Incepatorii sunt rugati sa posteze aici

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

filtru

Mesajde Imortal » Vin Noi 16, 2001 11:45 am

Nu cred ca-i vreo problema, shi mie imi trebe' aer chiar daca dorm, la mine merge non-stop!!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtru

Mesajde Catalin B » Vin Noi 16, 2001 11:52 am

Initial trimis de Imortal
Nu cred ca-i vreo problema, shi mie imi trebe' aer chiar daca dorm, la mine merge non-stop!!!

aerarea si filtrarea sunt mai necesare noaptea decat ziua, pe intuneric plantele produc CO@
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

ciuperca???

Mesajde Imortal » Vin Noi 16, 2001 12:04 pm

Intr-un final m-am prins , am stat toata noaptea la acvariu, de aia am shi intarziat, cred ca sa aciuit o ciuperca.... deci:

aseara o gupoaica statea la suprafatza , de ce?, avea fundul umflat (se mai intampla sau m-am sonat eu?) imediat am izolat-o, ceilaltzi nimic, parca un plati are un mm de coada mai alburie , parca............

Ce ma fac copii???????
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: ciuperca???

Mesajde Guppy » Vin Noi 16, 2001 12:33 pm

Initial trimis de Imortal

Ce ma fac copii???????


Stabilitate ... asta trebuie sa gasesti ...
lasa-i asa n-ai ce sa le faci .. totul e sa nu-i stresezi cu tot felul de schimbari ; si se va rezolva de la sine , crede-ma ... poate vor mai muri , nu se stie, dar incearca sa nu mai faci schimbari bruste ;

Eventual mai cumpara cativa ,si acomodeaza-i ,nu-i pune direct ! (stii tu temperatura,PH...)

Si cu cat mai putine specii in acelasi acvariu,cu atat mai bine ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Re: ciuperca???

Mesajde Imortal » Vin Noi 16, 2001 1:56 pm

Initial trimis de Guppy


Stabilitate ... asta trebuie sa gasesti ...
lasa-i asa n-ai ce sa le faci .. totul e sa nu-i stresezi cu tot felul de schimbari ; si se va rezolva de la sine , crede-ma ... poate vor mai muri , nu se stie, dar incearca sa nu mai faci schimbari bruste ;

Eventual mai cumpara cativa ,si acomodeaza-i ,nu-i pune direct ! (stii tu temperatura,PH...)

Si cu cat mai putine specii in acelasi acvariu,cu atat mai bine ...


Gupane tata o sa ma sinucid!!!;)

Ii las ce sa le fac , dar daca este o bacterie sau cine shtie ce, vreo boala din apa??? De schimbat apa m-am hotarat sa nu mai o schimb decat daca se "intuneca", oricum apa sta in lighean de ieri + solutzie de easy balance..... o s-o mai tin pana diseara shi o bag la sticle sau in bidon , am vreo 15 litri. Asta este oricum nu mai cumpar peshti pana nu se rezolva problemele..
Apa mea , dupa o saptamana, este curata , pot spune cristal, se vede extrem de clar shi pe latura mare de 70, asha ca...
Cum pot masura ph-ul?? Cu acele kit-uri de ph.....eeee cam scumpe le-am vazut 109k.... Shi chestia cu sarea ... nu au fost 3 ci 6......linguritze .... dar nu este din cauza iodului (nu cred):mad:

Acomodarea se face...... cum??
Ii tin in altceva shi pun cate un pic din apa din acvariu in acel ceva?
Poate aparea shoc ph, dupa 3-5 zile ???
Atunci ce se intampla la mine in acvariu??
Apa clara , fara miros.....oxigen cat cuprinde, filtru merge non-stop, substrat pietrish rau , curat , fiert,....plante eledoreea...
Ce-o fi cu ei??? Tu spuneai sa nu-mi fac probleme....pai potzi? Credeai ca daca am 30 de ani.......tot copil sunt!!!:D :D Shi este atat de bine!!!:D :D

P.S. Mi-am permis modificare cu Bogdan Nebunu' pentru a ma simtzi ca intre buni amici sau prieteni ce-mi suntetzi.....
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Vin Noi 16, 2001 2:01 pm

de curand imi puneam si eu ceva probleme, e drept ca nu am avut pierderi... apropos de treaba cu iodul

guppy mi-a spus ca mai bine imi bagam un bat in fund si mergeam mai departe

asa si tu cu iodul ala, imi imaginez bietzii pesti, cum inghiteau otrava picatura cu picatura..

opinia mea: schimba apa, altfel nu vei scapa ..
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

pentru imortal

Mesajde razvan » Vin Noi 16, 2001 3:25 pm

neicusorule nu stiu cemama lu' proces verbal faci, sau ce apa ai , dar yo le-am pus la ultima schimbare de apa daia de la robinet , incropita cu apa calda pe la 23-24 grd, am aerat-o puternic timp de 1 ora, dupa care am introdus carcalacii si sunt toti bine mersi.
este adevarat ca am majoritatea guppy, dar pe jandarmi nu i-a deranjat procedeul, nici pe zebre , coridoras, si alte tipuri, vad ca umblati cu solutii, otravuri si alte chimicale . pe vremea lu' impuscatu' nu exista asa ceva , si ce pesti erau........:)
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Hai salut

Mesajde mihaitz » Sâm Noi 17, 2001 12:00 am

Va salut pe toti.
E (cred) prima data cand intru pe "Acvaristica". Pare interesant, mai ales ca e lume multa, tata! Bravos! Interesante subiectele, mi se pare ca v-ati gasit si un incepator "sadea" pe care il ajutati fiecare cu ce-aveti p-acas'... Care cu cate vreun gupshor, care cu cate vreun sfat. Asta e bine. Cred ca o sa mai urmaresc forumu' asta ceva vreme. Poate va mai cer cate un sfat, poate mai si dau cate unul... Am avut in casa cel putin un acvariu de cand ma stiu... Si ma stiu de ceva vreme!!! Am si eu o intrebare care ma framanta pentru acvaristii cu state vechi: nu vi se pare ca in ziua de azi peshtiucii noshtri sunt cam belalii? De pilda guppy: pa vremea lu impushkatu' erau cei mai reziatenti pesti din lume, puteai sa le torni juma' de kil de Dero in acvariu si nu aveau nici pe dreaq... Acu' sunt mai sensibili decat erau p-atunci discushii. Sa fie de vina oare doar incrucisarile repetate si consangvinitatea, sau toate chimicalele care le turnam in apa? Eu m-am lasat pagubash cu guppy, dupa ce mi-au raposat vreo 3 perechi. Iar neonii stateau bine mersi si radeau de ei. Btw... am citit pe forum de un magazin - Animax. Are cineva adresa la care il gasesc?
><))))(:>

acvaristu' http://web.rol.ro/acvariul-meu
mihaitz
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 24, 2001 8:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: ciuperca???

Mesajde Guppy » Sâm Noi 17, 2001 1:50 am

Initial trimis de Imortal


Gupane tata o sa ma sinucid!!!;)
Acomodarea se face...... cum??
Ii tin in altceva shi pun cate un pic din apa din acvariu in acel ceva?


Bey Bogdan nebunu ,Nu te sinucide mai ... Imortalule :)

Acomodarea se face asa cum zici tu,pui cate putina apa peste ei la fiecare jumatate de ora pana dublezi volumul...

Intrebare : ce-s alea Elodoreea mai draga ?
eu n-am decat elodeea ,pe numele ei de fata - ciuma apelor :D

mihaitz: Animax este pe Bd. Turda , la capatul podului Grant , nu mai stiu si numarul ...era pe site dar vad ca nu mai merge siteul acum ..
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: ciuperca???

Mesajde mihaitz » Sâm Noi 17, 2001 1:56 am

Initial trimis de Guppy

mihaitz: Animax este pe Bd. Turda , la capatul podului Grant , nu mai stiu si numarul ...era pe site dar vad ca nu mai merge siteul acum ..


Aha... Si sunt mai bengoshi decat aia de pe Selari? Mai ales la pretzuri?
><))))(:>

acvaristu' http://web.rol.ro/acvariul-meu
mihaitz
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 24, 2001 8:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Re: Re: ciuperca???

Mesajde Guppy » Sâm Noi 17, 2001 2:41 am

Initial trimis de mihaitz
Aha... Si sunt mai bengoshi decat aia de pe Selari? Mai ales la pretzuri?


la pesti nu stiu,nu m-au interesat ,ca nu erau deosebiti ..
dar la accesorii , hrana,etc stau bine , mai bine decat alte magazine.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: ciuperca???

Mesajde Imortal » Lun Noi 19, 2001 2:36 pm

[quote]Initial trimis de Guppy
[B]

Intrebare : ce-s alea Elodoreea mai draga ?
eu n-am decat elodeea ,pe numele ei de fata - ciuma apelor :D



Da dar numele de doamna, ca sa casatorii cu Or asha ca.....

Na greshii shi eu .

Stai sa vezi ......
Schimbai apa , vreo 20% totul ok , dar cred ca ceva (ph?) i-a shocat tare de tot ca fugeau de mancau ...apa.
Acum cre' ca shtiu cine este mai bataus..o xifo roshie ii can arde cand le dau papica...in rest nu am mai avut pierderi, dar cred ca urmeaza una(?).. am un platy care sta mai mult pe fund(al apei) shi bashca pe o parte....in rest mananca...bla...bla...bla..
Shi sunt catzva care no sa credetzi se scarpina de pietrish!!!!:confused:
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Re: Re: ciuperca???

Mesajde Catalin B » Lun Noi 19, 2001 10:55 pm

Initial trimis de Imortal
Initial trimis de Guppy
[B]

Shi sunt catzva care no sa credetzi se scarpina de pietrish!!!!:confused:

ai frumusete de paraziti externi, eu zic sa citesti bine o carte sau te uiti pe tot forumu, de la cap la coada!
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Hai salut

Mesajde Catalin B » Lun Noi 19, 2001 11:02 pm

Initial trimis de mihaitz
Va salut pe toti.
framanta pentru acvaristii cu state vechi: nu vi se pare ca in ziua de azi peshtiucii noshtri sunt cam belalii? De pilda guppy: pa vremea lu impushkatu' erau cei mai reziatenti pesti din lume, puteai sa le torni juma' de kil de Dero in acvariu si nu aveau nici pe dreaq... Acu' sunt mai sensibili decat erau p-atunci discushii. Sa fie de vina oare doar incrucisarile repetate si consangvinitatea, sau toate chimicalele care le turnam in apa?

mie-n suta cosangvinizarea!:(
pe care crescator-vanzator il vedeti sa stea sa aleaga 2 reproducatori "bai tata, astia sunt frati, stai asa, nu-i cuplam", mai ales la vivipari, care stau generatii intregi impreuna
de mult sint convins de asta
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Hai salut

Mesajde mihaitz » Lun Noi 19, 2001 11:14 pm

Initial trimis de Catalin B

mie-n suta cosangvinizarea!:(
pe care crescator-vanzator il vedeti sa stea sa aleaga 2 reproducatori "bai tata, astia sunt frati, stai asa, nu-i cuplam", mai ales la vivipari, care stau generatii intregi impreuna
de mult sint convins de asta


Si solutia care ar fi: mai cumparati cate un guppyshor la intervale regulate de la alt crescator, asa doar pentru gene si puneti-l la treaba printre ailaltzi (eventual separat cu o femela mai "tinerica", netrecuta prin focu' vietzii ei de peshte)? Sau nici asta nu (mai) ajuta?

Io intreb doar asha, ca sa ma aflu-n treaba, ca de guppy sincer, m-am lecuit, dupa ce am luat unu' care arata marpha (culoare verde-vanata, coada de 2 mp etc) din Obor acu vreo 2-3 luni, care mi i-a omorat pe toti ceilaltzi pe care ii aveam (5-6 buc.) unu' dupa altu'. Cu nishte pete gri-albicioase pe ei, cum n-am mai vazut. Oricum, baiat de gashka... Nu s-a atins decat de guppy lui, ceilaltzi n-au avut de suferit.
><))))(:>

acvaristu' http://web.rol.ro/acvariul-meu
mihaitz
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 24, 2001 8:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Hai salut

Mesajde Guppy » Mar Noi 20, 2001 3:17 am

Initial trimis de mihaitz


Si solutia care ar fi: mai cumparati cate un guppyshor la intervale regulate de la alt crescator, asa doar pentru gene si puneti-l la treaba printre ailaltzi (eventual separat cu o femela mai "tinerica", netrecuta prin focu' vietzii ei de peshte)? Sau nici asta nu (mai) ajuta?


Eu iau guppy noi cam la 2-3 saptamani ...
nu-i vorba de consangvinizare ci de 'dadacirea' prea mare de care au parte ... sunt convins ca asta e problema care a 'blegit' imunitatea lor cu trecerea anilor ... eu mai citesc ce zic americanii bazati - crescatorii care se ocupa NUMAI de guppy,merg la concursuri,alea alea ... imperecheaza tata cu fiica,etc etc ... pe niste criterii pt a obtine maxim de evolutie/frumusete in noile generatii ...deci ei fac chestia asta cu intentie ,si cred ca se si pricep oamenii aia,nu? :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: ciuperca???

Mesajde Imortal » Mar Noi 20, 2001 11:02 am

Initial trimis de Catalin B

ai frumusete de paraziti externi, eu zic sa citesti bine o carte sau te uiti pe tot forumu, de la cap la coada!


Am citit .....a o carte de tot @$@%% la ei nici nu schimbi apa decat daca este super albicioasa sau verde.... asha ca .....

Pe forum am dat cautare dar nu a gasit decat doua "parazitzi" shi ne interesant .....e altceva.
De la ce se fac chestiile aste??
Apa este super tratata ......bashca ca are shi un pic ..dar pic, de albastru de metil ..ca desifectant, sare ....easy balance care ucide ceva saruri mai toxice...
In fine ....:mad:
Mai exista o carticica de vreo 175k, prin Obor, format A4, o shtie cineva , atzi vazut-o????
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Re: ciuperca???

Mesajde www.acvariu.ro » Mar Noi 20, 2001 4:36 pm

Initial trimis de Imortal


Mai exista o carticica de vreo 175k, prin Obor, format A4, o shtie cineva , atzi vazut-o????


da frate:
http://www.acvariu.ro/carti/carti.jsp
si acolo e link catre cartea cu pricina (are ca autor pe Mircea Oprea; cineva a facut pt site-ul http://www.acvariu.ro un comentariu...)
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioas(Ovi) » Joi Noi 22, 2001 5:04 am

Faza cu platy-ul ala cu "coada mai alburie", baga mai mult albastru de metil in apa si niste peneicinila(1 pastila la 1 litru de apa) sui sare gronjuasa, iar pe inculpatu(ala cu coasta alburie) separal in tro apa cu concentratie mai mare de sare si labastru de metil pana s-o mai reveniii
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

si yo sunt incepator asa k o sa postez aci

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 10:37 am

salutare tuturor pasionatilor de pesti
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 10:39 am

cum descopar ce volum are acvariule meu far asa vad kta apa intra in el adika cu lungimea muchiilor
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 10:40 am

scrieti kt mai multe site-uri cu date despre guppy in afara de cel al lui guppy k pe ala il stiu......dak mai sunt si altele special pt guppy
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 12:36 pm

Ioas(Ovi) scrie:Faza cu platy-ul ala cu "coada mai alburie", baga mai mult albastru de metil in apa si niste peneicinila(1 pastila la 1 litru de apa) sui sare gronjuasa, iar pe inculpatu(ala cu coasta alburie) separal in tro apa cu concentratie mai mare de sare si labastru de metil pana s-o mai reveniii

sigur nu le face rau daca pui penicilina ... cum procedez las pastila sa se dizolve.La ce ajuta??undefined :monkey:
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde razvan » Dum Oct 22, 2006 5:34 pm

fratioare, de curiozitate, te-ai uitat la data ultimului post din acest topic??? A-)
viata lunga si prospera
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde walk3r » Joi Noi 02, 2006 9:46 pm

dupa ce am scris toate alea:))
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

salut ,in cat timp se inmultesc molly?

Mesajde sanduc_claudiu » Sâm Noi 11, 2006 3:35 am

salut ,in cat timp se inmultesc molly? ca am vro 117 pui de gupi, si vreau sa inmultesc si moly si nu stiu in cat timp face pui, ca la gupi in 5 saptamani am pui,dar xifori? :sperm:
sanduc_claudiu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 11, 2006 2:37 am
Localitate: GALATI

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron