Acvaristi pescari

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Acvaristi pescari

Mesajde Catalin B » Lun Oct 22, 2001 8:17 am

cati dintre noi sunt atinsi total de microbul cu subacvaticul?adica cine se mai ocupa si de prins peste, nu numai de crescut?
eu unu' ma mandresc cu marea vechime in pescuit , mai mare decat in acvaristica , cred ca in curand fac 25ani de cand am pus prima data mana pe batz, dar rezultatele la cap. asta sunt ultrainferioare.
sambata am fost dupa stiuca(impreuna cu varmiu Merlucius,Guppy poate te-ai prins acum de semnatura lui), vreme excelenta, noroasa, vant-0, solunar f. bun conform http://www.pescuitul.ro ,deci toti factorii pro, numai pestele nu(dimineata au sarit monstri in mijlocu' baltii vreo juma de ora), seara m-am intors cu o marlitza de 15 cm , pt.dovada ca am fost pe balta, acasa inca mai respira , tare ma batea gandul sa o pun in acvariu,(am auzit ca ar fi un peste sociabil:D ), juraminte ca nu mai calcam niciodata pe acolo etc., ia sa auzim comentarii de la alti peshtishti totali,(pe unde va duceti , ce prindeti etc)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Lun Oct 22, 2001 8:25 am

Nu am pus niciodata mana pe unditza :rolleyes:

Dar cred ca-i pasionant , totusi cred ca m-as plictisi sa stau atata sa astept si sa nu prind nimic :p .
Prindeam si eu verdeti si carasi , da' cu punga , cand eram mic , la lacul din parc ... si ii tineam in acvariu , o duceau excelent ... era greu pe atunci sa merg la bucuresti sa iau exotici .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 4:38 am

Vechime mai mare am la pesti de acvariu!! Din clasa I am pesti de acvariu iar la peste ma duc din a II-a! As sta o zi intreaga la peste de demineata cand rasarere soarele, pana noaptea si tot n-as pleca de pe balta!! Da la capturi sunt varza!! Mai multa satisfactiea am avut cu cresterea pestilor(acvaristica) decat cu prinderea lor(pescuitul)!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 2:34 pm

Initial trimis de Ioas(Ovi)
Vechime mai mare am la pesti de acvariu!! Din clasa I am pesti de acvariu iar la peste ma duc din a II-a! As sta o zi intreaga la peste de demineata cand rasarere soarele, pana noaptea si tot n-as pleca de pe balta!! Da la capturi sunt varza!! Mai multa satisfactiea am avut cu cresterea pestilor(acvaristica) decat cu prinderea lor(pescuitul)!

si eu , idem, mai acum cativa ani aveam scule execrabile(mulinete antice, fara ambreiaj) si din cauza asta am scapat cativa monstri, apoi a intervenit Murphy, m-am dotat si de atunci numai piticanii, sau deloc, vezi ca e un club la pescuitul.ro, inscrie-te,sint si eu acolo
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 4:32 pm

Initial trimis de Catalin B

si eu , idem, mai acum cativa ani aveam scule execrabile(mulinete antice, fara ambreiaj) si din cauza asta am scapat cativa monstri, apoi a intervenit Murphy, m-am dotat si de atunci numai piticanii, sau deloc, vezi ca e un club la pescuitul.ro, inscrie-te,sint si eu acolo


Multumesc frumos, da' sunt deja inscris in lista!!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 5:02 pm

Initial trimis de Catalin B

si eu , idem, mai acum cativa ani aveam scule execrabile(mulinete antice, fara ambreiaj) si din cauza asta am scapat cativa monstri, apoi a intervenit Murphy, m-am dotat si de atunci numai piticanii, sau deloc, vezi ca e un club la pescuitul.ro, inscrie-te,sint si eu acolo


Multumesc frumos, da' sunt deja inscris in lista!!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Sep 24, 2002 12:32 pm

Si eu is innebunita dupa pesti. Dar cand merg undeva la o apa, si daca mai sunt si pesti acolo, nu ma pot abtine sa nu prind cativa chitici pentru acvariul meu.
Gasesc tot felul de posibilitati: cu punga, cu plasa, etc.
Odata m-am dus la lac si am prins pesti cu punga, si mai erau cativa pe-acolo au vazut ca am reusit sa prind si au inceput si ei sa pescuiasca cu punga :D
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde virus42k » Vin Sep 05, 2003 11:19 am

pasionat de pescuit - de la vreo 5 ani - si de acvarii de cand ma stiu, dar am acvariu doar de la varsta de 17 ani
don't worry - be just like you are
virus42k
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 03, 2003 9:44 am
Localitate: DE / Düsseldorf

Mesajde HyperLaur » Lun Dec 20, 2004 11:49 pm

tare m-ai palit cu topicu asta :) , tata e pescar dilau , acuma de 3 ani o luat si-un lac sa creasca crapi... cat despre mine , ma pot lauda cu titlu de campion judetean de 2 ori si vicecampion si locu 3 si alea alea , dar niciodata nu am fost la zonale ca n-am scule prea performante , io ma scot cu obleti , prind cate 200-250 in alea 3 ore de concurs si ii depasesc pe cei care dau la "mare" , am invatat "secretu" de la un vecin , si el pescar inrait... acvaristica , hehe si aici am succese dar nu stiu ce-o sa fac acuma cand ma duc la facultate :(
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori