Gradinile Zoologice

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Gradinile Zoologice

Mesajde Mirela » Lun Iun 24, 2002 6:55 pm

Ma gandesc de mai mult timp sa deschid acest thread..in care sa va intreb daca va plac sau nu mai sus numitele Gradini Zoologice,aceste "oaze" in care sunt adunate in captivitate diferite specii de animale salbatice.

Eu una...am intrat o singura data in Zoo,cu mare entuziasm la vremea aceea...dar am plecat de acolo intristata.
Cred ca bietelor animale le-ar fi cu mult mai bine in libertate,in mediul lor natural...decat intr-o cusca cu gratii sau cu ferestre transparente,numai cu un palc de vedeata si copaci in jur...si unde toata ziua oameni mici si mari se holbeaza la ele,bat cu mana in geam,le agita si le enerveaza...

In plus de asta...mai zilele trecute am pledat contra Gradinilor Zoologice intr-o discutie cu niste cunoscuti...si m-a surprins(sau mai bine zis m-a intristat) sa aflu ca foarte multe persoane considera animalele de la Zoo ca un fel de patrimoniu numai al lor,al orasului lor...pai e posibil asa ceva? O superba gorila alba...apartine junglei africane de unde a fost adusa pe cand era doar un puiutz....nu unui grup de barcelonezi care au inchis-o intr-o cusca si ii fac tot felul de poze ciudate si se extaziaza in fata comportamentului sau "bizar" in acel surogat de habitat pe care i l-au "oferit"...

Astept parerile voastre!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 24, 2002 10:01 pm

Nici eu nu sunt de acord cu gradina zoologica. Am fost la doar doua gradini mai mari..in Bucuresti si in Budapesta. Bine,conditiile de la unguri erau mult mai bune....dar tot puscarie de animale era si la ei !
Cand eram copil imi placea. In prostia mea..ma uitam cu bucurie la animale..nestiind ca ele sunt chinuite acolo. Acum..mi-am dat seama..si nici nu ma mai duc la ZOO.

Cam aceiashi poveste si cu Circul. Imi place circul...dar sa fie cu oameni..nu sa chinuie bietele animale !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mar Iun 25, 2002 1:21 am

un copil intr-o gradina zoologica se plimba de la cusca la cusca admirand animalele . i se par nefericite.
"- mami, animalele astea sunt fericite aici?"
"- binenteles dragule ! " (oricum ne sunt inferioare si putem sa le tinem unde vrem noi si in ce conditii vrem noi)
intre timp undeva in spatiu ...
un extraterestru se plimba printr-o gradina zoologica de la cusca la cusca admirand animalele . aceste animale ciudate , bipede , fara par pe corp , cu numai doi ochi . i se par nefericite.
"-mami , animalele astea sunt fericite aici?"
"- binenteles dragule! " (oricum ne sunt inferioare si putem sa le tinem unde vrem noi si in ce conditii vrem noi)



se simte cineva ? ;)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde J.A.Tiranu » Mar Iun 25, 2002 9:47 am

Cel putin la oameni atata timp cat nu realizeaza ca sunt inchisi sunt fericiti, dac insa isi dau seama de cusca in care traiesc e cam de kkt
Mie imi plac parcurile alea mari din africa, acolo dobitoacele sunt fericite ca nu isi dau seama de manevre.
Poate fac astia si la noi. Ar fi misto sa ne inchida si sa vina americanii sa se uite curiosi la noi si, aratand cu degetul, sa zica: "Uite, puiule, asa arata un roman"
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde PuturOSU` » Vin Iul 19, 2002 4:24 am

nu sunt de acord cu tampenia asta. ba ,mie-mi place sa traiesc liber cred ca si lor le place!:a
Nu conduc pe nimeni dar sunt un lider ,si-mi place sa cred ca sunt un om liber!
PuturOSU`
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Iul 05, 2002 2:22 pm
Localitate: north pole

Mesajde viofan » Sâm Aug 24, 2002 10:00 pm

Dragí£ Mirela, (de prin Dublin?)
Sunt un junior membru ºi m-am gandit sí£-í¾i rí£spund.
Eu nu cred cí£ grí£dinile astea zoologice au apí£rut chiar de tampite, cred cí£ au ºi ele rostul lor. Ca sí£ fi mai impí£catí£ sí£ Ã‚Âºti cí£ aproape toate animalele din grí£dinile zoologice (95 %) s-au ní£scut acolo iar dací£ li s-ar da drumul in libertatate multe cred cí£ ar muri. Eu zic cí£ sunt bune deoarece prin intermediul lor putem sí£ vedem (ºi sí£ cunoaºtem) cu adeví£rat animalele sí£lbatice, exotice, etc. (nu doar de la televizor, ca niºte paralizaí¾i). Pe urmí£ cred cí£ mai sunt bune pentru animalele pe cale de disparií¾ie (grí£dinile cu adeví£rat zoologice se ocupí£ de acestí£ problemí£).
Ar mai fi ºi altele de spus dar deocamdatí£ cam atat, deci eu zic cí£ au un rol al lor, problema cu adevarat care cred cí£ ar trebui sí£ se puní£ este ca aceste grí£dini zoologice fie intradeví£r grí£dini zoologice (ca in occident, ca in America-SUA, ca in Japonia, ca in etc.). Deci in concluzie nu prea am fost de acord cu pí£rerea ta.

Salut. Pa!
viofan
 

Mesajde Kayla » Dum Aug 25, 2002 12:26 am

Viofan, iti voi raspunde si eu la post. Eu nu sunt de parere ca Gradinile Zooligice au grija de animale. Poate rezervatiile. Acolo sunt ocrotite cele pe cale de disparitie. La Zoo sunt tinute in custi. Tocmai, cum ziceai si tu, majoritatea animalelor se nasc in Gradinile astea zoologice si nu mai stiu sa traiasca in salbaticie. Asta nu le face bine. Ar trebui sa aiba un loc unde sa traiasca foarte asemanator cu habitatul lor. Si cele mai potrivite sunt rezervatiile naturale, unde dispun de spatiu, de natura, sunt fericite. Eu sunt de acord cu Mirela. Tu nu stiai ca Zoo-urile din strainatate sunt rezervatii de fapt? That's all for now.
Kayla
 

tot pentru viofan !

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Aug 25, 2002 12:32 am

Si mai completez si eu spunandu-tzi :
Oricat de bine hranite si ingrijite sunt animalele de la gradina zoologica.....nu vor fi niciodata la fel de fericite precum cele din salbaticie. Poate ca cele din salbaticie nu au atata hrana ca cele de la zoologica,poate intampina numeroase probleme...dar sunt libere !

Libertatea este cea mai de pretz !

Tu ce ai prefera ? Sa ai tot ce itzi doresti si sa stai intr-o cusca ? Sau sa te zbatzi in salbaticie alaturi de semeni tai...sa fii liber ?
Salbaticiunile au fost create pentru a trai in salbaticie....nicidecum la Gradina Zoologica !

(ma scuzi viofan ca itzi raspund eu,dar Mirela este in vacantza momentan. sunt sigur ca va aduce si ea completari cand va revenii )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Rãspuns pentru Oribilul Mosh si Calypso

Mesajde viofan » Vin Aug 30, 2002 2:28 pm

Rí£spuns pentru Calypso ºi Oribilul Mosh.
Cred cí£ aveí¾i ºi voi dreptate cí£ nu e plí£cut pentru animale faptul cí£ stau inchise in cuºti dar tot nu prea sunt de acord cu voi. Aºa nu ar ma trebui sí£ avem nici peºti de acvariu, canari, papagali, pisici, caini, nimic - nici un animal pentru cí£ aºa nu ar mai fi libere. Dupí£ mine sunt animale domestice, animale sí£lbatice libere ºi animale sí£lbatice in grí£dinile zoologice. La mine in oraº este o grí£diní£ zoologicí£ destul de frumoasí£, ºi-mi place sí£ mí£ duc primí£vara ºi vara cam o datí£ pe luní£ sí£ mí£ uit la animalele sí£lbatice. Dací£ nu aº fi avut o grí£diní£ zoologicí£ in oraº la mine ca sí£ ví£d de exemplu un leu ce ar fi trebuit sí£ fac? Sí£ mí£ duc intr-o rezervatie de-a voastrí£ prin Africa? Cred cí£ e mai simplu la grí£dina mea zoologicí£ din oraº. De fapt sí£ stií¾i cí£ mie imi plac foarte mult animalele.

O sí£ mai vorbim, Ciao!
viofan
 

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 31, 2002 1:55 am

Draga Viofan ,

Darky a dat un raspuns excelent la acest subiect. O sa ma folosesc si eu de raspunsul ei. (ea desi este o fetitza de doar 14 ani..are inima.....iar tu..om batran (asa vad dupa data nasterii) ...nu ai inima ) .
Deci .....tzie ti-ar placea sa vina leul si sa se uite la tine cum stai inchis in cusca ? Sa stai asa plictisit toata ziua si sa nu faci nimic..si sa vina leul cu leoaica si cu puisorul lor..si sa se uite la tine.
Leul e animal de prada . Locul lui e in natura..sa fuga dupa zebre...nicidecum sa stea intr-o gradina zoologica din judetul Mures....si sa se uite Viofan la el !

Si eu ma mai duc la gradina zoologica. Imi place sa vad animalele,dar realizez ca ele sunt triste.
Ultima oara cand am fost la Zoo...am mangaiat mistretzucul ! :p Era asa mare si frumos.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Pentru Oribilul Mosh

Mesajde viofan » Dum Sep 01, 2002 2:28 am

Dragí£ Oribil Moshh,

Nici mie nu mi se pare cí£ animalele de la zoo sar in sus de bucurie cí£ sunt inchise, dar pí£ní£ la urmí£ ce facem? Mergem in Africa, sau vine Africa la noi ca sí£ vedem leii zburdind dupí£ gazeluí¾e?
Am ví£zut cí£ ai foarte multe mesaje, ºi cred cí£ rí£spunzi in fiecare zi, cam de cat timp eºti moderator?
Cí£nd apare Mirela? Cred cí£ o sí£ mí£ muºtruluiascí£ Ã‚Âºi ea.
Nu cred cí£ sunt deja chiar Bí£tran....
ºi chiar cí£ imi plac animalele.

Pa.


* Am vrut sí£ scriu ºi eu ceva la subsolul mesajului dar nu ºtiu cum.

-------------------------------------------------------------------
A fi sau a nu fi animal sí£lbatec la Zoo. (Aº fi scris in englezí£ ca voi, dar nu mí£ am prea bine cu engleza, incí£).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
viofan
 

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 2:34 am

Eu sunt pe acest forum din octombrie 2001. Deci cam de 11 luni.
Si sunt moderator la mai multe sectiuni,nu numai la animale.
Si intru cam in fiecare zi sa raspund oamenilor. Chiar imi face placere.

Ce avem noi sub mesaj se numeste semnatura. Te duci la contul personal (undeva in susul paginii) si cautzi pe acolo..unde scrie semnatura.

Mirela se va intoarce probabil luna viitoare la Dublin..si o sa vorbesti si cu ea.


Frumoasa poza cu leul.

Cand te mai duci la gradina ZOO...sa iei si niste mancare pentru animale. Le va face placere. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Sep 04, 2002 5:12 pm

S-o iau pe rand...de la ultimul post incolo.

Moshule...da'cand ai fost tu la Zoo nu scria acolo ca nu ai voie sa hranesti animalele??ce??ii ajunge frumosului rege al junglei o mana de floricele de porumb???

Viofane...poza cu leul e superba,ce mai!as zice ca ala e un leu destul de multumit...si banuiesc ca e facuta poza intr-o rezervatie,nu?(asta asa,sa n-o poti folosi ca argument importiva mea)
Nu mai repet ce au zis cei 3 inaintea mea ca animelele nu sunt facute sa stea intr-o cusca si sa fie privite...pricum sa stii ca ua perfecta dreptate.
Nici n-am sa te "mustruluiesc" :) e parerea ta...
Ce vreau eu sa te intreb e...Cum adica exista animale domestice,animale salbatice in libetrate si a.s.in captivitate???

ps: sa-mi fie scuzat offtopicul de mai jos dar conversatia voastra imi aduce aminte de trioul Moshu,Ano si Mirela pe fotbal,odinioara...iti mai aduci aminte Moshule???

ps 2: Viofane...vezi ca e un thread special pentru poze,daca mai ai din astea tari cu animale,nu ni le arati si noua???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 04, 2002 6:00 pm

Eu nu am dat mancare la leu. Nu imi place sa hranesc animalele astea napraznice.
Am dat mancare doar la mistretzuc....pentru ca era mare,frumos si blajin. L-am mangaiat putin..si i-am dat neste pufuletzi.
A dat din coada si a grohait de placere...grohait care s-a suprapus cu al meu....ca si mie imi facea mare placere sa il vad.
E un animal tare frumos mistretzucul.
Bine..nu mi-ash fi dorit sa il vad in realitate !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Hera » Sâm Sep 07, 2002 1:05 am

eu cred ca gradinile zoologice au fost facute spre satisfactia omului, spre propria-i placere,ca sa aiba omu' ce sa vada cand iesie duminica la plimbare cu familia:D
pe de alta parte sunt de acord cu rezervatiile naturale , unde sunt ingrijite si unde se reproduc specii rare sau cele pe cale de disparitie
aaa, poate in alte tari, ca io nu am fost inca, sunt folositoare si gradinile zoo, ca am vazut eu pe animal planet emisiunile alea unde animalele ranite sunt duse spre injrijire la medicul veterinar si apoi la zoo , pana isi revin si sunt puse in libertate.sau le tin pana se reproduc, sau alte kestii de-astea .dar pan' sa fie si in RO asa , mai rabdam si suferim cand le vedem inchise in custile alea de cativa metri ;P
mai ales aici, la mine in oras, e o singura zoo, dar nu am vazut in viata mea asa conditii mizere.ma plimbam odata prin parc si am nimerit in zoo, si am vazut 2 ursi , ca doar 2 sunt in toata zoo, intr-un fel de nu shtu cum sa ii zic, o cusca de-asta la cativa metri sub pamant, si erau aruncate tot felul de mizerii de la coji de portocala la chishtoace de tigari, servetele ( ca deh, trebuiau sa se stearga urii la gura dupa ce mancau cojile alea de portocale), si multe , multe alte mizerii. si mai vad si 2 pushti cu o sticla de apa de 2 l , carora li se parea lor hazliu sa arunce cu apa in okii saracilor ursi care priveau in sus, catre oameni.Tot stand acolo, vad si un angajat de la zoo, care vine cu o galeata imputita ( initial am crezut ca strange dupa ursi, adik excremente :D), cand colo, el pleosc arunca o "ceva " in cusca ursilor.ce era? paine multa amestecata cu apa , apa murdara , era neagra!!!!A aruncat pur si simplu asa-zisa manare de la 4-5 m inaltime drept in capul ursilor! ;P si parca aveau asa o privire trista ursii aia! am mai vazut si o leoaica, mandria gradinii, achizitionata de curand,era inchisa intr-o cusca unde nu putea decat sa se ridice sau sa stea jos, ca nu avea loc pt altceva.;P si multe alte astfel de exemple din zoo a noastra, ca sa nu mai vorbesc de mirosul de acolo
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde dEpEchEmIND » Joi Feb 13, 2003 10:59 pm

Anul trecut, la Parcul Zoologic, au fost adushi doi pui de leu, sau mai bine zis, doi leutzi. :D
Atractzia tuturor. In fiecare zi treceam pe-acolo sa-i vizitez. Mai intai ii tineau intr-o incapere, apoi i-au mutat in cusca. Au crescut si si-au cashtigat popularitatea prin joaca lor nostima.
Un Timp n-am mai trecut pe la gradina zoologica.
Intr-o zi de toamna, m-am dus iar. Era leul singur. Leoaica nicaieri. Am dat o raita prin jur, am vizitat celelalte animale(si ele jigarite) , apoi cand m-am intors leoaica nu aparuse.De obicei erau amandoi leii.
L-am intrebat pe omul de la poarta:
-Leoaica nu mai este?
-Nu
-A murit?
-Da.
Ce rau mi-a parut!:(
Si de celelalte animale imi pare rau. Intr-o zi am vazut si o vulpe moarta in cusca.

Cand am fost la Bucuresti, acum doi ani, am fost impresionata. Nici nu se compara!In plus ,aveau acvarii, maimutze,pasarele micutze si mari, tigri, leoparzi.... si un elefant cam bolnav....
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 13, 2003 11:19 pm

DM...itzi vine sau nu sa crezi dar am fost si eu la ZOO in Piatra Neamtz. Desi micutz...destul de interesant. Mi-a placut cerbul ca era impunator.
Un ZOO frumos am vazut si la Sibiu. Si unul si mai frumos la Budapesta....despre care tot v-am spus...dar nu strica sa mai zic 1 data. Doar acolo am vazut rinoceri si hipopotami in premiera absoluta. :p Simpatice animale.
Si acolo aveau conditzii excelente. La noi in Romania...conditile sunt mizerabile. Mai ales la ursi.
Dar am mai zis astea.

Aline....citeste si tu acest subiect...si vezi posturile mele de mai demult. Sa nu mai judeci oamenii..doar dupa o impresie de'a ta.
Astept chiar si scuze. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Tiger Blue » Lun Iun 02, 2003 5:09 pm

O fi interesant la ZOO, dar nu este chiar ubn loc potrivit pentru animale.Poate le si protejeaza intr-un fel...
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Lun Iun 02, 2003 6:22 pm

Exact! Saracutele animale! Inainte sa le inchida acolo cred ca oamenii ar trebui sa se intrebe cum s-ar simti ei daca ar fi in locul lor.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Tiger Blue » Mie Iun 04, 2003 4:09 pm

Initial trimis de Cr@zY @nGeL
Exact! Saracutele animale! Inainte sa le inchida acolo cred ca oamenii ar trebui sa se intrebe cum s-ar simti ei daca ar fi in locul lor.


Chiar asa! In plus animalele sunt mai sensibile decat noi, oamenii.
Ele pot muri mult mai repede ca noi...
Exemplu: pisicile cand au doi ani ca la oameni pentru ele inseamna 24.
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mie Iun 04, 2003 5:22 pm

Cum ai zis si tu, Tiger Blue,animalele traiesc mult mai putin decat oamenii (cu unele exceptii).
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Tiger Blue » Mie Iun 04, 2003 8:14 pm

Dar daca sunt chinuite si ele sunt sensibile dupa cum am spus in meseajele mele anterioare ele pot muri imediat fara nici o problema.
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Ursuletzii

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Iun 07, 2003 11:16 pm

Am fost saptamana trecuta la gradina zoologica si pot sa spun ca m-am distrat de minune. Este acolo o cusca in care sunt trei ursi mai tineri. Astia au dat un spectacol ca la circ. Doi dintre ei se bateau de parca ar fi avut ceva de impartit.
Cert este ca s-au batut vreo ora: se rasturnau, se muscau, se rostogoleau, se luau in bratze si alte alea. In schimb, celalalt n-avea nici o treaba cu aialalti doi. Statea ca un belfer cu fundul intr-un cauciuc, cu burta in sus bascacarat si se mai scarpina din cand in cand.
A fost o scena asa de nostima! :p
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde punct » Sâm Iun 28, 2003 2:56 pm

prima data cand am fost la gradina zoo din orasul meu(timisoara) a fost acum multi multi ani. a doua oara am fost chiar acum 2 sapt cu niste prieteni si nu imi doresc sa mai merg acolo. e groaznic, mai ca am plecat spre casa cu sechele. bietele animale. sa fii vazut ditamai ursul inchis intr-o cusca in care abia se poate misca; pe langa cusca lupilor abia se putea trece din cauza mirosului ce provenea de la carnea lasata acolo in soare de cine stie cate zile;leii, saracii, intr-o cusca la fel de mica, stand acolo, batuti de soare fara pic de spatiu atat de necesar regilor jungei.
categoric sunt impotriva gradinilor zoo, cel putin a celor de la noi din tara.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Mar Iul 01, 2003 12:37 pm

am citit in ziar zilele trecute de o sponsorizare a canalului Animal Planet pentru gradina ZOO de la Baneasa . Scria ca vor sa o mareasca si ca vor aduce 1000 de animale noi . io zic ca e un lucru bun ,tinand cont ca la noi e f f f mica gradina zoologica in comparatie cu altele din alte tari ... (am fost in Cehia unde este o gradina zoologica de vreo 2 ori mai mare decat Herastrau . Chiar daca nu erau f f f multe animale cele existente aveau loc sa umble , nu ca la noi unde saracele animale nu au unde sa se miste). Am inteles din acelasi articol ca vor sa il atraga si pe Steve Irwin , care tocmai a fost la un pas de moarte , sa mediatizeze evenimentul ....


Proiectul pare mare da sa dea domnu sa si tina :D
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Matrashita » Mar Iul 15, 2003 11:20 pm

O zi superba de iulie ,o zi in care am petrecut momente de neuitat alaturi de Gabriel in Gradina Zoologica.
Pe langa faptul ca am facut 54 km dus-intors ceea ce pt mine reprezinta un record stiind ca am rau de mashina si Moshul s-a grabit sa ma duca acasa,conducand asha,k la curse,depasindu`i pe toti mai ales prin pasaj ash vrea sa va povestesc de atmosfera de la ZOO.
Nu am mai fost la Zoo de 12 ani.Nu imi aminteam mare lu cru de and eram mica,doar aveam niste poze ca amintire.Moshul stie multe despre longivitatea animalelor: am aflat ca un corb si o cioara comuna traiesc in medie 300 ani.Am ramas uimita,asta nu stiam!
Sunt o mare iubitoare de animale.De cum am intrat in Gradina mi-au cazut ochii pe un frumos leu care s-a retras la umbra.Apoi am continuat drumul si am zarit leoaica,ce pashea agale la ea in cusca.Am facut poze!Moshul se uita le leoaica-leoaica la mosh,de parca se stiau de undeva.Le-am facut poza...
Am mai privit`o putin si ne-am indreptat catre maimutze.Una dintre ele era tare caraghioasa,avea nasul colorat si fundul roz,alta statea pe un grilaj si ne privea.
Era trista...ochii spuneau totul,cum ca ar fi vrut sa fie si ea libera,sa umble nestigherita..Semana cu un om...
Am ramas uimita si chiar infricosata cand am vazut expozitia de serpi: mari,colorati si inspaimantatori.Aveau soricei ca hrana,soricei vii de care mi se facuse mila..
Am vazut multe lucruri simpatice : ponei care se "iubeau",strutzi mancand snacksuri de la vizitatori,o oaie care ishi facea nevoile,papagali giugiulindu-se!
Mi-a fost mila de urs...statea intr1o incapere mizera si f mica pt el,pe cand intr`un alt pavilion al Gradinii cerbul si lamele se lafaiau in ditamai adapostul.
Din vizita asta cel mai mult mi-au placut leii si pasarile(pt ca sunt o mare iubitoare de pasarele!).
A fost o plimbare interesanta si relaxanta,am avut un ghid bun si mi-a placut totul pt ca iubesc animalele deshi nu e drept sa fie inchise multe dintre ele...Dar ce nu face omul pt a ishi satisface curiozitatea!
Voi reveni la Zoo cu mult drag,mai ales ca intarea e f ieftina,ma intreb de unde au bani sa intretina atatea animale....
A trecut inca o zi de iulie....
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 15, 2003 11:45 pm

Si pentru mine a fost o zi incantatoare. Am facut o gramada de poze cu animalele : cu Matrashita , cu leoaica , cu strutii , cu rasul , cu maimutza. Abia astept sa developez filmul.....si sa atasez aici sa vedeti si voi.

Matrashito , corbul traieste cam 300 , cioara mult mai putin..in spetza vreo 150.

Imi pare foarte rau ca nu am vazut camila , unul dintre animalele mele preferate. Cred ca a murit saraca. Si nici mistretul caruia odinioara ii dadeam eu mancare nu era.

In schimb..s-au construit pavilioane noi si moderne. Termopane , smecherii. Se pare ca proiectul Animal Planet ..de modernizare a parcului zoologic din Bucuresti a inceput. Am vazut si cateva panouri publicitare cu Animal Planet. Plus ca se muncea de zor la un nou pavilion numai pentru ursi si lupi. Dupa cum a zis si Matrashita....ursii erau tinuti in conditii mizerabile. O cusca mica si pentru 2 gaini..dar pt. un urs de 500 de kile...care se tot foia...calcand in propria-i mizerie.

Asa. Pavilionul reptilelor foarte frumos amenajat. Cu multe plante , apa , nisip si tot ce trebuie acestor animale. O cusca cu multe,multe iguane care dormeau frumos una langa alta in copaci. Erau vreo 5 pe o craca.
Am vazut si un piton urias....d'ala de mananca o vaca intreaga. Am vazut si doua anaconde...serpi infioratori. AM vazut chiar si doi crocodili de Nil.
Vreo 18-20 de serpi in total. Surprinzator. Ultima oara cand am fost la Zoo erau doi.

Foarte multe pasari. Inclusiv celebrii papagali vorbitori din rasa Kakadu. (pe panoul explicativ era scris papagal cacatu ). Erau si papagali d'aia mai mici si multicolori..cum au piratii. Si o multime de perusi..care i-au placut Matrasitei.

Am dus-o pe Matrasita sa vada si pasarile Flamengo...ca doar din auzite le stia. Niste pasari f. delicate.

Ne-a placut mult si elefantul..cum bea apa cu trompa.

Si o sa ne mai ducem cat de curand....ca e frumos la Zoo. Si imi pare bine c aincepe sa fie asa cum trebuie...adica animalele sa aiba conditii optime. Pt. ca este dureros sa vezi un urs intr-o cusca cat bucataria unui partament de 2 camere.
In schimb ..alte anuimale aveau conditii mult mai bune ca in habitatul lor.

Aaa....caprele erau f. f. prietenoase. La fel si puiul de lama...pe care l-am managaiat pe bot..pana s-a speriat de mine si a fugit.

Gata. Ma opresc aici. Ash mai putea scrie 5 pagini...dar si asa in afara de Matrasita nu citeste nimeni.

biletul de intrare : 8000 lei (elevi,studenti,copii) , 15000 lei (adulti)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Mie Aug 06, 2003 11:54 am

in romania, am fost de vre-o 3 ori la gradina zoologica (cand eram mica.. dar nu`mi amintesc mare lucru de atunci... ) De curand, am intrat din nou in lumea animalelor alaturi de Alin (marian jan) si oribilul mosh.. desi am fost intr-o companie placuta, am iesit cu un gust amar..
conditiile acolo sunt jalnice.. te uiti la bietele animale si parca vezi disperarea din ochii lor... saracul elefant sta legat de un lant puternic... de unele custii nici nu te poti atinge, din cauza mirosurilor... Singurii care traiesc in conditii aceptabile sunt serpii..
Nu mi se pare drept sa tii pe cineva, oricine, fie el si animal , intr-o cusca.. sa ii furi libertatea... si pentru ce? Pentru bani? Amuzament? Oare chiar merita?
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde marian jan » Joi Aug 07, 2003 2:24 pm

moshule.mai tii minte elefantu?:D si prima reactie?

by Mirela: "jane", dar tu pe mine ma mai tii minte? ori ne spui mai pe larg ce-i cu elefantul ori stai cuminte si nu-mi strici threadul!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde deadraiser » Sâm Aug 30, 2003 9:10 am

Am auzit de multe ori o justificare - cam penibila - in favoarea gradinilor zoologice, cum ca da, animalele n-au libertatea din salbaticie dar in schimb au mancare din plin si atunci cand suratele lor libere au probleme cu gasirea hranei in jungla,padure etc. Totusi nu cred ca daca ele si-ar putea spune parerea ar sta sa aleaga vreo cusca de zoo chiar cu riscul de a mai sari peste cate un pranz :)
Eu cred ca de fapt chestia cu zoo e o afacere ca oricare alta atata timp cat platesti ca sa le vezi si mi se pare cam inuman sa dispui de libertatea unei fiinte numai pentru a te putea hlizi la ea de dincolo de gratii.
Chiar mai rau decat asta, era la un moment dat un reportaj pe Animal Planet despre unele persoane instarite care isi cumpara tigri sau alte animale ca sa le tina in casa (probabil din snobismul de a avea drept pet altceva decat banalul caine , pisica sau canar) si apoi, cand se plictisesc de ele pur si simplu le abandoneaza, le vand traficantilor sau le lasa sa moara de foame... :(
Asta e!
deadraiser
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:00 am
Localitate: Don't know exactly !?!

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron