Sunt pesti exotici in salbaticie la noi?

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Sunt pesti exotici in salbaticie la noi?

Mesajde Guppy » Mie Oct 17, 2001 7:11 pm

Am vazut mai demult la tv un reportaj : prezentau niste pesti exotici (vivipari - nu mai stiu daca erau numai guppy si xifo sau si molly/platy) care traiau intr-un lac de pe la noi ... am ramas surprins ... ziceau ca s-au adaptat foarte bine ,si erau cateva generatii,pui,tot tacamul (totusi nu stiu daca trecusera si o iarna traind in lac). Nu stia nimeni cum au ajuns acolo. Avand in vedere ca noi cei cu vivipari avem de multe ori probleme cu cresterea peste limita a populatiei , cred ca ar fi o solutie ... desi nu prea imi vine sa cred ca ar rezista iarna afara ... guppy rezista pana la 15 grade , dar nu pentru mult timp , pentru ca nu se mai hranesc,etc ... iar de hibernare la ei n-am auzit .

Ce parere aveti de chestia asta? ati mai vazut/auzit asa ceva?
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 6:57 am

cand eram mic mergeam cu ai mei pe la baile Felix-1 Mai , in Bihor, pe acolo era un lac cum zici tu , plin de gupi si carasi,parca si ceva xifo, odata cand am plecat am umplut o sticla cu gupi pe alese ,cred ca despre el e vorba
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde razvan » Joi Oct 18, 2001 7:51 am

Initial trimis de Catalin B
cand eram mic mergeam cu ai mei pe la baile Felix-1 Mai , in Bihor, pe acolo era un lac cum zici tu , plin de gupi si carasi,parca si ceva xifo, odata cand am plecat am umplut o sticla cu gupi pe alese ,cred ca despre el e vorba


man balta respectiva este alimentata de un izvor de apa termala si asa se explica
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Joi Oct 18, 2001 7:59 am

si mai sunt baltile salmastre de pe langa litoral pline cu gambusia afinis, un fel de gupi incolori,zici ca totzi sunt female
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Joi Oct 18, 2001 8:22 am

ape termale etc ... deci printr-un lac pe la noi , nici o sansa ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Adi[CG] » Joi Oct 18, 2001 12:57 pm

Misto ... nu s-a gandit nimeni sa dea niste ciclide in lacul ala ? ;) asa, pentru selectie naturala.
... dar nu Oscari !
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Re: Sunt pesti exotici in salbaticie la noi?

Mesajde www.acvariu.ro » Mie Oct 24, 2001 6:59 pm

Catalin B are dreptate. Este vorba despre Gambusia Afinis si din cate stiu a fos aclimatizata cu buna stiinta pt ca manaca larve de tantari.

Intr-o carte mai veche de acvaristica (scrisa de un tip 'Zoltan ...', daca imi aduc aminte bine...) omul zicea ca si prin baltile din jurul Bucurestiului au incercat sa ii aclimatizeze, din acelasi motiv.

Altfel si bibanul soare (regina) este folosit in acvaristica (apa rece). Dar nu la noi, cred.
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

indigeni

Mesajde Cristian Stef » Mar Noi 20, 2001 12:04 pm

Interesant subiectul. Pacat insa ca nu prea s-a mai discutat despre el. Am un prieten (a plecat in SUA acum 10 ani) care crestea bibani soare si puiet de cyprinide indigene. Avea un acvariu misto de tot. Nu tu incalzitoare, nu tu mofturi si altele. Binenteles, acvariul statea in casa. Vara, pe canicula, mai baga niscai gheata pentru temperatura. V-am mai spus despre patania mea cu Gambusia! In lacul Limanul (langa Mangalia) sunt gramezi.
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: indigeni

Mesajde Vizitator » Vin Dec 21, 2001 10:44 am

sunt gambusia si in gradina botanica.
si in multe lacuri de pe langa bucuresti, starpesc tzantzarii...
Vizitator
 

Mesajde bogdan florin » Joi Mar 30, 2006 11:35 pm

nu cred ca sunt pesti exotici in lacurile noastre. se poate sa fii existat candva. nu va dati seama ca toti(cica)acvaristii (samsarii) din piata Obor ar fi acolo?! cu halauri ,mincioage etc ca si asa nu prea se mai omoara cu acvaristica
bogdan florin
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 30, 2006 6:01 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Vin Mar 31, 2006 12:08 am

corect florine, ai pus puntu pe I. e clar ca pejtii exotici au eczistat candva in lacurile din romania si inplicit in cele din bucuresti, io ultima uara am prins nijte discushi in tei prin 96, de-atunci maciuci, numa caras si platici. cum iti esplici?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Mar 31, 2006 12:48 pm

draga eyewitness, nu stiu cine esti dar esti extrem de ignorant si infumurat. nu vreau sa mi-o iei ( in nume de rau ! ) , sau sa crezi ca vreau sa te jignesc, dar se vede de la o posta ca nu cunosti fenomenul.

in primul rand, pestii exotoici exista si la noi, in minunata noastra patrie. care dupa cum bine stii, sau sper sa stii, are delta,lunci, campii, dealuri, munti si mare. adica are de toate. tocmai de aceea, aceasta minunata zona a fost propice pentru dezvoltarea unor subspecii de pesti exotici.

trecand peste aceasta mica introducere, vreau sa iti spun ca in judetul vrancea, langa localitatea straoane, este un lac care este populat cu o subspecie de caras, un soi de incrusirare intre caras ( carasius carasius ) si scalari ( pterophilum scalarae ), care subspecie este denumita de bastinasi " scaras ". animalul in sine arata speldid. este fix un caras, asa cum il cunoastem, doar ca inotatoarele si aripioarele sunt lungi, ca la scalar si foarte voalate.

cat despre discusii din lacul tei, am citit si eu ceva literatura de specialitate si intr-adevar, de prin 96-97 au disparut, disparitie pusa pe seama braconarii excesive si a pescuitului gen " macelarie ". acum se reincearca introducerea speciei in alte lacuri, si in special la Dridu. dupa ce lacul va fi suficient populat cu discusi ( Symphysodon discus ), se va incerca o incrucisare intre discusi si mreana, tocmai pentru a spori rezistenta noii specii la clima temperat continentala. apoi se va da drumul si la pescuit, dar doar in varianta sportiva.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator