Gurami

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Gurami

Mesajde Catalin B » Joi Sep 27, 2001 9:31 am

daca e cineva expert in gurami sa scrie cate ceva despre ei , eu desi am inmultit specia asta de multe ori nu am reusit sa aduc inca nici unul la dimensiuni f. mari, cum am mai vazut prin ps-uri, deoarece ori nu prea cresteau de fel(mai ales var. sumatranus), ori mureau prematur din unknown motive
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Gurami

Mesajde Merlucius » Joi Sep 27, 2001 11:08 am

Initial trimis de Catalin B
daca e cineva expert in gurami sa scrie cate ceva despre ei , eu desi am inmultit specia asta de multe ori nu am reusit sa aduc inca nici unul la dimensiuni f. mari, cum am mai vazut prin ps-uri, deoarece ori nu prea cresteau de fel(mai ales var. sumatranus), ori mureau prematur din unknown motive

Cine poate mai expert decat Ucius ? Catalin de colo, zice disperat ca nu merge treaba, dar uiti ca ai avut mult timp guramiori si traiau bine...
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Re: Re: Gurami

Mesajde Catalin B » Joi Sep 27, 2001 11:40 am

Initial trimis de Merlucius

ai avut mult timp guramiori si traiau bine...

guramiori,bine zis, dar eu intreb deGURAMI
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Joi Sep 27, 2001 5:56 pm

Sunt si eu interesat. Guram[ul, ca si-a batut nevasta pana la moarte:(] creste extrem de incet si nu stiu care e "problema lui".
Voi cu ce hraniti ?
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Catalin B » Vin Sep 28, 2001 7:55 am

pana de curand am avut 10 buc. si galbeni , si albastri , si verzui cu puncte, la inceput i-am hranit cu tetramin si purici uscati, erau tare vioi dar nu cresteau, apoi am trecut pe tubi , dupa un timp s-au ingrasat si au murit pe capete, mai am doar un mascul
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Einstein » Vin Sep 28, 2001 2:19 pm

Guramii sunt specialitatea mea. Am avut foarte multi, mi-au murit pe parcurs, si acum mai am vreo 4. De asemenea sunt si pestii mei preferati. Dimensiuni... cam cat? Ai mei au vreo 6-7 cm.
Pt ei trebuie sa tii acvariul in penumbra, deoarece nu le place lumina.
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde WarAdy » Joi Oct 04, 2001 10:52 pm

Gurami am avut si mai am si eu. As putea spune ca sunt fan gourami :)). Am patit cu ei tot felul de chestii. Am observat ca sunt foarte pretentiosi la mancare. Mi s-a intamplat ca intr-o zi, de la tubifex prosti, sa imi moara 75-80% din gurami. Am mai observat ca cei galbeni sunt mult mai violenti. Acum mai am doar doi, dar au dimensiuni OK (8-10 cm)
WarAdy
 

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Mar 02, 2003 2:42 pm

Am si eu in acvariu 6 gurami, unul dintre ei a ajuns la onorabila dimensiune de 9 cm. Prima data am luat doi masculi(printre care si cel amintit mai sus), apoi am mai luat o pereche, iar apoi pentru ca aveam trei masculi si o femela, am mai luat doua femele sa fac perechi.
Nu am deloc probleme cu ei. :)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde HyperLaur » Mar Dec 21, 2004 12:08 am

nu stiu daca mai citeste cineva Reply-ul asta , dar sunt 90% sigur ca masculul este cel vinovat de insuccesul reproducerii. stiu asta de la indrumatorul meu(acvarist profesionist) care mi-a spus ca nici 10% din masculi nu au grija de icre/pui asa cum ar trebui (specific speciei) , asa ca sugestia mea e sa incerci sa schimbi masculul in cazul in care il folosesti tot pe acelasi.
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron