Intrebari , raspunsuri si sfaturi utile

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Vand Pui AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER ( AmStaff )

Mesajde mutugui » Sâm Oct 07, 2006 4:35 pm

Vand Pui AmStaff cu Pedigree.
Parintii provin din linii de exceptie americana si canadiana. Premii castigate:
-Femela - Excelent I , C.A.C , B.O.S.(Cea mai buna femela a rasei), B.B (BEST BITCH OF BREED)
-Masculul : R.P.J (Romania Prim Junior) , RJCH , RCAC,
7X EXCELENT.
-Parintii sunt arbitrati.
-Caini de show in concursuri
-Excelenti ptr. Paza si Protectie

PRET : INTRE 350-250 EURO NEGOCIABIL IN FUNCTIE DE PUI
-Telefon:0742.859.541
0742.139.697
-WebSite: http://amstaff.xhost.ro/
-Mail: TomaDiana19@yahoo.com
Catalin_ska@yahoo.com
mutugui
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 18, 2006 7:21 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde marian jan » Sâm Oct 07, 2006 4:55 pm

ar trebui sa intri in politica pt ca spui cand se comite o nedreptate.bravo!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Sâm Oct 07, 2006 5:19 pm

am constatat de mult timp ca insistati sa folositi forma vroiam, vroiai, vroia, din cate stiu eu nu e corecta.
eu stiu ca ori e voiam (a voi), ori vream (a vrea). poate ma scoateti si pe mine din intunericul nestiintei (inculturii, cum o numiti dvs.)

ayala, nu e placuta, dar e corecta. adica acceptata :)

altminteri, iti recomand sa-ti etalezi calitatile de profesoara de romana pe alte forumuri
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 07, 2006 5:29 pm

pentru cei interesati

conform DEX, verbul "a vrea" are si o varianta "a vroi" care conjugata la imperfect are rezultate din cele mai interesante
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Cum trebuie sa te comporti cu puii de perus???

Mesajde AniHexen » Sâm Oct 07, 2006 7:43 pm

Buna tuturor. Sunte noua pe aici... si am si eu cateva intrebari cu privire la perusi. Astazi mi-am cumparat unul, stiu tot ce trebuie despre ei hrana, sanatate... mai putin afectivitatea...Cum trebuie sa te comporti cu el? daca il bagi in seama prea mult il stresezi?devine speriat? sau dc nu il bagi devine ursuz si singuratic...? Nu stiu cum sa ma comport cu el... El sta linistit acum...doarme, cred ca ii este somn dupa drumul facut pana la mine acasa si dupa agitatia din magazin. Este albastru, i-am pus numele Blu. A mancat, e sanatos...insa nu a ciripit deloc de cand l-am adus... si nu stiu cum sa ma comport cu el. Am vorbit cu el, l-am bagat in seama...nu se sperie...din contra pare cam imun...nu stiu...ce trebuie sa fac? sa il las sa se acomodeze cu camera si sa nu il deranjez?sau sa stau mai mult cu el? Vanzatoarea mi-a spus ca e pui, ca are 6 luni...cam asa...oricum pana intr-un an.
Va multumesc!
AniHexen
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 7:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde baixinho© » Sâm Oct 07, 2006 8:36 pm

cateva lucruri (nu-mi permit sa le spun sfaturi) legate de perusi pe care le exprim in cunostinta de cauza dupa o vechime de peste 4 ani:
- la sase luni este deja matur. puiut este pana la maxim 2 luni.
- este indicat ca numele lui sa contina de cat mai multe ori litera o. eu am avut un baiat (care intre timp a murit din cauza unui chist) pe care il chema Roro, iar pe afta o cheama Coco. nu stiu de ce trebuie sa contina litera o si nici nu ma intereseaza (prea tare).
- baietii canta mult. lasa-i in camera in care sta un "ceva" care sa faca zgomot (radio, casetofon, picap, magnetofon, orice). va incerca sa reproduca muzica.
- fetele nu canta decat daca sunt acompaniate de masculi. Roro a murit pe 20 august si nu stiu daca de atunci am auzit-o de 2 ori cantand.
- este indicat sa le schimbi apa o data la doua zile. cu mancarea este mai simplu: dimineata si seara iei sufertasul in care lasi mancarica, te duci cu el la cada sau chiuveta si sufli usor deasupra lui, sa renunti la cojite. tine ochii inchisi (sa nu-ti zboare vreo coaja de aia in ochi) si nu sufla prea tare, ca ramai cu sufertasul gol.
- perusii mananca si morcovi si foi de salata. da-le si zahar cubic si lasa-l pana il consuma pe tot, deoarece nu se altereaza/strica.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

haine pt caini

Mesajde dia_dia45 » Lun Oct 30, 2006 1:22 pm

Buna. pt toti iubitorii de catei, va anunt ca eu confectionez la comanda haine pt caini de diferite grosimi si pelerine de ploaie. Doritorii sunt rugati sa ma contacteze.... Executie foarte rapida.
dia_dia45
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 30, 2006 1:17 pm
Localitate: tIMISOARA

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron