Incepatorii sunt rugati sa posteze aici

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Catalin B » Vin Noi 09, 2001 8:43 am

Initial trimis de Imortal
Pentru Guppy...Nu este chiar la geam, am un coltz al camerei shi acolo am shi geamul, ce sa-i faci,:( biroul , suportul, intra bine acolo shi lumina bate pana acolo dar nu cine shtie ce, dar oricum am jaluzele.
Pentru Catalin...de grosime mai vorbim, sa zicem ce de 5mm, oare il pot face 90/30/30 adica vreo 80 litri?? Noroc ca am vorbit ca-mi luam silicon de 35k lei....uff ce bine ca existatzi:) :) Pai ca peshti ash merge pe vivipari ca de la altceva nu ma inham. Ce ma sfatuieshti sa-mi cumpar???

Merci mult pentru intrajutorarea celor "mici" shi "slabi"!!!:p

e foarte bine ca dimensiuni, merge cu 5, dar te incumeti sa-l faci singur?daca da , striga si noi te ajutam , eu iti spun pas cu pas ce trb. sa faci
deocamdata tai asa: 3buc=90x30
2buc=30x29
vezi sa fie perfect taiate , mai ales dimensiunea de 29, canturile de pe latimea de 29 le slefuiesti cu smirghel gros, si muchiile de la toate(sa nu te tai)
nu intotdeauna viviparii sunt cei mai rezistenti, depinde de apa
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

nu sunt hotarit

Mesajde Imortal » Vin Noi 09, 2001 11:42 am

:( Nu sunt inca hotarat am fost in vizita la ANIMAX. Nu shtiu altzi ce spun despre el dar este splendid. Scularae ce nu am vazut(eu!)shi au acolo acvarii de toate natziile ,...mai au unul nemtzesc la 70 shi un pic de litri la 521k sau cam asha ceva, dar pompele is cam scumpe 500k, dar altfel ok...filtre la 250, incalzitor la 275k de 150w, dar au nishte prete la peshtani de-ngalbeneshti...discushi la 400-600k....guppy 15k....etc
Ce spunetzi pana la urma sa-l iau de-a gata ????
Shi daca iau banii pe concediu azi ma duc sa fac cumparaturi!!

P.S. Cauta cineva o solutzie care itzi aduce la normal in timp ultra scurt ph-ul, sarurile ,clorul.......la vreo 50k!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Vin Noi 09, 2001 11:59 am

Eu l-as lua de-a gata , e cel mai sigur ... stii ca dai un ban in plus dar dormi linistit noaptea , nu ascultand daca paraie geamu' :D .

Cat despre pesti,daca vrei guppy , ia din Obor , mult mai ieftini si cel putin la fel de frumosi .

Cum ziceai ca-i zice la solutia aia care reface echilibrul instant? pe mine m-ar interesa .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: nu sunt hotarit

Mesajde Catalin B » Vin Noi 09, 2001 1:17 pm

[quote]Initial trimis de Imortal
[BCe spunetzi pana la urma sa-l iau de-a gata ????
sa stii ca daca-l iei de-a gata nu ai siguranta totala, eu am patit-o cu unul cumparat, s-a dezlipit la un colt si mi-a inundat covorul, e mult mai sigur daca -l faci tu cu atentie, indrumat de cineva, odata probat nu mai ai de ce sa " nu dormi ascultand paraituri"
in plus, strica sa economisesti cateva stedemii?am inteles ca ai geamuri de-a gata, trb. numai taiate
p.s.:mad: preturi f. mari la ANIMAL X asta!!:(
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

solutie

Mesajde Imortal » Vin Noi 09, 2001 4:01 pm

Initial trimis de Guppy


Cum ziceai ca-i zice la solutia aia care reface echilibrul instant? pe mine m-ar interesa .


Daca ai timp treci pe la Animax.....cum intri o iei in stanga, in capat rafturi.....pe raft o sticla .....care face asta!!

daca ai rabdare o incerc eu azi shi itzi spun!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Marfa

Mesajde Aditza » Sâm Noi 10, 2001 6:55 am

Foarte interesant acest forum, mai ales ca are succes.
Brava Andrei. Promit ca o sa trec regulat pe aici.
Aditza
 

Mesajde Imortal » Lun Noi 12, 2001 9:19 am

Cum ziceai ca-i zice la solutia aia care reface echilibrul instant? pe mine m-ar interesa . [/B][/QUOTE]

Se numeshte easy balance shi este vreo 49k. E buna, cica declorifica, ucide anumite saruri shi mai si regleaza ph-ul, basca mai shi vitaminizeaza!

SUNT TATA SHI BUNIC TOTODATA!!!
Am un acvariu de 72l, 60/40/30, pitrish de rau, plantutze, shi...

3 perechi guppy(albastrui)
2 perechi sanitari(1 neagra+1 patata)
3 perechi xifo (1 rosie+1 neagra+1 galbena)
4 neoni
1 pereche platy

-incalzitor cu termostat aquaEL de 100W
-filtru aquaEL 1 pentru 60:100L
-termometru
-coshuletz mancare vie
-solutzie easy balance
-vitamine+mancare tropical
-tubi
-larve de libelule

E extrem de bine......:D :D :D :D

P.S. Insa cu lumina stau prost!! Shi acum ca shtitzi ce "animale" am cam ce temperatura ar trebui. Nu datzi am 27.Ashtept sfaturi!!!;)
Uitat una maternitate din aia plutitoare super!(50k)
Facut super experientze!:p
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Probleme!?!?!

Mesajde Imortal » Mar Noi 13, 2001 9:35 am

:confused: Ieri mi-a murit ieri un sanitar tarcat ...mancat de viu.
Azi de dimineatza al doilea nu mai avea coada ce se intampla cu ei??? De ce???
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Mar Noi 13, 2001 11:09 am

din cate am citit:

sanitarii nu au nevoie de o temperatura asa de ridicata cum ai tu in acvariu, ei traiesc pe la vreo 18-20 de grade. 27 este deja prea mult.

am facut si eu greseala de a lua un sanitar, am 25 de grade in acvariu, si inoata toata ziua jos-sus .... ceva nu ii place ..

fazacu mancatul de viu, sau cel al cozii , eu il pun pe seama xifo. Probabil ca ei sunt responsabilii...

am patiti si eu ceva similar, cred ca e ceva care ii deranjeaza in aceasta perioada. in general stau linistiti, insa in ultimele zile alearga dupa guppy permanent....

o fi vreun eveniment astral mai ciudat, nu stiu..
eu cred ca momentan am sa pun xifo separat pana le trec "dracii"
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreiard » Mar Noi 13, 2001 11:57 am

Initial trimis de duduloi
din cate am citit:

sanitarii nu au nevoie de o temperatura asa de ridicata cum ai tu in acvariu, ei traiesc pe la vreo 18-20 de grade. 27 este deja prea mult.

am facut si eu greseala de a lua un sanitar, am 25 de grade in acvariu, si inoata toata ziua jos-sus .... ceva nu ii place ..


pai eu nu cred ca lucrurile stau chiar asa...

in primul rand, ce inseamna "sanitari"? daca inseamna Corydoras sp., atunci e fals ce spui tu in legatura cu temperatura. aia ideala este intre 23 si 26. 27 e ok, dupa mine... mai sus sa nu se duca...

in al doilea rand: daca e vorba de Corydoras, comportamentul lor se traduce astfel:
- daca inoata in sus si-n jos pe langa geam, si mai ales daca o fac in card, inseamna ca sunt veseli, le merge de minune.
- daca stau numai la fund, sunt stresati si au inotatoarele "clampate" inseamna ca ceva nu e in regula cu ei.

cam asta ar fi...
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde duduloi » Mar Noi 13, 2001 12:25 pm

Aha, informatia despre sanitari am luat-o din cartea despre acvaristica aparuta recent, aia la 45klei.

Asta nu face decat sa imi confirme ca lucrarea respectiva nu merita banii.

scuze pt inducerea in eroare, involuntara
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme!?!?!

Mesajde Catalin B » Mar Noi 13, 2001 1:02 pm

Initial trimis de Imortal
:confused: Ieri mi-a murit ieri un sanitar tarcat ...mancat de viu.
Azi de dimineatza al doilea nu mai avea coada ce se intampla cu ei??? De ce???

din experienta si din citite, stiu ca toti sanitarii sunt f. rezistenti la apa murdara, duritate mare etc., dar f. sensibili la schimbarea conc. ionilor din apa, adica la chimicale,odata am patit ca la schimbarea apei (nu am tinut-o destul, au ramas urme de clor)sa-mi moara imediat un hoplosternum , iar ceilalti pesti nu au avut nimic, nici scalarii macar
alta data la fel, cu niste verde de malachit, adaugat progresiv, mi-au murit brusc 2 cory, ceilalti au suportat fara probleme
concluzie-atentie cu solutia aia de corectat pH sau ce mai e, la sanitari fara chimicale!
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

moarte subita

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 9:22 am

Ce doamne iarta-ma s-a intamplat ca azi de dimineatza am gasit un guppy mort ce se intampla la mine in acvariu.
Nu era mushcat nu era lovit ?!?!?

In legatura cu temperatura: nu pot face nimic am scos incalzitorul din bazin shi azi de dimineatza aveam tot 25 grade!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: moarte subita

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 10:27 am

Initial trimis de Imortal
Ce doamne iarta-ma s-a intamplat ca azi de dimineatza am gasit un guppy mort ce se intampla la mine in acvariu.
Nu era mushcat nu era lovit ?!?!?

In legatura cu temperatura: nu pot face nimic am scos incalzitorul din bazin shi azi de dimineatza aveam tot 25 grade!!


Imortal - asta se cheama chinurile inceputului ...
cand mor pe capete si nu stii de ce ... in principiu cred ca l-a deranjat diferenta mare dintre apa ta si cea in care a trait pana sa-l iei ... dar pot fi si alte cauze .. nu stiu ce mai e prin acvariul tau
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Re: moarte subita

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 10:32 am

Initial trimis de Guppy


Imortal - asta se cheama chinurile inceputului ...
cand mor pe capete si nu stii de ce ... in principiu cred ca l-a deranjat diferenta mare dintre apa ta si cea in care a trait pana sa-l iei ... dar pot fi si alte cauze .. nu stiu ce mai e prin acvariul tau

3 perechi guppy(albastrui) - o femela azi
2 perechi sanitari(1 neagra+1 patata) (2 decedatzi -cei patatzi)
3 perechi xifo (1 rosie+1 neagra+1 galbena)
4 neoni
1 pereche platy

-incalzitor cu termostat aquaEL de 100W
-filtru aquaEL 1 pentru 60:100L
-termometru
-coshuletz mancare vie
-solutzie easy balance
-vitamine+mancare tropical
-tubi
-larve de libelule

Apa clara ca cristalul de potzi sa vezi shi pe latura mare 60cm!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Mie Noi 14, 2001 2:56 pm

dupa "chinurile inceputului" ai sa vezi ca va sosi o perioada in care nu vei mai avea nici un fel de problema cu decesele ... totul e sa nu gresesti grav.

daca schimbi apa "ca la carte" si nu le dai sa manance pana pocnesc, ai mari sanse sa fii "prins" de micreobul acvaristicii :D
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 4:17 pm

Un problem...de ce tre' sa schimb apa(nu in cazuri extreme) la saptamana sau de doua ori pe luna daca ea ramane cristal????
Bine, a mea(apa..ce credeatzi?:D ), are deabia 5 zile!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Mie Noi 14, 2001 4:26 pm

fii foarte atent: NU SCHIMBI TOATA APA ODATA !!!!

Schimbi maxim 20% saptamanal, si e bine sa pui si ceva sare grunjoasa in apa, Guppy spunea ceva de 1 lingurita la 10 litri de apa schimbata.

apa trebuie schimbata pt ca in acvariu apar tot soiul de substante chimice care dauneaza pestilor. E destul de greu sa ajungi la un echilibru perfect, acela in care plantele purifica f.bine apa si nu mai este nevoie sa schimbi apa..

ia-o incet, toate la timpul lor.

:rolleyes:
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 4:36 pm

[quote]Initial trimis de duduloi
[B]fii foarte atent: NU SCHIMBI TOATA APA ODATA !!!!

Da,da,da asta shtiam bine app. 25-30% de sare am pus de aia cu iod ca tembelul, :eek: :eek: :eek: vreo 3 lingurii la 72L....aia e, acum cu doamne doamne inainte .......
Deci samnbata tre' sa schimb 20% din ia ....cu una care sta de vineri la declorinat...... sau pot pune aqua safe???

:confused: :mad:
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Mie Noi 14, 2001 5:43 pm

varianta saracului - o lasi in galeata
varianta celui cu bani - aquasafe ...

eu merg pe prima, cel putin momentan
dar daca in viitor voi avea acvariu mai mare ..

"acvariul mare se tine cu cheltuiala" :-)acuma ca tot i-ai iodat, schimba repede apa, iar peste 3 zile o schimbi din nou, sper sa nu ai pierderi ..
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Noi 15, 2001 9:20 am

Initial trimis de duduloi
varianta saracului - o lasi in galeata
varianta celui cu bani - aquasafe ...

eu merg pe prima, cel putin momentan
dar daca in viitor voi avea acvariu mai mare ..


problema la inlocuirea apei este aducerea la temperatura si decantarea aluminiului(eventual), si mai putin declorinarea, la 1/4 cat schimbi, nu ajunge concentratia daunatoare pt. pesti, fiind sub 1ppm
eu cand ama apa perfect curata la robinet o completez direct, aducand-o la temp. din acvariu cu un fierbator, dar pe parcursul a 2 zile
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Joi Noi 15, 2001 9:20 am

Initial trimis de duduloi

"acvariul mare se tine cu cheltuiala" :-)acuma ca tot i-ai iodat, schimba repede apa, iar peste 3 zile o schimbi din nou, sper sa nu ai pierderi ..

Din pacate imi vine sa plang aseara cand am ajuns o gupoaica statea la suprafatza avea o aripioara rupta(cred), azi noapte tot se auzea pleoshc, pleosc...ma ridic.. pe jos femela de la xifo roshu pe jos,..... de dimineatza un mascul de gupp....mort .
Nu o mai pot pune pe seama ghinionului...
Ce trebuie sa fac??? Nu poate fi ceva in apa... puii sunt perfect sanatoshi..., oare sunt atat de tampit shi o sa-i pierd pe totzi????:mad: :mad: :mad:
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Joi Noi 15, 2001 1:22 pm

Initial trimis de Imortal

Din pacate imi vine sa plang oare sunt atat de tampit shi o sa-i pierd pe totzi????:mad: :mad: :mad:


Rezista omule , asa e la inceput ! poate imi fac timp sa-ti povestesc cati am pierdut eu la inceput ... :rolleyes:

Daca nu e de la iod , poate fi de la temperatura .. sigur nu e prea mare? daca ai un termometru prost te poti pacali .. eu chiar am oprit incalzitorul , ca si la tine, am fff cald in casa , sunt 24 grade fara incalzitor.

Alta: aerarea e buna ? chiar ieri am reparat filtrul , scotea din ce in ce mai putine bule de aer ... si toti stateau la suprafata , era foarte aproape de tragedie daca mai intarziam ...

Alta: daca atunci cand i-ai luat nu i-ai acomodat , au facut soc de PH si n-ai cum sa intervii ; poate de-aia puii nascuti la tine sunt ok,deci semn ca apa ar fi ok .

Mai zi si tu ..
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Joi Noi 15, 2001 1:25 pm

crezi ca ti-au murit datorita "experientelor" cu iodul sau datorita faptului ca ai vreun peste mai lacom ?!

mai ales ca spui ca puii nu au minic...asta e f.ciudat, daca ar fi cineva lacom in acvariu ar trebuie sa ii haleasca pe cei mici mai intai ...

iar daca e de la iod ... probabil ca au murit cei mai maturi si mai putin rezistenti...

si eu i-am "experimentat" pe ai mei odata, insa am ajuns la ideea ca xifo sunt f.rezistenti, chiar mai rezistenti ca guppy.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Noi 15, 2001 1:35 pm

Initial trimis de Guppy


Alta: aerarea e buna ? chiar ieri am reparat filtrul , scotea din ce in ce mai putine bule de aer ... si toti stateau la suprafata , era foarte aproape de tragedie daca mai intarziam ...


..

a propos, vedeti ca la filtrele astea interne cu motoras trebuie desfacut si spalat rotorul(si partea interna din carcasa de plastic), din cand in cand, se depune o mazga care micsoreaza epsilonul, multi se intreaba de ce nu mai are putere desi au spalat masa filtranta
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Cristian Stef » Joi Noi 15, 2001 9:25 pm

Interesant forumul acvaristilor. Pentru ca venirea mea aici a fost posibila fermei de guppy o sa va relatez o experienta despre un var de-al lui Lebistes Reticulatus. Acum vreo 12 ani primesc de la un prieten intors de pe litoral, o pung[ cu vreo 5 perechi de pestisori cam de marimea guppilor dar fara coloritul acestora. Ii bag in acvariu si incep sa-i observ. Ce m-a frapat mai intai a fost expresia feroce a ochilor. A venit seara si am stins lumina la acvariu. Dimineata, DEZASTRU!!! Pestii cu aripioare mai dezvoltate ramasesera literalmente fara ele. Autorii macelului: noii chiriasi. Era vorba despre Gambusia affinis, specie din aceasi subfamilie cu Guppy, si care a fost aclimatizata in Romania prin anii 1930 pentru starpirea larvelor de tantari anofeli, vectori ai malariei. Interesant este ca acesti pestisori au ajuns in Lacul Limanu (langa Mangalia) care este de fapt un liman maritim. Popularea s-a facut initial in baltile si Delta Dunarii. Binenteles ca am returnat gambusiile iar pestii desfigurati a trebuit sa-i sacrific.
Mai are cineva cunostinta de existenta acestor pestisori la noi?
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eLDi » Vin Noi 16, 2001 1:36 am

Trebuie oprit sau nu filtrul pe timpul noptii?
Intreb deoarece am observat ca nu este specificat acest lucru pe site-urile romanesti iar din forum uni spun ca opresc filtrul sau pompa de aer odata cu lumina.
Intrebare pt. dl. Guppy: de ce nu a deschis topicul de bancuri pe forumul de acvaristica? ca slava domnului sunt atitea bancuri legate de peste si pescari.
Poate ca asa o sa reusim sa-i luam pe cei de la sectiunea Rock.

Si hai sa dau tonul:
Un bagator de seama se opreste linga un pescar:
- Cum merge treaba?
Pescarul nimic.
- Mushca ceva?
Pescarul nimic.
- Citi ati prins?
Intr-un tirziu pescarul raspunde:
- Acum o juma' de ora am prins pe unul care ma tot batea la cap, si l-am aruncat in apa...:confused:
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

cam pisalog, nu!?

Mesajde eLDi » Vin Noi 16, 2001 1:41 am

Puteti sa rideti; dar poate imi spune si mie cum se numeste mai exact disciplina asta!!!!!!
Exista vreo asociatie de profil? ca nu am auzit de Asociatia de acvaristica.

Alt banc, un pic cam sadic pt. forumul asta:
Un pescar in shucar cu nevastasa care era acvarista(!!!), incerca sa o convinga ca pesti sunt bucurosi cind sint pescuiti:
- Daca n-ar fi, de ce dau din coada cand sunt scosi din apa?
eLDi
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 14, 2001 12:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: cam pisalog, nu!?

Mesajde Guppy » Vin Noi 16, 2001 3:46 am

Initial trimis de eLDi
dar poate imi spune si mie cum se numeste mai exact disciplina asta!!!!!!
Exista vreo asociatie de profil? ca nu am auzit de Asociatia de acvaristica.


Nu stiu daca exista asociatie, dar nu cred. Daca nu exista se poate face , nu? ;)

Stiu insa ca era inainte de '89 asociatia "Exotica" sau asa ceva , chiar am vorbit acum cu un domn despre ea pe net ... daca aflu detalii , tzip .

PS - pt bancuri am deschis topic nou : http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=996
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Noi 16, 2001 8:30 am

Initial trimis de Cristian Stef
.
Mai are cineva cunostinta de existenta acestor pestisori la noi?

exista in toate baltile de pe litoral, mai demult si eu am vrut sa iau cativa, credeam ca-i pot incrucisa cu gupy, dar mi-a fost lene sa-i prind(norocu meu)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron