Substratul Acvariului

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Substratul Acvariului

Mesajde razvan » Vin Sep 28, 2001 7:15 am

NA C'O FACUI SI P'ASTA

desi m-am ferit sa deschid un nou topic, preferind sa chibitez pe ici pe colo.......

INTREBARE : ce substrat aveti si ce recomandati?

eu am "mozaic" de marmura, iar plantele sunt in "ghivece" din funduri de sticle de plastic de 0.5 - 1.5 l mascate perfect in grohotis. un amic mi-a zis ca marmura n'ar fi buna deoarece durifica apa. cit de curind am de gind sa o schimb deoarece am gasit pietris de riu de granulatie mica (si mai aspectuos decit marmura) si niste granit de la terasamentul de la tramvaie, si fac in apa o combinatie extra.

postati ca parerea voastra conteaza!
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Sep 28, 2001 8:04 am

asa e , marmura durifica apa , iar la schimbari de apa poti avea niste socuri de pH (si precipitate)de toata frumusetea,plus ca daca e alba e neadecvata pt decor(oboseste ochii)
eu am un strat de nisip fin de 2 cm , peste care unul de 4-5 cm de pietris de rau de 1-1,5 cm Dn granula(cam mare,nu?), deci total cam 6-7 cm, unii recomanda 20% din inaltimea acv. , dar eu prefer sa am vol. de apa cat mai mare , chiar daca plantele au de pierdut
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Substratul Acvariului

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 28, 2001 1:44 pm

Initial trimis de razvan
NA C'O FACUI SI P'ASTA

desi m-am ferit sa deschid un nou topic, preferind sa chibitez pe ici pe colo.......

INTREBARE : ce substrat aveti si ce recomandati?

eu am "mozaic" de marmura, iar plantele sunt in "ghivece" din funduri de sticle de plastic de 0.5 - 1.5 l mascate perfect in grohotis. un amic mi-a zis ca marmura n'ar fi buna deoarece durifica apa. cit de curind am de gind sa o schimb deoarece am gasit pietris de riu de granulatie mica (si mai aspectuos decit marmura) si niste granit de la terasamentul de la tramvaie, si fac in apa o combinatie extra.

postati ca parerea voastra conteaza!


Asa cum ti-a explicat si Catalin marmura durifica intr-adevar apa.
Daca toate plantele le ai puse in ghivece eu zic ca poti folosi pietris de riu cu granulatie mica prin care apa poate circula si nu risti sa se intimple nici un accident "ecologic" neavind plante care sa consume nutrientii ca in cazul in care ai folosi nisip.
Granitul are o culoare inchisa si il poti folosi daca pestii din acvariu au culori deschise pe care le va pune in evidenta.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Adi[CG] » Vin Sep 28, 2001 1:53 pm

Am mai scris undeva ... dar detaliez
In vechiul acvariu aveam cam 2 cm de turba pentru acvariu (din Selari) plus cam 0.5 cm amestecata cu nisip apoi iar nisip cam 1.5-2 cm dupa care pietris intre 0 si 3 cm in functie de zona acvariului. Am avut succese frumoase cu plante de substrat printre care si niste Crypto x pitice, o Anubias nana, dar plantele pe felie cu coloana de apa o duceau bine o vreme dupa care invariabil se decolorau si mureau. Exceptie face Ludwigia.
Forumula noua e mai sfrijita caci e o recuperare din vechiul acvariu si anume : turba cu nisip vreo 3-3.5 cm (mai mult nisip), apoi nisip cam 1 cm si pietris intre 0.5 si 2 cm (nu, nu mai am nici "plaji" si nici "dealuri"). Dupa ceva mai mult de 2 luni de functionare pot spune ca plantele de substrat au supravietuit cam toate, dar tufele de Ludwigia au inceput sa dea semne serioase de oboseala (crestere lenta, se lasa atacate de alge in partile inferioare, etc). Anubias a inceput sa dea o frunza cam la 3 saptamani in loc de una pe saptamana ... banuiesc ca "saracia" substratului isi spune cuvantul.
Daca are cineva vreo sugestie constructiva ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 28, 2001 1:59 pm

Initial trimis de Catalin B
asa e , marmura durifica apa , iar la schimbari de apa poti avea niste socuri de pH (si precipitate)de toata frumusetea,plus ca daca e alba e neadecvata pt decor(oboseste ochii)
eu am un strat de nisip fin de 2 cm , peste care unul de 4-5 cm de pietris de rau de 1-1,5 cm Dn granula(cam mare,nu?), deci total cam 6-7 cm, unii recomanda 20% din inaltimea acv. , dar eu prefer sa am vol. de apa cat mai mare , chiar daca plantele au de pierdut


Cred ca peste 7/8cm substratul devine cam periculos pentru ca apa cu oxigen nu mai patrunde pina jos si bacteriile din ciclul azotului ce se gasesc aici depind de acest oxigen. Nisipul este bun pentru ca permite formarea radacinilor si nu pentru ca ar avea ceva nutrienti in el. Il poti folosi atunci cind ai plante cu radacini mari cryptocorine, echinodorus dar trebuie facut un amestec cu un substrat imbogatit altfel este mai bun pietrisul.
Eu am un substrat imbogatit numai din nisip pe care l-am facut dupa o reteta pe care am gasit-o pe internet "The Krib" cred.
Nu am probleme nici cu filtrul si nici cu tulburarea apei pentru ca stratul superior l-am spalat bine si toate suspensiile fine s-au eliminat.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Adi[CG] » Vin Sep 28, 2001 2:21 pm

Gabi, din cate-mi amintesc eu retetele din the Krib au toate ceva componente chimice prin ele (azotati si tot felul de substante). Ne poti spune si noua sub ce forma si cam pe unde se pot cumpara acest gen de substante in Romania ? Eu, cand vad pe site-urile de afata formulari de genul "buy 10.5 lb of N03C4H from Home Depot" cam "dau pagina". N-ar strica sa existe pe undeva un "echivalent mioritic" al tuturor acestor substante misterioase (ma rog, misterioase pentru unii ;) ).

PS Un alt vot impotriva substratului prea mare. Folclorul acvaristic spune ca in adancimea substratului (in special imbogatit) au loc reactii chimice de descompunere destul de nasoale, in lipsa apei, care dau nastere unor "gaze de substrat" nocive (eeeer ... hidrogen sulfurat & co, parca ?). Impingand adanc in sol cu un betisor subtire, ies cantitati mari de bule de gaz din acesta. Este valabil in special pentru substratele foarte bogate (turba&stuff). Singurul leac in astfel de situatii ar fi schimbarea substratului (!).
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 28, 2001 3:12 pm

Initial trimis de Adi[CG]
Gabi, din cate-mi amintesc eu retetele din the Krib au toate ceva componente chimice prin ele (azotati si tot felul de substante). Ne poti spune si noua sub ce forma si cam pe unde se pot cumpara acest gen de substante in Romania ? Eu, cand vad pe site-urile de afata formulari de genul "buy 10.5 lb of N03C4H from Home Depot" cam "dau pagina". N-ar strica sa existe pe undeva un "echivalent mioritic" al tuturor acestor substante misterioase (ma rog, misterioase pentru unii ;) ).

PS Un alt vot impotriva substratului prea mare. Folclorul acvaristic spune ca in adancimea substratului (in special imbogatit) au loc reactii chimice de descompunere destul de nasoale, in lipsa apei, care dau nastere unor "gaze de substrat" nocive (eeeer ... hidrogen sulfurat & co, parca ?). Impingand adanc in sol cu un betisor subtire, ies cantitati mari de bule de gaz din acesta. Este valabil in special pentru substratele foarte bogate (turba&stuff). Singurul leac in astfel de situatii ar fi schimbarea substratului (!).


Nu am folosit nici un fel de componente chimice.
Cel mai importatnt este sa folosesti in amestecul pentru substrat
ceva cu o concentratie mare de minerale in special fier. Am citit mult despre "pamintul rosu" cu o mare concentratie de fier extras din Sri Lanca ce este comercializat in vest sub numele de Laterita
insa la noi nu se gaseste - sau poate nu am aflat inca....
Oricum pe unul din siturile consacrate spunea ca argila rosie are si ea o concentratie destul de mare (nu chiar ca laterita) de fier
si alte minerale. Am inceput apoi sa intreb in stinga si in dreapta despre o astfel de argila si cineva, un acvarist inrait bineinteles (sau mai bine spus un "gradinar acvatic" pentru ca are ceva de genul unei jungle), mi-a dat niste argila rosie pe care a folosit-o si el. Am amestecat argila cu turba de pe "Selari" si cu nisip de riu nespalat si am pus primul strat cam de 1/1.5cm. Aici turba are mai mult rolul de a chela metalele din argila spre a le face accesibile plantelor. Apoi am mai pus un strat cam de acceasi grosime de
pamint de flori (dar nu din acela din magazin plin de resturi de plante ce pot putezi si deci produce substante nedorite si nici cu ingrasaminte chimice in el) luat de la cineva ce are sera si care a garantat pentru el pe care l-am amestecat deasemenea cu turba si nisip nespalat. Ultimul strat este numai nisip insa bine spalat si apoi oparit. Nu am avut niciodata probleme cu acest substrat iar plantele au crescut destul de bine, chiar foarte bine pentru cita lumina au avut. Nu am avut nici probleme cu algele ce au aparut cam la patru luni dupa ce am pus in functiune acvariul dar probabil din cu totul alte motive decit substratul. In total grosimea este de 5/6cm.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Mircea » Dum Sep 30, 2001 7:47 am

Initial trimis de Gabi71


Nu am folosit nici un fel de componente chimice.
Cel mai importatnt este sa folosesti in amestecul pentru substrat
ceva cu o concentratie mare de minerale in special fier. Am citit mult despre "pamintul rosu" cu o mare concentratie de fier extras din Sri Lanca ce este comercializat in vest sub numele de Laterita
insa la noi nu se gaseste - sau poate nu am aflat inca....
Oricum pe unul din siturile consacrate spunea ca argila rosie are si ea o concentratie destul de mare (nu chiar ca laterita) de fier
si alte minerale. Am inceput apoi sa intreb in stinga si in dreapta despre o astfel de argila si cineva, un acvarist inrait bineinteles (sau mai bine spus un "gradinar acvatic" pentru ca are ceva de genul unei jungle), mi-a dat niste argila rosie pe care a folosit-o si el. Am amestecat argila cu turba de pe "Selari" si cu nisip de riu nespalat si am pus primul strat cam de 1/1.5cm. Aici turba are mai mult rolul de a chela metalele din argila spre a le face accesibile plantelor. Apoi am mai pus un strat cam de acceasi grosime de
pamint de flori (dar nu din acela din magazin plin de resturi de plante ce pot putezi si deci produce substante nedorite si nici cu ingrasaminte chimice in el) luat de la cineva ce are sera si care a garantat pentru el pe care l-am amestecat deasemenea cu turba si nisip nespalat. Ultimul strat este numai nisip insa bine spalat si apoi oparit. Nu am avut niciodata probleme cu acest substrat iar plantele au crescut destul de bine, chiar foarte bine pentru cita lumina au avut. Nu am avut nici probleme cu algele ce au aparut cam la patru luni dupa ce am pus in functiune acvariul dar probabil din cu totul alte motive decit substratul. In total grosimea este de 5/6cm.


Topica ma intereseaza si pe mine f mult. Multumiri pentru reteta, sunt convins ca e buna. Problema este de unde facem rost de argila rosie. Cei care au vre-o cunostinta va rog sa ne comunice. La magazinele de pe aici (Resita si Timisoara) nu am gasit nici macar turba. E buna turba pentru flori?
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Gabi71 » Lun Oct 01, 2001 10:39 am

Initial trimis de Mircea


Topica ma intereseaza si pe mine f mult. Multumiri pentru reteta, sunt convins ca e buna. Problema este de unde facem rost de argila rosie. Cei care au vre-o cunostinta va rog sa ne comunice. La magazinele de pe aici (Resita si Timisoara) nu am gasit nici macar turba. E buna turba pentru flori?


Pentru argila rosie trebuie sa intrebi tot la cultivatori de flori. Cred ca unii dintre ei mai folosesc pentru plantele ce au nevoie de mult fier. Nu stiu sigur daca au dar e bine de intrebat si mai ales
trebuie ceva testat/verificat in practica. Te poti lipsi de ea daca nu gasesti si poti folosi numai pamint de flori de la sere dar nu cu adaos de ingrasaminte si nici cu resturi vegetale. Turba pentru acvariu gasesti in Bucuresti pe Selari. Baietii din Bucuresti iti pot spune cind are si pretul ei.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Mircea » Lun Oct 01, 2001 12:29 pm

Initial trimis de Gabi71


Pentru argila rosie trebuie sa intrebi tot la cultivatori de flori. Cred ca unii dintre ei mai folosesc pentru plantele ce au nevoie de mult fier. Nu stiu sigur daca au dar e bine de intrebat si mai ales
trebuie ceva testat/verificat in practica. Te poti lipsi de ea daca nu gasesti si poti folosi numai pamint de flori de la sere dar nu cu adaos de ingrasaminte si nici cu resturi vegetale. Turba pentru acvariu gasesti in Bucuresti pe Selari. Baietii din Bucuresti iti pot spune cind are si pretul ei.


OK, o sa incep sa sap pe la florarese.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Mie Oct 03, 2001 10:01 pm

eu , desi am crescut multe specii de pesti , nu am acordat prea multa importanta plantelor , cred ca ar trebui separata unpic intr-un fel chestia in piscicultura si plantocultura, sint cam cherchelit acum poate spun prostii
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 8:02 am

Initial trimis de Catalin B
eu , desi am crescut multe specii de pesti , nu am acordat prea multa importanta plantelor , cred ca ar trebui separata unpic intr-un fel chestia in piscicultura si plantocultura, sint cam cherchelit acum poate spun prostii


Sa stii ca pe toate forumurile de acvaristica exista o gramada de threaduri dedicate plantelor pentru ca daca ai plante (si majoritatea au) nu le poti separa de pesti. Masurile pe care le ei ca sa ajuti plantele influenteaza si pestii si invers.

Intr-o alta ordine de idei, ieri am vizitat Uzina de Apa din orasul meu (statia de filtrare) ca sa iau niste pietris. Tipul de acolo a fost amabil si am luat o galeata de pietris de cam 3mm, destul de bine cernut dar care mai trebuie nitel spalat. Avea 5 tone de pietris din asta in curte asa ca n-a fost nici o problema. Chestia asta o puteti face si voi daca aveti nevoie de substrat nou, banuiesc ca in fiecare oras exista statie de filtrare. Omul mi-a spus ca ei fac filtrarea si clorinarea si nu se ating de duritatea apei; in orasul meu, ca in tot judetul de altfel apa este dura fiindca sunt din belsug roci calcaroase. Cu toate astea, la ultima masurare GH-ul si KH-ul mi-au iesit nemasurabile (adica aproape zero); asta inseamna ca undeva in statiile de pompare sau asa ceva se practica dedurizarea apei ca sa nu se colmateze conductele.

Astept comentarii, daca exista.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 8:21 am

Initial trimis de Mircea


. Cu toate astea, la ultima masurare GH-ul si KH-ul mi-au iesit nemasurabile (adica aproape zero); asta inseamna ca undeva in statiile de pompare sau asa ceva se practica dedurizarea apei ca sa nu se colmateze conductele.

Astept comentarii, daca exista.

inseam na ca la tine in orash e aceeasi situatie ca la mine:in statiile de tratare apa potabila nu se face dedurizare, asta numai la apa industriala pt cazane si apa termoficata in statiile termice,dar ai cateva surse de apa potabila: izvoare de adancime , care indif. de cont. de calcar al zonei au apa f. moale(astea la mine sunt directe , fara statie de tratare), izvoare de suprafata, cu duritate peste 10 dGH daca zona e calcaroasa(care poate fi o sursa de apa bruta pt. statiile de tratare), si apa de rau, nu stiu daca la tine e cazul, la mine e captata dintr-un baraj de pe Arges, preponderenta in oras, cu duritate mica(Argesu e mare), dar cu exces de Al2(SO4)3 folosit ca adjuvant de coagulare ,pt. decantare namol,raul e destul de tulburel
ps - pietrisul de3 mm nu e prea fin (sau il folosesti doar ca prim strat?)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Joi Oct 18, 2001 8:26 am

Chiar va spuneam ieri ca am sa vin si eu cu o mica problema.

Substratul acvariuliu meu este alcatuit din nisip (spalat-fiert, spalat-fiert, spalat-fiert) si pietris , are in total 2-3 cm.

Ca plante acum am Cryptocorin (in 2 ghivece) + Ceratopteris + Elodeea. Ideea e ca in ultima vreme am sesizat ca plantele nu se mai dezvolta normal, mai exact cresc f.greu, elodeea e chelit, etc. Asa ca mi-am pus problema daca substratul nu a fost "saracit" de substantele necesare plantelor.

Am citit mai sus tot soiul de retete, care de care mai interesante. Spuneti-mi va rog, voi schimbati substratul periodic ? Adica la 6 luni de ex il inlocuiti complet ? Pe mine ma bate gandul asta ...

Ma gandesc sa pun in acvariu si niste plante de suprafata, voi cu ce ati avut cele mai bune rezultate ?

In rest nu am mai avut probleme cu guppy, apa e curata, etc.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 8:35 am

Initial trimis de duduloi
Chiar va spuneam ieri ca am sa vin si eu cu o mica problema.

Substratul acvariuliu meu este alcatuit din nisip (spalat-fiert, spalat-fiert, spalat-fiert) si pietris , are in total 2-3 cm.

Ca plante acum am Cryptocorin (in 2 ghivece) + Ceratopteris + Elodeea. Ideea e ca in ultima vreme am sesizat ca plantele nu se mai dezvolta normal, mai exact cresc f.greu, elodeea e chelit, etc. Asa ca mi-am pus problema daca substratul nu a fost "saracit" de substantele necesare plantelor.

Am citit mai sus tot soiul de retete, care de care mai interesante. Spuneti-mi va rog, voi schimbati substratul periodic ? Adica la 6 luni de ex il inlocuiti complet ? Pe mine ma bate gandul asta ...

Ma gandesc sa pun in acvariu si niste plante de suprafata, voi cu ce ati avut cele mai bune rezultate ?

In rest nu am mai avut probleme cu guppy, apa e curata, etc.

pai daca ai ceratopteris nu sunt si la suprafata (lastari)?
substratul nu trb. schimbat, plantele tale se hranesc din apa ,ce , la inceput cand aveai nisipu fiert-spalat-fiert ,continea ceva?se poate doar sa se fi inabusit radacinile de la lipsa circulatiei apei prin substrat.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Joi Oct 18, 2001 8:40 am

Ceratopterisul meu este ca la Mircea

http://www.golumba.f2s.com/pix/full1.jpg

numai ca nu asa de frumos...
deci acum nu am nimic la suprafata apei
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 9:52 am

Initial trimis de duduloi
Ceratopterisul meu este ca la Mircea

http://www.golumba.f2s.com/pix/full1.jpg

numai ca nu asa de frumos...
deci acum nu am nimic la suprafata apei

asta e varianta exclusiv submersa, incearc-o p'aialalta, e si plutitoare, potzi sa o plantezi, are avantaj ca tufele plutitoare purifica f. bine apa , prin radacinele care atarna au rol de filtru complet(biologic, mecanicf , chimic)
dejavantajul- trb. separate pe cel mult 1/4 din suprafata , altfel ecraneaza puternic lumina, desi le trebuie si lor destula pt. dezvoltare
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Joi Oct 18, 2001 10:11 am

aflu lucruri noi !

unde pot vedea pe net o poza cu varianta de suprafata ? asta ca sa stiu cum o cumpar din Obor

merci
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 10:18 am

Initial trimis de duduloi
aflu lucruri noi !

unde pot vedea pe net o poza cu varianta de suprafata ? asta ca sa stiu cum o cumpar din Obor

merci

ehee, dar nu-ti trebe poza!e cea mai usor de gasit planta de suprafata, e ca o salata care pluteste prin acvariile vanzatorilor,eu arunc cate o galeata pe luna , asa usor se inmulteste,iar ca sa o poti planta trb. sa astepti un timp sa se dezvolte radacina (cam 4 cm),la lumina puternica, si sa ai pietris destul de gros, cel putin 1 cm granula, radacina are nevoie de circulatie calumea de apa
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 10:26 am

Initial trimis de Catalin B

asta e varianta exclusiv submersa, incearc-o p'aialalta, e si plutitoare, potzi sa o plantezi, are avantaj ca tufele plutitoare purifica f. bine apa , prin radacinele care atarna au rol de filtru complet(biologic, mecanicf , chimic)
dejavantajul- trb. separate pe cel mult 1/4 din suprafata , altfel ecraneaza puternic lumina, desi le trebuie si lor destula pt. dezvoltare


Sunt 2 feluri de Ceratopteris:

1. thalictroides - ii place sadita, traieste si aruncata in apa, creste repede o are si duduloi (pe aici ii zice bradet, bradut)
2. cornuta - traieste si sadita si in apa, parca sadita creste mai repede, din cand in can mai da drumul la cate un puisor catre suprafata, care poate fi pescuit si sadit la randul sau (pe aici ii zice salata).

Ambele sunt nepretentioase si se hranesc de minune prin frunze, astfel ca nu conteaza substratul. Problema lui duduloi o am si eu, Ceratopteris merge bine, restul nu... Problema nu e substratul IMHO ci apa. Apa ajunge foarte bine in substrat, cel putin in cazul meu, care am niste bolovani de cel putin 1 cm; dar apa NU contine ce trebuie, altfel ar creste bine si Echinodorus si Cryptocorynele.

Substratul de 3mm granula, a intrebat cineva, nu cred ca e prea mic. Toate cartile zic 2-3mm, inclusiv Amano pune 2mm. Avantajul unui substrat imbogatit, duduloi, e ca da o mai mica sansa algelor, cel putin la inceput, si e mai sigur ca acolo se gaseste aproape tot ce trebuie. Daca acvariul e bine echilibrat, dupa cateva luni de la instalare trebuie ca plantele sa mearga bine chiar si fara nimic in substrat decat pietris inert. Asta fiindca se creeaza un ecosistem bun si substratul LUCREAZA adica descompune pipi si caca de la pesti. Chiar azi am primit un mail de la o tipa ce tine http://naturalaquariums.com Ea are numai pietris bine spalat si plantele ii cresc bine, inclusiv unele dificile ca Cryptele. Ce am eu, de exemplu, nu stiu daca si duduloi, pe fundul acvariului stau mult si bine excrementele pestilor, care se descompun FOARTE greu, asa ca apa ramane saraca in nutrienti, cred ca azotati in special. De ce se intampla asa nu stiu dar la mine situatia dateaza de la inceputul acvariului (martie anul asta) si sunt decis oricum sa schimb substratul. Dupa aia m-am hotarat sa nu mai bag Ceratopteris, chiar daca sunt frumoase, dupa un timp se ingalbenesc, dau in maroniu si trebuie taiate (mai ales thalicroides).

Mama, ce posturi lungi fac. Mai ziceti si voi.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde duduloi » Joi Oct 18, 2001 10:36 am

pt Mircea: pe situl tau adresa de email este incorecta, lipseste "@" ; ti-am mai spus, dar banuiesc ca nu ai avut timp.

Substratul meu este majoritar nisip, insa la suprafata am pietris, si sincer nu prea vad mizeria pe acolo; chiar cand schimbam 20% apa saptamanl scoteam f.putina mizerie.

Oricum m-am decis sa schimb substratul, poate si din motive estetice, mai trebuie si el un pic variat, altfel devine monoton :-)

am mai vazut pe situl lui Guppy Riccia fluitans, are cineva asa ceva ?

ideea e ca vreau sa renunt complet la plantele din substrat, cu exceptia Cryptocorin din ghivece; o sa imi pun numai din cele de suprafata

btw, daca Guppy citeste acest topic, e rugat sa spuna cum a rezolvat el cu acvariul. Ce substrat ai pus pana la urma ? Plante?!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 10:41 am

ce am observat eu ca la o apa mai dura, 11-12 , ceratopteris nu cresc, forma submersa putrezeste, la inceput radacina , iar cea plutitoare stagneaza, nu cred ca substratul prea grosier e de vina, dimpotriva
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 11:49 am

Initial trimis de duduloi
pt Mircea: pe situl tau adresa de email este incorecta, lipseste "@" ; ti-am mai spus, dar banuiesc ca nu ai avut timp.

Oricum m-am decis sa schimb substratul, poate si din motive estetice, mai trebuie si el un pic variat, altfel devine monoton :-)

am mai vazut pe situl lui Guppy Riccia fluitans, are cineva asa ceva ?

ideea e ca vreau sa renunt complet la plantele din substrat, cu exceptia Cryptocorin din ghivece; o sa imi pun numai din cele de suprafata


O sa updatez situl dupa ce imi updatez si acvariul (o luna?)

Riccia e o chestie care nu prea se gaseste, aici are cineva, arata misto daca o convingi sa stea la fund (poate o sa incerc). Vezi ca-i trebuie lumina multa.

Daca substratul dizolva mizeria de ce mai vrei sa-l schimbi? Mai ales daca n-ai alge...
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde duduloi » Joi Oct 18, 2001 12:40 pm

Din toata discutia asta eu inteleg ca am probleme cu duritatea apei.. o vreme guppy au avut de suferit (cozile se zdrentuiau), dar le-am pus sare mai multa si am rezolvat.

dar tot va trebui sa schimb substratul, cred ca pietrisul pe care il am eu este facut mai mult din marmura...cand l-am luat nu prea stiam efectele ..

am sa caut ceva granit
Razvan, mai ai idee de unde pot lua asa ceva ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

riccia

Mesajde razvan » Vin Oct 19, 2001 8:39 am

baieti riccia am yo. duduloi stii unde ma gasesti. chestia cu convinsul ricciei sa stea la fund este ca aia cu magaru' care0l inveti sa traiasca fara mincare , iar cind ai reusit .......... a murit
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: riccia

Mesajde Catalin B » Vin Oct 19, 2001 8:47 am

Initial trimis de razvan
baieti riccia am yo. duduloi stii unde ma gasesti. chestia cu convinsul ricciei sa stea la fund este ca aia cu magaru' care0l inveti sa traiasca fara mincare , iar cind ai reusit .......... a murit

ma baetzi, riccia e o buruiana care se gaseste in smarcurile de la noi, e nascuta sa pluteasca , la fundu apei n-o sa aiba niciodata aportu de lumina schimb de gaze de la suprafatza.ro
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: riccia

Mesajde Mircea » Vin Oct 19, 2001 9:40 am

Initial trimis de Catalin B

ma baetzi, riccia e o buruiana care se gaseste in smarcurile de la noi, e nascuta sa pluteasca , la fundu apei n-o sa aiba niciodata aportu de lumina schimb de gaze de la suprafatza.ro


Nah, vezi ca aia nu e Riccia adevarata. Stiu ca nu vrea sa stea pe fund desi Amano zice ca se poate. Pe TheKrib am citit de un australian care nu stiu ce a facut dar dupa o vreme a convins Riccia sa creasca numai pe fund de s-a minunat si el.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: Re: Re: riccia

Mesajde Catalin B » Vin Oct 19, 2001 10:08 am

Initial trimis de Mircea


Nah, vezi ca aia nu e Riccia adevarata. Stiu ca nu vrea sa stea pe fund desi Amano zice ca se poate. Pe TheKrib am citit de un australian care nu stiu ce a facut dar dupa o vreme a convins Riccia sa creasca [B]numai
pe fund de s-a minunat si el. [/B]

exista m. m. feluri de riccii?eu o stiu numai pe fluitans sau cam asa ceva
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Re: riccia

Mesajde Mircea » Vin Oct 19, 2001 11:14 am

Initial trimis de Catalin B

exista m. m. feluri de riccii?eu o stiu numai pe fluitans sau cam asa ceva


Ca specie, Riccia fluitans se pare ca este in mai multe variante. Cea pe care o vinde Amano, de pilda se zice ca e diferita de altele... Unii au zis ca sufera mutatii genetice (?). Nu stiu ce sa zic, pe TheKrib e f. mult scris in domeniul asta, arunca o privire acolo. Mai este un site al unui ceh, cred ca pot sa gasesc adresa dar degeaba ca nu e si pe engleza. Stie cineva ceheste?
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde andreiard » Vin Oct 19, 2001 1:12 pm

exista doua feluri de plante subacvatice:

- unele care au crestere rapida - au nevoie mare de lumina si se "hranesc" mai mult prin radacini (Echinodorus, Valisneria...) astea se pare ca prefera un sustrat mai fin - Exceptii: Egeria densa (aka Elodea)
- altele care cresc incet - au mai putina nevoie de lumina si se "hranesc" mai ales prin frunze (Cryptocoryne, Anubias...) - plantelor din categoria asta le prieste de minune CO2 ;)

am spus chestiile astea pentru ca cineva zicea mai sus ca plantele se hranesc prin frunze... nu mai stiu cine...

Riccia fluitans e o capodopera vie dupa parerea mea... mai ales daca prinde bule de aer printre frunze - in varianta submersa(poate fi "ajutata" pentru asta ;)); e destul de pretentioasa totusi... vrea lumina multa, nu suporta bine duritate mare sau apele bazice...

Dintre plantutele plutitoare mie imi place cel mai tare Pistia stratiotes - e superba! se preteaza perfect la apa noastra (de Bucuresti), doar ca vrea lumina cat se poate de multa... toata, daca se poate :)

Pentru a vedea si studia diverse plante acvatice va recomand cu titlu de "must see" site-ul celor de la Tropica. Sunt meseriasi! Au si o varinata download-abila la baza lor de date cu plante, in format HTML :o

eh... cam atat am zis... vreau sa subliniez ideea ca un acvariu fara plante (naturale, evident) este trist... poate cu exceptia celor "tematice" din lacurile africane Victoria, Tanganika sau Malawi... :)
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator