pisicile

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde gaga » Vin Feb 03, 2006 8:05 pm

pisoc memete? ~p

postul ramunei e din august bre adormitilor. si in plus daca fata ar da foc matzei in casa si-ar arde averea :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Feb 03, 2006 8:09 pm

august neaugust, unde puteam sa folosesc si io cuvantu asta pacilea?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Feb 03, 2006 9:41 pm

gaga scrie:... daca fata ar da foc matzei in casa si-ar arde averea

care avere, inpreuna ca inca uo treaba (care este intacta si neatinsa de ..., sau de ..., sau de ..., si nici macar de ochi de uom; puate numa de fro svanta fantoma) constitue zestrea cu care tresa se prezinte in fatza ALESULUI (alesul asta este iel, primul si unicu - nu jtim daca s-a nascut sau urmeaza)l
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde shiona » Mar Apr 11, 2006 5:05 pm

am avut si eu pe vremea cand stateam la bloc un motan[cre' ca persan cu rag doll sau ceva de genu pe nume Motzard] si o pisica[persana pe nume Indie] pisica era cam pretioasa...dormita toaaata ziulica parea mereu incruntata si privirea ei parca iti spunea:ce prost esti tu...si ce inteligenta-s io
motanul in schimb era un dulce....fff jucaush...shi chiar la maturitate[cand avea vreo 5 kile] daca te uitai la el puteai sa juri ca-i un puiutz mic si nevinovat. ce-mi placea la el era ca venea la tine, ti se asheza in bratze, se baga cu capu'n paru tau[doar daca il aveai lung] si incepea sa toarca, sau uneori in timpu noptii se cocotza la mine-n pat[aveam paturi suprapuse], se asheza langa cap si ma "scarpina"
bine-nteles ca am avut si 5 puiutzi[ai lor...toate fete] care primeau ingrijiri speciale din partea catelului[care cik ar fi fost un pechinez]
intre timp pe Motzard cre ca l-au furat cand ne-am mutat la casa si pe Indie am dat-o ca nu se mai putea[din cauza prafului din casa era plina de purici]
1.Motzard
2.Indie si puii
3.Motzard again
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mie Apr 12, 2006 10:54 pm

parca iti spunea:ce prost esti tu...si ce inteligenta-s io


shi io cand ziceam ceva de rau la adresa pisicilor imi sarea lumea-n cap!
Pun pariu ca putorile alea ordinare nici macar shoareci nu prindeau.Halal!Bine macar ca aveau purici:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Apr 13, 2006 10:00 am

Shiona, dragutza, pisica ta era plina de purici din cauza imbecilitatii voastre. O zgarda de purici costa cam la 10-15 RON.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Apr 13, 2006 10:18 am

nu stiam ca prafu naste purici.

paiacec scrie:Pun pariu ca putorile alea ordinare nici macar shoareci nu prindeau.

maestre, alea is mitze de rasa, de aparatament, deja s-a cam lenevit gena vanatorului la ele, ce poti sa pretinzi? daca le pui fata-n fata cu un soarec, face ala tot ce vrea cu ele ~p
pe de alta parte, maidanezele, cum ar fi techila mea, vaneaza orice misca :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Apr 13, 2006 10:46 am

Asa si Mischi, chiar si tantari prinde si, bineinteles, ii mananca.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Apr 13, 2006 10:53 am

izact :D si mai si miorlaie la "prada", vorbeste cu pasarelele din copacul din fatza ferestrei... mor ca tre s-o tin in casa, se vede clar ca-i mitza de alergatura :(
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Apr 13, 2006 10:55 am

Io am balcon mare, asta e norocu. O mai las sa saliveze dupa pasari pe balcon. ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Apr 13, 2006 11:17 am

nu sare? ca mie de-asta mi-e frica.
Daca n-aveam plase la geam, nici c-o lasam sa se apropie....
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Apr 13, 2006 11:56 am

Poi si ce daca sare? Io stiu un prieten a carui mata a sarit de la etajul 6 si n-a avut nici pe dracu'.

Si mai stiam una care facea etajul 3-parter in mod cat se poate de regulat. N-am priceput niciodata cum se urca inapoi.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Apr 13, 2006 12:02 pm

lasa bre, ca si mitza lu maica-mea a picat de la 4, noroc c-a cazut pe ierburi si n-a patit decat sperietura. Numa ca asta mica a mea ii bleaga si dac-o zvarlu de pe mine, de exemplu, pica placinta (in 4 labe, da' placinta), ma oftica de mor :D ma rog, o fi din cauza ca are incredere in mine ca n-o arunc sa se loveasca, dar nu vreau sa risc...

la mitza aia probabil ii deschidea careva usa ;)
si io am auzit si de mitze care-or picat de la etaj si si-or rupt diverse :(
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Apr 13, 2006 12:10 pm

Ba, a mea nu sare pentru ca o supraveghez io.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Joi Apr 13, 2006 2:58 pm

Pun pariu ca putorile alea ordinare nici macar shoareci nu prindeau
soareci nu ca nu aveau de unde[pe atunci nu stateam la casa]...mushte si gandaci in schimb prindeau frecvent
Shiona, dragutza, pisica ta era plina de purici din cauza imbecilitatii voastre. O zgarda de purici costa cam la 10-15 RON.
rili?....dupa ce-am spalat-o bine de tot si i-am pus si zgarda de purici[pe care am schimbat-o cu pudra antipurici cand am vazut ca n-are efect] ea continua sa aibe purici cu duiumu'...

nu-i bai daca sare...atata timp cat nu sare de la un etaj prea mic sau prea mare...pisica mea a sarit de la 3 si n-a patit mai nimic...doar a tras o sperietura si si-a spart un canin
pe de alta parte, maidanezele, cum ar fi techila mea, vaneaza orice misca
stiu ca si eu am avut un maidanez pana mai acu o luna care prindea soarecii sii ii aducea in fatza usii, daca prindea pasarele le halea :D...si o data l-am surprins pandind un pescarus
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Apr 13, 2006 3:02 pm

shiona scrie: rili?....dupa ce-am spalat-o bine de tot si i-am pus si zgarda de purici[pe care am schimbat-o cu pudra antipurici cand am vazut ca n-are efect] ea continua sa aibe purici cu duiumu'...


Atunci poate ca problema era la voi. V-ati luat zgarda antipurici? ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Joi Apr 13, 2006 3:49 pm

mai nu...uite la asta nu m-am gandit :P...oricum acu e too late da e bine de stiut pe viitor...daca voi mai avea pisica
si apropo...daca au si capuse matzele?cum se rezolva problema?
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Apr 13, 2006 3:59 pm

cu capusele e mai problematic, din cate am auzit/citit eu se prind bine de piele si nu trebe smulse, pentru ca e posibil fie sa raneasca animalul , fie sa ramana capul capusei prins oricum acolo. Deci stiu io... ? mai bine la veterinar.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Apr 13, 2006 11:18 pm

daca au si capuse matzele?cum se rezolva problema?

- potzi s-o smulgi si sa d'AI cu spirt (de obicei, capul capushei ramane in pielea animalului, da' n-are nici pe buala)
- potzi sa d'AI cu alcol (eventual techila, ca are "lipici") pe langa capusha pana ... ishi da drumu
- potzi sa d'AI animalului sa bea techila AIa, in sperantza ca alcolu trece-n sanje, sanjele ajunge in capusha, capusha sen bata si ... ishi da drumu iar!
- potzi s-o lashi (pe capusha) sa suga pana se satura (se face marishoara, cat un bob de mazare sau chiar m'AI mare si vanata la culoare) si atunci ... ishi da drumu iar!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde paiacec » Joi Apr 13, 2006 11:22 pm

extraordinar! Daca as avea crescatorie de capushe, le-ash imprashtia in jurul bloculuio sa nu mai vad neam de pisica in apropiere.Asha ash putea dormi sjhi eu linishtit!

Shi un sfat(prietenesc): capushele se starpesc cu DTT!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Apr 14, 2006 9:58 am

capushele si multe alte fiinte :D
sa nu uitam ca e toxic si controversat.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde shiona » Vin Apr 14, 2006 10:49 pm

kant emire eu de obicei ori se smulgeam...ori le dadeam cu spirt[am imbatat un catel o data asa :P]...sau spalam animalu cu detergent universal[ecologic alea alea care era f bun si pt animale] si dupa daca mai ramanea ceva indepartam manual
paiacecule in legatura cu dtt-u is de acord cu djinn...imi aduc aminte ca bunicu avea obiceiu prost de a da cainele cu dtt de-i cadea dupa paru si ajungea saracu caine....ca vai de el
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Mai 30, 2006 7:32 pm

ba sa shti ca bunica dadea cu dtt la gaini shi n-aveau nici pa dreaq!Ba din contra, parca oua mai cu spor.
deci, datzi cu dtt la pisici ca n-au nimic capushele:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde shiona » Mar Mai 30, 2006 8:03 pm

cine?...capusha?!?...
si pana la urma hai ca facem crescatorie de...capushe...ce-are?
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde paiacec » Dum Iul 16, 2006 12:43 pm

Pai nu poate fi decat benefic!Reducerea pisicilor comunitare shi obtzinerea linishtea multdorita a cetatzenilor!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde sammirutza » Dum Ian 28, 2007 10:43 am

Kayla scrie:Eu am pisici mult mai bune decat birmanezele! Am doua Ragdoll.:a

buna ziua
mi-as dori si eu o astfel de pisicuta deosebita. aveti cumva careva de vanzare? va multumesc
sammirutza
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 28, 2007 10:36 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde sammirutza » Dum Ian 28, 2007 10:44 am

Kayla scrie:Eu am pisici mult mai bune decat birmanezele! Am doua Ragdoll.:a

buna ziua
mi-as dori esi eu o pisicuta deosebita, ca a dvs. are cineva de vanzare pui ragdoll?
va multumesc
sammirutza
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 28, 2007 10:36 am
Localitate: Bucuresti

pisicute radgdoll de vanzare

Mesajde sammirutza » Dum Ian 28, 2007 10:51 am

Kayla scrie:Eu am pisici mult mai bune decat birmanezele! Am doua Ragdoll.:a

buna ziua
mi-as dori esi eu o pisicuta deosebita, ca a dvs. are cineva de vanzare pui ragdoll?
va multumesc
sammirutza
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 28, 2007 10:36 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Inuyasha » Vin Sep 28, 2007 9:24 pm

Nu cred ca conteaza asa mult rasa. Cine iubeste cu adevarat animalele, nu cauta un animal de rasa ci cauta sa le ajute pe cele fara stapan, pe care nimeni nu le vrea. Cele de rasa isi gasesc mult mai usor acoperis. Eu am 2 pisici, una are 13 ani iar cealalta 2 ani (ultima-i culeasa de pe strada, pe cand era pui) si-mi arata foarte multa dragoste. In schimb, e foarte speriata de straini. Porblema n-ar fi asta, ci faptul ca nu miauna, nu toarce. Am dus-o la veterinar ..si raspunsul care l-am primit a fost "asa-i firea ei, cum sunt si copiii ..fiecare se dezvolta altfel". Mie mi se pare un pic ciudat, da' ce mai conteaza ..important e ca stiu ca am salvat-o, ca cine stie cum ajungea ..Sufletul animalului nu tine cont de rasa. Eu nu le-as da nici pentru cele mai de rasa si frumoase pisici.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator