Cum sa ne omoram pestii

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Cum sa ne omoram pestii

Mesajde Guppy » Sâm Sep 15, 2001 1:44 am

Am pus un titlu cam nepotrivit?
Oricum e interesant de citit ce zic in continuare .
Am aflat-o de la un gupar batran din US.

Cand pestii sunt batrani si se chinuie sa manance, cand sunt bolnavi fara sanse de recuperare ,etc se pot sacrifica fara chinuri. (zice el) .
Se iau pestii si se pun intr-un pahar cu apa din acvariu.Apoi se baga paharul in congelator. Vor intra intr-o amortire/hibernare treptat ,intr-un somn adanc fara dureri . El zicea ca asa face si cu guppy sanatosi avand cu miile ...
Avand in vedere ca altii hranesc pestii cu guppy :mad: ...

da,cam asta am avut de spus,e un sfat bun zic eu ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Cum sa ne omoram pestii

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 6:42 am

Initial trimis de Guppy
Am pus un titlu cam nepotrivit?
Oricum e interesant de citit ce zic in continuare .
Am aflat-o de la un gupar batran din US.

Cand pestii sunt batrani si se chinuie sa manance, cand sunt bolnavi fara sanse de recuperare ,etc se pot sacrifica fara chinuri. (zice el) .
Se iau pestii si se pun intr-un pahar cu apa din acvariu.Apoi se baga paharul in congelator. Vor intra intr-o amortire/hibernare treptat ,intr-un somn adanc fara dureri . El zicea ca asa face si cu guppy sanatosi avand cu miile ...
Avand in vedere ca altii hranesc pestii cu guppy :mad: ...

da,cam asta am avut de spus,e un sfat bun zic eu ...

CUMPLIT,JALNIC,INFIORATOR:confused:
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 7:15 am

necrolog:mi-au murit cei 4 scalari ,cei mai mari ,in timp de 3 zile:( :(
imi vine sa ma las , ma simt un ratat:mad: ,ma depaseste ceea ce se intampla,pana acum 3 zile am zis ca nu mai am probleme
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Lun Sep 17, 2001 8:29 am

asa din senin ? Dumnezeule! si cand ma gandesc ca la primavara as vrea sa imi fac acvariu pot scalari ...omg
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Lun Sep 17, 2001 10:09 am

Initial trimis de duduloi
asa din senin ? Dumnezeule! si cand ma gandesc ca la primavara as vrea sa imi fac acvariu pot scalari ...omg

cum s-a intamplat man!?!?! detalii...plz!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 11:40 am

Initial trimis de RoDiscus

cum s-a intamplat man!?!?! detalii...plz!

pai s-a intamplat ca nu mai mancau, stateau la suprafata parca sorbeau aer,li s-a supt burta ,si gata(2arlechini,1 auriu ,cel mai mare,si un baltat).culmea e ca cei mai mici rezista mai bine,desi nici ei nu sunt chiar pe roze.
conditii: e drept ca temp. a cam scazut zilele astea,dar nu sub 24 grd., iar apa a devenit f.limpede(era usor alburie),nu am umblat la ea de cca. 3 saptamani
desi ceea ce mi se intampla(de vreo 3 luni) e un fenomen de neinteles pt. mine,inca, sfatuiesc duduloiul sa nu renunte la ideea cu scalarii,la Buc. sunt alte conditii,mai ales de hrana(ai de unde alege)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Lun Sep 17, 2001 12:25 pm

Am o intrebare de necunoscator: Scalarilor nu trebuie sa le schimbi apa des?

citez

"Acvariul de crestere (dupa primele 2 saptamani)

Acvariile de crestere pentru puii de scalari care au peste doua saptamani contin apa proaspata de la robinet (dar declorinata). Un galon din 10 de apa sunt schimbate zilnic (apa se trage odata cu reziduurile adunate in partea de jos a acvariului). Acvariile de crestere nu sunt tratate pentru scaderea aciditatii."

am intrebat asta pt ca tu spui ca nu ai umblat la apa saptamani intregi ...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 12:42 pm

Initial trimis de duduloi
Am o intrebare de necunoscator: Scalarilor nu trebuie sa le schimbi apa des?

citez

"Acvariul de crestere (dupa primele 2 saptamani)

Acvariile de crestere pentru puii de scalari care au peste doua saptamani contin apa proaspata de la robinet (dar declorinata). Un galon din 10 de apa sunt schimbate zilnic (apa se trage odata cu reziduurile adunate in partea de jos a acvariului). Acvariile de crestere nu sunt tratate pentru scaderea aciditatii."

am intrebat asta pt ca tu spui ca nu ai umblat la apa saptamani intregi ...

treaba cu schimbatul apei e relativa , nu numai la scalari, parerea mea este ca apa nu se schimba la intervale regulate, ci doar atunci cand trebuie cu adevarat(la anumite specii chiar nu se recomanda, eu tineam specii de neoni,tetrazona,rasbora si chiar carasi cu apa veche de peste juma' de an, dar nu murdara,ci f. limpede, a nu se confunda!), sch. apei depinde de biotop (in special de gradul de plantare)si nu de timpul care a trecut de la ultima , am obs. chiar la scalarii mei cei enormi din timpurile trecute o afinitate pt. apa mai veche,dar bine filtrata, si chiar plantelor le merge mai bine , chestia e ca nu se colecta nici un pic de mizerie pe fundul acv. , probabil exista o autoepurare perfecta,asta depinde de tipul pietrisului.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 2:11 pm

Initial trimis de Catalin B

treaba cu schimbatul apei e relativa , nu numai la scalari, parerea mea este ca apa nu se schimba la intervale regulate, ci doar atunci cand trebuie cu adevarat(la anumite specii chiar nu se recomanda, eu tineam specii de neoni,tetrazona,rasbora si chiar carasi cu apa veche de peste juma' de an, dar nu murdara,ci f. limpede, a nu se confunda!), sch. apei depinde de biotop (in special de gradul de plantare)si nu de timpul care a trecut de la ultima , am obs. chiar la scalarii mei cei enormi din timpurile trecute o afinitate pt. apa mai veche,dar bine filtrata, si chiar plantelor le merge mai bine , chestia e ca nu se colecta nici un pic de mizerie pe fundul acv. , probabil exista o autoepurare perfecta,asta depinde de tipul pietrisului.

si in plus factorul invariabil este duritatea apei , in sensul ca o duritate mica inseamna o scadere a pH mai rapida in timp,care face bine la anumite specii(din vivipari doar guppy prefera asta), sarea are si un rol de tampon in sensu' asta, mentinand pH la nivel mai apropiat de 7, la o duritate mica 3-4 DGh , cum am observat ca e in Buc.,(am stat in regie la camin 6 ani , 3 cu un acv. de 160l in camera), trb. inlocuita apa mai des pt. xipho, platty, moli, velifera, si sare mai multa(2 linguri la 10 l)pt. alte specii doar completata cea evaporata, si inlocuita mai rar.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 17, 2001 2:20 pm

Initial trimis de duduloi
Am o intrebare de necunoscator: Scalarilor nu trebuie sa le schimbi apa des?

citez

"Acvariul de crestere (dupa primele 2 saptamani)

Acvariile de crestere pentru puii de scalari care au peste doua saptamani contin apa proaspata de la robinet (dar declorinata). Un galon din 10 de apa sunt schimbate zilnic (apa se trage odata cu reziduurile adunate in partea de jos a acvariului). Acvariile de crestere nu sunt tratate pentru scaderea aciditatii."

am intrebat asta pt ca tu spui ca nu ai umblat la apa saptamani intregi ...

si cu puii de scalari nu e chiar asa, ai mei se simteau mai bine in apa neschimbata(chiar murdara, nu aveam pietris in acv. de pui si plante doar de suprafata)

trebuie tinut cont ca TRAIM IN ROMANIA, nu in Germania, unde poti da in judecata regiile de apa pt. cea mai mica abatere de la standardele de calitate, aici poti oricand sa schimbi apa cu una total diferita de cea initiala, poate sa contina o gramada de porcarii organice sau metale grele f. toxice pt. pesti, multi patesc asa si dau vina pe pH.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Lun Sep 17, 2001 4:21 pm

iti intuiesc supararea, desi nu am trecut prin asta; chiar daca as pierde cativa guppy....s-ar rezolva rapid :)

oricum, mai ai destui, dar problema e ca nu stii DE CE ai patit asta si risti ca pe viitor sa te frigi din nou

si cred ca e tare nasol cu scalari care au ani de zile, nici nu vreau sa ma gandesc...:-((
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Mar Sep 18, 2001 2:23 pm

Initial trimis de duduloi
oricum, mai ai destui, dar problema e ca nu stii DE CE ai patit asta si risti ca pe viitor sa te frigi din nou


Cumva Catalin le dadea tubi ?? :rolleyes:
hmmm .. suspectez eu ceva :p

Raman la parerea mea... chiar daca lasi tubii si o luna sa se curete,bacteriile si bolile tot raman pe ei ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Sep 19, 2001 7:05 am

Initial trimis de duduloi
oricum, mai ai destui, dar problema e ca nu stii DE CE ai patit asta si risti ca pe viitor sa te frigi din nou

si cred ca e tare nasol cu scalari care au ani de zile, nici nu vreau sa ma gandesc...:-((
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Mie Sep 19, 2001 7:13 am

Initial trimis de duduloi
oricum, mai ai destui, dar problema e ca nu stii DE CE ai patit asta si risti ca pe viitor sa te frigi din nou

si cred ca e tare nasol cu scalari care au ani de zile, nici nu vreau sa ma gandesc...:-((

ba nu mai am deloc destui, si au murit toti din vechea garda
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Sep 03, 2002 7:29 pm

Simplu: Le interzicem sa mai stea in apa si apoi le facem ,,Cezariana"





P.S. :bleah:
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Dum Mar 23, 2003 10:06 pm

Initial trimis de Catalin B
necrolog:mi-au murit cei 4 scalari ,cei mai mari ,in timp de 3 zile:( :(
imi vine sa ma las , ma simt un ratat:mad: ,ma depaseste ceea ce se intampla,pana acum 3 zile am zis ca nu mai am probleme



Nu e de mirare ca au murit. Scalarii sunt niste pesti foarte pretentiosi. Mi-au murit si mie mai multi fara sa le fac nimic.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Merlucius » Mie Apr 09, 2003 7:51 pm

Initial trimis de DE3A



Nu e de mirare ca au murit. Scalarii sunt niste pesti foarte pretentiosi. Mi-au murit si mie mai multi fara sa le fac nimic.



Nu mah...nu ati inteles nimik. La Catalin B e o problema de mediu ....al user-lui :p . Intotdeauna i-au placut peshtii aia MARI, in mediul lor naturrrr :p asa ca, mai degraba moartea scalarilor a fost un mijloc de protest pentru aspiratiile lui PREA MARI, catre "rapitori":D
Deci concluzie: tre sa te hotaresti la ce pesti ramai:cei mici si frumoshi sau cei mari si fioroshi . INTERESANTA DILEMA, NU ? :p
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Apr 30, 2003 12:20 pm

Bah, eu nu inteleg treaba cu pestii?? Care este motivul lor? La fel ca si pasarile (canari, sticleti,etc, nu fac altceva decit sa se cace in parul tau, pe masa, covor), eu nu vad nici o placere in ei. Inoata ca proshtii toata ziua in apa aia in care se caca! Plus ca trebuie sa bagi o groaza de bani in acvariul ala. O punga de plastic nu ajunge? Cind te gindesti la cite trebuie sa cumperi pentru acvariu, te apuca boala. Stiu unii care au spart o avere numai pe acvariu, sa-l faca cit mai mare, de incap 9 cadavre si un caine decapitat in el!

Plus ca peshtii nu maninca mincare ca pisica sau cainele. Le trebuie mincare speciala, de peshti, care miroase mai urit decit o bashina dupa 5 kg de fasole!

Eu am un cap de om, intr-o cutie de sticla. Este mult mai misto de privit decit proshtii aia de peshti! Plus ca nu-i trebuie mincare! Nu miroase (inchis etansh), si nu musca sau zgirie ca alte animale de curte. Este mai prietenos decit pisica, mai inteligent decit cainele, si cel mai important lucru, nu incearca sa te omoare!!!

:o
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde M|haElla` » Sâm Oct 11, 2003 12:09 am

Hmmm....la mine e invers:
Guppy se hranesc cu alti pesti!
Am avut un gupp...albatru cu rosu, era superb! In schimb mi-a mancat vreo 2 zebre!
Pai...nu stiu...de omorat, e foarte simplu! DAr, de omorat fara dureri, probabil ca e buna ideea cu bagatul in concelator!:)
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde PET » Vin Noi 07, 2003 2:06 am

Initial trimis de Nicholas_Alex
Bah, eu nu inteleg treaba cu pestii?? Care este motivul lor? La fel ca si pasarile (canari, sticleti,etc, nu fac altceva decit sa se cace in parul tau, pe masa, covor), eu nu vad nici o placere in ei. Inoata ca proshtii toata ziua in apa aia in care se caca! Plus ca trebuie sa bagi o groaza de bani in acvariul ala. O punga de plastic nu ajunge? Cind te gindesti la cite trebuie sa cumperi pentru acvariu, te apuca boala. Stiu unii care au spart o avere numai pe acvariu, sa-l faca cit mai mare, de incap 9 cadavre si un caine decapitat in el!

Plus ca peshtii nu maninca mincare ca pisica sau cainele. Le trebuie mincare speciala, de peshti, care miroase mai urit decit o bashina dupa 5 kg de fasole!

Eu am un cap de om, intr-o cutie de sticla. Este mult mai misto de privit decit proshtii aia de peshti! Plus ca nu-i trebuie mincare! Nu miroase (inchis etansh), si nu musca sau zgirie ca alte animale de curte. Este mai prietenos decit pisica, mai inteligent decit cainele, si cel mai important lucru, nu incearca sa te omoare!!!

:o


Ha...Pestii sunt cei mai tari ! Sunt colorati...arata bine in apa aia...daca sunt guppy sunt si amuzanti...e fain sa-i vazu cum se plimba printre plante...
Macarea...e speciala...dar nu conta la fel de mult ca cea de caine/pisici

P.S. Dar...ce sa-i faci...tu esti necrofil...noi avem alte gusturi.
NO MA.AM
PET
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Noi 06, 2003 12:00 pm
Localitate: Timisoara

Scalarii...

Mesajde dirklady » Vin Noi 07, 2003 9:42 pm

Acum vreo 6 ani am avut si eu un acvariu. Mare. Aveam diferite specii de pesti printre care si scalari. Am avut 4. Apa o schimbam cam de 3 ori pe luna. Uneori chiar si de 4 ori. Scalarilor nu le plac schimbarile si-n special apa murdara. Cel putin cu ai mei asa era. Am avut acesti scalari timp de 1 an si ceva. S-a intamplat ca nu reuseam sa mai tin acvariul si am dat pestii unei prietene. In 2 zile au murit toti scalarii. Se vede ca au suportat greu schimbarea. Mi-a parut extrem de rau. Chiar am si plans. Poate vi se pare patetic dar asa e.

Pentru mine sa privesc pestii cum se miscau incolo si-ncolo era ceva foarte relaxant. Si-n plus imi placea sa vad cum isi faceau curte. Fiecare au un "dans"(sa-i zic asa) specific. Interesant.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde PET » Sâm Noi 08, 2003 2:35 am

Si nu numai curtea...ci si actiunea in sine :D Ce fain dau in mansarlier....
NO MA.AM
PET
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Noi 06, 2003 12:00 pm
Localitate: Timisoara

ceva mai spre topicul propus

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:47 am

Acum 5 ani aveam si eu pesti si eram la bloc in apartament.
Era iarna si apa calda pauza, gaze pauza.
Am zis sa le pun apa rece la pesti si sa le pun putina vodca sa se incalzeazca.
Sau incalzit cau murit.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Eurofighter » Mar Iun 29, 2004 10:31 pm

dar daca le dai drumul si tragi apa dupa ei?
asa daca moare nu mai e problema ta si nici nu stii cand si daca moare
Avatar utilizator
Eurofighter
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Sâm Iul 24, 2004 11:00 pm

Mah problema cu scalarii este urmatoarea: daca zici ca stateau la suprafatza si dupa aia le-au pocnit burtile atunci e vorba de niste paraziti interni din familia spirochetelor care le atacaa sistemul digestiv si care le produc gaze...ei stateau la suprafatza pt ca erau tinuti de gazele ale asa si in plus daca s-ar fi dat la fund i-ar fi dururt burtile din cauza presiunii...si inca ceva spirochetele astea ataca si sistemul respirator si astfel pestii apar ca si cum ar vrea sa iasa din apa ca se ineaca! Nu s-a mai amintit inca un aspect...la aceasta boala si solzii par mai zburliti...e o boala des intalnita si nu se trateaza dar e specifica mai mult familiei Cipirinidelor speciei barbus tetrazona!


cat despre metoda de omorare a pestilor bolnavi...eu ca sa-i scap de dureri iarna ii pun pe calorifer iar vara ii bag in congelator sau am mai incercat sa le infig un ac se seringa in crestetul capului si atunci mor instantaneu fara durere....asta este..mi-e mila de ei si am incercat sa le fac un bine..dar pe unii ii omor ( gUppy) pt a-i da ca hrana rapitorilor..este o metoida si asta pt ca mor si mai repede!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Kata » Lun Sep 20, 2004 3:48 pm

Mai omule, m-ai facut sa rad, esti formidabil! Stateam incruntat de dimineata c-am inceput ziua cat se poate de prost, dar mi-am revenit. Si ia spune, unde tii capul ala de om?
Kata
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 19, 2004 10:48 pm
Localitate: Iasi

Omg

Mesajde HyperLaur » Lun Dec 20, 2004 9:15 pm

M|haElla` scrie:Hmmm....la mine e invers:
Guppy se hranesc cu alti pesti!
Am avut un gupp...albatru cu rosu, era superb! In schimb mi-a mancat vreo 2 zebre!
Pai...nu stiu...de omorat, e foarte simplu! DAr, de omorat fara dureri, probabil ca e buna ideea cu bagatul in concelator!:)



loool , asta e cea mai mare duma pe care am auzit-o eu in "cariera" de acvarist. se poate sa se fi ciupit cu zebrele , dar pana la 'crima" nu cred ca s-a ajuns .. ;j
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron