un colt, cu ochii trsiti, si se uitau la fiecare persoana care trecea pe langa ei! Erau nu stiu...foarte tristi!
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Agenta 069 » Dum Dec 28, 2003 8:52 pm

Nu stiu ce sa zic despre gradinile zoologice.
Pe de o parte este bine, ca poti vedea anumite animale salbatice de aproape. Pe de cealalta parte, daca as fi fost in locul acelor animale, nu mi-ar fi convenit sa-mi petrec tot restul vietii intre gratii. Sunt si ele niste vietati care-si merita libertatea din plin si care sunt inchise fara vina.
Cred ca emisiunile documentare de pe AnimalPlanet sunt un inlocuitor mai bun decat aceste puscarii pentru necuvantatoare.

Agenta 069
Agenta 069
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 9:16 pm

Mesajde Prozac » Sâm Ian 10, 2004 5:20 pm

Cam vechi thred-ul da banuiesc ca nu se supara nimeni...
Nu am fost niciodata la Zoo in Romania, in schimb cand mi-am petrecut prima vacanta de vara la taica-miu aici in Philadelphia in 1996 nu am ratat ocazia de a merge. Apropo Zoo-ul din Phila. este prima Gradina Zoologica din State, asta asa ca informatie. Gradina este imensa, fiecare animal are destul spatiu cat sa vietuiasca mai mult decat comod. Am vazut in gradina asta cred ca toate animalele posibile si imposibile si ce mi-a placut este faptul ca pe deasupra Gradinii este un fel de telescaun care te duce peste toate custile si ingraditurile unde se afla animalele. Foarte foarte misto, animalele erau frumoase, bine ingrijite, aveau tot ce le trebuie ca sa se simta ca in mediul lor natural. De exemplu la ursi polari aveau "ghetari" plus un bazin imens pe care pluteau bucati de gheata.Bazinul era foarte adanc si puteai intra si la subsol sa privesti ursii prin geam cum inoata.
Dar cel mai mult si cel mai mult mi-a placut sa vad Six Flags Safari asta vara prin iulie. Six flags este un parc de distractie imens,care este impartit in 3 parcuri, unu cu apa, unu "uscat" si Safari, unde intri cu masina si te plimbi pe alei printre animale. A fost superb!Singurele animale care erau ingradite erau tigrii, leii si elefantii, dar asta nu m-a deranjat deloc :D
Oricum cel mai tare m-am speriat de niste biete girafe care veneau spre noi si cand au ajuns in dreptul masinii noastre, una dintre ele s-a aplecat ( de am zis ca isi rupe si picioarele si gatul) si s-a infipt in stergatoarele noastre pentru ca erau niste frunze prinse in ele. Rinocerii erau si ei in libertate da nici nu se uitau la masinile care treceau pe langa ei. Oricum din 10 in 10 metrii erau masini de securitate, probabil pregatite in caz ca o ia razna vreun animal si sa aiba grija sa nu stai cu geamurile deschise la masina. Maimutele cele mai obraznice, ti se urca pe masina, iti trag de oglinzi de stergatoare, doar doar le dai ceva, dar inofensive de altfel. In schimb un strut dadea cu ciocul in geamurile tuturor masinilor care treceau pe langa el, si la ce cioc avea ma mir ca nu a spart nici un geam. Din cand in cand trebuia sa ne oprim ca mai trecea cate o rata cu pui strada sau cate un fazan, super super misto. Nici nu stiu de unde le vin astora atata idei. Si la 80 $ de persoana cat am dat pe bilet ( sunt mii de persoane in parc zi de zi) cred ca le ajunge sa aiba grija de animale asa cum trebuie.Merita vazut parcul cel putin daca ai copii sunt in extaz, ma uitam in alte masini care aveau copilasi inauntru, erau lesinati de placere, mai ales ca animalele sunt asa de aproape de tine, iti ling parbrizul.Am facut si poze, trebuie numai sa imi gasesc CD-ul respectiv si am sa le pun pe forum. Pana atunci va dau un link cu parcul poate doriti sa vedeti si voi.
http://www.sixflags.com/parks/wildsafari/ParkInfo/index.asp?id=parkinfo
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde shakti » Dum Ian 11, 2004 12:57 pm

totul este trist intr o gradina zoologica... gradina asta inseamna o inchisoare pentru bietele animale in nici un caz un loc in care animalele sunt tinute sub spraveghere si ingrijire... rezervatiile naturale sunt locuri total diferite unde animalele sunt ajutate sa duca o viata normala si astfel sa duca specia mai departe...
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Sâm Ian 17, 2004 7:10 pm

Animalele mi-au stirnit interesul pasionat inca de copil. La 10 ani am primit universalul atlas zoologic pe care in scurt timp l-am invatat pe dinafara. Sa vizitez o gradina zoologica mi-am dorit mai mult ca orice, insa niciodata nu mi-a fost de ajuns. Cind am venit in Bucuresti la facultate in fiecare weekend, timp frumos sau ploaie, vara sau iarna, eram la zoo. Sigur ca ma nemultumea enorm felul cum erau tinute animalele, dar mai ales manifestarile de multe ori total lipsite de respect si de cultura ale vizitatorilor. Parinti incapabili sa le raspunda copiilor la cele mai simple intrebari despre cele mai cunoscute specii, oameni in toata firea care aruncau cu pietricele pentru a face animalul sa se miste... Am lucrat ca voluntar acolo doua veri, caci oricum timpul liber mi-l petreceam acolo. Cunosteam numele, istoria si intimplarile zilnice ale fiecarui animal. Mai trista si mai nefericita de situatia lor eram eu, decit ele. Animalele erau pur si simplu plictisite. Oricum, habar n-aveau ca pot trai si altfel, si nu tinjeau decit uneori dupa o pereche, daca erau singure. Lipsurile si incapacitatea de a face ceva sa le fie mai bine ma afectau personal, mai ales cind nu le ajungea mincarea.

M-am bucurat totusi mai tirziu sa vad ca gradinile zoologice din strainatate ofera animalelor conditii mai bune. Nu pot propune nici o solutie pentru animalele din captivitate, care sint oricum aproape domesticite, si sufar pentru ele. Dar in acelasi timp sint fericita ca macar asa am avut posibilitatea sa intru in contact cu ele, sa le cunosc mai bine, sa le iubesc si sa le inteleg. Fac donatii pentru intretinerea animalelor din gradinile zoologice si pentru salvarea celor salbatice. Sper sa pot face si mai mult, vreodata. Pentru ca acum stiu ceea ce atlasul zoologic nu m-ar fi putut invata niciodata despre cit de jucausa, iubitoare, pufoasa si nepretentioasa poate fi oricare specie in parte!
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Feb 05, 2004 12:06 am

Viofan spunea ca unele animale s-a nascut in captivitate , si daca ar fi lasate in libesrtate , nu s-ar descurca .. dar cum au ajuns sa se nasca in captivitate ? Nu pentru ca parintii lor au fost captivi ?
Nu am fost niciodata la Zoo , in Brasov exista una , dar din cate am auzit , mizerabila , stia tata de ce nu vrea sa merg acolo . Detest ideea de a vedea animale in captivitate , sunt triste ,chiar si leul acela avea ochi tristi ... Cat despre rezervatiile naturale , sunt bune , pentru ca diferite specii de animale sunt protejate , dar gradinile zoologice , le detest , sunt triste :-(
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde wwritza » Joi Feb 05, 2004 3:29 pm

Am avut ocazia sa vizitez Berna, care deh, Elvetia, tara deomcratica....aiurea
Simbolul capitalei elvetiene este ursul, cum ii spune si numele. In mijlocul orasului,intr-un pic parculet, este amenajata o groapa, de cativa metrii in diametru. In aceasta groapa, traiesc vreo 4 ursuletzii, cred familie. Turistii si bernezii vin duminca cu familiile, copiii, sa priveasca ursii. Eu zic ca-i mai rau decat la zoo. Ursii astia nici macar nu pot vedea oamenii, copiii care se uita la ei. Locul unde se afla avand ceva adancime, saracii trebuie tot timpul sa priveasca in sus la cei care le arunca mancare sau ii fotografiaza.
Mi s-a parut groaznic. Era ca si cum bietzii ursi au cazut intr-o fantana si nimeni nu-i in stare sa-i scoata de acolo.

In schimb , gradina zoo din Zurich mi s-a parut superba si imensa. Dar cel mai mult mi-au placut acvariile, si broastele testoase imense si batrane :))
Nu stiu cat de fericite erau animalele alea, dar macar cei care administrau gradina zoologica de acolo, te faceau sa te simti bine si sa-ti dea impresia,macar, ca ele sunt fericite.
Nu stiu ce sa zic , daca gradinile zoo sunt ceva bun sau nu. Dar am intalnit copii care nu vazusera o vaca sau un porc decat la televizor. Si aveau ocazia macar la zoo sa vada pe viu. Sa nu mai zic de animale care traiesc in jungla pe care nu stiu cand ai ocazia in viata sa le vezi pe viu.
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Mai 12, 2004 10:29 pm

Daca tot am ajuns din nou la zoo, m-am gandit sa mai zic 2-3 cuvinte... O zi ploioasa si 2 ore la dispozitie pentru a face ceva, orice (desigur, puteam ramane si la scoala). Initial, am plecat cu Diana "la o tigara" dar in cele din urma am ajuns la zoo.. de ce? sincer, nici acum nu stiu.
Majoritatea animalelor dormeau. Am cautat in disperare serpii dar nu erau (doar crocodilu' si cateva iguane). Am aflat ca elefantu' pe care alin si moshu il iubeau (si il iubesc) atat de mult are un nume : Gaia.
N-am avut timp sa vad maimutzele.. Alta data! ;m
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Crazy Babe » Joi Mai 13, 2004 12:02 am

in romania de fiecare data cand am mers in vreo gradina zoologica nu am facut de cat sa ma intristez... cand vedeam toate animalele cum se chinuie... mancare putina... e bataie de joc..

aici in FL nici nu se compara conditiile.. am fost in multe parcuri zoologice si aici toata lumea protejeaza animalele.... au spatii imense in tarcuri... aici nu sunt numai de divertisment... e trist... sper sa adopte candva si romanii sistemul occidental...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Black Eyes » Sâm Mai 15, 2004 7:02 pm

Gradinile zoologice din Romania sunt mai mult batai de joc.
Ma uitam la reportajele de pe Discovery sau Animal Planet, si ma cruceam cand vedeam cat spatiu au acele animale. Sunt ca in padure, cu o gramada de chestii misto amenajate special pentru ele. E super misto! La noi daca moare un caine ii doare pe toti in cur; in strainatate se judeca si pentru moartea unei gaini.;)
Nu se compara. Oamenii nu sunt iubitori de animale, ci cauta doar sa faca bani de pe urma lor.
Am fost si la Sinaia, cand am urcat la cota 1400. Erau pe acolo o gramada de oameni care faceau poze cu leii pentru dferite sume de bani. Pe moment m-am bucurat ca am avut sansa de a ma juca cu animalele mele preferate. Dar dupa-aia mi-am dat seama cat de chinuite sunt!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

Mesajde ReNo » Lun Mai 17, 2004 5:52 pm

Mda...am fost si eu la Zoo si am vazut:oi,boi,vaci,rate,capre,cai,etc.Ce dreaq??????Mai aveau putin si puneau gaini,catei si pisci...chiar ca le dadeam in cap.E adevarat ca am vazut si lei(slabi ca vai mama lor),ursi(unu nu mai avea o laba) si altele,dar nici urma de elefanti cum ziceau unii dintre voi pe aici.Nu inteleg de ce au pus animale care se pot vedea si in mijlocul Bucurestiului.Am baietii care cresc gaini si au cai chiar aici in spatele blocului...sa fie si aici un Zoo ceva???
ReNo
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:30 pm
Localitate: Constanta

Mesajde 7vies » Lun Mai 17, 2004 6:50 pm

nu stiu cum mai arata acum gradina zoologica... am fost o singura data (acum multi ani)...parca erau si elefanti...nu stiu de ce, dar nu mi-a placut, si nu m-as mai duce...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde ReNo » Lun Mai 17, 2004 7:56 pm

Pai si eu tot de mult dar totusi...creca le pusesera sa umple spatiul.Apropo am vazut si maimute d-alea cu poponeatza pe afara...babuini.
ReNo
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:30 pm
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron