Pet-Shopuri

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Pet-Shopuri

Mesajde RoDiscus » Lun Sep 10, 2001 9:30 am

ce pet-Shop e in Ptz-a SUDULUI?! E BAZAT!? sau sunt...la inceput!;)

daca mai stiti si altele...put it here!

thanks!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Pet-Shopuri

Mesajde Catalin B » Lun Sep 10, 2001 11:00 am

Initial trimis de RoDiscus
ce pet-Shop e in Ptz-a SUDULUI?! E BAZAT!? sau sunt...la inceput!;)

daca mai stiti si altele...put it here!

thanks!

nu stiu cat de vechi e, dar nu prea are cine stie ce(xifo, gurami , caresei , SCALAREI, etc)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Pet-Shopuri

Mesajde Vizitator » Lun Sep 10, 2001 11:25 am

Initial trimis de Catalin B

nu stiu cat de vechi e, dar nu prea are cine stie ce(xifo, gurami , caresei , SCALAREI, etc)


Nu locuiesc in Bucuresti dar stiu ca s-a deschis unul linga podul Grant. Am auzit ca ar fi tare. Cine poate sa confirme.
Vizitator
 

Re: Re: Re: Pet-Shopuri

Mesajde Gabi71 » Lun Sep 10, 2001 12:06 pm

Initial trimis de Anonim


Nu locuiesc in Bucuresti dar stiu ca s-a deschis unul linga podul Grant. Am auzit ca ar fi tare. Cine poate sa confirme.



Scuze pentru mesajul anonim de mai sus.
Simbata am facut o mica curatenie in "cookies" si nu m-am mai logat automat. Acum vedeti de la cine este mesajul.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

PET SHOPURI DE ACVARISTICA

Mesajde razvan » Mar Sep 11, 2001 12:53 pm

DESI SUBIECTUL ASTA L-AM MAI DESCHIS SI LA YAHOO GROUPS...
SA INCEPEM

PIATA OBOR - FARA COMENTARII
PIATA 16 FEBRUARIE - CINE STA PRIN ZONA POATE SPUNE MAI MULT, EU NICI MACAR NU STIU PE UNDE VINE (DEH TZARAN DE LA BUCURESTI)
PIRANIA SRL - PASAJUL VICTORIA - CAM SLABUTZ IN ULTIMA VREME
ZOO MARKET - SMIRDAN - DESTUL DE BINE APROVIZIONAT, LA USTENSILE PRETURILE (PARCA) CAM MARI
ROMSTAL GARDEN - PE LINIA LUI 102 IN SPATELE SPITALULUI SF ION, SAU I.M.L. (MORGA) - SLABUTZDIN PDV PESTI DAR CONVENABIL LA USTENSILE
XXX??? - LA PIATA MUNCII, "LINGA" FOSTUL CINEMATOGRAF MUNCA - TUBI DE BUNA CALITATE
XXX??? - DE LA PIATA SALAJAN, SPRE IOR2 PE STINGA CAM LA 200M - BINE DOTAT DIN TOATE PDV, SE PARE CA OFERA SI GARANTIE LA MATERIALELE VINDUTE (EXCLUSIV CARCALACII)
XXX??? - PE STIRBEI VODA ??? , UNDEVA PRIN ZONA RESTAURANTULUI BUDAPESTA - DIN AUZITE , CINE-L STIE POATE SA COMENTEZE


NU PUTEA SA LIPSEASCA PROFIPET PLOIESTI - DIN AUZITE , CINE-L STIE POATE SA COMENTEZE
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Vin Oct 05, 2001 3:07 am

Hai sa readucem in actualitate topicul asta ...

Am auzit ca s-a deschis un nou magazin,cel mai bazat din Romania si din Europa chiar (!!! , desi ar fi prea frumos sa fie adevarat) ... Animax ii zice parca .. era un articolas intr-un ziar .Parca era pe strada ... Turda (? :confused: ) ...oricum ,asteptam detalii daca mai stie cineva ceva ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde andreiard » Vin Oct 19, 2001 4:22 pm

aha, deci tu erai ala care a intrebat de Animax... :D
hai sa-ti raspund si aici :)

http://www.animax.ro/
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

ProfiPet din Timisoara

Mesajde Mircea » Joi Noi 01, 2001 11:28 am

Ieri am vizitat magazinul Zoo Center al firmei ProfiPet Ploiesti deschis recent in Timisoara. Se pare ca este cel mai mare din toata zona (de vest a tarii). Pentru cei din zona, redau impresiile mele:

Spatiu mare, aerisit chiar. Vanzatori suficient de multi, cel specializat in acvarii destul de bine pregatit si prietenos. Sectiunea de acvariatica a magazinului mare aerisita, frumos aranjata. Produse Hagen (majoritatea), Tetra (hrana, ceva chimicale), AquaEl (filtre), Shark (filtre) si acvarii complete Juwel. Pesti nu tocmai multi, cam toti pui, dar sunt in curs de aprovizionare. Nimic senzational. Zebrele lor (Danio Zebra) aratau mai degraba a Jandarmi. Multi Guramii, etc. Testoase. Plante aduse de la Tropica, via Ploiesti, la preturi mari (190.000 o feriga de Java micuta cu 7 - 8 frunze).

Toata (sau aproape) gama de filtre Hagen Fluval este prezenta. Acvarii complete Juwel, cel mai mare cu stand inclusiv, cred ca 200l, costa 6,1 milioane. Nici nu-i mult daca te gandesti ca un corp de biblioteca de dimensiuni similare costa si ala vreo 2 mil. Multe chestii care nu mi le aduc exact aminte.

Eu am cautat decor; aveau tot felul de folii, nu ma pasioneaza, dar aveau decor "3D" cu imitatie de scoarta de copac neagra, Juwel. Materialul este ceva care seamana foarte bine cu spuma izolanta de ferestre in stare uscata, dar negru. Pretul, din pacate mult prea mare: 240.000 o bucata de 45 x 45 cm. Cum mie imi trebuie 2 buc, trebuia sa las 1/2 mil pe chestia aia si mi s-a parut prea mult. Pietris pentru substrat in mai multe granulatii dar nu tocmai bine cernut si nici spalat. O punga de circa 3...4 mm arata mai rau decat cel luat de mine pe gratis de la uzina de apa (am scris in alt topic). Aveau si negru, aveau si granit (frumos) si unul maroniu din care am luat o punga, Hagen Lavalit ii zice (a folosit cineva?). Aveau lemne de decor, preturi pana in 100.000 si lemn de mangrove, cam de 2...2,5 ori mai mult. Eu am luat un bustean clasic cu 81.000, mare cat jumate de acvariu.

De la Tetra, tot felul de hrana, ca si de la Hagen. Kit de masura a pH-ului Tetra, 106.000 lei, parca. Kit Tetra de masura a GH-ului (fara KH), nu mai stiu pretul, oricum neatractiv. De la Hagen, kit de masura a NO2 si NO3, separat, deci trebuie sa le iei pe amandoua. Atat despre masurarea calitatii apei. Solutie nutritiva pt. plante si Tetra si Hagen, aia de la Tetra facuta sa nu favorizeze algele (fara fosfor, fara azot) inspira mai multa incredere. Kit de CO2 de la Tetra (CO2 Depot, parca-i zice), s-a mai discutat pe aici despre el, ar trebui ca o rezerva sa tina una-doua luni.

Neoane gramada, toate de la aceeasi firma japoneza. Nu prea par de incredere. Cel botezat FloraGlo scria pe el, de exemplu, ca are temperatura de culoare de 11.000K, sau asa ceva, oricum exagerat de mare; cam dubios. Sylvannia pentru plante are 4700K. De retinut, neoanele de 60 cm erau de 15W si nu de 18 sau 20W ca de obicei.

Iar bag posturi lungi. Daca este cineva din Timisoara il rog frumos sa dea de stire.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde www.acvariu.ro » Joi Noi 01, 2001 1:40 pm

Initial trimis de Mircea


Eu am cautat decor; aveau tot felul de folii, nu ma pasioneaza, dar aveau decor "3D" cu imitatie de scoarta de copac neagra, Juwel. Materialul este ceva care seamana foarte bine cu spuma izolanta de ferestre in stare uscata, dar negru. Pretul, din pacate mult prea mare: 240.000 o bucata de 45 x 45 cm. Cum mie imi trebuie 2 buc, trebuia sa las 1/2 mil pe chestia aia si mi s-a parut prea mult. lungi. Daca este cineva din Timisoara il rog frumos sa dea de stire.



Decor de acvarii se gaseste pe Selari. E mai convenabil ca pret decat juwel dar arata altfel (parca ar fi stanca, tot negru)

Eu am asa ceva si cred ca am dat 300.000 pe o bucata 80x45
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PET SHOPURI DE ACVARISTICA

Mesajde www.acvariu.ro » Joi Noi 01, 2001 1:45 pm

Initial trimis de razvan

PIRANIA SRL - PASAJUL VICTORIA - CAM SLABUTZ IN ULTIMA


Nu e Pasajul Victoria!!! (Ala e in alta parte.) Se numeste Pasajul Vilacros sau asa ceva. E vis-a-vis de Politia capitalei de pe Calea Victoriei.

Mosu
http://www.acvariu.ro
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde Mircea » Joi Noi 01, 2001 2:02 pm

Initial trimis de http://www.acvariu.ro



Decor de acvarii se gaseste pe Selari. E mai convenabil ca pret decat juwel dar arata altfel (parca ar fi stanca, tot negru)

Eu am asa ceva si cred ca am dat 300.000 pe o bucata 80x45

Da, ar merge, problema e cand ajung eu in Bucuresti si cu cati bani la mine:confused:
Arata-ne si noua o poza cu acvariul tau sa vedem decorul ala.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde Guppy » Joi Noi 01, 2001 3:47 pm

Initial trimis de Mircea

Iar bag posturi lungi. Daca este cineva din Timisoara il rog frumos sa dea de stire.


Mircea, la adresa asta gasesti o persoana din Timisoara care se pare ca are nevoie de ajutor ;)
http://www15.brinkster.com/roguppy/gb_view.asp (ultimele 2 inregistrari )
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Joi Noi 01, 2001 3:59 pm

ia zi, gupsor, prin Pitesti nu are nimeni nevoie de ajutor?:D :)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde www.acvariu.ro » Vin Noi 02, 2001 5:13 pm

Initial trimis de Mircea

Da, ar merge, problema e cand ajung eu in Bucuresti si cu cati bani la mine:confused:
Arata-ne si noua o poza cu acvariul tau sa vedem decorul ala.


Luni seara vei vedea o poaza mai buna (sper) a decorului.
Deocamdata poti vedea ceva la
http://www.acvariu.ro/mosu
Sunt cam nedeslusite unele. D'aia ziceam ca luni seara mai bag niste poze.

Nu stiu cum or sa iasa (camera foto e cam jaf)
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde www.acvariu.ro » Vin Noi 02, 2001 5:19 pm

Initial trimis de Mircea

Da, ar merge, problema e cand ajung eu in Bucuresti si cu cati bani la mine:confused:


HEHE, daca lucrurile vor iesi cum as vrea eu, asta nu va mai fi o problema...

http://www.acvariu.ro/shop_on-line.jsp
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Re: ProfiPet din Timisoara

Mesajde www.acvariu.ro » Lun Noi 05, 2001 10:49 am

Initial trimis de http://www.acvariu.ro


Luni seara vei vedea o poaza mai buna (sper) a decorului.
Deocamdata poti vedea ceva la
http://www.acvariu.ro/mosu
Sunt cam nedeslusite unele. D'aia ziceam ca luni seara mai bag niste poze.

Nu stiu cum or sa iasa (camera foto e cam jaf)


OK:
http://www.acvariu.ro/decorul.jsp
ultima poza e facuta de mine si se vede binisor decorul din plastic negru (fundalul)

(Refresh daca ati mai vizitat pagina)
am adaugat poze si la
http://www.acvariu.ro/mosu
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Unde gasesc asa ceva?

Mesajde Mircea » Lun Noi 19, 2001 9:07 am

Tancul meu de 120l, refacut de o saptamana nu arata bine de loc. Dupa ceva documentare am ajuns la concluzia ca am nevoie de ceva care nu se gaseste pe-aici:

- Otocinclus sau Siameze Algae Eater (SAE);
- Substante care inlatura silicatii si fosfatii (PO4) din apa; se baga in filtru.

A vazut cineva asa ceva prin Bucuresti? La ProfiPet Timisoara eu n-am vazut. Daca exista, pot ruga pe matusa mea din Bucuresti sa-mi cumpere, sau ma ajuta vre-un coleg forumist.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: Pet-Shopuri

Mesajde Nickyy » Vin Feb 19, 2010 9:51 pm

SAL.....Cine mai e si "PAPAGALUL" ala de la zoo nord? Cred ca este nou,dar daca nu stie sa nu se mai bage... :angry: Voi stiti ceva de el?
Nickyy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 19, 2010 9:40 pm

Re: Pet-Shopuri

Mesajde eliana » Vin Feb 19, 2010 10:40 pm

eu tare-as vrea sa stiu la cine te referi.

nu vad pe nimeni care sa se fi bagat in seama aiurea, sau offtopic. :) in plus, ultimul post e din noiembrie 2001.


cu cine te certi, nickyy?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori