pisicile

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Crystalized » Vin Mai 30, 2003 2:36 pm

Pisica mea e fitzoasa:nu se lasa mangaiata,zgarie daca o atingi si e mereu infometata.Cred ca ma voi scapa de ei cat de curand.
Crystalized
 

Mesajde Tiger Blue » Sâm Mai 31, 2003 7:07 pm

Poate ca pisicutza ta a intrat in calduri nu crezi? cati ani are?
Eu am trei animale, dar numai cu unul dintre ele ma pot juca...am doi pestisori si o broasca testoasa tare mica si dulce...asa cu imi place mie!
Stiu ca acest subiect este despre pisici si de aceea voi spune cateva lucruri despre pisici...daca ai o pisica, doua sau trei si chiar mai multe trebuie sa le iubesti sa te porti frumos cu ele si mai ales sa stii sa le ingrijesti! Asta trebuie si la celelalte animale dar nu asa de mult ca la pisici, care sunt cele mai sensibile si mai delicate animale domestice tinute in casa.Si mai trebuie, daca vrei sa nu fuga (fiind mica) trebuie sa ai grija cu usa de la balcon, geamutiile deschise si usa de la intrare.Sa nu cumva sa fuga...
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Big Problem

Mesajde Love2Fly » Lun Iun 02, 2003 12:19 am

De ceva timp am invaztat-o pe matza mea cu celebrele "bomboane" pentru pisici. Ei bine acum am intrerupt acest gen de alimentatie iar pisica mea nu vrea sa se atinga deloc de alt gen de mancare si miauna mereu dupa "bomboane". Cineva mi-a spus ca fabricantzii baga niste droguri pentru pisici in mancare care le da dependentza de "mancarea de pisici". E adevarat?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Tiger Blue » Lun Iun 02, 2003 5:06 pm

Nu exista asa ceva! Poate cel care ti-a spus si-a batut joc de tine...(asa cred).
Si in plus de ce ar fi droguri in mancarea bietelor animale? Au facut ele vrun rau cuiva? pai atunci? nu, eu nu cred ca au pus droguri in mancarea lor!!!;P :mad: :con:
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mar Iun 03, 2003 12:04 am

Si in plus de ce ar fi droguri in mancarea bietelor animale?


Sa le fie cumparata marfa fabricantzilor ar fi unul din motiv.
Si in plus in reclama spune: "pisicile ar vrea MAI MULT whiskas"...adica crestere a dozei.
Bai deci pisicii mele i-am intrerupt alimentatia cu "bomboane" de vreo 3 luni si de fiecare daca cand ma vede cu o punga in mana mierlaie de mama focului...inca mai stie de "bomboane"....e penala faza...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Tiger Blue » Mie Iun 04, 2003 4:02 pm

Nu nu si nu! Daca ar pune droguri in mancarea animalelor, toate ar fi moarte sau bolnave si am fi molipsit si noi boala lor!
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Da Da DA

Mesajde Love2Fly » Sâm Iun 07, 2003 11:54 pm

Atunci d ece zice in reclama aia: "pisicilor le va placea instantaneu"?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

pisicile

Mesajde mIRc » Sâm Iun 14, 2003 10:04 am

deoarece lor le place sa manance tot timpul sa se ingrase....dar asta nu inseamna cevac de genul "droguri", "otrava" si alte lucruri urate. Vreti sa va spun povestea pisicutzei mele?
Am gasit-o aseara langa o masina era aproape moarta, tare bolnavioara.Am dus-o acasa si i-am cerut lui tati bani ca s-o duc la veterinar (este vizavi de mine) si s-o ingrijeasca (sa-mi spuna mai exact ce are si ce trebuie sa fac cu ea).
El mi-a spus ca este bolnava si sa-i dau laptic,deoarece ar putea sa moara pentru ca are doar 4-5-6 sau 7 zile.Eui am inceput sa plang apoi el m-a consolat si mi-a spus sa merg la el in fiecare zi cu pisicutul cel mic ca sa vada ce are.Mai intai la curatat pentru ca era tare murdar apoi la infasat intr-un prosop si mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa stau cu el cand doarme ca sa se simta aparat de cineva.
Deci de aceea mie nu-mi mai place sa aud de droguri ,otrava si alte lucruri groaznice.
mIRc
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 14, 2003 9:47 am

Mesajde punct » Sâm Iun 14, 2003 7:35 pm

cred ca Love2Fly are dreptate. am o prietena care a patit acelasi lucru cu matza ei. pur si simplu devenise dependenta (pisica) de bomboanele alea si la un moment dat se intreba (prietena mea) daca nu or fi pus aia ceva droguri in pungile alea. deci tot ce e posibil.

Initial trimis de Tiger Blue
Nu nu si nu! Daca ar pune droguri in mancarea animalelor, toate ar fi moarte sau bolnave si am fi molipsit si noi boala lor!


esti culmea. nu cred ca e vorba de cocaina sau ceva de genul.. :con:
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Tiger Blue » Sâm Iun 21, 2003 11:35 am

Oricum daca picisicle ar fi otaravite prin mancare, ee ar mirosi mancarea! Nu stiti ca pisicile au un miros foarte dezvoltat?
Gandeste de doua ori,
Inainte de-a actiona!
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

hy

Mesajde dima roxana » Mar Iun 24, 2003 10:09 pm

asa este pisicile sunt cele mai tandre .eu am un motan birmanez .super scump .il iubesc ca un fratior mai mic.in adevaratul sens ele sunt mici oameni cu suflet mare.


mesaj:ce prostie oare ai gandit cand ai pus intrebarea .oare va face cinva ca tine .toti prostii se iau dupa un prost.o turma de prosti.:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sper sa va placa.va iubesc pe toti
dima roxana
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:01 pm
Localitate: romania-galati

Mesajde punct » Sâm Iun 28, 2003 2:39 pm

am mai auzit ceva despre pisici. cica ar fii incarcate cu nush` ce energie, si daca te doare ceva, iti pui matza pe acel loc, si iti alina durerea.. :rolleyes:
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

bluemoonshadow

Mesajde dima roxana » Dum Iun 29, 2003 12:28 pm

sa stii ca ai auzit bine.
sper sa va placa.va iubesc pe toti
dima roxana
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:01 pm
Localitate: romania-galati

Mesajde Shaki » Mar Iul 01, 2003 12:51 pm

Sunt foarte trista. Prietena mea, care iubeste mult pisicutele si a avut vreo 6 la un moment dat, a fost un pic neglijenta si a pierdut o pisica. A cazut de la etajul 7 si a murit...
Am auzit si de alte cazuri de astea, asa ca va rog sa-mi dati o idee ce sa faca un posesor de pisicuta ca sa nu treaca prin asa ceva. Cred ca nimeni nu poate sa le supravegheze chiar tot timpul, si mai ales acum, vara, se mai uita geamuri deschise...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 01, 2003 12:54 pm

pai cum de a murit ? eu stiu ca pisica cade in picioare si are pernutze...si nu moare niciodata de la orice inaltime ar cadea.

plus ca pisica nu cade de la pervazul ferestrei. doar daca vrea ea sa se arunce voit. parerea mea este sa o tzi legata cu o sfoara de calorifer...daca pleci de acasa si nu o supraveghezi. sau inchizi geamu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Iul 01, 2003 1:08 pm

Iti spun sigur ca a murit si nu e singura...Vecinul de la 7 avea o pisi de rasa, super dragutza, si sub ochii mei a murit saracuta... a cazut de la balcon. Un prieten a avut pisicutza care a cazut de la 10, n-a murit dar a fost rau, a umblat cu ea pe la doctor...Cred ca depinde pe ce cade, daca se loveste de asfalt crezi ca e bine? In fine, mie mi-e frica pentru Denis al meu, ca si eu stau la 8 si mai sare la vecina nemernicul (by the way, vecina are caine si Denis al meu il bate...)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 01, 2003 1:13 pm

Pai si ALin are un caine de il bat pisicile. Asa ca nu e mare smecherie. Eu zic sa urmezi sfatul meu. Leaga de piciorul din spate al pisicii o sfoara de 4-5 m. Si celalalt capat il legi de calorifer sau de picioru de la pat. Astfel daca e sa cada pe geam....il tine sfoara aia.....iar tu nu tre' decat sa-l tragi in sus.

Asa , tata !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Iul 01, 2003 1:25 pm

Hai, ma, saracu, nu pot sa-i fac asa ceva... pai daca ii pun clopotzelul ala de gat nu mai stie cum sa scape de el, nu cred c-ar suporta sa fie legat.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Kayla » Joi Iul 10, 2003 1:55 pm

Marile firme producatoare de hrana de pisici si nu numai pun o foarte micuta cantitate dintr-o substanta care produce dependenta, totul pentru a-si asigura vanzarile. De aceea, medicii veterinari recomanda hranirea pisicilor cu multa mancare proaspata, pregatita acasa.


Si da, este adevarata si faza cu vindecarea. S-au facut experimente si, daca esti bolnav, de exemplu ai o durere de inima, si pui pisica pe piept si o mangai, prin tors alina durerea. La mine, cel putin, a functionat.
Kayla
 

Mesajde Love2Fly » Joi Iul 17, 2003 11:18 pm

Initial trimis de Tiger Blue
Oricum daca picisicle ar fi otaravite prin mancare, ee ar mirosi mancarea! Nu stiti ca pisicile au un miros foarte dezvoltat?

Bah...de cate ori sa-ti spun ca nu e vorba despre drogul gen "cocaina" sau "heroina" ci de ceva dubios pe care astia il pun in mancare de pisici...eu cu greu am reusit sa o dezintoxic de "boabe" pe pisica mea....si ar fi bine sa faceti si voi acelasi lucru cu matzele voastre....
a fost un pic neglijenta si a pierdut o pisica. A cazut de la etajul 7 si a murit...

Apropo de asta...zilele trecute eram la munca prin Tineretului si asteptam o colega pe scara langa un bloc. La un moment dat m-am uitat in sus si ce sa vad? o pisica facea "sky diving" pe langa bloc.....cred ca a cazut de la 4....de acolo am apucat eu sa o vad plonjand si a cazut direct pe burta in fatza blocului....Poc! ramasese incremenita acolo...isi misca doar gatu'. Eu baiat milos...m-am dus la portarul din scara blocului si l-am anuntzat la care el: "Uf! iar a cazut pisca doamnei Cutare de la etaj" si a venit, a luat pisica de spate si a bagat=o inapoi in bloc.
Oare cate cazaturi o fi luat pisica aia? O avea nevoie de o parasuta ceva?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Matrashita » Lun Iul 21, 2003 1:25 am

Eu nu sunt o iubitoare de pisici dar nu pot sa spun ca le-ash face ceva rau pt ca tot sunt si ele suflete.
Adevarul e ca nu ash suporta sa cresc o pisica-doua,pt ca nu sunt eu sigura de iubirea lor,nu`mi arata atata afectiune si fidelitate pe cat imi arata cainele.
Sunt prea independente si prea mofturoase ca sa le accept,ne-am bate cap in cap orgoliile.
Insa mi se par f dragutze cand se spala cu labutzele si ishi dau laba peste ureche,ash putea sa stau sa privesc minute in sir si sa ma amuz.
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 21, 2003 11:08 am

...in schimb , Matrashita iubeste pisicile mari..precum leul. Cand am dus-o la Zoo...a stat 1 sfert de ora sa priveasca leoaica. Imi tot repeta din 30 in 30 de secunde : "si eu tot leoaica sunt" , referindu-se probabil la zodia ei.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Matrashita » Lun Iul 21, 2003 3:34 pm

Da Moshule,imi plac felinele f mult,cum ai vazut si tu ca am stat sa admir leul si tigrul(impresionante de altfel...) dar ma refeream ca nu mi-ar placea sa am una in casa.Nu ma refer la leu,ci la pisica desigur!:p
Imi placea leul pt ca nah,sunt si eu "leoaica" dar doar nu iti inchipui ca numai de asta imi placea,nu?
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Cristienutza » Mie Iul 23, 2003 5:04 pm

Pisicile sunt niste animalute deosebite! :D Sunt mici si gingase incat oricine este induiosat cand vede o pisicutza bolnava sau neajutorata!
Cristienutza
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 23, 2003 4:58 pm
Localitate: Romania->Bucursti

Mesajde Wild Rose » Mie Aug 06, 2003 12:10 pm

sa va spun sincer imi plac felinele in general, deci normal ca imi plac pisiciile..
cand eram mai mica, am avut 2a pisicutze.. un siamez (absolut superb.. mi l`a dat un prieten de`a lui taica`mio , pentru ca mi`a placut atat de mult de el) si una pe care a gasit-o secretara lu taica`mio si mi`a trimis`o acasa...
amandoua erau speciale in felul lor, dar din pacate nu se intelegeau deloc.. cea ce ma amuza pe mine cel mai tare era Sammy (my dog back then) care tremura de frica cand le vedea...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Love2Fly » Vin Aug 08, 2003 9:37 pm

Pana la urma sunt domne' pisicile dependente de "Celebra mancare pt pisici"? ca sa stiu daca imi duc pisicile la dezintoxicare....si ca tot a venit vorba de pisici :) sa va spun si eu ca am 3 pisici care formeaza o familie (mama tata si copil) si ii cheama: Mitzi (the father) Pitea (the mother) si Buton (the son)....nu ma intrebati ce descreierat le-a pus numele astea!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Aug 10, 2003 2:13 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Eu la bloc am o pisica vagaboanta. E blanda si prietenoasa. Mai sta pe scara blocului daca e frig...in rest sta in iarba din gradina din fatza.
Acum vreo 1 luna...cand m-am dus sa arunc gunoiul..am lasat usa intredeschisa. Cand revin...intru eu tacticos la mine in casa...ma pun in pat....si stupaore....sub masa de la calculator era pisica . :D
Bineinteles...ca am dat-o in suturi afara !



Iata un post dat de mine acum multa-multa vreme. Sa stiti ca pisica respectiva este bine merci. Nu face nimic toata ziua. Sta in gradinitza din fatza blocului in iarba. Ziua doarme mereu. Noaptea se mai zbenguie. Si nu ii este frica de nimeni.
De multe ori o gasesc pe alee...si nu se da la o parte din fatza mea cand vreau sa trec. Tre' sa o ocolesc...ca sa nu calc draq pe ea. Se uita mereu cu ochi omenesti la mine...si miauna sa-i dau de mancare. Dar ce draq sa-i dau ? Abia am eu.
Odata cand am venit beat acasa, fiind noapte si intuneric...am calcat-o pe coada. Dar nu m-a muscat. Cred ca a inteles in ce stare eram...si m-a iertat.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Miavril » Joi Aug 21, 2003 4:43 pm

Eu nu am avut pisici si nici nu cred ca pot da multe sfaturi in legatura cu ele.Insa va pot spune un lucru sigur: pisicile, ca de altfel si celelalte animale au nevoie de multa iubire si atentie.Daca vrei cu adevarat sa ai un animal, mai ales o pisicutza trbuie sa stii trei lucruri in primul rand:

1.sa stii sa o iubesti si sa fi atent(a) cu ea (pisica), cu el (cainele).

2.sa stii sigur ca-ti poti asuma responsabilitatea de a avea grija de ea/el in permanenta.

3.sa nu fi agresiv cu ea/el deoarece poti primi acelasi lucru in schimb!


Cam atat.
Miavril
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 21, 2003 4:22 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde M|haElla` » Vin Oct 10, 2003 11:55 pm

Pisicile, sunt interesante...DE PRIVIT!
Insa, nu mi-as lua niciodata o pisica! Nu imi plac de nici o culoare! Mi se par foarte parsive!
Imi place sa le mangai, sau sa le iau in brate! Dar nu mi-as cumpara vreo pisica! Pur si simplu nu pot sa le sufar! Sunt asemanatoare cu oamenii...se lingusesc pe langa tine, si pe alta parte te zgarie.( in cazul nostru, te barfesc)!
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 9:43 pm

Problema nu se pune daca sa-ti iei pisica, ci daca sa te ia ea pe tine. Toti ar intelege pisicile mult mai bine daca le-ar privi in felul asta, de animale absolut independente. Ciini isi inchipuie ca oamenii sint cele mai destepte animale- pai spuneti si voi, e asta gindire corecta, ha, ha, ha!- si incearca sa fie niste mici oameni. Pisicile stiu ca ele sint destepte si vad oamenii ca pe niste pisici mai mari. Un ciine vine cind il chemi; pisica, daca o chemi, ia la cunostinta si te contacteaza ea ulterior!
De fapt toata treaba asta cu preferintele pentru (doar) ciini sau (doar) pisici e o timpenie! Categoriile sint total diferite si ambele absolut adorabile! Inteleg de ce oamenii iubesc ciinii- sint credinciosi si te adora, fac tot ce le spui si nu se supara niciodata pe tine- cine sa nu-si doreasca asa ceva? Pisicile au treaba lor, „fac intimplari din capul lor“, vedeti ca am copyright pe expresia asta!, si e normal sa te deranjeze cind vezi ca se cred mai jmekere ca tine si nu vin cind le chemi sau nu se pun cu burta in sus cind vrei sa te grozavesti in fata prietenilor.
Eu una, imi voi lua curind ciine- ca sa nu-mi iasa vorbe, ca as fi propisicista sau anticiinista, insa voi avea intotdeauna mare respect pantru aceste delicate regine care sint pisicile, si sfatuiesc pe oricine sa incerce sa se intovaraseasca pe termen lung cu un astfel de exemplar felin. Nu numai ca veti intelege diferenta intre „parsivism“ si „independenta“ ( sint sigura ca primele femei care au iesit din bucatarie pentru a-si vedea mai mult de viata lor au fost caracterizate drept parsive!), dar veti descoperi niste prieteni speciali de la care aveti multe de invatat!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron