Incepatorii sunt rugati sa posteze aici

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 7:03 am

N-am vrut sa deschid un topic nou pentru atata lucru si cred ca acest thread este potrivit pentru a da tip-uri incepatorilor. Incep eu:

La umplerea cu apa a acvrariului se recomanda peste tot sa pui o farfurie si sa nu torni direct pe nisip, etc... BULLSHIT! Faceti asa: puneti o foaie de hartie pe nisip (un ziar e foarte bun) torni apa incetisor (sau dai drumul la furtun). Cand acvariul e plin hartia pluteste la suprafata si o pescuiesti. Simplu!

Mult succes!
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: Il pierdusem...

Mesajde razvan » Joi Oct 18, 2001 7:19 am

Initial trimis de DANA
[Treaba e ca nu stiu cu ce sa repopulez? Cred ca cu guppy e cel mai bine... [/B]


dí£nuí¾o' trí£ií¾e-ar peºtiºorii pe care-i mai ai, n'ai vrea tu sa adopti niste gupanezi mititei draguti si cu pedigri, vaccinati si cu botnita?
cred ca ai mai dat de posturi d'ale mele pe aceeas tema, dar nici cu datul de pomana prin piata nu am reusit sa rezolv problema floodingului cu guppy. de ce sa dai o galeata de bani prin piata, cind poti lua de la mine. si-s frumooooooooooooooosi si le sticlesc ochii si-a zglobii si mai ales sanatosi. dar gata cu reclama ca incepe sa puta. daca te hotaresti stii unde ma gasesti.

si s'auzim numai de bine
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Oct 18, 2001 9:59 am

RAZVAN normal ca vreau guppy moca. Mai ales ca am garantia ca sunt sanatosi. Am luat odata de la ZOO ala din salajan pe care il laudati voi atata (si mie imi place cum arata) si mi-a imbolnavit toti pestii de ciuperca din aia alba si a mai scapat doar unul amarat cu tot tratamentul pe care l-am facut. Daca vrei iti dau incalzitorul la schimb.

Mircea am vazut si eu tipul la o emisiune la TV dar e numai pentru nisip si eu nu am nisip am niste pietricele colorate (cu ce naiba le-au colorat de nu sunt toxice?).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 10:06 am

DANA baga sare-n apa, chiar 1lingura la 5l , gupi se adapteaza usor la apa saratzica, astfel previi toate bolile de piele
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 10:30 am

Initial trimis de DANA
[B.

Mircea am vazut si eu tipul la o emisiune la TV dar e numai pentru nisip si eu nu am nisip am niste pietricele colorate (cu ce naiba le-au colorat de nu sunt toxice?). [/B]


Emisiune cu acvarii?? Si nu ne-au anuntat pe NOI??? unde? cand?

Pietricelele se coloreaza din motive estetice, nu stiu cu ce. In Germania am vazut de toate culorile, sunt complet inerte. Unii le gasesc estetice, altii inestetice, altii nenaturale (eu).
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde gaga » Joi Oct 18, 2001 10:34 am

Nu mai, nu era speciala cu acvarii. Am vazut de mai multe ori in emisiunile cu animale de pe TVR1 (e chiar haioasa emisiunea aia prezentata de caine) si de la acasa. Au aratat pesti, magazine, chiar si cum se face un acvariu. Vezi si tu in program la ce ore sunt, oricum in weekend. Eu le prind doar temporar. Da sunt nenaturale pietricelele da' parca cele saptispe mii de filtre si incalzitoare sunt mai naturale. Sau becu'.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 10:56 am

Initial trimis de DANA
Nu mai, nu era speciala cu acvarii. Am vazut de mai multe ori in emisiunile cu animale de pe TVR1 (e chiar haioasa emisiunea aia prezentata de caine) si de la acasa. Au aratat pesti, magazine, chiar si cum se face un acvariu. Vezi si tu in program la ce ore sunt, oricum in weekend. Eu le prind doar temporar. Da sunt nenaturale pietricelele da' parca cele saptispe mii de filtre si incalzitoare sunt mai naturale. Sau becu'.


Pai in acvariu numic nu e natural inafara de pesti si plante. Chestia e sa-l faci sa arate natural... Gasesti pe net poze cu acvarii care daca le arati unuia inafara de problema crede ca sunt facute in rau, cu camera subacvatica. Cu putina imaginatie maschezi filtrul, incalzitorul etc. Cauta despre Amano, de exemplu.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde gaga » Joi Oct 18, 2001 11:08 am

Am vazut poze pe care le-ati pus voi aici (citesc mai demult forumul asta) cu link-uri. Ideea e ca nu sunt acvarist maniac din lipsa de timp, eu mai mult cu muzicile, caii, cainii... Dar intotdeauna am avut acvariu (cu mici intreruperi de timp). Nu cred ca ma apuc acum de profesionism. Abia de un an mi-am utilat acvariul cel nou (ca mai am niste vechituri) cu ce-i trebuie: vibrator (hai razi...), incalzitor d'ala scuba cu nus' ce termostat si un filtru din ala care se regleaza si nu stiu cum ii zice (e ca o cutiuta cu un burete care scuipa apa pe sus).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Incepator de incepator

Mesajde Imortal » Joi Oct 25, 2001 12:49 pm

Neatza'!

Sunt un babalak de 30 de ani , shi nu shtiu cum ma apucat chestia asta cu acvariul.....am mai citit am mai intrebat , dar asha la "acvarishti de acvarishti"(glumeam desigur)..

Nu shtiu cum sa incep...

Am intzeles ca ar fi bine asha:

-acvariul sa fie de circa 100 de litri,
-peshtisorii sa fie vivipari( ei "nasc"?)...guppy ar fi excelent, se acomodeaza oriunde shi oricum(dar sa fie "maidanezi" cum mai spunea cineva de pe aici),
-plantutze ce "doneaza" oxigen,
-hrana fiind vorba de guppy fara ...cum le spune...aa..aa viermisori ca sa le zicem intrun fel... a da tubi sub nici o forma... de preferat ar fi hrana uscata shi libelule,
-poate mai tarziu un filtru , o pompa, bla bla bla
-daca nu are lumina naturala... punem un bec..de preferat neon,
-uitasem de incalzitor , el chiar trebe'


Hai nu fitzi rai shi sfatuitzima shi pe mine ca doar suntetzi tare multzi pe aici.
:o
Merci!!!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 25, 2001 1:45 pm

eu zic pompa de aer si filtru de la inceput, altfel potzi crea usor fondul necesar pentru a te lasa de meserie(apa murdara, neoxigenata, nervi, schimbare totala apa+pietris etc.)
in rest e destul de bine
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Joi Oct 25, 2001 2:08 pm

Initial trimis de Catalin B
eu zic pompa de aer si filtru de la inceput, altfel potzi crea usor fondul necesar pentru a te lasa de meserie(apa murdara, neoxigenata, nervi, schimbare totala apa+pietris etc.)
in rest e destul de bine


:mad:
Pai eu credeam ca nu imi va trebui de la inceput pompa de aer fiind un acvariu destul de mare 100 de litri, filtrul da, am omis eu, :confused: Nu ash putea sa ma las ca nici nu am inceput shi ...nu prea o sa fac din asta o meserie (cred..)...pur shi simplu ma prins...iar copii ma bat la cap.
Vroiam mai multe sfaturi de la voi, plante(care?), pietrish shi nisip(de care? de cat?).\
Apropous care este cel mai mic acvariu pe care il pot lua sa zicem pentru 5 perechi de guppy , ar ajunge unul de 35 de litri??
Shi asha dupa voi cam cat m-ar costa : acvariul, pompa, incalzitorul cu termostat, filtrul....poate shi altele pe care eu nu le shtiu?
*Mi-a bagat cineva cuiul in suflet ca fara 5.000.000 nici sa nu ma gandesc*
Merci din nou shi promit ca azi nu va mai deranjez!!!
;)
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Oct 25, 2001 2:26 pm

:5Mlei? pai ce vrei, delfinariu?
intai te hotarasti ce dimensiuni exacte vrei la acvariu, functie de suport(nu conteaza numai volumul, ci si suprafata bazei ,ca sa cuprinda complet supraf. suportului), apoi il faci pe comanda, nu il iei de-a gata decat daca gasesti ce-ti convine, urmeaza umplerea cu apa f. curata(atentie la vase, bine clatite de detergenti), montezi pompa cu filtrul(iti recomand din burete , cele mai ieftine)
il lasi asa 2-3 saptamani, apoi mai discutam cu pestii (eventual pui si pietris un strat de 3-4 cm , se gaseste la petshopuri, si plante mai rezistente,cele mai ieftine)
acvariile costa cam 4-5Klei litrul

;)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde razvan » Vin Oct 26, 2001 7:30 am

Initial trimis de Imortal


:mad:
*Mi-a bagat cineva cuiul in suflet ca fara 5.000.000 nici sa nu ma gandesc*
Merci din nou shi promit ca azi nu va mai deranjez!!!
;)


ba deranjaza-ne ca d'aia suntem aici
varianta 2 (zic yo mai ieftina)
iti faci rost de geamuri (de preferat min 4 mm grosime daca-i pina-n 50l ) in f de dimensiunea la care ti-ai gindit acvariul, vezi cine te ajuta sa-l lipesti (poate chiar yo), iti faci rost de pietris de la terasamentul tramvaiului (imposibil sa nu gasesti pe linga casa un loc unde se schimba liniile si dintr-o basculanta de pietris sa iei macar o plasa, granulatie max 1.5 cm, este gri, este bazalt si foarte estetic), plante elodeea din obor 5k punga, iar de guppy te umplu yo.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Nemaivazut

Mesajde Imortal » Vin Oct 26, 2001 7:43 am

Initial trimis de razvan


ba deranjaza-ne ca d'aia suntem aici
varianta 2 (zic yo mai ieftina)

;) Mai am mai vazut eu forumuri dar ca aici jur ca nu ...
Toata lumea sare sa te ajute..aici...in Bucureshti ,Romania???
Nu-i posibil sa postezi o rugaminte shi sa vezi ca toata lume este cu tine ... drace am 30 de ani dar nu mai am intilnit asha ceva..
Toata lumea cand intri pe forum-uri sau pe chat shi mai pui o intrebare sar pe tine, ba ca "bai frate ce intrebari" sau tot felul de chestii din astea...

Oricum suntetzi super shi tzin sa va multzumesc din suflet!!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nemaivazut

Mesajde Guppy » Vin Oct 26, 2001 9:07 am

Initial trimis de Imortal
Toata lumea cand intri pe forum-uri sau pe chat shi mai pui o intrebare sar pe tine, ba ca "bai frate ce intrebari" sau tot felul de chestii din astea...Oricum suntetzi super shi tzin sa va multzumesc din suflet!!!



Imortal , iti urez si eu intr-un tarziu "Bun venit"!
Inca n-am avut timp sa-ti raspund din pacate dar sunt aici pretenarii la datorie ;) .

Cand am initiat forumul asta nu ma gandeam ca o sa aiba atata succes ... era tinta mistourilor cum ca o sa aiba cele mai putine posturi,etc ... ei bine,acum este pe locul 3 la numar de posturi :p.
In plus sunt numai mesaje decente , si lumea chiar are ce discuta ... si nu ne vom opri aici ;) .

In ceea ce priveste guppy si alte sfaturi mergi si pe siteul meu http://www.freshdisplay.com/guppy daca n-ai fost inca.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Oct 26, 2001 10:39 am

Nu ma pot abtine sa nu-i spun lui Imortal: DA !!! Aici in Romania sar multi sa te ajute. Eu nu prea postez pe aici (sunt mai mult cu muzicile) dar am acvariu si am ramas fara pestisori. Razvan mi-a dat niste gupani absolut superbi, poate le fac si o poza si vreau sa-i multumesc si aici, nu numai pe pm. Ai avut dreptate razvan, se vad mai bine culorile la lumina artificiala (p.s. sa nu mai faci gluma cu politzia unei persoane care este de mult in colimator!)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Nemaivazut

Mesajde Imortal » Vin Oct 26, 2001 1:10 pm

Initial trimis de Guppy



Imortal , iti urez si eu intr-un tarziu "Bun venit"!
Inca n-am avut timp sa-ti raspund din pacate dar sunt aici pretenarii la datorie ;) .

In ceea ce priveste guppy si alte sfaturi mergi si pe siteul meu http://www.freshdisplay.com/guppy daca n-ai fost inca.


In ceea ce priveshte site-ul este super ... pentru mine...dar cu sigurantza sa muncit ceva pe acolo.
Pentru cei ce posteaza aici(incepatori) este foarte bine de citit in amanunt...:p
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Imortal » Lun Noi 05, 2001 9:29 am

:p Nu prea este bun forumul asta!?!? Daca cand am intrat aveam o pasarica cu peshtisorii, de fapt cu acvariul,.. acu' chiar sunt bolnav! Am fost in concediu saptamana trecuta, na vine iarna shi ma gasea nepregatit, in fiece zi hop la obor, la peshtisorii, ... Acum chiar m-am hotarit cum iau banii(salar mic , cheltuieli mari) fugutza la obor, am vazut incalzitor de 50 sau 100W cu termostat Aqua( care-i mai bun shi de ce?):D , filtru Aqua, shi pompitza oxigen...toate la numai 700k, cam 250, 250, 200.
Am facut rost de geam de vreo 5mm, mi-a promis cineva un pistol, silicon la 35k.....shi gataaaaa.. sunt de-a dreptul "bolnavior":confused:

P.S. Nu ca ash vrea sa va indispun dar am shi catzeaua care shia rupt un picior...:mad:
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Lun Noi 05, 2001 10:35 am

Initial trimis de Imortal
:p Nu prea este bun forumul asta!?!? Daca cand am intrat aveam o pasarica cu peshtisorii, de fapt cu acvariul,.. acu' chiar sunt bolnav! Am fost in concediu saptamana trecuta, na vine iarna shi ma gasea nepregatit, in fiece zi hop la obor, la peshtisorii, ... Acum chiar m-am hotarit cum iau banii(salar mic , cheltuieli mari) fugutza la obor, am vazut incalzitor de 50 sau 100W cu termostat Aqua( care-i mai bun shi de ce?):D


Pai asta am vrut sa fac io , sa va intarit cu acvaristica asta ,macar pe astia care suntem si pe internet ... ca asa , tara-i plina de acvaristi mai mici sau mai mari dar majoritatea stau razletiti ... :(

Despre incalzitoare gasesti o discuti aici: http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=639&highlight=incalzitor
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 12:06 pm

Initial trimis de Imortal
:p Am facut rost de geam de vreo 5mm, mi-a promis cineva un pistol, silicon la 35k.....shi gataaaaa.. sunt de-a dreptul "bolnavior":confused:

P.S. Nu ca ash vrea sa va indispun dar am shi catzeaua care shia rupt un picior...:mad:

cred ca cel mai bine , la grosimea asta , este sa folosesti o seringa de 10 ml, in loc de pompa, e mai usor de manevrat, pompa se fol. la geam de 8, si ce silicon e ala de 35k, e facut"pe vapor"?:D , ai grja , e f. important
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Joi Noi 08, 2001 9:01 am

Initial trimis de Catalin B

cred ca cel mai bine , la grosimea asta , este sa folosesti o seringa de 10 ml, in loc de pompa, e mai usor de manevrat, pompa se fol. la geam de 8, si ce silicon e ala de 35k, e facut"pe vapor"?:D , ai grja , e f. important

Am intrebat prostu' ºi a zis ca-i pentru acvariu!!!
Cat este un silicon ...pentru acvariu?? Apropous ºtiam ca pentru aí¾i face acvariu tre' sí£ pí£strezi anumite cote..spre exemplu lí£í¾imea sí£ fie 1/2 din lungime ºi bla bla bla, este adeví£rat??Am gí£sit prin magazie vreo douí£ bucaí¾i de geam : de vreo 5-6mm..(nu am ví£zut bine ca era noapte), ºi una este de 150/40 alta la 160/110.
1. Cat imi permite geamul? (65-70 de litri?)
2.Care ar fi cea mai buna varianta?(30/30/70)

Mulí¾umesc din suflet!!!
;)
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Joi Noi 08, 2001 9:43 am

Initial trimis de Imortal

Am intrebat prostu' ºi a zis ca-i pentru acvariu!!!
Cat este un silicon ...pentru acvariu?? Apropous ºtiam ca pentru aí¾i face acvariu tre' sí£ pí£strezi anumite cote..spre exemplu lí£í¾imea sí£ fie 1/2 din lungime ºi bla bla bla, este adeví£rat??Am gí£sit prin magazie vreo douí£ bucaí¾i de geam : de vreo 5-6mm..(nu am ví£zut bine ca era noapte), ºi una este de 150/40 alta la 160/110.
1. Cat imi permite geamul? (65-70 de litri?)
2.Care ar fi cea mai buna varianta?(30/30/70)

Mulí¾umesc din suflet!!!
;)

dimensiunile le alegi fct. de suportul pe care vrei sa-l pui, nu de ce cioburi gasesti, oricum daca e geam de 6 poti face unul cu dimensiuni de max L=90, l=40,H=40, daca e de5 mai mic putin(umbli la inaltime sau lungime, l nu conteaza ), raportul L/H e fct de tipul de pesti , daca sunt de card trb. L mai mare, daca sunt labirintici H mai mare (pt. dezvoltare) sau scalari(nu te sfatuiesc), latimea e bine cat mai mare, sa nu depaseasca lungimea
nu stiu ce silicon e ala, e bine sa folosesti unul deja recomandat , vezi subiectul Silicoane
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Joi Noi 08, 2001 10:12 am

Initial trimis de Imortal

Am intrebat prostu' ºi a zis ca-i pentru acvariu!!!
Cat este un silicon ...pentru acvariu?? Apropous ºtiam ca pentru aí¾i face acvariu tre' sí£ pí£strezi anumite cote..spre exemplu lí£í¾imea sí£ fie 1/2 din lungime ºi bla bla bla, este adeví£rat??Am gí£sit prin magazie vreo douí£ bucaí¾i de geam : de vreo 5-6mm..(nu am ví£zut bine ca era noapte), ºi una este de 150/40 alta la 160/110.
1. Cat imi permite geamul? (65-70 de litri?)
2.Care ar fi cea mai buna varianta?(30/30/70)

Mulí¾umesc din suflet!!!
;)


Uite, Imortal, spun si eu cateva chestii poate reusesti sa eviti greselile facute de mine cand eram in stadiul in care esti tu:

primul lucru, alege locul unde pui acvariul; vezi ca sticla e grea, la fel si pietrisul/nisipul. Odata luata aceasta hotarare, fa acvariul de dimensiunile maxime pe care ti le permite spatiul ales si rezistenta suportului. Odata alese dimensiunile, alegi grosimea sticlei (exista tabele dar cineva din bransa iti poate spune repede cat ai nevoie). Calitatea sticlei cat si a taieturilor trebuie sa fie perfecta! Nu uita sa prevezi spatiu de acces in acvariu, loc pentru lumina, pt. cabluri, tuburi etc.

Succes!
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Imortal » Joi Noi 08, 2001 10:16 am

Initial trimis de Catalin B


nu stiu ce silicon e ala, e bine sa folosesti unul deja recomandat , vezi subiectul Silicoane

:rolleyes: Merci! dar de ce va legati mereu de suport? Nu il pot pune pe biblioteca sau pe birou??Multzumesc din nou pentru raspunsuri!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Joi Noi 08, 2001 10:27 am

Un acvariu cu cat e mai mare, cu atat e mai usor de intretinut. Cu cat e mai mare , cu atat e mai greu. Locul conteaza si dpdv al luminii.

te mai poti gandi si la un cutremur mic :-(

deci : un suport SOLID este de recomandat
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

re..

Mesajde Imortal » Joi Noi 08, 2001 10:42 am

:D Stau la curte shi am slava domnului lumina peste tot iar biblioteca sau biroul nu sunt noi, sunt nishte vechituri dar rezistente nevoie mare ... un acvariu cu tot cu "toate" am zis ca poate tzine, Acum vreo doi ani am zugravit shi biroul a tzinut 150 kg linishtit(eu shi sotia:cool: )!! presupun ca ma pot baza pe el fiind shi linga geam(am zis linga pentru ca este pe un colt(pe care il vreu cu tot inadinsul un coltz "verde"!!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: re..

Mesajde Guppy » Joi Noi 08, 2001 11:05 am

Initial trimis de Imortal
(am zis linga pentru ca este pe un colt(pe care il vreu cu tot inadinsul un coltz "verde"!!


pai daca ai acvariul la geam => lumina de la soare => alge verzi , invazie nene => colt verde dar poate ca prea verde (nu mai vezi nici pestii) .. :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Joi Noi 08, 2001 11:36 am

am inteles, deci nuai probleme nici cu rezistenta, nici cu suprafata suportului, si vrei sa-ti faci acvariu cu geamurile pe care le ai, spune-mi acum ce pesti vrei sa tii?
stai asa! vezi exact de cat e geamu, 5 sau 6 mm, conteaza!
si mobila, de regula e mai rezistenta decat pare, acv. meu are aproape 350Kg si e pus pe un corp din PAL de 2 cm grosime,2 usi(100x50x50), d-ala tip nou, firav,se tine doar in laterale, l-am intarit la mijloc cu 2 barne (in fata si spate), si nu am probleme, doar la cutremur nu e testat(d-ne fereste!)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Joi Noi 08, 2001 3:38 pm

Pentru Guppy...Nu este chiar la geam, am un coltz al camerei shi acolo am shi geamul, ce sa-i faci,:( biroul , suportul, intra bine acolo shi lumina bate pana acolo dar nu cine shtie ce, dar oricum am jaluzele.
Pentru Catalin...de grosime mai vorbim, sa zicem ce de 5mm, oare il pot face 90/30/30 adica vreo 80 litri?? Noroc ca am vorbit ca-mi luam silicon de 35k lei....uff ce bine ca existatzi:) :) Pai ca peshti ash merge pe vivipari ca de la altceva nu ma inham. Ce ma sfatuieshti sa-mi cumpar???

Merci mult pentru intrajutorarea celor "mici" shi "slabi"!!!:p
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Joi Noi 08, 2001 9:56 pm

Initial trimis de Imortal
Pai ca peshti ash merge pe vivipari ca de la altceva nu ma inham. Ce ma sfatuieshti sa-mi cumpar???


Mai, te-as cam sfatui sa iti iei niste guppy! :D :D :D
Sunt cei mai colorati,cei mai activi ,cei mai ieftini si cei mai productivi. ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori