Pt. cine iubeste carasii

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Pt. cine iubeste carasii

Mesajde Goldfish » Vin Noi 02, 2001 11:37 pm

Intre atatea persoane care iubesc guppy, scalarii, xifo etc vreau sa gasesc si eu pe cineva care iubeste carasii. Astept raspunsuri.
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pt. cine iubeste carasii

Mesajde RoDiscus » Sâm Noi 03, 2001 11:12 am

Initial trimis de Goldfish
Intre atatea persoane care iubesc guppy, scalarii, xifo etc vreau sa gasesc si eu pe cineva care iubeste carasii. Astept raspunsuri.



...daca nu ar fi fost Discus ar fi fost sigur caraseii... :D
ultimul acvariu pe care l-am avut si care l-am facut cadou unui prieten foarte bun, inainte de a-mi lua un bazin mai mare pentru Discus, avea si doi carasei de vro 2 ani...unul a dat coltzu anu asta si celalalt inca mai traieste...problemele pe care le-am intalnit
au fost asa zisele pozitii ciudate in coada sau un cap, pentru care
am sapat tot netul, si care se datorau apei mizerabile...(era un acvariu de 120L populat din plin si doar cu un filtru de buret mic...
pretinul meu fiind mai "comod", skimba mai rar parti din apa, iar filtru'...era uitat cu saptamanile in bazin, nespalat...
In rest jucausi mancaciosi si foarte afectuosi... :D
sper sa mai apara "goldfish lovers" pe aici pentru ca intr-adevar sunt deosebiti....zik io!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Re: Pt. cine iubeste carasii

Mesajde Goldfish » Sâm Noi 03, 2001 8:03 pm

Initial trimis de RoDiscus



...daca nu ar fi fost Discus ar fi fost sigur caraseii... :D
ultimul acvariu pe care l-am avut si care l-am facut cadou unui prieten foarte bun, inainte de a-mi lua un bazin mai mare pentru Discus, avea si doi carasei de vro 2 ani...unul a dat coltzu anu asta si celalalt inca mai traieste...problemele pe care le-am intalnit
au fost asa zisele pozitii ciudate in coada sau un cap, pentru care
am sapat tot netul, si care se datorau apei mizerabile...(era un acvariu de 120L populat din plin si doar cu un filtru de buret mic...
pretinul meu fiind mai "comod", skimba mai rar parti din apa, iar filtru'...era uitat cu saptamanile in bazin, nespalat...
In rest jucausi mancaciosi si foarte afectuosi... :D
sper sa mai apara "goldfish lovers" pe aici pentru ca intr-adevar sunt deosebiti....zik io!


Cred ca am citi pe undeva de caraseii tai pe care i-ai facut cadou.
Eu am mai avut alti pesti dar carasii suntsi vor ramane preferatii mei.De curand am avut si prima seriedepui si sunt foarte fericita.
Exista ,,goldfish lovers"? Stiam de o specie de pesti exaotici pupaciosi dar nu cred ca vorbim despre acelasi lucru.
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Re: Pt. cine iubeste carasii

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 7:56 am

Initial trimis de Goldfish


Stiam de o specie de pesti exaotici pupaciosi dar nu cred ca vorbim despre acelasi lucru.

helostoma, guramii pupaciosi?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Re: Re: Re: Pt. cine iubeste carasii

Mesajde RoDiscus » Lun Noi 05, 2001 10:28 am

Initial trimis de Goldfish



Exista ,,goldfish lovers"? Stiam de o specie de pesti exaotici pupaciosi dar nu cred ca vorbim despre acelasi lucru.



Bwahahahahahahahahah!!! ma refer la IUBITORII de carasei de pe aici si nu la caraseii iubaretzi (care nu exista) si nici la guramii pupaciosi!!! greu ne mai intzelegem uneori oameni buni!!! :D :D :D
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Re: Re: Re: Re: Pt. cine iubeste carasii

Mesajde Goldfish » Sâm Noi 10, 2001 8:12 pm

Initial trimis de RoDiscus



Bwahahahahahahahahah!!! ma refer la IUBITORII de carasei de pe aici si nu la caraseii iubaretzi (care nu exista) si nici la guramii pupaciosi!!! greu ne mai intzelegem uneori oameni buni!!! :D :D :D


am inteles la ce te refereai intr-un final. si eu sper aceelasi lucru.
Goldfish
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 15, 2001 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Sep 03, 2002 7:16 pm

Carashii si Guppy sunt pestii mei preferati.
Carasii sunt simpatici atunci cand mananca : ma distrez atunci cand stau cate 5 minute cu gura la suprafata :lol: Pana acum am vazut numai carasi cu voal, si am stiut din totdeauna ca aceasta e singura specie.
Am vreo 3 de astia in acvariu: unul auriu, unul argintiu si unul mai mititel de culoarea bronzului.Numai metale pretioase am prin acvariu :p
Eh, mai am si multi alti pesti:)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde HyperLaur » Mar Dec 21, 2004 11:36 am

ca aspect , sunt deosebiti , dar cand e vorba de mancare iti vine sa-ti iei campii :P , au stilul lor aiurea de a lua mancarea in gura si apoi o scuipa si tot asa pana se imprastie tot prin acvariu , si mai e treaba ca daca depasesti temperatura de 18-20 grade C li se secreta un mucus albicios , cel care da culoarea apei din acvarii cu carasi , sunt draguti dar nu ma mai chinui cu ei
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita

Mesajde johnny6600 » Sâm Ian 08, 2005 12:15 am

Da si eu iubeam carasii in tigaie dar numai aia prinsi de mine.Dar azi s-a intamplat o chestie tare ciudata.M-am trezit spe la 11 si tata ma cheamaa repede sa-mi arate ceva.Luase 7 carasi de la piata sa-i manance dar cand i-a pus in apa si-au revenit si erau foarte vioi.Ne-au fermecat pe amndoi si am luat cel mai mare lighean si l-am umplut cu apa si am pus carasii.Am luat pana si pompa de aer cu filtru iar acum ma gandesc la un acvariu.Daca-mi puteti spune si mie ce le dati sa manance la caraseii vostri v-as fi recunoscator.Oricum o sa deschid si un thread dar am zis sa postez si aici pt k acum iubesc si eu intre-un fel carasii , dar nu aia de acvariuu ci aia din piata de la Big Berceni.
johnny6600
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 12:00 am
Localitate: Bucuresti

#ATB_Fans

Mesajde HyperLaur » Sâm Ian 15, 2005 3:49 pm

lol asta e tare.. si eu am tinut o vara niste carasi de balta in acvariu... dupa ce a golit tata lacul i-am adus acas.. da e rau mici (cam 5 cm) nu erau de mancat ca n-aveai ce.. de aia i-am putu tine in acvariu.. dar cum zici tu ca i-ai luat din piata ..banuiesc ca sunt destul de mari... n-ai sanse sa-i crezti in acvariu... sunt f rezistenti dar asta e prea de tot :) , oricum pana una alta da-le boboloate de mamaliga
Master Of Organic Chemistry
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron