Evenimente

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Catalin B » Mie Oct 10, 2001 9:00 am

Initial trimis de RoDiscus


:D mai cauta...mai ales la partea aia cu "ATOTNESTIUTORI" :D:D:D

gresit:eek:
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Evenimente neplacute

Mesajde Gabi71 » Mie Oct 10, 2001 10:57 am

Daca va mai amintiti saptamina trecuta va spuneam ca toate cryptocorinele mele au inceput sa se topeasca vazind cu ochii. Am cautat peste tot o solutie practica ce m-ar fi putut ajuta dar nu am gasit. Doar intr-o carte scrisa de un inginer ce a lucrat la acvariul din Constanta am gasit ceva dar nu a avut efect. Finalul vi-l puteti imagina usor. Toate cryptocorinele s-au topit pur si simplu. Nu au mai ramas decit niste cioturi si radacinile ingropate in substrat.
Nu stiu ce ar fi putut declansa asta dar din cite am citit asa ceva se intimpla destul de des si are cauze diferite. Unii spun ca ar fi ceva ciclic si anume ca toate plantele ajung in stadiul de a nu mai avea frunze pentru un timp ca apoi sa isi revina. Ramine de vazut. Am mai inteles ca ar putea fi o crestere in intensitate a luminii iar eu mai adaugasem intr-adevar inca un tub de 18w cu o saptamina in urma. CO2 -ul injectat ar putea fi un alt motiv pentru ca scade usor pH-ul.
Ultimul lucru pe care il banuiesc este albastrul de metil pe care eu l-am introdus involuntar in acvariu (veti gasi la topicul despre tubi la ce l-am folosit) si din cite imi amintesc am mai patit un lucru asemanator acum vreo doi ani. Mi-am amintit de acea intimplare numai dupa ce toata Valisneria s-a ingalbenit brusc si toate frunzele s-au rupt de la jumatate iar putinele frunze de Valisneria ce au mai ramas au si ele niste gauri ce se intin de-a lungul frunzei si sigur vor sfirsi ca si celelalte.
Acum cam toate plantele din acvariu arata urit, toate sint galbene iar frunzele "vechi" mor foarte repede. Am facut un schimb mare de apa (30%) simbata cu scopul de a mai elimina din albastrul de metil (daca el se face vinovat) dar nu stiu inca ce efect a avut sau daca va avea vreunul.
Am vazut pe cineva in acest forum ca foloseste periodic albastrul de metil in acvariu si parca tot aceeasi persoana se plingea ca Valisneria si Elodeea ii putrezesc in acvariu. Nu credeti ca acesta substanta folosita des in acavristica ar putea dauna cumva plantelor????
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Evenimente neplacute

Mesajde Catalin B » Mie Oct 10, 2001 11:06 am

Initial trimis de Gabi71
nu am gasit. Doar intr-o carte scrisa de un inginer ce a lucrat la acvariul din Constanta am gasit ceva dar nu a avut efect. Finalul vi-l puteti imagina usor. Toate cryptocorinele s-au topit pur si simplu. Nu au mai ramas decit niste cioturi si radacinile ingropate in substrat.
ar putea dauna cumva plantelor????

e cumva metoda cu apa oxigenata din cartea aia mai veche cu carasi pe ea? art. cu boli ale cryptoc. datorita unor bacterii?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Evenimente neplacute

Mesajde Mircea » Mie Oct 10, 2001 12:18 pm

Initial trimis de Catalin B

e cumva metoda cu apa oxigenata din cartea aia mai veche cu carasi pe ea? art. cu boli ale cryptoc. datorita unor bacterii?


Sa stii ca Cryptocorynele sunt unele foarte pretentioase, nici ale mele nu se simt bine. Ele isi iau subst. nutritive din substrat, mai putin din apa. Asa ca daca substratul este sarac, nici o sansa. Eu am aproximativ aceeasi problema si in momentul asta planuiesc un "upgrade" la substratul care contine acum doar pietris.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Mie Oct 10, 2001 1:04 pm

Incepe "Veterinaria", singura manifestare de gen din tara
La Timisoara incepe astazi cea de-a patra editie a expozitiei "Veterinaria", unica de gen din tara. Manifestarea este organizata de Camera de Comert, Colegiul Medicilor Veterinari, Directia Sanitar Veterinara si Facultatea de Medicina Veterinara din Timisoara. Timp de trei zile, pana vineri, persoane fizice, membri ai asociatiilor de zootehnie si medici veterinari din zona de vest a tarii isi vor expune animalele, dar si serviciile si tehnologia de ultima ora. Si-au anuntat participarea asociatii de feline, pasari de rasa, pesti exotici, reptile, caini, iepuri si animale cu blana, taurine si nu numai. Una dintre firme va oferi gratuit si pe loc consultatii animalelor. (Dana GALBENU, ZIUA de Vest)
Incepe "Veterinaria", singura manifestare de gen din tara pesti exotici Incepe "Veterinaria", singura manifestare de gen din tara
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Evenimente neplacute

Mesajde Gabi71 » Mie Oct 10, 2001 2:44 pm

Initial trimis de Catalin B

e cumva metoda cu apa oxigenata din cartea aia mai veche cu carasi pe ea? art. cu boli ale cryptoc. datorita unor bacterii?


Exact - totul a decurs exact cum scria acolo - mai putin rezultatul final care nu a fost cel asteptat.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: Re: Evenimente neplacute

Mesajde Gabi71 » Mie Oct 10, 2001 2:50 pm

Initial trimis de Mircea


Sa stii ca Cryptocorynele sunt unele foarte pretentioase, nici ale mele nu se simt bine. Ele isi iau subst. nutritive din substrat, mai putin din apa. Asa ca daca substratul este sarac, nici o sansa. Eu am aproximativ aceeasi problema si in momentul asta planuiesc un "upgrade" la substratul care contine acum doar pietris.


Substratul meu este unul bogat (si cred ca mai este desi are cam 6luni de acum) iar cryptocorinele care mi s-au topit aveau toate cam 5/6 frunze ce atingeau suprafata apei deci cam 35/40cm.
As incerca acum sa le adaug ceva ingrasamint solid la radacina dar nu stiu unde as putea gasi asa ceva caci nu am curajut sa fac acele bile de argila cu ingrasaminte chimice in ele.
Daca stie cineva unde as putea gasi asa ceva (Adi parca vorbea de niste asmenea pastile) il rog sa posteze aici.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: Re: Evenimente neplacute

Mesajde Catalin B » Mie Oct 10, 2001 2:51 pm

Initial trimis de Gabi71


Exact - totul a decurs exact cum scria acolo - mai putin rezultatul final care nu a fost cel asteptat.

scaderea pH e benefica pt. ele , in schimb cresterea luminii le face rau, am patit si eu, nu mai umbla la apa un timp si o sa le creasca iar frunzele
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Re: Evenimente neplacute

Mesajde Mircea » Mie Oct 10, 2001 3:18 pm

Initial trimis de Gabi71


Substratul meu este unul bogat (si cred ca mai este desi are cam 6luni de acum) iar cryptocorinele care mi s-au topit aveau toate cam 5/6 frunze ce atingeau suprafata apei deci cam 35/40cm.
As incerca acum sa le adaug ceva ingrasamint solid la radacina dar nu stiu unde as putea gasi asa ceva caci nu am curajut sa fac acele bile de argila cu ingrasaminte chimice in ele.
Daca stie cineva unde as putea gasi asa ceva (Adi parca vorbea de niste asmenea pastile) il rog sa posteze aici.


Atunci nu e de la substrat, lasa-l in pace. Verifica nivelul pH, CO2, etc. Cauta pe forumuri straine ca sunt multi pasionati care au boala pe Cryptocoryne si le-au tot studiat; s-ar putea sa fi dat o boala in ele, ca si plantele se pot imbolnavi; de asemenea unele medicamente pt. pesti sunt daunatoare pt. plante.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Apa din acvariul meu

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 12:15 pm

... contzine conservantzi?desi e foarte limpede si nu am umblat de aproape 2 luni la ea, pestii mei nici nu traiesc nici nu mor,nici nu cresc nici nu descresc, de mancat mananca doar pe furish,ce se intampla ?
sau m-au pacalit, mi-au dat pesti de jucarie?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori