Incalzitoare

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Incalzitoare

Mesajde Guppy » Sâm Sep 08, 2001 11:06 pm

Bun,sa mutam aici discutiile 'electrice' :D .
As incepe cu intrebarea: care e diferenta intre incalzitoarele electronice si cele cu 'placa' ?
Eu am cu placa , ajusarea temp. o fac invartind un butonas.
Recomandati unul electronic,nu ?
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Incalzitoare

Mesajde Catalin B » Sâm Sep 08, 2001 11:35 pm

Initial trimis de Guppy
Bun,sa mutam aici discutiile 'electrice' :D .
As incepe cu intrebarea: care e diferenta intre incalzitoarele electronice si cele cu 'placa' ?
Eu am cu placa , ajusarea temp. o fac invartind un butonas.
Recomandati unul electronic,nu ?

nu ma pricep la termostate , am avut unul turcesc dasta cu lama si cu butonas, execrabil, dadea orice temp. numai p-aia care voiam eu nu, se deregla continuu (cred ca oxida contactul), cred ca alea electronice sint mai bune, desi nu cunosc principiul,nu-s de meserie electronist, acum chiar imi trb. si mie unul serios(pt. 250l) , cand am venit acumde la Buc. am gasit 24 grd.(scalarii cam molesiti, obisnuiti cu 26-27)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde niki » Lun Sep 10, 2001 11:46 am

Parerea mea e ca tota chestia e de pret. Adica ala care e mai scump e si mai bun. Eu am luat un incalzitor cu 215 000 lei cu potentiometru si pina acum sunt multumit de el.
niki
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 07, 2001 9:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Incalzitoare

Mesajde Vizitator » Lun Sep 10, 2001 11:58 am

Initial trimis de Guppy
Bun,sa mutam aici discutiile 'electrice' :D .
As incepe cu intrebarea: care e diferenta intre incalzitoarele electronice si cele cu 'placa' ?
Eu am cu placa , ajusarea temp. o fac invartind un butonas.
Recomandati unul electronic,nu ?


Nu te gindi la un incalzitor electronic ca la ceva extrem de diferit de celelalte cu lamela bimetalica. Ajustarea temperaturii se face la fel invirtind butonul. Difrenta consta in termostat care la cele vechi este pe principiul unei lamele bimetalice ce se dilata sau contracta functie de temp apei inchizind sau deschizind contactul pe cind la cele electronice este un senzor mult mai precis ce sesizeaza chiar si variatiile mici de temperatura. De asemenea, in cazul in care diferenta dintre temp dorita si cea exsistenta in acvariu este mare, cel electronic nu va ramine cuplat continuu pina in momentul cind se atinge temperatura dorita ci va functiona intermitent. Prin acest senzor de temperatura electronic se elimina deasemenea si pericolul ca termostatul sa se blocheze si sa incalzeasca continuu.
Vizitator
 

Re: Re: Incalzitoare

Mesajde Gabi71 » Lun Sep 10, 2001 12:04 pm

Initial trimis de Anonim


Nu te gindi la un incalzitor electronic ca la ceva extrem de diferit de celelalte cu lamela bimetalica. Ajustarea temperaturii se face la fel invirtind butonul. Difrenta consta in termostat care la cele vechi este pe principiul unei lamele bimetalice ce se dilata sau contracta functie de temp apei inchizind sau deschizind contactul pe cind la cele electronice este un senzor mult mai precis ce sesizeaza chiar si variatiile mici de temperatura. De asemenea, in cazul in care diferenta dintre temp dorita si cea exsistenta in acvariu este mare, cel electronic nu va ramine cuplat continuu pina in momentul cind se atinge temperatura dorita ci va functiona intermitent. Prin acest senzor de temperatura electronic se elimina deasemenea si pericolul ca termostatul sa se blocheze si sa incalzeasca continuu.


Scuze pentru mesajul anonim de mai sus.
Simbata am facut o mica curatenie in "cookies" si nu m-am mai logat automat. Acum vedeti de la cine este mesajul.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 9:34 am

am fost in week end la Animax cu Razvan, Mosu+sotia.

foarte dragutz magazinul, desi pe partea de pesti nu aveau cine stie ce... in schimb am vazut o gramada de filtre, accesorii etc.

Acum sunt fericitul posesor al unui Hagen Tronic de 300W, de 2 zile temperatura a "inghetat" la 25 de grade.

info:
Tronicul a fost 469.000 lei
aparatoarea de plastic inca 61.000 lei.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreiard » Lun Noi 19, 2001 11:28 am

Initial trimis de duduloi
Acum sunt fericitul posesor al unui Hagen Tronic de 300W, de 2 zile temperatura a "inghetat" la 25 de grade.


wow! 300W? nu-i cam mult? daca se strica, o sa ai ciorba de peste la masa... :( io stiu ca Tronic-urile sunt bune, dar...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 11:39 am

Eu de fapt ma pregatesc pt acvariul de 200 de litri cu scalari ..iar Tronicul era recomandat pana la 300 de litri, dar am preferat ceva "acoperitor". Am avut noroc ... abia a intrat in acvariul meu actual de 27 de litri.

Mai ramane sa imi fac rost de o pompa de aer performanta, insa trebuie sa imi revin din "soc" :D
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreiard » Lun Noi 19, 2001 11:45 am

mda, da' tot e cam mare... eh, nu vreau sa te dezamagesc prea tare, ca doar ai dat deja banii pe el :D
sa-l stapanesti sanatos :)
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde duduloi » Lun Noi 19, 2001 11:49 am

sincer, nu sunt deloc dezamagit, am luat Tronicul dupa o perioada de documentare , de discutii cu cei cu acvarii ca cel pe care il doresc etc.

si nu imi pare rau dupa bani..
cel putin momentan :-)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

pareri

Mesajde razvan » Mar Noi 20, 2001 8:32 am

va vorbeste unul care se mai pricepe la electronicale.

este adevarat ca un termostat electronic este mai precis decit unul cu bimetal, dar problema de baza la incalzitoare este fiabilitatea contactelor care intrerup circuitul, ca poa' sa fie unul cu bimetal care actioneaza un microintrerupator bun si poa' sa fie unul electronic (,) care actioneaza un releu de cacao,

pentru duduloi !!
se aude ceva la incalzitoru' tau cind cupleaza sau decupleaza?

intr-o cartulica mai veche era un tabel cu puterea incalzitorului in functie de volumul acvariului si
diferenta dintre temperatura apei si a camerei , iar pe vremea aceea (1982) nu prea aparusera incalzitoarele termostatate. respectivii te invatau cum sa-ti dimensionezi un incalzitor (netermostatat) in functie de nevoi, astfel incit sa faca fata la disipatia termica a acvariului respectiv.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mar Noi 20, 2001 9:10 am

este silentios, nu se aude NIMIC
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mar Noi 20, 2001 9:39 am

Initial trimis de duduloi
este silentios, nu se aude NIMIC

felicitari dudule, este exact ce-ti trebuia , mai ales in perspectiva scalaristica(f. apropiata, sper)
cred totusi ca e cam puternic, 200W era mai bine, eu am 75W(netermostatate) si imi baga o diferenta de temperatura de 6-7 grd
urmeaza acvariul, nu?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Mar Noi 20, 2001 9:48 am

???

cum adica iti baga o diferenta de temperatura de 6-7 grade ?!

nu urmeaza acvariul, ci pompa de aer :-)
toate la timpul lor.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mar Noi 20, 2001 10:00 am

Initial trimis de duduloi
???

cum adica iti baga o diferenta de temperatura de 6-7 grade ?!

aer :-)
toate la timpul lor.

simplu, in camera am in medie 20grd., iar in acvariu 26-27(osclileaza cam 1 grd. la 1-2 zile)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Mar Noi 20, 2001 10:20 am

ksapisko :)

pe al meu incalzitor spune ca poate duce pana la 34 de grade, dar nu am de gand sa imi fierb guppy :-))
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator