Celelalte dihanii ale acvaristilor

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Celelalte dihanii ale acvaristilor

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 11:53 am

Dana a venit cu o idee buna , hai sa insiram aici ce alte creaturi ne mai mananca timpul / zilele :) , in afara de pesti.

La mine momentan mai este Mootzy , care de fapt sta cu parintii mei , la mine n-ar supravietui .

Am atasat o poza. = Mootzy cand deschide usa

Daca inca nu mere atachul pt voi ,trimiteti poze daca aveti,la gupperman@yahoo.com si le postez eu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

da muzica mai tare...

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 11:55 am

Sa cante muzicaaaaa !! :cool:

E fana Rammstein
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Vin Oct 12, 2001 12:00 pm

mie Pc-ul imi mananca cel mai mult timp, nu am poze ..... dar tot dihanie se cheama :-)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 12:01 pm

daca nu posed utilaj de scanare, cum pot sa trimit poze cu ultrashusha mea,cea vestita, care a speriat argesu'?(raul)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 12:11 pm

Initial trimis de Catalin B
daca nu posed utilaj de scanare, cum pot sa trimit poze cu ultrashusha mea,cea vestita, care a speriat argesu'?(raul)


ce e aia ultrashusha, cite roti are si la ce inaltime zboara, da' parintii ei stie? detalii man.

yo am un perush, de obicei zic ca e papalag vorbitor (nu e gresala de tastare).
arecam 2 ani si zice:
riki, puiu, mamica, alex, alexandru (fenomenal de bine pronunta cu rrrrrrrrr prelungit), garcea, baiatu', si combinatii, frumosu', pa, pa, papagalu' , si multe altele. pina cind l-am avut nu credeam ca o "pasare proasta" e in stare de asa cava
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 12:19 pm

Initial trimis de razvan


ce e aia ultrashusha, cite roti are si la ce inaltime zboara, da' parintii ei stie? detalii man.


este caineasa mea de talie mijlocie,cu coada stramba,sau eldulusa ,adresa mea de mail, cum n-ai auzit inca de ea ?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 12:30 pm

"parintii ei stie?" :D :D :D
Faina faza !!!

si eu am avut un papalag , tot perush , pe nume Cipi . Razvan,mai insista,stia asta al meu foarte multe cuvinte...din pacate nu le pot pune aici,am zis ca folosim limbaj civilizat :p

Pacat de el,ca intr-o seara a zburat prin intuneric in casa si n-a vazut un perete :( .

Cu porumbeii de curse ... nimeni ? Am avut un stol marisor , ai mai buni au trecut Carpatzii , dar nu prea m-am ocupat de ei ca profesionistii. O sa incep iar mai incolo , cand o vrea domnu buget daca il lasa domnu timp .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: da muzica mai tare...

Mesajde gaga » Vin Oct 12, 2001 12:47 pm

Initial trimis de Guppy
Sa cante muzicaaaaa !! :cool:

E fana Rammstein


He he he... E fana Megadeth.... Sa urle muzica!!! Frumos pisoi. Nu vrea sa pape pestii? Ca al meu caine pofteste la broaste. Si broastele la papagal (l-au prins odata de coada cand voia sa faca baie la ele in bazin si asta l-a invatat minte).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 12:52 pm

E o dracoaika si 1/2
A se vedea zambetul afurisit cand umbla la sonor ;)

Pestii sunt la mine @ Buckale,ea e acasa , so no problemz

Abia astept s-o vad azi , n-am mai pus mana pe ea de fro cateva luni , dac-o prind o fac franjuri :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 12:56 pm

si eu care-mi faceam complexe ca-s singurul cu dunga rosie pe buletin, dar vad ca mai sunt si altii, no ofence (vorba lu' duduloi) dar cind mai ai si niste sufletele pe linga tine parca mai simti ca traiesti. apropo ca tot era vorba de stoluri la neuron, sa vad care-i mai tare decit mine, are cineva acvariu la servici? ca yo da, si-l mai am si pe seful direct care a zis ca daca se ia cineva de mine (dintre aia marii) sa zic ca-i al lui. deci inca unul cu dunga rosie.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 1:02 pm

Initial trimis de razvan
are cineva acvariu la servici?


Eu nu am ... INCA ;)

...cred ca vanzatorii din petshpuri au 'ceva' acvarii la servici :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

ALTE DIHANII

Mesajde cristid » Vin Oct 12, 2001 1:28 pm

Initial trimis de Guppy


Eu nu am ... INCA ;)

...cred ca vanzatorii din petshpuri au 'ceva' acvarii la servici :D


Posed la servici, una bucata borcan pt.caramele. In apele lui se scald 2 sanitari si un betos.

La capitolul alte dihanii <de acasa>:
-1 buc.perus galben, mascul, ~=? 1 an si...;
-1 buc.Rotweiler, femela, 3 luni si 8 zile.
cristid
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 24, 2001 3:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Lun Oct 15, 2001 12:16 am

Iata o noua dihanie , trimisa de andreiard:

Nume: Akihito
Tip: Brac German cu par scurt
Varsta: 7 1/2
Sex: viguros, mascul
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Lun Oct 15, 2001 7:36 am

pe linga faptul ca animalu' este frumos si poza este artistica
felicitatziuni
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde andreiard » Lun Oct 15, 2001 8:42 am

multumesc... vreau sa mai maentionez doo Trachemys scripta elegans (Red-Eared Slider), cam la 12 cm bucata... da' n-am poze :(
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde stavio » Mar Oct 16, 2001 12:15 pm

De combinatia pesti, pisica birmaneza si papagal rosella ce ziceti. Pisica si papagalu` sint liberi si singuri aproape toata ziua si in consecinta pasaroiu` sa atasat de pisica . Suporta 3-4 lovituri (fara ghiare) si apoi o alearga .
stavio
 

am vazut si vreu si eu ...

Mesajde Guppy » Mar Noi 20, 2001 5:14 am

Vreau sa-mi iau un hamster pitic (sau chinezesc? cum ii zice..) .
Are cineva , stiti ceva negativ despre vietatea asta ?
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

dihaniile mele

Mesajde Cristian Stef » Mar Noi 20, 2001 11:36 am

In afara de pestisori iata si lista cu ceilalti chiriasi:

1 buc.American Staffordshire Terrier in etate de 5 luni si 20 zile(a nu se confunda cu Pittbull)
il cheama Floyd.
2 buc perusi, Coco si Fifi
1 buc canar, Peter

Cu Floyd am si o poza facuta la 4 luni. Daca nenea Guppy ma ajuta, o trimit spre vizionare.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: dihaniile mele

Mesajde andreiard » Mar Noi 20, 2001 1:33 pm

Initial trimis de Cristian Stef
1 buc.American Staffordshire Terrier in etate de 5 luni si 20 zile(a nu se confunda cu Pittbull)

mmm, nu se confunda, dar din pacate comportamentul e tot pe-acolo... :(
educatia e totul la astia... desi daca se ia vreun catel de ei nu stiu cat mai tin minte din educatie... :(
eu am experiente nasoale cu de-alde Pittbull, BullTerrier, Amstaf... chiar si Rotweiller... :(

nu vreau sa te ofensez in nici un fel, asta e doar parerea mea personala (si a mai multor proprietari de catei pe care-i stiu io)
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Guppy » Mar Noi 20, 2001 2:18 pm

Aici era Floyd al lui Cristian

ti-am respectat rugamintea Cristian,si am scos poza ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Ioas(Ovi) » Mar Noi 20, 2001 6:09 pm

Intr-un timp aveam si io pesti, pisioi birmanez si hamster,da' acu doar peti au mai ramas. A naibi facultate!!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Re: Re: dihaniile mele

Mesajde Cristian Stef » Mar Noi 20, 2001 9:11 pm

Initial trimis de andreiard

mmm, nu se confunda, dar din pacate comportamentul e tot pe-acolo... :(

COMPORTAMENTUL ESTE REZULTANTA EDUCATIEI!!!

educatia e totul la astia... desi daca se ia vreun catel de ei nu stiu
cat mai tin minte din educatie... :(

CE INSEAMNA: DACA SE IA VREUN CATEL DE EI? CATEII RAMAN TOT CATEI, SE JOACA, INCEARCA SA DOMINE DAR TOTUL IN LIMITELE JOCULUI. EI STIU MAI BINE DECAT OAMENII CAND SA SE OPREASCA. CATEII AGRESIVI, CARE "SE IAU DE ALTI CATEI" ORI NU SUNT EDUCATI ORI SUNT ANORMALI. FARA SA MAI VORBESC DE FAPTUL CA EI SUNT OGLINDA STAPANULUI. BINENTELES CA DACA UN ALT CATEL SE IA DE UN AMSTAFF SAU DE UN PITBULL NU II VA FI BINE (CU TOATE CA NU AM VAZUT CHESTII D'ASTEA DECAT DIN PARTEA MAIDANEZILOR SI NUMAI CAND SUNT IN HAITA) DAR AICI TREBUIE SA INTERVINA STAPANUL SI IN ACEST MOMENT ISI SPUNE CUVANTUL EDUCATIA. CAINELE BINE EDUCAT (INSTRUIT) ASCULTA STAPANUL IN ORICE SITUATIE IN CAZ CONTRAR, NU ESTE EDUCAT. NU NUMAI RASELE PE CARE TU LE-AI ENUMERAT POT FI PERICULOASE. AM VAZUT COCKERI DE CARE STAPANII SE APARAU CU SCAUNUL...SAU CANICHE CARE MUSCAU TOT CE INTALNEAU
eu am experiente nasoale cu de-alde Pittbull, BullTerrier, Amstaf... chiar si Rotweiller... :(
EXPERIENTELE NASOALE SE DATOREAZA TOT STAPANILOR ACELOR CAINI. DIN PACATE, TOT MAI MULTI IRESPONSABILI ISI IMPLINESC REFULARILE SAU ISI PRELUNGESC CARACTERUL ADOPTAND AMSTAFFI, PITBULI SAU BULL TERRIERI. IN LOC SA II EDUCE II TRANSFORMA IN PERICOLE PUBLICE. SI EU CUNOSC "REPUTATIA" DE CARE SE BUCURA ACESTE RASE.DIN PACATE DIN VINA OAMENILOR. OMUL ESTE RESPONSABIL DE CEEA CE DOMESTICESTE. UN CAINE POATE FI IN MANA LUI UN INGER SAU UN DIAVOL. DEPINDE NUMAI DE EDUCATIE.EU AM UN INGER SI MOSU POATE CONFIRMA.L-A VAZUT.

nu vreau sa te ofensez in nici un fel, asta e doar parerea mea personala (si a mai multor proprietari de catei pe care-i stiu io)

DIN PACATE PAREREA OAMENILOR NU O POT SCHIMBA SINGUR. AM INCERCAT SA EXPLIC UN FENOMEN.NU M-AI OFENSAT IN NICIUN FEL.CAND MI-AM LUAT ACEST CATEL AM FOST CONSTIENT DE "CRUCEA" PE CARE TREBUIE SA O DUC DPDV AL "REPUTATIEI"...
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cristian Stef » Mar Noi 20, 2001 9:29 pm

Initial trimis de Guppy
Uitati-l si pe Floyd al lui Cristian


ITI MULTUMESC GUPPY!
DIN PACATE O SA TE ROG SA SCOTI POZA CATELULUI MEU.
AM UITAT, PENTRU O CLIPA, CA TOTI AMSTAFFII SUNT "JUDECATI" LA FEL.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mie Noi 21, 2001 7:56 am

sint perfect de acord cu Cristian , si eu am un ciobanesc german (femel)care inspira groaza pe strada la tot felul de babe , si daca ati sti ce jucausa si pasnica e , faza ridicola e cand aceste babe(sau nu neaparat) au cate un caine de talie mica(pechinez, canish), il iau disperate in brate de cum o vad de la 50m, si tot aia sant cu gura mare, ca sa nu zic needucati
deci, nu trebuie acuzati cainii pentru faptele lor, indiferent de rasa, ci stapanii lor, exista pechinezi mai agresivi decat unii pitbulli sau alte rase "fioroase"
ps-saptamana viitoare o sa-i trimit o poza lui Guppy, sa o puna aici
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: dihaniile mele

Mesajde Guppy » Mie Noi 21, 2001 8:53 am

Initial trimis de Cristian Stef

CAND MI-AM LUAT ACEST CATEL AM FOST CONSTIENT DE "CRUCEA" PE CARE TREBUIE SA O DUC DPDV AL "REPUTATIEI"...


Calm down people... aveti amandoi dreptate ...
Cristian pentru ca asa e ,totul tine de educatie iar Andrei pentru ca pot confirma,de exemplu in zona unde stau si nu numai vad destul de des 'distractii' cu pitbuli care omoara maidanezi ,sau in fine,ii nenorocesc...

Cristian , din punct de vedere al 'crucii purtate' ... stai linistit , mai stiu eu pe unul care creste niste pesti mici si colorati , de care altii rad si nu-i considera pesti 'cu reputatie,din lumea buna,ca discus' .. nu ca respectivului i-ar pasa ... :rolleyes: :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde andreiard » Mie Noi 21, 2001 11:48 am

pt. Cristian Stef (si nu numai) :

mmm, stiu ca-i un subiect delicat asta al "cainilor de lupta" cum li se mai spune, mai mult sau mai putin documentat.

uite cum vad io problema:

1. daca educatia pe care-o dai cainelui tau este asa cum trebuie, adica adaptata rasei lui si nevoilor oricarui caine, atunci mai bine de atat nu se poate.

2. daca exista oameni care nu fac treba asta si cainele lor rupe tot ce vede, atunci devine o problema sociala si nu prea mai putem vorbi numai de vina stapanului, ci si de legislatia romaneasca si de caracteristicile de facto ale acestor rase.

3. vrem sau nu sa credem, aceste rase au o componenta agresiva si prin asta nu inteleg numai ca ei "incep" o incaierare, ci si ca ei nu prea se opresc la timp si "partenerul" de lupta o ia pe coaja suparat.

4. (ca un rezumat) acesti caini reprezinta un factor de risc cel putin pentru ceilalti caini, daca nu si pentru oameni.

5. cum explici interzicerea acestor rase in unele state europene?

6. mi-ai recomanda sa-l plimb pe Akihito (Brac German - 7 1/2 ani) in compania lui Floyd?

cu sinceritate iti spun ca io sunt mort dupa BullTerrier la capitolul aspect... dar nu pot sa-mi iau asa ceva din considerentele de mai sus.

ce mai incolo si-n coace, mie-mi plac absolut toate animalele si nu spun asta cu "snobismul" sau usurinta cu care o fac multi, serios. am crescut foarte multe feluri de animale si stiu destul de multe despre toate cate am crescut.

stiu de exemplu ca nu trebuie pus un Astronotus intr-un acvariu cu pesti mici sau delicati pentru ca o sa-i faca varza. paralela cu pestii de acvariu este doar un "sample" din modul meu de a gandi, nu este o regula...

eh, hai ca am scris destul, sper ca m-am facut mai bine inteles, mai ales ca am simtit la tine o iritare (ai scris cu capitale raspunsurile la ce am spus eu) a carei izvor nu-mi apartine mie :)

PS: as fi chiar curios sa-l cunosc pe Floyd si te asigur ca, daca se va intampla asta, voi incerca sa scap de toate prejudecatile pe care intamplator le-as avea. dar probabil ca la inceput cel putin nu o sa-l iau cu mine si pe Akihito... :(
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde gaga » Mie Noi 21, 2001 1:56 pm

Imi pare rau ca intervin dar discutia a luat-o razna si e vorba de un subiect la care ma pricep foarte bine. Cristian are dreptate in tot ce a spus (btw, am apucat sa-l vad pe Floyd, este un exemplar exceptional).
Dovediti predispozitie catre preconceptii, pot sa va dau exemple cu amstaffi salvatori din ruine sau cu cel mai dragalas catel pe care l-am cunoscut care este un Bull Terrier, nu asta este important si nici nu voi repeta ce a spus Cristian.

- nici un caine cu stapan normal nu prezinta factor de risc pentru nimeni (am mai multe muscaturi decat oricare din voi, asta nu ma indeamna insa sa-mi schimb atitudinea)

- nu numai aceste rase au fost scoase din legalitate in Germania unde stapani nebuni au scos in strada exemplare agresive. Stii ca pe lista este si Ciobanescul Romanesc Mioritic chiar daca nu este rasa omologata? Stii ca in respectiva tara cei mai multi caini (cu stapani, normal) care au atacat persoane sunt intr-adevar cockerii? Apoi acei stapani care si-au scos animalele in strada fara putinta de a-i controla nu sunt oare mai de condamnat? Nu cred ca (,)cainii respectivi si-au deschis singuri poarta si au iesit in strada.

- dalmatianul meu e de 1.000 de ori mai agresiv decat multe rase de paza si aparare (nu din vina mea, el are o poveste lunga si a avut o viata grea), de aceea umbla numai in lesa, am o gramada de experiente neplacute si am mare grija sa nu se repete, de aceea dovedesti o preconceptie, de ce nu ai intrebat daca poti plimba bracul tau in compania lui gipi al meu?

- nu stiu ce proprietari de caini cunoasteti voi (sper ca nu este vorba de proprietarii de caini de lupta din cartier), dar singurele cazuri in care rasele enumerate de vor ataca (si multe alte rase, Tosa, Mastino, etc) sunt cele in care cainele este needucat, incorect strunit sau special dresat pentru scopurile pentru care rasa a fost creata.

(scuzati interventia dar si mie mi s-a urcat sangele la cap)

Era sa uit... cel mai agresiv caine din canisa de la Corbeanca unde erau foarte multe rase si nenumarate exemplare de paza si aparare, era un Brac German pe nume Black care a spulberat pur si simplu un Boxer de doua ori mai mare decat el (25Kg vs. 40 Kg), asta inseamna ca trebuie sa ma feresc daca vad un Brac pe strada, nu?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde andreiard » Mie Noi 21, 2001 2:15 pm

inghit cuminte si respectuos ce mi-ai turnat mai sus si ma opresc aici, cu scuzele de rigoare pentru micul flame pe care l-am starnit.

:(
Radu Dobre from Learn @ Reflex - Forum de web design
andreiard
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Aug 06, 2001 3:52 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Cristian Stef » Mie Noi 21, 2001 6:28 pm

Initial trimis de andreiard
pt. Cristian Stef (si nu numai) :

mmm, stiu ca-i un subiect delicat asta al "cainilor de lupta" cum li se mai spune, mai mult sau mai putin documentat.

uite cum vad io problema:

1. daca educatia pe care-o dai cainelui tau este asa cum trebuie, adica adaptata rasei lui si nevoilor oricarui caine, atunci mai bine de atat nu se poate.

OK.SUNTEM DE ACORD

2. daca exista oameni care nu fac treba asta si cainele lor rupe tot ce vede, atunci devine o problema sociala si nu prea mai putem vorbi numai de vina stapanului, ci si de legislatia romaneasca si de caracteristicile de facto ale acestor rase.

OK 1/2. PROBLEMELE SOCIALE AU SI O MOTIVATIE DE MENTALITATE. E MAI COMOD SA CONSTRANGI SAU SA LEGIFEREZI.
PTR. MOMENT ROMANIA ESTE SINGURA TARA DIN EUROPA, CEL PUTIN, CARE NU ARE O LEGE DE PROTECTIE A ANIMALELOR SI PREVENIRE A CRUZIMILOR IMPOTRIVA ACESTORA. MULTE PROBLEME AR FI REZOLVATE SI CHIAR ACEEA A CELOR CARE SE OCUPA CU ORGANIZAREA LUPTELOR DE CAINI.

3. vrem sau nu sa credem, aceste rase au o componenta agresiva si prin asta nu inteleg numai ca ei "incep" o incaierare, ci si ca ei nu prea se opresc la timp si "partenerul" de lupta o ia pe coaja suparat.

COMPONENTA AGRESIVA EXISTA LA TOATE RASELE DE CAINI. "ARMELE" SUNT DIFERITE! BINENTELES CA EFECTELE SUNT DEZASTRUOASE. UN CAINE (INDIFERENT DE RASA) SE APARA INSTINCTUAL ANALIZAND SITUATIA DE MOMENT, ATACA, CAPITULEAZA (RECUNOASTE DOMINATIA CELUILALT PARTENER) SAU FUGE. UN CAINE "SE OPRESTE LA TIMP" DOAR ATUNCI CAND CONSIDERA PERICOLUL INDEPARTAT. SCOPUL PENTRU CARE RASELE IN DISCUTIE AU FOST CREATE, A FOST INTR-ADEVAR LUPTA CU CONGENERII SAU CU ALTE ANIMALE, DE MULTE ORI SUPERIOARE LOR CA GABARIT, URSI, TAURI, ETC. CAINII NU SE LUPTA DIN PLACERE. NU SUNT PUGILISTI. SCOPUL NU A FOST NICIODATA LICHIDAREA FIZICA A ADVERSARULUI CI PUNEREA LUI IN IMPOSIBILITATEA DE A MAI CONTINUA LUPTA (EX.: UN CAINE CU O URECHE SFASIATA SAU COADA RUPTA ERA SCOS DIN LUPTA). "SPORTUL" ACESTA A FOST INVENTAT DE ENGLEZI DAR IN SECOLUL TRECUT A FOST ABOLIT. ACELASI LUCRU S-A INTAMPLAT SI IN U.S.A. CU TOATE ACESTEA, RASELE IN DISCUTIE NU AU FOST DESFIINTATE CI S-A PROFITAT DE APTITUDINILE LOR PENTRU A FI FOLOSITI LA MULTE ACTIVITATI IN FOLOSUL OMENIRII: SALVAREA OAMENILOR DIN CATASTROFE NATURALE, TRACTIUNI ATELAJE, SERVICIU POLITIE, ARMATA, ETC.

4. (ca un rezumat) acesti caini reprezinta un factor de risc cel putin pentru ceilalti caini, daca nu si pentru oameni.

NU SUNT DE ACORD. ORICE CAINE NEEDUCAT, INDISCIPLINAT, PREZINTA UN FACTOR DE RISC, ATAT PENTRU OAMENI CAT SI PENTRU CEILALTI CAINI.

5. cum explici interzicerea acestor rase in unele state europene?

INTERZICEREA ACESTOR RASE IN UNELE TARI EUROPENE? ESTE VORBA DE LANDUL GERMAN BAVARIA, UNDE SE SOLICITA UN PERMIS SPECIAL PTR.DETINEREA ACESTOR CAINI. GUVERNUL FEDERAL AL GERMANIEI A REDACTAT O LISTA A RASELOR CU POTENTIAL AGRESIV, UNDE CULMEA SE REGASESC SI CIOBANESTII ROMANESTI, PE LANGA ALTE ZECI DE RASE!!!!. DIN PACATE NU ASTA E SOLUTIA.

6. mi-ai recomanda sa-l plimb pe Akihito (Brac German - 7 1/2 ani) in compania lui Floyd?

FARA NICI-O EZITARE!

cu sinceritate iti spun ca io sunt mort dupa BullTerrier la capitolul aspect... dar nu pot sa-mi iau asa ceva din considerentele de mai sus.

INCEARCA SA-TI SCHIMBI MENTALITATEA. DACA ITI VEI LUA UN BULL SAU UN AMSTAFF, NU VEI REGRETA NICIODATA ACEASTA ALEGERE. EU AM AVUT PANA IN AUGUST O FEMELA DE COCKER AURIU. A MURIT LA 14 ANI. A FOST UN CAINE DEOSEBIT.AM SUFERIT F.MULT, MI-A MURIT UN FRATE POT SPUNE, PENTRU CA EU NU AM FRATI. PROBABIL CA PARE CIUDATA SCHIMBAREA MEA. TE ROG SA MA CREZI CA NU REGRET NICI-UN MOMENT CA MI-AM LUAT UN AMSTAFF. MI-A SCHIMBAT VIATA TOTAL. IMI PLAC F.MULT SI BULL TERRIERI. STIAI CA IN ANGLIA ACESTIA SUNT CAINII "FETELOR BATRANE"?

ce mai incolo si-n coace, mie-mi plac absolut toate animalele si nu spun asta cu "snobismul" sau usurinta cu care o fac multi, serios. am crescut foarte multe feluri de animale si stiu destul de multe despre toate cate am crescut.

TOATA CONSIDERATIA PENTRU TINE. IMI SCOT PALARIA IN FATA CELOR CARE IUBESC ANIMALELE CU ADEVARAT.

eh, hai ca am scris destul, sper ca m-am facut mai bine inteles, mai ales ca am simtit la tine o iritare (ai scris cu capitale raspunsurile la ce am spus eu) a carei izvor nu-mi apartine mie :)

:))) NU AM FOST SI NU SUNT IRITAT DELOC. IMI FACE PLACERE SA COMUNIC CU TINE SI CU TOTI CEILALTI ACVARISTI. DACA AM CEVA DE SPUS O SPUN. SCRIU CU MAJUSCULE DIN COMODITATE!

PS: as fi chiar curios sa-l cunosc pe Floyd si te asigur ca, daca se va intampla asta, voi incerca sa scap de toate prejudecatile pe care intamplator le-as avea. dar probabil ca la inceput cel putin nu o sa-l iau cu mine si pe Akihito... :(


TE INVIT SI VA INVIT PE TOTI CEI INTERESATI, SA-L CUNOASTETI PE FLOYD.NE GASITI DE LUNI PANA VINERI INTRE ORELE 12.00-20.00 LA ASOCIATIA CHINOLOGICA ROMANA, STR.POPA TATU NR.61, SECT.1 (APROAPE DE PTA.MATACHE). TEL.314 37 63
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cristian Stef » Mie Noi 21, 2001 6:38 pm

[quote]Initial trimis de DANA
[B]Imi pare rau ca intervin dar discutia a luat-o razna si e vorba de un subiect la care ma pricep foarte bine. Cristian are dreptate in tot ce a spus (btw, am apucat sa-l vad pe Floyd, este un exemplar exceptional).

ITI MULTUMESC PENTRU OPINII. SUNTEM PE ACEEASI FRECVENTA SI PENTRU MINE ESTE UN SENTIMENT RECONFORTANT.
TE PRICEPI FOARTE BINE LA CAINI SI AI RECUNOSCUT UN AMSTAFF EXCEPTIONAL. TATAL LUI ESTE SINDELAR'S SHANE CARE PROVINE DIN CANISA LUI FRED SINDELAR U.S.A., CEL MAI RENUMIT CRESCATOR DE AMSTAFF DIN LUME IAR MAMA LUI ESTE JULLY OF TOWER IMP.GERMANIA LINII AMERICANE 100%. PENTRU ROMANIA ESTE UN EXEMPLAR DE VALOARE (CEL PUTIN D.P.D.V. AL BAGAJULUI GENETIC).
NU AM FOST SI NU SUNT IRITAT DELOC DE SCHIMBUL DE OPINII PE CARE IL AVEM PE FORUM. ALTFEL LA CE BUN SA NE MAI PIERDEM VREMEA PE AICI.
MULTUMESC INCA ODATA PENTRU MESAJUL TAU.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron