Guppy

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Guppy

Mesajde duduloi » Joi Oct 04, 2001 3:45 pm

Acu o saptamana-doua am cumparat din Obor 3 femele Guppy. Doua au nascut insa nu a mai rezistat nici un pui, xipho au "rezolvat" problema. Ultima avea o burta imensa si m-am gandit sa pastrez totusi puii. Am pus-o intr-o maternitate, insa cand a inceput sa nasca m-am uitat un pic mai atent si am constatat ca zona genitala era un pic iesita din corp, are o forma conica....

Naste foarte greu, i-a luat 5 ore pt 11 pui. Toti puii sunt ok, nici unul nu e nasparliu sau sa se nasca cu diverse defecte .

Ati mai intalnit asa ceva ?

abia astept sa ajung acasa sa vad daca si-a terminat calvarul ...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Grrr » Joi Oct 04, 2001 9:19 pm

Cum itzi dai seama exact ca tre sa nasca ???
Mie puii mi i-au mancat kiar masculii de guppy...
Grrr
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 25, 2001 3:14 pm
Localitate: Bucuresti , Romania

Mesajde Guppy » Vin Oct 05, 2001 2:51 am

Duduloi: Multe femele chiar mor dupa ce nasc ... altele mor din cauza stressului,avand zeci de nasteri fara pauze (adica la fiecare 4 sapt). Cu forma conica nu pre inteleg ce vrei sa spui ..

Grrr : inainte sa nasca e foarte agitata,"matura" geamul de sus in jos nonstop ... cand incepe sa nasca se retrage intr-o zona linistita . Cu mancatul puilor ... e o poveste mai lunga , ideea e ca guppy e singura specie de vivipari care se poate 'dresa' sa nu manance puii ... eu am printre maturi peste 200 de pui de toate varstele incepand de la 1 zi . Femelele nasc direct in acvariul mare , fara custi si alte prostii care nu fac altceva decat sa le imbolnaveasca/streseze ... Singura problema ar fi cu nou nascutii care inca par apetisanti - e si o chestie de noroc,daca s-au nascut intr-o zona cu plante,scapa. De fapt de obicei,primele minute sunt cruciale,pana invata sa inoate si se retrage sacul vitelin(punga aia imensa care o au drept burta :p) . Stiu ca sunt unii care nu mananca puii fara a fi 'dresati' ci pur si simplu e ceva genetic (astia nu au ajuns inca prin Romania - sunt creati in USA) . Despre dresatul asta am sa scriu un articol pe site si cand e gata o sa va anunt.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

help!

Mesajde Ham-Ham » Sâm Oct 13, 2001 7:13 pm

Salut!

Dupa cateva experiente natale guppice in care toti puii au ajuns meniu pentru conchonius & moly & platy, m-am hotarat sa fac ceva :). Am mutat-o pe guppita intr-un fost bidon de apa minerala (spalat in prealabil) din cele mari de 5 litri, i-am pus niste pietris, apa din vechiul acvariu. Sper sa nu o socheze foarte tare schimbarea. Am cateva intrebari vitale:
1. Poate trai fara aerator?
2. Sa-i adaug o planta mica? (tre sa cumpar, am numai artificiale)
3. Temperatura de 20 grade este OK?
4. CE MANANCA PUII??? Si cat timp :) (ce cumpar, de unde, cum si cat - cred ca in doua trei zile isi fac aparitia.)
5. Dupa ce se fac mai marisori (cand?) ii primeste cineva ca refugiati? :) La mine acvariul e full.

So... HELP!

Ham-Ham

----------------------
Conspiratia patrupeda
http://www.ham-ham.org
----------------------
Ham-Ham
 

Mesajde duduloi » Sâm Oct 13, 2001 7:21 pm

"1. Poate trai fara aerator?
2. Sa-i adaug o planta mica? (tre sa cumpar, am numai artificiale)
3. Temperatura de 20 grade este OK?
4. CE MANANCA PUII??? Si cat timp (ce cumpar, de unde, cum si cat - cred ca in doua trei zile isi fac aparitia.)
5. Dupa ce se fac mai marisori (cand?) ii primeste cineva ca refugiati? La mine acvariul e full. "

1. depinde cat timp, eu nu am avut probleme
2. planta DA, si iti trebe una care sa produca oxigen la greu, vezi pe situl lui guppy prezentari.
3. guppy trebuie tinuti intre 20-24 din catre stiu. Rezista si intre 18-32 (testat home). Deci 20 de grade e OK. Nu mai stiu cione spunea ca temperatura mai mare grabeste nasterea, asa o fi ?!
4. guppy sfatuieste ca in bazinul unde va naste sa pui f.multe plante, astfel ca mama sa nu mai poata sa fugareasca puii. Eu am mers pe varianta mai dura (acvariu mic de 5 litri)+ maternitate (chestie dintr-aia in V, stii tu, e 25.000 lei in Obor). Au rezistat toti puii

Puii mananca artemia, 5.000 punga in Obor, e o singura tipa care vinde asa ceva.

5. Vorbeste cu Razvan, are o reteta infailibila :-))))


btw, oare guppy ar rezista in IOR?
ca de mult ma gandesc sa populez lacul ...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: help!

Mesajde Guppy » Lun Oct 15, 2001 12:52 am

Initial trimis de Ham-Ham
Dupa cateva experiente natale guppice in care toti puii au ajuns meniu pentru conchonius & moly & platy, m-am hotarat sa fac ceva :). Am mutat-o pe guppita intr-un fost bidon de apa minerala (spalat in prealabil) din cele mari de 5 litri, i-am pus niste pietris, apa din vechiul acvariu. Sper sa nu o socheze foarte tare schimbarea. Am cateva intrebari vitale:
1. Poate trai fara aerator?
2. Sa-i adaug o planta mica? (tre sa cumpar, am numai artificiale)
3. Temperatura de 20 grade este OK?
4. CE MANANCA PUII??? Si cat timp :) (ce cumpar, de unde, cum si cat - cred ca in doua trei zile isi fac aparitia.)
5. Dupa ce se fac mai marisori (cand?) ii primeste cineva ca refugiati? :) La mine acvariul e full.


1. da , daca mai adaugi apa proaspata din cand in cand,oricum singura nu consuma foarte mult , nu-i nevoie de planta ..
3. e ok . Mai sus spre 25 ar fi si mai bine ... dar daca nu ai termostat , mai bine lasi asa.
4. prafuri speciale pt pui sau fulgi pt adulti sfaramati . Artemia vie ar fi excelent,cum zice duduloi,e in obor mai ales in weekend .
5. daca gasesti pe cineva , zi ca ii mai dau si eu fro 200 :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Lun Oct 15, 2001 1:17 pm

cind iti dai seama ca urmeaza sa nasca

atunci cind zona transparenta din jurul "organului" genital devine neagra, desi la unele gupoaice care sunt mai albicioase si nasc pui aproape transparenti (cum credea guppy ca sunt albinosi despre cei facuti de gupoaicele luate din piata .... stie el care) diferenta este aproape insesizabila. in plus de asta se vede cu ochiul liber ca se umfla burta de zici ca crapa

apropo guppy ce mai fac carcalacii care am presupus ca ar putea fi de la mine. au culorile care le-am descris?
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

normal guppy

Mesajde razvan » Lun Oct 15, 2001 2:36 pm

ziceam la topicul cu "ce animalutze mai au acvaristii" ca mi-am facut un bazin si la scirbici.
l-am dat in functiune lunea trecuta dupa ce statuse sa se invcecheasca apa o saptamina, neplantat, fara substrat, etc ...doar bazinul plin cu apa.
lunea trecuta am adus de acasa oaresce plante (elodeea) 2 fete si 4 baieti, care in primele 3 - 4 ore au stat cumintei intr-un colt, dupa care au intrat in ritmul normal de colcaiala, incepind sa se dedea conform obiceiului la fapte antisociale (citeste viol in grup). toate bune si frumoase,dar marti dimineata .......... surprizaaaaaaaaaaa. una dintre fete a fatat, si acum vine partea interesanta, puii nu au fost mincati. este adevarat ca-i mai alearga din cind in cind, dar cind ii vede ca se misca (si se misca cu o viteza fantastica pentru ei micutii) ii lasa in pace.
urma testul suprem, simbata si duminica, cind nu se aflau sub atenta conducere si inteleapta indrumare a mea si mai ales nu primeau papica. evidentiez faptul ca acvariul ( 40 l )este dotat cu incalzitor termostatat de 250 w si lumina (bec cu incandescenta) programata intre 8 am si 7.30 pm, deoarece nu beneficiez de lumina naturala. si a trecut simbata si duminica si totul este in regula, nici un micut lipsa la apel desi ma gindeam la ce-i mai rau si mai ales faptul ca astia mici au crescut intr-o saptamina mult mai mult cu mincare de unde s-au orientat ca eu nu le-am dat nimic special, iar mincarea pentru cei mari e mult prea mare pt. ei, decit cei de acasa hraniti cu fix si tubi, dar intr-un bazin mai mic.


astept comentarii, sau cum zicea cineva mesaj de la membrii
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

gradinita Ham-Ham

Mesajde Ham-Ham » Lun Oct 22, 2001 12:13 am

In sfarsit, dupa multe zile si in niste conditii demne de Afganistan (un bidon de apa minerala in care apa se albise complet) Guppytza mea a nascut in jur de 60 de pui!!! Trebuie sa recunosc ca sunt un pic speriat. Poate ma ajutati cu cateva raspunsuri.
1. Puii sunt mai sensibili la temperaturi scazute? Pana acum am mentinut-o la 20, dar cu frigul asta noaptea a inceput sa scada spre 18.
2. E un semn nasol daca mai mor dintre pui? Sau ar trebui sa ajunga toti mari?
3. Astia mananca? :) Eu le dau mancare la plic (de la doamna din Obor :), dar nici nu-mi dau seama daca mananca sau nu. Cam cat ar trebui sa le dau si de cate ori pe zi?
4. In cat timp vor creste pana la o forma normala? Acum arata ceva de genul Alien 60 :)

Sper sa ajung maine in Obor sa iau un acvariu cresa si sa-i mut. Poate pot sa le mai pun si incalzitorul. Oricum, va tin la curent :)

Ham-Ham

----------------------
Conspiratia Patrupeda
http://www.ham-ham.org
----------------------
Ham-Ham
 

Mesajde razvan » Lun Oct 22, 2001 7:44 am

sa-ti traiasca bunicule si bun venit in clubul celor care le titiie fundu' pentru niste caraclaci de citiva mm. asculta la mine ca(,)cam asa este, yo am d'astia mici de pina-ntro' saptamina cam 300 - 400 si tot ma basic daca da unul coltu, iar la mine singurul motiv este furtunul. au micutii o dambal sa sa bage in curentul de apa de n'ai idee.
si acum informatii utile
daca le-ai dat artemia din prima zi de viata ai stricat orzul pe giste. primele aprox. 2 zile nu maninca nimic ci numai ca au la pachet din sacul vitelin. cel mai bun lucru este sai lasi sa se orienteze la algele de pe plante (indispensabile in bazinul - borcanul- cu piuet.
mincare uscata daca le dai trebuie s-o faci pudra, eventual sa amesteci mai multe tipuri de mincare - chiar si cu purici uscati - iar tubifecsii cu MARE masura, pt ca nehalitii maninca pina le crapa burta.
aeratia moderata deoarece curentii de apa formati ii pot da cu capu' de pereti.
plante recomandate riccia.
cam intr-o luna o sa capete aspect uman, o sa le dea si culoare - sau se va intensifica- atentie la scaderile BRUSTE de temperatura, pe timpul noptii poti sa invelesti borcanul intr-un ziar pus in mai multe straturi .

ciao si sa-i vezi mari:)
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Lun Oct 22, 2001 8:17 am

Initial trimis de razvan
cam intr-o luna o sa capete aspect uman,


Aspect uman ???? :D :D :D mah dar ce mutatii genetice au ai tai ?? o sa te vedem la Evenimentu' pe prima pagina !

Ham Ham , o precizare mai am: incalzitorul sa fie cu termostat !!

Razvan, meseriasule, tot respectu' pentru talica , ma simt si eu bine cand vad ca mai este un gupar pe aici ;) (ma intreb dac'o fi careva prin tzara care se ocupa NUMAI de guppy,tare m-ar interesa) ... fiind aici threadu cu guppy zi-ne si noua cum ai tu setupul? vad ca zici de aia 400 de pui , unde ii tii ?
cate acvarii ai , cum ii sortezi,etc ... eu ii am pe toti in acelasi acvariu , si adulti si pui , sa vezi ce misto e , multi se mira cum de nu-i mananca pe pui :p . De cand cu modificarile pe la mine , au mai scazut puii undeva pe la 200 ...

Hehe , si eu ma tzatzai pentru carcalacii aia mici (numai ochii sunt de ei) ...cand am facut acum curat , obosit dupa caratul a 250 de litri si tot am facut o pauza la ultimul lighean de apa sa salvez un puiutz , sa-l bag langa ceilalti 200 :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Mar Oct 23, 2001 2:30 pm

[quote]Initial trimis de Guppy
[B]

Aspect uman ???? :D :D :D mah dar ce mutatii genetice au ai tai ?? o sa te vedem la Evenimentu' pe prima pagina !

rectific aspect peºtal, na e bine aºa! faci miºto de mine
:mad: (misto sa-i fie viata lu' ala care face misto de tine)

maitre! vorba lu' duduloi meseriasu lu' peste. mai zisei yo mai demult, am inceput cu pestii pe data de íŽNTíŽI APRILIE DOUíƒ MII UNU fara pacaleli, dar atunci e ziua lu' junior-miu.
si acum concret.
numa' de guppy, in romania nu cred ca se ocupa cineva, poate numai noi micii circotasi, pen'ca aia marii crescatori nu-si pot permite din motive pur financiare. nu renteaza. amicu' acvaristu da NEONII la en-gros cu 3 - 3.5k (si se vind cu 15k !!!!!!:eek: )

setupul' am in felul urmator
bazin - 35 l
pesti - foarte multi (cred ca peste 50 - 60 buc:rolleyes: multi o sa spuna ca rivalizeaza cu auschwitz, dar prolifereaza harasho)
dotare tehnica - filtru aquqel 1, q max 300 l/h, incalzitor sicce 100w setat la 26grd , in apa 24 grd, vaibreití£r elite 802
substrat - mozaic de marmura gri, rosu, alb, granulatie max. 4 mm.
plante - elodeea 3 fire, valisneria 3 fire(sa traiasca cin' le-a dat), miriofilum 2 fire, ceva gen bacopa 3 fire, ceva gen ceratofilum(se pare ca e bradis de balta) 5 fire, riccia cam cit pumnul o geamada.
acvarii - 1 mare 35 l, 2 o fatatoare (home made) cu chestia aia in v, cam la 10 l, cresa pt pui 11 l
in acvariul mare n-am schimbat apa de 2 luni si e limpede, este adevarat ca are o tenta verzuie, dar este de la algele de pe geamul din spate si de la albastrul de metil pe care-l mai pun din cind in cind. la aia mici mai improspatez apa cind le trag mizeria de pe fundul bazinului(aprox 2 l ) ca filtru n-am cum sa bag ca se colmateaza cu carcalaci (au o dambla sa se bage in curentii de apaaaaaaaaaaaaaaaaa:D :mad: :D )
culesu' puilor din fatatoare e treaba lu' nevasta-mea, care are rabdare sa-i pescuiasca, dar de saptamina astea "kanieí¾ filma" le las pe gravide sa fete in acvariul mare ca am si niste jandarmi de ingrasat, asta numai pina-i ridic pe aia 400 sa-i fac de dat si sa pot sa-mi sortez ceva frumos.

ps pe la voi cum a mers netu' zilele astea ca la mine ........ mi-au iesit peri albi.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Joi Oct 25, 2001 5:27 am

Initial trimis de razvan
Initial trimis de Guppy
[B]
"kanieí¾ filma" le las pe gravide sa fete in acvariul mare ca am si niste jandarmi de ingrasat, asta numai pina-i ridic pe aia 400 sa-i fac de dat si sa pot sa-mi sortez ceva frumos.


pai ale mele nasc toate in acvariul mare ... pana nu bagi si niste xifo ceva,risti sa nu scapi de ei :p ... ai mei s-au obisnuit si nu mai papa puii , poate doar pe cei proaspat facuti care au avut ghinionul de a se naste intr-o zona mai fara plante :D , si care nu-si dau seama ce-i cu ei ... acum , cand am facut curatenia generala mi-am dat seama cati am defapt ... oaileuuu !! :eek: :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 4:30 am

Nici la mine nu se mananca pui!!! Si am vreo 30 de guppy adulti + vreo 5 moly aduti + 15-20 de moly semiadulti + vreo 3 colydoras! Cum am reusit sai dezvat de la manat pui: am bagat niste pui de vreo 3-4 saptamani in acvari mare, pesti s-au repezit in ei da astia erau vioi nevoie mare si au scapat majoritatea la vre-o saptaman am bagat alta serie mai mica (vreo 2-3 saptamani) si astia au scapat majoritatea , si la cateva zile am bagat uni de vreo saptamana si ceva, si de atunci n-am mai aut greturi cu iei (io ma gandeam ca mai vad si ei hrana vie), da la vreo juma de luna am numar vreo 25 de pui prin plante (care erau putine si rasfirate) iar acum, la vreo 1luna juamte sunt cam 60-70 de pui !!!

Apropo, parca la guppyi erau 28 de zile distanta intre 2 nasteri... sa ma uit; tin minte, ca acum vreo 3 ani cand aveam timp de pesti(acu' sunt la facultate) aveam un jurnal la pesti si dupa el si cu un calendar in mana puneam pesti la fatat/depus. Ajunsesem la precizia de a pune dimenata la fatat/depus si seara era totul gata... Oricum, poate mai am caietul ala pe undeva (aveam in el multe observatii despre pesti, fatari, boli, etc)!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde Guppy » Lun Noi 05, 2001 9:10 am

Initial trimis de Ioas(Ovi)
Nici la mine nu se mananca pui!!! Si am vreo 30 de guppy adulti + vreo 5 moly aduti + 15-20 de moly semiadulti + vreo 3 colydoras!


Bine ai venit pe forum , Ovi !
Heh , inca un gupar !! :p excellent , man

Cat despre metoda ta de obisnuit maturii cu puii , ce sa zic, exact la fel am procedat si eu ; chiar o sa pun pe site un articol despre asta. In momentul asta cred ca am vreo 500+ de pui , am observat asta dandu-le artemia ieri(dupa o lunga pauza) - au iesit din plante carduri carduri , era un peisaj exact ca in documentarele de pe la TV , despre 'stolurile' de sardine din mare :D .
Nu stiu insa cum te descurci cu molly , am luat si eu la un moment dat dar alergau puii rau de tot si i-am dus la loc peste o saptamana ... oricum , am gasit intre timp niste guppy negri 100% exact ca molly asa ca nu le mai duc dorul ..

Sper ca in curand sa facem si o galerie de poze cu guppii nostri: ai mei,ai tai si ai lui Razvan , si poate ai lui duduloi daca nu se reprofileaza cum ne-a amenintat :) .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 5:53 pm

Mai nasol cu pozele! Ca io sunt in Bukale la facultate si pesti sunt acasa, si nu prea am timp de ei.Ii vad doar in weekend cand ajung acasa.
Apropo, mancare au maxim o data pe zi in timpul saptamani si tot nu manca pui - cred- (ma rog io nu stiu nici cand fata nici ce fata io doar ii vad in weekend 2-3 zile cand lemaifac curatenie,le dau mancare, ii bibilesc )!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

.......

Mesajde Cossu » Lun Ian 15, 2007 12:33 am

salut! am un mascul de guppy si 2 femele,iar una dintre ele mi_a nascut 5 pui dintre care mai am 2...la mine faza e k yo am acvariu foarte mic ~~de 5 litri~~ si nu am cum sa crezc foarte multi...dar mi_a promis tata k imi face unul mareee :)...deci dak aveti sa_mi dati ceva sfaturi va astept :D
Cossu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 15, 2007 12:22 am
Localitate: Buzau

Mesajde wolfilas » Sâm Feb 10, 2007 12:04 am

cine imi poate da si mie niste pui de plante ? va rog frumos :-:
wolfilas
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 09, 2007 3:26 pm
Localitate: Suceava

guppy

Mesajde radu2luk » Mie Feb 21, 2007 5:42 pm

cat timp las separati puii d guppy d cei maturi?
radu2luk
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 21, 2007 5:20 pm
Localitate: bacau

Re: Guppy

Mesajde EagleBlue » Sâm Feb 13, 2010 5:40 am

Sal. De curand, am achizitionat de la cineva 3 guppy, 2 femele si un mascul. Una dintre femele trebuia sa fete asa k am pus-o in alt acvariu si am pus acvariu pe birou k in timp ce stau la pc, sa vad cand incepe sa fete. Astazi am vazut cativa puii in acvariu si am separat-o repede pe ea de ei, k sa nu-i manance. Pana noaptea tarziu, a tot fatat si in total am 35 de puishori:) Partea buna este k am stat cu ochii pe ea si nu s-a repezit deloc la ei sa-i manance si asa am stat si eu linistita si am separat puii unul cate unul :) O mai las 24 de ore in acvariul asta unde e singura apoi o pun in acvariul cu ceilalti pesti. Am un peste mare albastru spre gri, seamana cu carasul, nu stiu exact ce specie este, un xifo si cei 2 guppy luati de curand. Sper sa supraviutuiasca toti puii :D
Avatar utilizator
EagleBlue
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 13, 2010 5:34 am
Localitate: bucuresti

Re: Guppy

Mesajde dutchess » Lun Feb 15, 2010 11:45 am

felicitari :) si bafta, sa supravietuiasca toti!
tine-ne la curent daca poti cu evolutia lor
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Guppy

Mesajde spulb3r » Joi Ian 06, 2011 1:57 am

salutarii la toti cei de aici si respect pentru toti cei ce iubiti pestisorii... mie imi plac gupy foarte mult ,inainte m-am ocupat foarte mult de pestisori acum am avut ocazia sa imi achizitionez din nou acvariu si pestisori dar gupy inmultinduse foarte repede am inceput sa incerc sa obtin niste gupy imperiali sunt foarte frumosi chear si femelele sunt colorate pe partea din spate a cozii si pe inotatoare si cresc undeva la 6-7 cm ,sunt superbi , daca ai hranesti uscat nu o sa manance niciodata puii
Avatar utilizator
spulb3r
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 06, 2011 1:37 am
Localitate: cairo

Pesti de acvariu Guppy

Mesajde Daimon » Joi Ian 06, 2011 10:52 am

am reintrat si eu in "bransa" initial cu 6 neoni si 2 platty. intre timp ammai primit si cativa guppy, care la randul lor au facut pui. mai mult si platty au facut pui.

de mancat, cred ca i-au mancat. desi poate nu guppy ci platty. dar astea sunt detalii.

pentru ca spatiul din acvariu e limitat, probabil ca la un moment dat va trebui sa dau :plane cuiva o parte din pesti. daca e cineva interesat astept PM.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Guppy

Mesajde spulb3r » Joi Ian 06, 2011 3:22 pm

azi am cumparat 5 molly din care un mascul si 4 femele cred pentru ca nu am imultit niciodata aceasta specie ,sper sa nu fie greu ...daca stie cineva mai multe detali astept cu berabdare sa stiu mai multe despre acesti pesti
Avatar utilizator
spulb3r
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 06, 2011 1:37 am
Localitate: cairo

Re: Guppy

Mesajde EdyOficial » Mar Mai 28, 2013 8:48 pm

daca e cineva din Pitesti si are ceva guppy care sunt "orfani" ma ofer :D
sau orice alt pestisor care nu va este de folos , tin sa mentionez ca sunt super atras de pestisori tocmai ce mi`am descis o mica , "casuta de vacanta" pentru acestia :D sunt incepator de aceea am ales pestii guppy :D
Avatar utilizator
EdyOficial
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 28, 2013 8:46 pm
Localitate: pitesti

Re: Guppy

Mesajde eliana » Joi Mai 30, 2013 10:26 pm

Eh, Edy...ce sa iti spun: felicitari pentru ce ai inceput.

Sa te si tii acum de treaba in asa fel incat pestisorii tai sa nu sufere!

Ar fi o idee sa incepi insa nu pesti care nu nasc pui vii, pentru ca ai mari sanse sa te trezesti cu multi-multi pesti intr-un timp foarte scurt.

:)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron