Site romanesc de acvaristica adevarat

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Site romanesc de acvaristica adevarat

Mesajde Adi[CG] » Mar Oct 02, 2001 10:56 am

Am o propunere, zic eu, interesanta...
Am posibilitatea de a "caza" un site de acvaristica serios pe un server beton (acelasi pe care gasiti si site-ul de poze acvarii.metawings.com ). Cum la PHP ma mai pricep si deasemenea am documentatie la greu luata din strainatate, scanner si camera digitala la serviciu, as avea nevoie de serviciile unui web designer pur care sa lucreze cu mine la layout.
O sa ma mai intereseze si niste "corespondenti" in provincie [o sa vedeti de ce, am niste idei interesante pentru comunitate] dar asta mai incolo.
Functii propuse pentru site :
- specii de pesti + search engine (incluzand caracteristici vizuale, p'asta n-ati mai vazut-o dar stiu eu o metoda superbeton - numai sa vad daca reusesc sa implementez eficient algoritmul)
- plante + search engine de plante (adaptez ce se gaseste deja pe web)
- articole, linkuri, downloaduri, tips'n'tricks
- un forum de discutii similar cu cel de-aici (sau un link la acesta)
- galerie foto (bazata pe cea care exista deja, e foarte versatila)
- lista magazinelor din Bucuresti si provincie

Evident, site-ul va fi nonprofit total, fara bannere si pop-upuri, facut pro bono in timpul liber.
Ce parere aveti ?
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Mar Oct 02, 2001 12:05 pm

Parerea mea este mai mult decat pozitiva, tu mai mereu ai venit cu idei "valabile"; Stiu ca Guppy este priceput la partea de web design, insa sta destul de rau cu timpul ...

Imi pare rau ca nu ma pricep la ce ai tu nevoie, te-as ajuta cu MARE placere.
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Count me in

Mesajde Guppy » Mar Oct 02, 2001 1:05 pm

Prezent !

Ideea asta m-a chinuit si pe mine un timp dar bineinteles ca singur n-as avea nici o sansa . Asa ca ma bucura foarte mult propunerea ta, Adi. Ar merge si un http://www.acvaristica.ro , nu? :)Partea proasta e ca,asa cum zice si duduloiul , cu timpul stau rau de tot. As lucra la proiectul asta cu MARE placere dar nu stiu cat de mult timp pot aloca ... Daca e ceva care se dezvolta in timp , cu cea mai mare placere ... dar sa fie incetinit din cauza mea n-ar fi prea frumos :( .
Lucrez in webdev si un site in plus la portofoliu nu strica niciodata :) .

Tentativa mea de site,ferma de guppy o stii deja...

Alte cateva lucrari mai recente poti vedea la http://www.freshdisplay.com
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Adi[CG] » Mar Oct 02, 2001 1:26 pm

acvaristica.ro este inregistrat de ICI ...
exista http://www.acvariu.ro dar vad ca este inca in constructie (cam gol) obviously nimeni nu se prea ocupa de el si va fi cu siguranta profit-oriented vad loc de bannere & stuff ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Mar Oct 02, 2001 1:35 pm

la urma urmei este mai putin important domeniul, el poate sa fie bine-merci si acvarii.metawings.com

continutul conteaza..

nu ?

ups: postul 100 :-)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

ajutoare

Mesajde razvan » Mar Oct 02, 2001 2:33 pm

hop ºi eu p'aici

daca aveí¾i nevoie va stau la dispozií¾ie cu scaner ºi tablií¾í£ graficí£ pentru desene ºi retuºuri, plus plací£ de achizií¾ie video

aºtept solicití£ri

propunere
topics-urile sa fie bagate de moderator la "cererea unui numar mare de oameni ai muncii" ca sa nu mai existe duble si alte batai de ape'n piua
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: ajutoare

Mesajde Gabi71 » Mar Oct 02, 2001 4:38 pm

Subscriu la toate cele de mai sus.
Cunostintele mele in materie de computere sint limitate insa va pot ajuta cu entuziasm. Nu am crezut niciodata ca exista atiti oameni pasionati de acvaristica si mai ales ca poate exista un forum ca acesta in care se poate discuta supercivilizat si poti invata atit de multe din experienta altora.
Scanner am si eu la birou si pot incerca (numai in weekend
din pacate) sa scanez niste fotografii dintr-o carte super (desi nu prea bogata in detalii prectice) numita - cam exagerat - "Marele Ghid al Acvaristului" - zeci de fotografii cu specii de pesti si plante si toate extram de reusite (Va trebui insa sa imi explicati ca la
copiii mici pe ce butoane sa apas ca sa pun aceste copii pe viitorul site. Sau vi le pot trimite - singur de data asta - pe mail).
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Re: Re: ajutoare

Mesajde duduloi » Mar Oct 02, 2001 5:54 pm

Marele ghid este si in posesia lui Razvan :), tot el spunea ca are acces la un scanner ... so. :)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Mie Oct 03, 2001 4:04 am

Initial trimis de Adi[CG]
acvaristica.ro este inregistrat de ICI ...
exista http://www.acvariu.ro dar vad ca este inca in constructie (cam gol) obviously nimeni nu se prea ocupa de el si va fi cu siguranta profit-oriented vad loc de bannere & stuff ...


pare a fi facut si pentru alte scopuri .. ("acest spatiu poate fi al dvs" :D ) .
Daca nu-i pasiune , nu iese treaba buna ...

zo , concrete , che facem ?

Ma gandeam ca fiecare sa se ocupe pentru inceput , de continutul unei bucati la care se pricepe si care-l intereseaza mai mult . De exemplu, sectiunea de guppy o puteti considera gata :D .

Cred ca ar merge si niste filmulete documentare , cum ar fi viermii + artemia de aici : http://www15.brinkster.com/roguppy/hranirea.htm
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Mie Oct 03, 2001 4:42 am

Am uitat : cred ca si sectiunile cu scalari si discus sunt asigurate ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Oct 03, 2001 12:33 pm

Initial trimis de Guppy
Am uitat : cred ca si sectiunile cu scalari si discus sunt asigurate ;)

nu prea ma pricep eu , daca imi iau o camera de la TVtunner merge?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Mie Oct 03, 2001 1:22 pm

Concret : pentru inceput trebuie cineva priceput la web design sa ne faca un template generic din care eu sa extrag un header si un footer.
Adica, o pagina de site clasic cu urmatorul menu (propun in stanga paginii pentru ca sunt multe sectiuni):
1. Intrare
2. Pentru incepatori
3. Specii de pesti
4. Articole pesti
5. Bolile pestilor
6. Specii de plante
7. Articole plante
8. Apa acvariului
9. Lumina acvariului
10. Galerie foto
11. Galerie video (?)
12. Magazine de profil
13. Forum
14. Downloads
15. Link-uri
16. Despre site
[...]

As dori ca link-urile (deocamdata la valoarea "#") sa nu foloseasca imagemap, prefer un grup de gif-uri intr-o tabela (ca sa pot adauga alte elemente). Ideal ar fi sa existe si un template de imagine folosita in menu fara text sub forma psd sau png, ca si informatia de font folosit si culoare font. In felul acesta as putea adauga eu noi sectiuni fara sa fac din nou apel la designer.
Contributiile la diferiti pesti (scalari, guppy) vor intra la sectiunea articole ... in afara de cazul in care credeti ca trebuie facute sectiuni speciale dedicate anumitor specii de pesti.
Astept si alte sugestii ... dar propun sa avem ceva working luni ca sa pot pune pe site. Poate ca meniul pare (si este) prea stufos ... ceva sugestii de reorganizare ?
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

ajutoare

Mesajde razvan » Joi Oct 04, 2001 8:52 am

din pdv informatie utila marele..... este cam cih. esteadevarat ca pozele abunda, dar info tehnica mai putin. oricum daca va intereseaza pot sa-l scanez tot, dar sa vadem unde-l punem.
cit de curind o sa pun pe yahoo groups acvaristica copertilr de la ce alte carti mai am si daca sunt doritori mail me si va pun articolelecare va intereseaza.
daca mai are si altcineva altceva decit am eu , puneti copertile acolo si mai discutam.
filmulete pot sa pun eu pe net ca am placa de captura .

http://photos.groups.yahoo.com/group/acvaristica/

aici am pus poza cu 2 coperti si mai am una pe care o pun in citeva zile
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

in legatura cu site-ul lui adi cg

Mesajde DarK SamuraY » Vin Oct 05, 2001 4:12 am

man am incercat site-ul ala "adevarat" :confused: shi cred ca inca nu e pe server pt ca mi-a dat eroare
Ride the 420 highway
DarK SamuraY
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 28, 2001 5:44 am
Localitate: Craiova (Sibiu)

Mesajde Adi[CG] » Vin Oct 05, 2001 7:40 am

Depinde ce adresa ai incercat din cele de mai sus. acvarii.metawings.com tocmai a fost bagata in dns deci exista pericolul sa nu se fi propagat "peste tot". Oricum nu e nimic acolo, decat o galerie de fotografii.
Deocamdata. Astept reactii la postul precedent ;)
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Re: Site romanesc de acvaristica adevarat

Mesajde Catalin1903 » Vin Oct 05, 2001 1:28 pm

O idee excelenta. Pt. provincie te pot ajuta eu. Trimite-mi un mail cu detalii.


Initial trimis de Adi[CG]
Am o propunere, zic eu, interesanta...
Am posibilitatea de a "caza" un site de acvaristica serios pe un server beton (acelasi pe care gasiti si site-ul de poze acvarii.metawings.com ). Cum la PHP ma mai pricep si deasemenea am documentatie la greu luata din strainatate, scanner si camera digitala la serviciu, as avea nevoie de serviciile unui web designer pur care sa lucreze cu mine la layout.
O sa ma mai intereseze si niste "corespondenti" in provincie [o sa vedeti de ce, am niste idei interesante pentru comunitate] dar asta mai incolo.
Functii propuse pentru site :
- specii de pesti + search engine (incluzand caracteristici vizuale, p'asta n-ati mai vazut-o dar stiu eu o metoda superbeton - numai sa vad daca reusesc sa implementez eficient algoritmul)
- plante + search engine de plante (adaptez ce se gaseste deja pe web)
- articole, linkuri, downloaduri, tips'n'tricks
- un forum de discutii similar cu cel de-aici (sau un link la acesta)
- galerie foto (bazata pe cea care exista deja, e foarte versatila)
- lista magazinelor din Bucuresti si provincie

Evident, site-ul va fi nonprofit total, fara bannere si pop-upuri, facut pro bono in timpul liber.
Ce parere aveti ?
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Mesajde Adi[CG] » Lun Oct 08, 2001 8:12 am

Nu e un pas neaparat in directia dorita, dar e co chestie care va intereseaza poate ... pe acvarii.metawings.com exista o noua galerie cu 71 de imagini din acvariile cu pesti tropicali din Paris (din subsolul muzeului de arta africana).

PS : n-am avut timpul sa pun nici un comentariu ...

++
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Einstein » Lun Oct 08, 2001 10:50 pm

Dací£ mi se va cere, voi ajuta ºi eu cu tot ce voi putea.
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron