Artemia

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Artemia

Mesajde Catalin B » Vin Oct 26, 2001 11:30 am

cititi la http://www.acvariu.ro/articole/artemia.jsp , eu nu am apucat sa citesc tot inca , nu am avut rabdare si am postat
ce ziceti, poate fi o solutie , o alternativa la tubi si alte mizerii?eu nu am folosit decat proaspat eclozatii, dar de mult ma bate gandu la o cultura de artemia maturi, cu inmultzire si tot tacamu
astept pareri;)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Artemia

Mesajde razvan » Lun Oct 29, 2001 8:38 am

Initial trimis de Catalin B
cititi la http://www.acvariu.ro/articole/artemia.jsp , eu nu am apucat sa citesc tot inca , nu am avut rabdare si am postat
ce ziceti, poate fi o solutie , o alternativa la tubi si alte mizerii?eu nu am folosit decat proaspat eclozatii, dar de mult ma bate gandu la o cultura de artemia maturi, cu inmultzire si tot tacamu
astept pareri;)


daca iti reuseste toata stima.
- ce le dai de mincare
- de unde iei oua
- unde-i cresti

daca ar fi rentat, chiar si pentru uzul propriu, multi ar fi facut-o.
credca mai bine ai incerca cu microviermi. se cresc mult mai usor (este adevarat ca :rolleyes: cam put, dar la fel sta problema si cu artemia)

ps
schimba titulatura in scalaru' filozofu'
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: Re: Artemia

Mesajde Catalin B » Lun Oct 29, 2001 8:58 am

Initial trimis de razvan


daca iti reuseste toata stima.
- ce le dai de mincare
- de unde iei oua
- unde-i cresti

daca ar fi rentat, chiar si pentru uzul propriu, multi ar fi facut-o.
credca mai bine ai incerca cu microviermi. se cresc mult mai usor (este adevarat ca :rolleyes: cam put, dar la fel sta problema si cu artemia)

ps
schimba titulatura in scalaru' filozofu'

hranirea si cresterea cred ca sunt descrise acolo, iar oole se mai gasesc
microviermii sunt tot pt. puiet, nu vad diferentza, oricum artemia e f. usor de eclozat
iar chestia cu filozofia... tzine de exasperarea la care m-au adus scalarii astia, mai am 4 buc., si aia fac greva foamei , nu mananca mai nimic, noroc cu femelele de xifo ca au nascut ceva puiet zilele astea, si se repezeau scalareii in ei ca ulii
nu renuntz, vetzi vedea in curand SCALARU VESEL SE INTOARCE
maine fac analiza completa comparativ a apei din acvariu si a celei de la robinet, azi nu am avut sticlutze sa iau probe, am aici la laborator pH-metru electroniq, la 2 zecimale, si duritatea se face complexonometric, cea mai precisa metoda, nitratzi, nitritzi, amoniu le verific cu un spectrofotometru ultraperformant , ce sa mai...
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Artemia

Mesajde www.acvariu.ro » Lun Oct 29, 2001 11:38 am

Initial trimis de Catalin B

hranirea si cresterea cred ca sunt descrise acolo, iar oole se mai gasesc


hehe, vad ca unii chiar citesc situl meu :)

Fratilor, pai va spun eu de unde puteti cumpara oua de artemia.
In plus acolo e metoda state-of-the-art... Mie mi-a reusit cu mai putina chinuiala (evident ca au eclozat un procent mult mai mic dar nu mi-am batut capul)

Cineva intreba unde-i cresti. Eu i-am crescut intr-o sticla de Granini aerata bine (e cam ca una de lapte :) ) Dar ii cresteam doar cat sa 'ridic' alevinii pana la o dimansiune la care infulecau fulgidin comert. Adica 2 culturi x 6-7 zile.

In plus sa stiti ca merita (ai artemia cand vrei tu).

Pentru cei interesati lasati un mail la mosu@acvariu.ro
sau mesaj pe forum.acvariu.ro la sectiunea 'cereri' sau 'schimburi'. Cine stie, poate au mai multi oameni de vanzare / schimb
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Re: Artemia

Mesajde Catalin B » Lun Oct 29, 2001 1:15 pm

Initial trimis de http://www.acvariu.ro


hehe, vad ca unii chiar citesc situl meu :)

Fratilor, pai va spun eu de unde puteti cumpara oua de artemia.

Pentru cei interesati lasati un mail la mosu@acvariu.ro
sau mesaj pe forum.acvariu.ro la sectiunea 'cereri' sau 'schimburi'. Cine stie, poate au mai multi oameni de vanzare / schimb

domnu' moshu', pe mine chiar m-ar interesa, ca maine -poimaine imi depune cine stie ce pereche si pacat de ei, cresc cu mari handicapuri fara artemia , dar vreau sa stiu pret si grad de eclozare(am patit-o de cateva ori , am cumparat coji 100%), multumesc , nu putem face tranzactii aici?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Mar Oct 30, 2001 4:42 am

Sunt daunatoare cojile de oua , ajunse in acvariu ?
Ma enerveaza ca nu reusesc niciodata sa scot doar artemiile , si se agata o multime de coji :mad:
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mar Oct 30, 2001 8:25 am

Initial trimis de Guppy
Sunt daunatoare cojile de oua , ajunse in acvariu ?
Ma enerveaza ca nu reusesc niciodata sa scot doar artemiile , si se agata o multime de coji :mad:

in cazul asta inseamna ca nu ai asteptat sa eclozeze ca lumea, sau sa se decanteze , de obicei cojile "agatzate" contin inca artemionul , daca e viu se scufunda , f. lent., daca e mort se ridica , tot f. lent, la mine carcalacii eclozati se strangeau o parte la fund, mai multi, si o parte mai mica la suprafata, unde era lumina mai multa, incearca sa extragi de la fundul sticlutei, din zona tronconica, folosind o seringa cu un furtunas de vibrator in capat , si ii filtrezi cu o carpa de batista sau chilot/maieu chinezesc:)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Vizitator » Mar Oct 30, 2001 10:57 pm

...si ii filtrezi cu o carpa de batista sau chilot/maieu chinezesc:) [/B][/QUOTE]
Sau poate cu shosete arabeshti, sau sutien frantzuzesc... :))))
Vizitator
 

Re: Re: Re: Re: Artemia

Mesajde razvan » Mie Oct 31, 2001 8:32 am

[quote]Initial trimis de http://www.acvariu.ro
[B]


Fratilor, pai va spun eu de unde puteti cumpara oua de artemia.
In plus acolo e metoda state-of-the-art... Mie mi-a reusit cu mai putina chinuiala (evident ca au eclozat un procent mult mai mic dar nu mi-am batut capul)


Pentru cei interesati lasati un mail la mosu@acvariu.ro


da zi moshule in gura mare sa afle tot poporu' ca asta-i o problema care (cred ca ) ne adre pe toti. cine n-ar vrea sa scape de corvoada mersuluo simbata sau duminica in piata pentru o portie de artemia pentru carcalacii lui. asa stiu si eu niste surse dar discuta la en-gros si nu-mi da mina sa iau 2kg de oua o data, poate daca ne stringem mai multi si o impartim frateste sau fifty-fifty:D si mai e si problema cu procentajul de eclozare.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Artemia

Mesajde www.acvariu.ro » Mie Oct 31, 2001 1:05 pm

da zi moshule in gura mare sa afle tot poporu' ca asta-i o problema care (cred ca ) ne adre pe toti. cine n-ar vrea sa scape de corvoada mersuluo simbata sau duminica in piata pentru o portie de artemia pentru carcalacii lui. asa stiu si eu niste surse dar discuta la en-gros si nu-mi da mina sa iau 2kg de oua o data, poate daca ne stringem mai multi si o impartim frateste sau fifty-fifty:D si mai e si problema cu procentajul de eclozare. [/B]


Gata fratilor:

Pretul este de 100.000 pentru 100grame sau 50.000 pt 50grame.

Va eram dator cu metoda mai simpla:

Fratilor! Se ia o sticla de granini (aia ca sticla de lapte :)) )
Se pun 1,5 linguri sare, apa 60%, se baga un aerator (furtun + piatra; Se pune artemia (cam 1/2 lingurita, poate 1 lingurita).

primele 2 zile se aereaza mai puternic.
Eu folosesc sticla de granini pt ca are capac (si reduce zgomotul. il infiletam peste furtunasul de aer fara piatra.

--
dupa 2-3 zile se aereaza cu bule mai mici si nu chiar asa puternic.
temperatura 25 (la mine ies si la 22 ca sta sticla pe podea)

ca sa recoltez:

cu pipeta prelungita cu furtunas strangeam artemiile cu un bec (pui un bec un minut langa sticla si se strang acolo; pipeta o vassam DIRECT in acvariu)

cam atat
daca sunt nelamuriri revin, acum ma grabesc

mosu
mosu@acvariu.ro
http://www.acvariu.ro
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron