Intrebari , raspunsuri si sfaturi utile

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Intrebari,raspunsuri si sfaturi utile

Mesajde Mirela » Vin Noi 15, 2002 12:53 pm

Am deschis acest thread pentru toti cei care au diferite intrebari legate de animalutzele lor.

Si ca sa nu zicetzi ca nu incep eu (:lol: )....
Ma gandesc de mai mult timp sa imi iiu un pisoiash,dar problema e ca nu stiu nimic despre ingrijirea pisicilor.Cand trebuie sa le fac baitza,ce sa le dau de mancare,daca trebuiesc vaccinatzi.....chiar sunt nula la acest capitol :(
Astept sfaturi de la voi.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde marian jan » Lun Dec 02, 2002 2:13 pm

mirela,sorry,habar n-am...:(

dar am si eu o intrebare:de la ce varsta pot sa ii pun o zgarda contra-purici unui pechinez?am inteles ca dupa 3 luni?pana atunci cum il spal?cu ce?ce mananca unu' d'asta asa mic :rolleyes: ?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 02, 2002 2:39 pm

Un catel mic..mananca numai si numai lapte. Nimic altceva. Sa nu ii dai porcarii d'alea de peddy gree ca moare.
Era bine sa fie hranit de mama lui,cu lapte de caine. Dar in lipsa de asta...du-te si cumpara un biberon si lapte de vaca d'ala la punga. Nu Dorna sau d'ala cu conservantzi. D'ala cat mai natural.
Si dai asa sa mananace pana se face mare.

Si ia legatura cu Mig....ca si el tot pechinez are.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Catelu lu Alin » Dum Dec 08, 2002 10:25 pm

moshule,sa nu mai dai asemenea sfaturi .ca daca te asculta alin,imi dadea sa mananc numai prostii.nu am voie sa mananc decat lapte praf(si nu de vaca) si pedigree junior.Oricum,multumesc pentru interes,moshule! :p

va intreb acum eu cate vaccine trebuie sa fac?si la ce varsta?
Catelu lu Alin
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 08, 2002 7:39 pm
Localitate: jamaica

Mesajde MiG29 » Lun Dec 09, 2002 12:26 am

Pune-i anti purici dupa 6 luni.Daca totushi se scarpina cumpara un praf anti-purici sau o pipeta Frontline(e in jur de 150.000).Shi pana la 6 luni nu il speli decat eventual dak s-a murdarit il curetzi cu o carpa uda....De mancare a mea mananca pedigree junir shi darling.Shi lapte de vaca(ala praf nu ii place).In leg cu vaccinurile eu la a mea i-am facut pana acuma 3 ,asa k mergi cu el la un veterinar shi o sa itzi spuna tot ce ai nevoie sa afli...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 09, 2002 12:32 am

Pai normal ca mananca lapte de vaca. Alea sunt ifose cu laptele praf. Ifose de orasean.
Ce,Aline..crezi ca la tzara sa da lapte praf la caini ? Sa fim seriosi ! :)
Laptele de vaca ....este perfect.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Catelu lu Alin » Lun Dec 09, 2002 2:26 pm

moshule,stramoshule,alin n-are ifose dar doreste tot ce e mai bun pt mine ;) .o sa imi faca si primul vaccin vineri.nu stiu ce a avut cu mine azi-noapte ca m-a cam batut-ce daca eu am latrat toata noaptea?e normal sa latru noaptea?

migule,daca am 2 luni si vreau zgarda de pirici nu pot sa-mi pun nici macar din aia ecologica?e pe baza de plante(lamaie si nu mai stiu ce).stii ceva de ea?
tu ce jucarii ai la al tau?ca alin nu stie ce sa imi cumpere.
al tau de la ce varsta a inceput sa nu mai faca peste tot prin casa?ca eu fac pe unde imi vine,asta e......

merci pt sfaturi ;)
Catelu lu Alin
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 08, 2002 7:39 pm
Localitate: jamaica

Mesajde MiG29 » Lun Dec 09, 2002 11:58 pm

Bai eu de zgarda aia ecologica n-am auzit nimca asa k nu shtiu ce sa itzi spun...Jucarii i-am luat 2 mingiiutze din cauciuc shi un os tot de cauciuc da nu prea se joaca cu ele k in general ea roade ce prinde prin casa(pantofi,cabluri,incarcatoare de telefon,covoare,etc).A mea care are cam 4 luni face peste tot prin casa shi am intzeles k asa o sa fie cam pana in jur de 6 luni...:(
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

haine pentru caini. e bine?

Mesajde ioana barbat » Sâm Dec 28, 2002 8:51 pm

eu am un boxer si nu pot sa-l tin in casa pt ca ai mei nu sunt de acord. acum cand a fost asa frig l-am lasat la mine in camera peste noapte fara sa stie nimeni. e cam copilaresc , stiu , dar ce puteam face. i-am confectionat si niste haine, ma gandesc ca ii tin cald. am mai vazut caini imbracati pe strada. nu stiu exact cum ar trebui facuta o astfel de hainuta, eu am facut-o cum am crezut. voi ce parere aveti?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ioana barbat
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Noi 30, 2002 6:22 pm
Localitate: cluj-napoca

Cine stie mai multe despre rasa Amstaff si HusKy?

Mesajde UnCopilutz » Joi Ian 09, 2003 2:03 pm

Vreau sa imi iau un catel . Ori un Husky ori un Amstaff,dar inainte as vrea sa stiu si eu cate ceva despre rasele astea. Ma ajuta careva?Multam anticipat.
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Roxyanne » Lun Ian 13, 2003 3:24 pm

Initial trimis de MiG29
Bai eu de zgarda aia ecologica n-am auzit nimca asa k nu shtiu ce sa itzi spun...Jucarii i-am luat 2 mingiiutze din cauciuc shi un os tot de cauciuc da nu prea se joaca cu ele k in general ea roade ce prinde prin casa(pantofi,cabluri,incarcatoare de telefon,covoare,etc).A mea care are cam 4 luni face peste tot prin casa shi am intzeles k asa o sa fie cam pana in jur de 6 luni...:(








Da mai dar de ce dupa ce face pe covor in pat si pe unde apuca se duce la locul lui imediat mai zici ca nu sunt smecheri.....eu cred ca ei sunt asa incapatanati incat din ce le zici ca nu au voie de aia fac ca niste copii mici....:p acuma urmeaza azi sa ii fac primul vaccin ..almeu mananca de toate si mancare si pedigree junior e o figura e foarte certaret....dar o sa mai planga mult cand il las acasa singur?.... ;P
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Ian 13, 2003 3:37 pm

Roxyanne...ce rasa de catel ai ?
catelusha mea are 8 ani si tot mai plange cand o las singura in casa (plus ca mai si latra la usa , la oricine trece pe scara . acum s-a mai potolit , cand era mai mica schelalaia de ti se rupea inima si se trantea in usa de se auzea de la etajul de sub noi..si gandeste-te ca e doar un pechinez :) )

singura solutie pe care am gasit-o sa se mai domoleasca...e sa ii las radioul deschis ( aceeasi metoda o folosea mama cu mine cand eram mica si ma lasa putin singura in casa ) se pare ca asa...auzind zgomot si voci de la radio...se simte mult mai in sigurantza .

asta este , cainilor se pare ca nu le place sa fie abandonati/lasati singuri , fara stapan . mai ales in casa , in spatiu mic , inchis , fara aer .
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

buna ziua

Mesajde marian jan » Lun Ian 13, 2003 3:46 pm

cum am mai spus,am pechinez care face poimaine 3 luni.face peste tot,normal,dar locul preferat al lui e patul unui coleg de camera,asa ca stau mereu sa ii spal astuia hainele.peste fix o saptamana ii fac ultimul vaccin(al 3-lea).de mancat ii dau numai pedigree junior (conserva) si bobite (tot junior).insa bobitele nu la mananca decat daca le diluez in TEDI(sucul ala natural pt copii).intrebarea mea e:dupa ce i-am facut ultimul vaccin,pot sa-l scot afara?pot sa-l scot afara daca e zapada pe jos?

edit:cand ramane singura,plange 2 minute si gata.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Ian 13, 2003 4:21 pm

poti sa o scoti afara , dar sa nu o lasi mult , sa nu raceasca.
pune-i un ziar acolo unde face pipi , ceart-o si arata-i ca acolo trebe'sa faca . usor,usor o se obisnuiasca sa faca pe ziar (hopefully) , oriunde l-ai pune .
ps: daca nu mere...mai intreaba si tu medicu' veterinar :)
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Roxyanne » Mar Ian 21, 2003 4:58 pm

Mai Eu am un metis....pechinez cu ceva.....m-am capatat cu el....acum ael e la noi in casa de 1 luna si ceva si tot unde vrea el face pipi si alte bucurii din astea....
nu mai stiu ce sa fac cu el....
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Mar Ian 28, 2003 4:49 pm

al meu e pekinez si are 3 luni si tot peste tot face prin casa.sunt curios ce mai face a lu' mig.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

De ziua mea imi iau catel!

Mesajde UnCopilutz » Dum Mar 02, 2003 2:59 pm

Luni , 3 martie , e ziua mea . Eu vreau un catel . Si zilele viitoare , sau saptamanile viitoare chiar o sa mi-l iau . Mi-l fac eu singur cadou. Ai mei zic ca daca o sa imi iau vreodata catel doar o sa il chinui , pentru ca lui i trebuie spatiu , plimbare si alea alea . Dar am vecini care au si ei caini si nu se prea chinuie.
M-am gandit la un HusKy sau la un Amstaff . Va rog sa imi spuneti voi mai multe despre rasele astea doua , daca stiti...
Sunt binevenite raspunsurile celor care au vreun exemplar din astea doua rase. Multumesc anticipat!
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Re: De ziua mea imi iau catel!

Mesajde ograsa » Lun Mar 03, 2003 6:45 am

La Multi Ani tot ce-ti doresti alea alea
HusKy: in primul rand el e canta care are nevoie de frig.. in ce sens daca is caldurile alea infrnale din romania il termini cum ar putea suporta.. totusi e un animal, o fiinta si el acolo
Amstaff: sincer nu cunosc desi arata la fel de dragut
Avatar utilizator
ograsa
Junior Member
 
Mesaje: 142
Membru din: Dum Feb 23, 2003 12:00 am

basset hound

Mesajde drama_queen » Mie Mar 05, 2003 4:44 pm

mi-ar placea sa-mi iau un caine si un basset (cainele ala cu urechi lungi, pleoape cazute si mutra trista) mi se pare superhaios. stie cineva ceva de rasa asta?:con:
"Silvia!"/ "Yes, Mickey!"/ "How do You call your lover boy?"/"Come here, lover boy!"
"And if he doesn't answer?"/"Oh lover boy!"
"And if he still doesn't answer?"/"I simply say: Baby, oh baby/ My sweet baby, You're the one/ Baby, oh baby/My sweet baby, You're the one!"
Avatar utilizator
drama_queen
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Mie Mar 05, 2003 7:49 pm

vreau sa stiu mai multe despre ciclul la catei.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 05, 2003 7:57 pm

bassetu' este o fiintza incredibila. daca ash opta pt. un caine de talie mica basset mi-ash cumpara. puii de basset sunt printre cele mai frumoase animale din lume.
Vedetzi atasamentul. :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Pizzi » Joi Mar 13, 2003 3:51 pm

Initial trimis de Alin
vreau sa stiu mai multe despre ciclul la catei.


Din cate stiu eu vine din 6 in 6 luni si dureaza cateva zile. S-ar putea sa ma insel. Sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate. :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde mimiG » Joi Mar 13, 2003 5:25 pm

In primul rind vreau sa salut pe toata lumea,eu fiind noua pe aici.
*Nu stiu exact cit dureaza ciclul la catele dar cred ca in jur de doua saptamini,stiu cu siguranta doar ca, perioada ptr monta este de la a 9-a zi pina la a 13-a zi de la inceperea ciclului(eu am doar masculi)deci de aceea am dedus ca trebuie sa dureze mai mult de 13 zile.
*Zgarda anti-purici eu zic ca trebuie sa i-o pui cit mai devreme posibil ca sa se obisnuiasca cu ea,altfel s-ar putea sa ai probleme sa o refuze mai tirziu.(nu vad ce rau poate sa-i faca)
*Se fac trei vaccinuri in primul an si in urmatorii ani numai unul(pe an).Eu zic ca e bine sa te duci prima oara la doctor cu catelul cind are in jur de doua luni-doua luni jumate(trebuie sa-i dai inainte de vaccin, pastile ptr deparazitare interna)
*De mancare la un catel mic eu zic ca e bine sa-i dai:lapte,galbenus de ou crud,brinza si eu le faceam si orez fiert cu morcovi(dar asta pina pe la trei luni ,dupa aceea poti sa incepi putin cite putin sa-i dai si alte chestii)
*Fiti atenti la cabluri,am avut un prieten caruia i-a murit cainele electrocutindu-se(ii placea sa se joace cu cablurile).Unul din caini mei s-a lecuit cind si-a tras in cap casetofonul jucandu-se cu cablul.De atunci le evita.
CIAO!
mimiG
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 12, 2003 4:26 pm
Localitate: caselle torinese italy

Mesajde marian jan » Joi Mar 13, 2003 5:36 pm

multumesc.
pekinezii se pot dresa?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde mimiG » Joi Mar 13, 2003 6:22 pm

Toti cainii se pot dresa .Cel putin chestiile de baza.Este adevarat ca sunt rase care sunt mai "incapatinate" si deci mai greu sa ii faci sa te asculte dar...daca te faci mai incapatinat decit el...
Eu am doi caini ,un boxer de sase ani si un ciobanesc german de un an si pot sa-ti spun ca boxerul (care apartine unei rase destul de "independente") stie foarte multe chestii.Cred ca secretul este sa vorbesti foarte mult cu el si sa stai ,cel putin in primele 7-8 luni cit mai mult aproape de el(sa-l supraveghezi),sa-l corectezi tot timpul.Sa nu zici niciodata : "e mic si el..."sau chestii de genul asta.
Iti spun sigur ca pina pe la un an ,cind incepe sa se maturizeze,nu o sa te plictisesti;)
Daca imi spui cam ce ai vrea sa-l inveti pot sa-ti dau citeva sugestii din umila mea experienta cu cainii.Cred ca ptr a dresa un caine niciodata nu e prea devreme(boxerul meu stia la doua luni jumate sa stea in fund si la trei sa stea culcat).Poate or sa-ti dea si ceilalti sugestii si asa ai avea de unde alege.
CIAO
mimiG
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 12, 2003 4:26 pm
Localitate: caselle torinese italy

Mesajde marian jan » Joi Mar 13, 2003 6:26 pm

pei as vrea sa il duc la un dresor,ca daca ma apuc eu nu stiu ce iese...
in primul rand ma streseaza rau ca face prin casa(are un colt al lui) si nu stiu cum sa-l dezvat.vreau sa il invat sa nu se mai urce prin pat(eventual cu permisiunea mea),sa nu mai roada papucii(de cabluri nu s-a atins pana acum).cam atat,nu sunt prea pretentios :) .mentionez ca are aproape 5 luni.

a,si mai e ceva!imi roade cartile.cum prinde una,praf o face!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde mimiG » Joi Mar 13, 2003 7:36 pm

Pai nu cred ca dresorul te poate ajuta cu problemele care le-ai mentionat tu,doar daca vine sa stea acasa la tine.
Ti-am zis ,trebuie sa stai mult" cu ochii pe el".Despre facut prin casa...eu ,in primul rind am luat covorul din camera si am pus un linoleum(se curata mai usor).Cind il vedeam ca isi "cauta locul" ma duceam imediat la el,il certam, ii dadeam o palma la fund(asta este optional,poate ptr al tau este de ajuns doar cearta) si il scoteam pe balcon(tu poti sa-l duci la locul care la-i pregatit ptr el).Trebuie sa cureti f bine in locurile unde a facut,cu un detergent f puternic mirositor.Despre pat chiar nu stiu(eu le-am permis la i mei sa se urce in pat)cred ca trebuie sa-l dai jos de fiecare data ca-l vezi ca se urca (si binenteles ii zici eternul...NU).Cred ca ,cuvintul NU este f important sa-l faci sa-l inteleaga,cred ca e la fel de important ca,vino aici,sezi,etc.Ca roade papucii si cartile ,imi vin in minte acum vreo doua motive :isi schimba dintii(ii schimba pe la cinci -sase luni) si din plictiseala.Poti sa-i cumperi niste jucarii sau chiar si oase de vita fierte .Aaaa ar mai fii un motiv :daca il bati tu cu papucul sau cu ziarul(se razbuna.:D )
Ma opresc aici, daca mai imi vine vreo idee... te anunt..
CIAO
mimiG
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 12, 2003 4:26 pm
Localitate: caselle torinese italy

Mesajde Nightmare » Mar Mar 25, 2003 9:27 pm

Vreau sa imi cumpar un acvariu dar nu stiu ce pesti sa pun in el, cum sa ingrijesc pestii, de cate ori pe zi sa ii hranesc... Am mai avut eu un acvariu dar...prefer sa nu spun ce s-a intamplat cu el. Sper ca de data asta sa am mai mult noroc...
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde afra » Mie Mar 26, 2003 4:34 pm

Eu am o veverita mongoleza , sau asa o numeau cei de la magazin. Altcineva mi-a spus ca este veverita de pamant. Cei de la magazin nu au putut sa-mi dea nici un detaliu despre acast animalut.
Stie cineva ceva referitor la acest animalut?
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Roxyanne » Joi Mar 27, 2003 1:15 pm

Initial trimis de Alin
pei as vrea sa il duc la un dresor,ca daca ma apuc eu nu stiu ce iese...
in primul rand ma streseaza rau ca face prin casa(are un colt al lui) si nu stiu cum sa-l dezvat.vreau sa il invat sa nu se mai urce prin pat(eventual cu permisiunea mea),sa nu mai roada papucii(de cabluri nu s-a atins pana acum).cam atat,nu sunt prea pretentios :) .mentionez ca are aproape 5 luni.

a,si mai e ceva!imi roade cartile.cum prinde una,praf o face!






He he am meu a invatat sa faca afara .....de ros roade de toate..haine ..papuci...carti.....dar sta este il mananca dintisorii.....he he...a invatat cat de cat sa mearga si in lesa...va dati seama ce realizare......in legatura cu puitu tau ca este cam de aceeasi varsta cu al meu....scoalte-l cat mai mult afara dimneata cam cate 30 min 45min pana face si el ceva [-o

al meu il scoteam afara si facea tot in casa si cam in 2 saptamani ar trebui sa invete.......in legatura cu suitul in pat daca gasesti intre timp o solutie sa imi spui si mie.......:o

Ok see you...
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron