Experiente de inceput

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Experiente de inceput

Mesajde Ham-Ham » Vin Oct 05, 2001 10:29 pm

Salutare!
Voi cum ati inceput?
Ham-Ham
 

Mesajde Guppy » Sâm Oct 06, 2001 4:49 am

Bun venit Ham-Ham ,
interesant topicul asta !

Cred ca aveam fro' 7 ani cand tata a comis-o :D - greseala fatala , mi-a luat un acvariu . Bineinteles ca am facut la tampenii de nu le mai stiu numarul . Apoi au constatat ca faceam alergie la purecii aia uscati si m-au lasat fara acvariu :( (nu ca as fi facut alergie... dar cuvantul medicilor a atarnat mai greu decat realitatea si protestele mele disperate :D). Ani de zile am insistat si i-am tocat la creer sa-mi ia altul :) ... in fine , exact in 22 dec. '89 , noi eram acolo in piatza , cu acvariul cel nou :eek: . Acvariul ala ar fi fost o amintire valoroasa daca nu l-ar fi dat si pe el la niste prieteni. A urmat o noua pauza pana cand,ajuns la facultate - libertate totala :D yeah,baby !! ... am tot facut upgradeuri pana am ajuns la 120 l .

PS hehe , deci mai trag o liniutza ;) - cred ca pana acum s-au strans fro' 8 convertiti de mine la religia 'acvaristica' :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Puntius conchonius

Mesajde RoDiscus » Sâm Oct 06, 2001 8:59 am

ca veni vorba de conchonius....super pesti!!! RESPECT ham-ham....am avut si eu odata un "banc" de conchonius....galben-portocalii stropitzi cu negru...superbi...aveam 2 voalatzi...singura specie cu icre pe care am incercat si am reusit sa o fac sa depuna...din sutele (miile) de icre au ajuns la maturitate doar 3...dar erau 3...superb...aproape ca si uitasem de asta... :D
cum zicea si ham-ham...cu toate ca nu sunt cine stie ce pesti au un farmek aparte...
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Oct 08, 2001 1:13 pm

si eu ca tot omu' de rand, pe la 8 ani monitorizat de parinti , cu un acv din cornier de 20l, burdusit cu gupixifoplatimoli+unscalar, un vibrator-uzina ,a durat vreo2 ani, m-am reapucat cu adevarat acu '8 ani , in anu 3 de faq.,cind a napadit unu cu acvarii etc. in Regie , jos la magazin,prima data am tinut una pereche gupi(Marin si Marina)intr-un borcan de 5l pe jos murit de frig si ameteala apoi luat un acv. de 30l , m-am grabit sa-l umplu iar cudetoate fara sa am pp. de aer ,au murit majoritatea, apoi acelasi individ mi-a facut unu de 150l,atunci am furat meseria la facut de acvarii,(iar mareamalgam:gupi , xifo,moli plati,apoi gupi sfartecatzi de betta ,tetrazona , conconius,apoi macropodus gurami etc.) ,in ala de 30l am tinut 4 carasi care au crescut maricei,si de atunci am progresat enorm
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Experiente de inceput

Mesajde Goldfish » Joi Oct 18, 2001 11:08 pm

Bai esti absolut genial, m-am super distrat cand ti-am citit topicul.
Eu am inceput la batranete, pe la 17 ani. Vroiam un bol si un caras auriu, dar cum nu am gasit, m-am limitat la cel mai mic acvariu posibil (cred ca avea vreo 2l). Cum nu aveau momentan carasi la boutique mi-am luat un betta albastru. Era mare (pt. ca era batran, dar eu nu stiam asta) si de un albastru superb. ln fine l-am instalat in micutul acvariu, i-am luat si o iubita iar cand a inceput sa-si faca cuib i-am introdus elementul surpriza-vibratorul.
Finalul: dupa ce i-am anihilat cuibusorul, si-a omorat intr-un mod f. brutal concubina. Eu habar nu aveam de comportamentul lui de ,,luptator".
Asta a fost inceputul. Dupa aceea a urmat un acvariu ceva mai mare (10-11l). Nu mai povestesc prin ce peripetii am trecut. Cea mai tare faza a fost cand am venit o data acasa si nu am mai gasit un peste (am crezut ca l-a facut tata sa dispara pt ca ma certasem cu el), m-am super-speriatcan l-am gasit sub perdea uscat in timp ce eu dadeam cu aspiratorul.
In prezent am 3 acvarii: unul de 47l in care am 5 carasi (vechea dragoste) care de curand mi-au facut pui, cel de 10l in care am guppy, productie personala si cel mic full cu pui de guppy tot productie personala.
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mircea » Vin Oct 19, 2001 8:12 am

Cand aveam 4-5 ani taica-meu tinea 2 acvarii. Nu prea imi trezeau interesul. Intr-o buna zi unul s-a spart la modul catastrofic si maica-mea sa enervat puternic: i-a dat lui taica-meu sarcina sa le desfiinteze pe amandoua or else!. Taica-meu s-a conformat, oricum nu prea avea timp sa se ocupe de ele (tin minte ca-si facuse si dispozitiv sa dea de mancare automat la ora fixa, bazat pe un ceas electric). OK, creste baiatul mare si prin clasa VII parca da "boala" acvariilor in trupa de baieti din clasa. Toti au plans pe la parinti "mama, tata, vreau acvariu!". Bietii oameni s-au conformat au facut rost de cornier, sticla, tot tacamul si intr-o luna vreo 10 colegi de-ai mei aveau acvariu acasa. Bineinteles ca am vrut si eu, dar maica-mea nu s-a lasat induplecata stiind ea ca acvariu=probleme. Bineinteles ca eu sufeream puternic si-ntr-un timp planuiam chiar sa-mi fac unul ascuns intr-un dulapior din birou (bine ca m-am abtinut). Pasiunea pt. acvarii a tinut gasca noastra circa 6 luni, fiind inlocuita de altceva, electronica sau ping-pong, nu mai stiu. In tot timpul asta toti colegii mei posesori de acvariu au maltratat si ucis cele mai felurite specii de pesti, prin diverse metode (inghetati, fierti, asfixiati, otraviti etc.).

Partea a doua a povestii. Creste baiatul mare, ajunge la casa lui, isi cumpara mobila si cand ajunge la biblioteca din sufragerie merge la firma de mobila si le spune alora: fratilor, in corpul asta de biblioteca veau sa-mi pun un acvariu, faceti-l sa suporte 200kg! Au incercat ei sa protesteze, ca umezeala strica lemnu, ca e periculos ca sa-mi pun acvariul pe masa, dar eu m-am tinut tare. Pan'la urma i-am convins, mi-au facut-o asa cum am vrut eu, m-au taxat ceva la pret, sa fie sanatosi. Mi-am facut acvariul si l-am bagat acolo (120l, vezi poza de pe site). Acu vreo 2 luni am mai facut unul mic de 25 de litri care a poposit pe tejgheaua din bucatarie. Asta micul am zis ca il las in grija nevestei dar pana la urma tot eu ma ocup de el. Cand fac update la site il trag si pe el in poza.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Vin Oct 19, 2001 8:26 am

si acvariul pt. reproducere, cresa etc. ?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Vin Oct 19, 2001 9:36 am

Initial trimis de Catalin B
si acvariul pt. reproducere, cresa etc. ?


Pe mine ma-ntrebi? Pai eu nu vreau sa reproduc pestii ci sa fac acvariul sa arate bine. Serios, cand un Tetrazona e 7000 nu vad de ce m-as mai chinui sa-i "cuplez". Am mai scris pe undeva pe forum, sa faci acvariul frumos, (plante sanatoase, pesti sanatosi, decor, aranjament etc.) e foarte greu; eu cu asta ma chinui acum.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Vin Oct 19, 2001 10:05 am

Initial trimis de Mircea


Pe mine ma-ntrebi? Pai eu nu vreau sa reproduc pestii ci sa fac acvariul sa arate bine. Serios, cand un Tetrazona e 7000 nu vad de ce m-as mai chinui sa-i "cuplez". Am mai scris pe undeva pe forum, sa faci acvariul frumos, (plante sanatoase, pesti sanatosi, decor, aranjament etc.) e foarte greu; eu cu asta ma chinui acum.

a, pai aici e o probl. delicata , e de discutat la Mobilul, eu nu concep sa cresc un peste fara perspectiva de inmultzire
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Mircea » Vin Oct 19, 2001 11:04 am

Initial trimis de Catalin B

a, pai aici e o probl. delicata , e de discutat la Mobilul, eu nu concep sa cresc un peste fara perspectiva de inmultzire


Hai pe bune, din considerente de etica, sau cum?
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Vin Oct 19, 2001 11:14 am

Initial trimis de Mircea


Hai pe bune, din considerente de etica, sau cum?

nu, daca citesti la Mobil, itzi dai seama(bine, oricum se aplica proverbul cu "socoteala de acasa...") plus ca stii ca un peste nascut si crescut la tine e mult mai adaptat la conditziile tale decat originalu"
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Sâm Oct 20, 2001 5:05 am

Initial trimis de Catalin B

plus ca stii ca un peste nascut si crescut la tine e mult mai adaptat la conditziile tale decat originalu"


Mai e satisfactia aia , cand arati cu degetul o superbitate de peste si zici : uite dom'le , asta s-a nascut aici si a fost cresct de mine! :cool:
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Mie Oct 31, 2001 8:19 am

si este si mai mare cind reusesti sa obtii niste exemplare frumoase si sanatoase in conditii total improprii speciei respective, care la guppy nu stiu care ar fi. m-am gindit sa fac niste pete de petrol, niste mici butoaie cu reziduuri radioactive, cutii de conserve ruginite, si alte obiecte dragi organizatiei green peace.
subscriu la ce a zis mircea cu perspectiva de inmultire. mai de mult am avut un canar care a trait 11 ani(:rolleyes: :rolleyes: ) si n-a vazut in viata lui scoica de canarita, iar cind a murit parca imi parea rau ca nu i-am oferit ocazia sa se simta si el bine macar o data-n viata
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Mircea » Mie Oct 31, 2001 10:10 am

Mai ca m-ati convins, as putea sa fac din acvariul al mic de 25l un fel de loc de imperechere/cresa. Are ceva plante, in plus pH-ul este 6,5 iar duritatea 1..2. Mai trebuie ceva?
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde Catalin B » Mie Oct 31, 2001 11:17 am

Initial trimis de Mircea
Mai ca m-ati convins, as putea sa fac din acvariul al mic de 25l un fel de loc de imperechere/cresa. Are ceva plante, in plus pH-ul este 6,5 iar duritatea 1..2. Mai trebuie ceva?

pt. tetrazona iti trebuie o plasa de la sacii de cartofi, d-aia rosie , plasata prin intermediul unei rame din sarma de inox la 1 cm de fundul acvariului, zic si eu din ce am auzit pe la profesionistii de aici, nu am scos nicicodata pui de tetrazona, tocmai din comoditatea de a face acea plasa, desi in acvariul comun mereu depuneau(si rasbora, neoni albastri, barbus titea , conconius)
pH si duritate f. bune pt . depus tetrazona
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

experimentul lu' peste

Mesajde razvan » Mie Oct 31, 2001 2:27 pm

oameni buni

se afla printre noi cineva priceput la optica????????
de fapt care-i problema. am facut rost de un teleobiectiv zoom, meseriash si ma gindeam daca s-ar putea adapta la un webcam, pentru upgradarea posibilitatilor (transfocare, diafragma, ... opticienii stie) asa ca help mai oamenu buni. aducatorului buna recompensa (posibilitatea de a-si face poze zeis la carcalaci cu hibridul obtinut)
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mar Mar 25, 2003 10:20 pm

Am avut un acvariu anul trecut. Din pacate, au murit toti pestii din cauza aiurelii mele. Intr-o zi nu stiu ce am facut cu incalzitorul incat atunci cand m-am intors acasa am gasit in loc de acvariul vesel de pana atunci...ciorba de pesti!!! Am crezut ca lesin cand am vazut toti pestii morti si peretii acvariului fierbinti!
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Roxyanne » Joi Mar 27, 2003 4:49 pm

mmmmm....pai cum sa incep...din totdeauna am avut catei..pesti....si cand "m-am facut mare"...he he...mi-a fost daruita o catelusa lup care...;P a murit de ciroza lichida...si cand "m-am facut si mai mare".....am inceput cu porcusorii de guineea...
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Helene » Sâm Mar 29, 2003 12:21 am

Eu nu mai stiu cum am inceput..tot ce stiu e ca aduceam pisici acasa intruna, ca hraneam cainii de pe strada..si ca intodeauna ma certam cu parintii pe tema asta.Ehh..acum s-au obisnuit..ce puteau sa faca?! Prima pisica care a putut sta in casa cu permisiunea parintilor a fost un motan siamez(Sally), apoi mi-au luat un acvariu, au urmat Bambi si cainele(Bleky)...si as putea continua dar ma indepartez de subiect..
Helene
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 29, 2003 2:09 am
Localitate: ploiesti

Mesajde Tiger Blue » Sâm Mai 31, 2003 8:47 pm

Eu stiu ca am inceput cu un fluturas neajutorat gasit in parc (avea o aripioara rupta).L-am ingrijit si asa mami si-a dat sema ca pot avea grija de animale si mi-a luat mai intai doi pestisori si apoi pe broscutza mea preferata.
Avatar utilizator
Tiger Blue
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:00 pm

Mesajde punct » Sâm Iun 14, 2003 8:06 pm

am inceput acum vreo 8 ani cu un papagal. o femela pe care am numit-o gogutza si care dupa o saptamana a evadat ;P .chiar doua zi, tatal meu mi-a luat un alt papagal, de care am avut mare grija , e mascul, il cheama zacky si e cel mai dulce papagal din lume. am continuat cu hera, un husky siberian, pe care am primit-o acum 8 luni. sper sa ma nu ma opresc aici :p
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Experiente de inceput

Mesajde Matrix Reloaded » Lun Iun 16, 2003 3:00 pm

Eu am inceput "prietenia" cu animalele deoarece am primit cadou un catelus tare dragutz! Este foarte dulce, jucaus, sanatos si ma iubeste mult.
Matrix Reloaded
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:55 pm
Localitate: In Matrix World

Mesajde M|haElla` » Sâm Oct 11, 2003 12:32 am

Primul meu animal mi l-a adus tata! El e innebunit dupa animel, asa ca pe cand aveam eu vreo 6-7 ani cred, mi-a adus un ciobanesc german!
Pe care...mai tarziu l-am pierdut, si mi-am luat altul!
Si...acum vreo 3 ani mi-am luat si un acvariu!
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 9:12 pm

Umblam, cautam prin tirgul de animale, dadeam de veste la prieteni ca vreau si eu un pet. Habar n-aveam ce!
Si, cum le potriveste viata pe toate, a venit dumnealui la mine. Da ce, se putea altfel, cu taraboi mare, cu surle si tobe! Eram in camera de camin si aud galagie mare, chicoteli, miorlaituri, ce mai, nenorocire! Ies, cind, ce sa vad: vreo trei gagici casunasera pe un cocolos de puf, asa de agitat, ca nu statea o clipa sa-l vezi si tu mai bine! Nu se stia al cui e si cum ajunsese acolo, asa ca am hotarit sa-l gazduiesc vreo ora doua pina vine stapinul disperat in cautare.
A intrat in camera foarte infipt, a supus unui examen sever fiecare coltisor, a „gustat“ un cirnat putin mai mare decit el si a facut pipi in ligheanul de rufe de sub pat. A dormit in palma mea, unde mai raminea loc de inca unul ca el, si a decis ca-i place cu mine! Nimeni nu l-a cautat si habar n-am cum a ajuns acolo. Cred ca l-am chemat eu cu undele magnetice.
Oricum, mi-a schimbat parerea despre lume, despre mine, despre animale si mi-a inseninat anii care eu urmat!
Super motan!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde dirklady » Vin Noi 07, 2003 9:59 pm

Aveam cam 12 ani cand eu si fratele meu ne-am gandit sa ne luam un acvariu. Cumparasem numai specia gupi. Ne mergea de minune. Facusera si pui. Inainte cu 2 zile de Craciun. Exact in seara de Craciun maicamea daduse din greseala peste borcanul unde tineam puii. A cazut si s-a spart. Au murit toti puii. Un Craciun trist pentru mine si fratele meu. Pe urma aveam 15 ani cand am gasit un caine , rasa pekinez. Dupa un an l-am pierdut. Pe urma aveam vreo 19- 20 ani cand mi-am luat un acvariu imens. L-am avut un an si ceva. Si acum 4 ani am primit un pui de catel (tot rasa pekinez) de o luna. Cand avea cam 2 ani si 9 luni mi l-au furat. Cat am mai plans dupa Jackie........Am zis ca niciodata nu-mi mai iau vreun animal ; pentru ca ma atasez prea mult de ei si cand li se intampla ceva sufar foarte mult.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Mesajde Crazy Babe » Vin Mai 21, 2004 2:49 am

primul meu animalutz a fost un motan pe care l-am botezat Ilie.. l-am vaxut prima oara in casa cuiva si pur si simplu m-a bufnit plansul cand am vazut bietu mat cum manca branza de vaci frecata cu malai..:(( ca porcii :(( nu a rezistat mult nici la mine:(( deoarece din prostia mea l-am omorat ca am indopat biata fiinta cu carne la greu... in 3 luni de cand l-am luat era gata...
apoi am mai gasit un motanel micutz, caruia abia ii crapasera ochii si deja era abandonat.. l-am dus acasa si tot cu carne multa l-am distrus si pe asta... cand eranm mica nu judecam ca unui nou-nascut ii dai logic lapte cu pipeta.. toti imi ziceau ti-a trebuit animal ingrijeste-l, intereseaza-te descurca-te... o perioada mi-au interzis ai mei sa mai am vietati in casa...

dupa plansete indelungi si crize de nervi gen daca nu-mi iei un catelush orice rasa.. poate fi si pechinez..orice.. sa am si eu pe cine scoate la plimbare... asa se face ca m-am trezit cu 3 pui superbi de rottweileri..
acum am 4 rottweileri si un golden retriever.. si jur ca pe astia nu-i mai indop :)))
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Lea » Lun Iul 26, 2004 10:02 am

Mie mi-au daruit parintii anul trecut un caine hasky. L-am botezat Blue deoarece avea un ochi albastru deschis si celalalt albastru inchis. Nu stiu cum este posibil! El a fost primul meu animal. Pana atunci nu am avut voie sa am animale sau sa pun mana pe vreun animal vagabond...cred ca voiau sa ma protejeze intr-un fel. Acum insa, parintii mi-au dat mai multa libertate, avand in vedere faptul ca sunt mult mai responsabila decat eram inainte, sunt mai linistita, mai echilibrata. Cred ca aveam nevoie de o companie mult mai apropiata mai dulce...cineva langa mine mereu. Parintii mei pleaca mereu in strainatate, eu ramanand cu matusa mea. Dar acum ca il am pe Blue nu ma mai simt asa singura. In plus am inca o companie: Orange. Este o pisicutza pe care am gasit-o ieri in parcare de care nu ma mai pot desparti. I-am spus orange deoarece culoarea blanitei ei este orange. Recunosc ca acum mai mult o rasfat pe orange decat pe Blue, care pana acum a fost rasfatatul meu si al intregii familii. Dar am o problema. De ieri ma tot latra, Blue. Nu stiu daca este cumva daca am facut ceva rau cu el sau oare din cauza lui Orange? Blue este caine, iarOrange este motan. Credeam ca se vor intelege. Dar sper ca blue sa se obisnuiasca cu o companie in plus deoarece orange nu va mai pleca de aici!!! :rolleyes::con:
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori