Articol Despre Discus

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Articol Despre Discus

Mesajde DISKUSFUN » Dum Noi 04, 2001 1:00 am

Salut.citeva sfaturi PT. IUBITORII DE DISCUS:
1. nu te speria de faptul ca discusii
sint recunoscuti ca pesti greu de tinut . nimic mai neadevarat.
2.stabileste de la inceput ce fel de
bazin cu discusi vrei;de décor sau unul steril,fara plante si nisip.
Fiecare are avantaje si dezavantaje.
3.numarul de discusi in bazin sa fie in concordanta cu marimea
acestuia,de regula un discus matur
la ~25 lt(8 discusi maturi in 200lt.)
4.cind cumperi pui de discus ,tine
cont de faptul ca discusul este un
peste de cird ,deci niciodata 2-4 pui
,nu se vor simti in siguranta ,mai ales daca bazinul este mare.un numar minim ar fi de 8 –10 buc.,
ceea ce ti-ar da posibilitatea ca la
maturitate sa poti alege aproape sigur cel putin 2 perechi(nu spun asta pt. a-mi vinde eu pestii!!!).
acum sa vorbim de conditiile minime ce
trebuie sa le asiguri discusului.din punctul meu de vedere:cel mai periculos factor de mediu cu care se confrunta discusul este ph-ul.acesta se poate incadra intre 5,5 – 7,5.problema cu ph-ul nu este valoarea lui, ci fluctuatiile acestuia.cel mai des acestea sint determinate de schimbari masive de apa
dupa o perioada mai lunga fara schimbari.ca o regula ,pt. o buna sanatate a pestilor(a tuturor pestilor) este infinit mai bine sa schimbati o cantitate mai mica de apa mai des,decit o cantitate mai mare o singura data.
De regula un bazin plantat va necesita mai putine schimburi de apa decit unul steril.in bazinul plantat ciclul nitrogenului functioneaza mai bine si permite asimilare unei mari parti din compusii de azot toxici de catre plante si de filtrul biologic.in schimb, in bazinele sterile, fara plante si substrat,
Eliminarea ionilor toxici de azot(nitrati si nitriti) trebuie facuta de
Noi prin schimburi mai dese de apa.
De ex.:plantat:10%- 20%/saptamina daca
Bazinul este stabilizat Steril: la pui 25%-50%/zi cind sint inca in perioada de crestere si acumulare(de la 2 sapt.-3luni) ,apoi ajunge ~25%-30% la 2-3 zile.
Steril:maturi,perechi:20%-25% la 2 zile ,chiar daca au pui mici pe ei.
O alta caracteritica importanta a apei este duritatea.insa, fata de ceea ce este indeobste cunoscut,afirm ca in special pt. puii de discus duritatea apei trebuie sa fie mare pt . ca acestia sa poata folosi cantitati cit mai mari de calciu si magneziu din apa pt. formarea scheletului si a operculelor. Nu acelasi lucru ,desigur,este valabil pt. perechi ,acestea avind nevoie de o apa moale pt.
Reusita reproducerii.
Alta caracteristica importanta este oxigenul dizolvat.nu prea avem noi cu ce sa-l masuram,dar se stie ca odata cu cresterea temperaturii nivelul de oxigen dizolvat din apa scade,rezulta ca bazinul de discusi,care necesita o temperatura ridicata necesita si o aerare puternica.folositi pietre cu porii mai mici.
Temperatura: parinti cu pui si pui pina la 3 luni, 30*c,tineret pina la maturi 28*c.incalzitoarele cele mai bune la noi sint hagen ,,tronic’’,dupa parerea mea.
Iluminarea : se va face tipic pt bazinele
Plantate si dupa scopul urmarit la bazinele sterile(tub neon daylight pt.
Iluminare fara pretentii sau tuburi
Aquaglo pt. punerea in valoare a culorii pestilor).
Filtrarea, la mine se rezuma la filtre de burete in fiecare bazin cu perechi si fiecare bazin cu pui pina la 3 luni si filtru de burete si cite un powerhead in bazinele de crestere a tineretului.

UN CAPITOL IMPORTANT IN CRESTEREA SI INTRETINEREA DISCUSULUI SE REFERA LA HRANIRE.
IN 10 ANI DE CIND AM DISCUSI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA CEA MAI BUNA SI SIGURA HRANA PT. DISCUS ESTE CEA PE BAZA DE INIMA DE VITA.ACEASTA ITI ASIGURA UN PESTE SOLID,PUTERNIC,BINE DEZVOLTAT.NU ESTE MAI PUTIN ADEVARAT CA NIMIC NU VA FACE UN DISCUS SA CREASCA MAI BINE SI MAI REPEDE DECIT BINECUNOSCUTUL TUBI.IN SCHIMB VA Asigur ca nimic nu va va omori mai repede un discus decit acelasi tubi.that is your choise!
Acum ca am ,,lamurit’’ cea mai mare dilema cu privire la hranirea discusuluisa va spun cam cu ce puteti hrani un discus: mixtura de inima de vita , tetra discus sau similare, chironomide si enchitree( daca va faceti cultura). Artemia? Da, nou eclozata pt . pui este indispensabila. matura( congelata) dupa mine nu are nici o valoare nutritiva,iar daca totusi o folosesti si dai ceva mai multa ,ceea ce pestii nu consuma ,intra IMEDIAT IN DESCOMPUNERE SI SA VEZI APOI CUM ARATA APA.
DUPA CUM SPUNEAM,MIXTURA DE INIMA DE VITA TREBUIE SA CONSTITUIE BAZA HRANIRII DISCUSULUI.ACEASTA POATE VARIA EXTREM DE MULT CA SI CONTINUT:INIMA DE VITA, FICAT DE VITA, CARNE ALBA DE PESTE,KRILL,SPANAC, MAZARE,MORCOV,BANANE,MERE.ACESTEA LE POT COMBINA DUPA O RETETA PROPRIE SI POT OBTINE O MARE VARIETATE DE MIXTURI.ACESTEA SINT FORTIFIATE CU MINERALE SI VITAMINE.
IN ORICE CAZ NU EXAGERATI CU HRANIREA!!!


SANATATEA DISCUSULUI
CELE MAI COMUNE PROBLEME CU DISCUSII, DIN PUNCT DE VEDERE AL SANATATII , VOR FI CELE DE NATURA INTESTINALA.FECALE DESCHISE LA CULOARE,ALBE , MUCILAGINOASE INSEAMNA VIERMI INTESTINALI(ACESTIA SINT DE MAI MULTE TIPURI) CARE SE POT COMBATE CU METRONIDAZOL 7MG/LT.,3 ADMINISTRARI,O ZI DA UNA NU, CU30% SCHIMB DE APA INAINTE DE FIECARE ADMINISTRARE.DUPA ACEASTA,SCHIMBATI 50% DIN VOLUMUL BAZINULUI SI FOLOSITI ROMBENDAZOL 2MG/LT(SE GASESTE LA FARMACII VETERINARE ) ,DUPA 6 ZILE ,SCHIMBATI MIN.50%DIN APA SI REPETATI TRATAMENTUL. ACEST TIP DE TRATAMENT,METRONIDAZOL SI ROMBENDAZOL TREBUIE APLICAT IN MOMENTUL CIND CUMPARATI NOI DISCUSI CA METODA PREVENTIVA.
MULTE DIN PROBLEMELE DE PIELE , POT FI REZOLVATE USOR PRIN ADAUGAREA DE SARE DE BUCATARIE(MARE,GRUNJOASA) ,2G/10LT,PT. 7 SAU MAI MULTE ZILE.CIND SCHIMBATI APA, MENTINETI CONCENTRATIA.
DE ASEMENEA TOT BOLI DE PIELE SAU DE BRANHII VOR FI TRATATE PRIN RIDICAREA GRADUALA A TEMPERATURII PINA LA 33-34*C PT. O SAPTAMINA.insotiti metoda cu o crestere puternica a aerarii.in bazin separat pt. ca plantele nu rezista la aceste temperaturi.
Acest tratament va fi si el aplicat in cazul achizitionarii de noi discusi, in continuarea celui cu metronidazol si rombendazol,dar numai in cazul in care intradevar suspectati ceva.
Desigur ca exista si alte afectiuni si alte tratamente dar mi-ar lua prea mult spatiu si timp ca sa dezvolt.
Retineti totusi ca cel mai greu in acvaristica este sa dati un diagnostic corect in cazul in care un peste este bolnav.si cel mai grav este sa aplicati un tratament incorect sau nenecesar.
Deci, inainte de a lua o decizie in necunostiinta de cauza, mai bine interesativa inainte.

Ca o concluzie:cel mai importanti factori in cresterea discusului sint schimburile de apa si hranirea corecta!

Succes!

Corneliu,,diskusfun’’
PS. SPER SA VA FIE DE FOLOS!
DISKUSFUN
 

Mesajde Guppy » Lun Noi 05, 2001 12:53 am

Multumim mult pentru articol, Diskusfun !
Sigur o sa se bucure iubitorii de discus de pe aici.
Se vede ca ai experienta ...

Mai dar chiar nu cunoaste nimeni un crescator de guppy serios in toata tara asta ? ... (in afar' de mine of course :D )
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Ioas(Ovi) » Lun Noi 05, 2001 2:30 am

Initial trimis de Guppy
Multumim mult pentru articol, Diskusfun !
Sigur o sa se bucure iubitorii de discus de pe aici.
Se vede ca ai experienta ...

Mai dar chiar nu cunoaste nimeni un crescator de guppy serios in toata tara asta ? ... (in afar' de mine of course :D )


De ce ma Guppy, ce te intereseaza asa de tare despre guppy si nu e nimeni sa te ajute??


Bravo DISKUSFUN, felicitari !!!
Ioas(Ovi)
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 04, 2001 8:44 pm
Localitate: Bucuresti sau Slobozia

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 9:01 am

din tot ce ai scris am dedus ca nu sunt cu nimic mai pretentiosi decat scalarii , poate doar temperatura mai ridicata e diferenta, o singura nelamurire: pH-ul chiar poate sa fie 7 sau mai mult?stiu ca discusii,ca si scalarii, provin din apele negre ale Amazoniei, incarcate cu acizi humici, cu pH acid, scalarii mei e clar ca au probleme din cauza pH, apa proaspata avand 7,5, iar cea din acvariu, mai stabilizata, 7.1, iar din ce am citit discusii vor si mai si.
apoi hranirea, la scalari e cunoscut ca:p cu ce ii obisnuiesti la inceput, cu aia trb. sa continui, la discusi e la fel?
termostatul de la Hagen e bun?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde RoDiscus » Lun Noi 05, 2001 10:25 am

Initial trimis de Catalin B
o singura nelamurire: pH-ul chiar poate sa fie 7 sau mai mult?stiu ca discusii,ca si scalarii, provin din apele negre ale Amazoniei...



...cred ca ai lui DISKUSFUN provin din apele involburate ale acvariilor lui personale... :D :D :D :D

cum spunea si el ...doar daca ii iei direct din Amazon si ii arunci in acvariu...atunci e o duda...
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 1:56 pm

Initial trimis de RoDiscus



...cred ca ai lui DISKUSFUN provin din apele involburate ale acvariilor lui personale... :D :D :D :D

cum spunea si el ...doar daca ii iei direct din Amazon si ii arunci in acvariu...atunci e o duda...

sa fim seriosi, discusu sigur nu are experienta apelor romane, sint mii de km distanta, si sint si ciudati, discoidali, nu ca zebrele, dungate, nici nu traiesc daca nu au apa, iar daca-i transport de la Buc. la Pit., suporta viteza excesiva?:D
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Lun Noi 05, 2001 2:21 pm

gata , sint convins cu discusii, singura problema e ca nu am spatiu sa mai tin un acv. mare, si nici nu renunt la scalari,evident , nu?(nu de alta, dar cine le-ar mai lua apararea pe forum?)
mai astept unpic, si daca nu iau generatia a 2-a de la discusfan, iau prima de la rodiscus
dar scalari cu discusi merge?(scrie in cartea albastra ca scalarii sint vectori:) purtatori de boli pt. discusi, ieste adevarat?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Ce e frumos e frumos :-)

Mesajde duduloi » Lun Noi 05, 2001 3:13 pm

duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

pt Catalin

Mesajde duduloi » Lun Noi 05, 2001 3:23 pm

discusii si scalarii in acelasi acvariu: http://boards.aaquaria.com/topic.cgi?forum=9&topic=92
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde DISKUSFUN » Lun Noi 05, 2001 11:21 pm

MULTUMESC PT. APRECIERI.REFERITOR LA SCALARI + DISCUS : SCALARII SINT PURTATORI DE CAPILLARIA , CARE ESTE UN VIERME INTESTINAL.CHESTIA ESTE CA PT. SCALARI CAPILARIA ESTE APROAPE INOFENSIVA, IN SCHIMB PT. DISCUSI ESTE UNUL DIN CEI MAI MARI DUSMANI. TOTUSI CA LA ORICE PROBLEMA EXISTA SI O SOLUTIE:O CURA DE METRONIDAZOL SI ROMBENDAZOL PT. SCALARI INAINTE DE A INTRODUCE DISCUSII SI APOI ACEEASI CURA SI PT .DISCUSII NOU ADUSI.CURA APLICATA DISCUSILOR ARE CARACTER PREVENTIV DAR SI PT. A EVITA CUMVA REINFECTAREA SCALARILOR CARE ACESTIA VOR TRANSMITE MAI DEPARTE DISCUSILOR.........INTELEGETI CUM VINE TREABA!
DISKUSFUN
 

Mesajde Catalin B » Mar Noi 06, 2001 8:58 am

Initial trimis de DISKUSFUN
MULTUMESC PT. APRECIERI.REFERITOR LA SCALARI + DISCUS : SCALARII SINT PURTATORI DE CAPILLARIA , CARE ESTE UN VIERME INTESTINAL.CHESTIA ESTE CA PT. SCALARI CAPILARIA ESTE APROAPE INOFENSIVA, IN SCHIMB PT. DISCUSI ESTE UNUL DIN CEI MAI MARI DUSMANI. TOTUSI CA LA ORICE PROBLEMA EXISTA SI O SOLUTIE:O CURA DE METRONIDAZOL SI ROMBENDAZOL PT. SCALARI INAINTE DE A INTRODUCE DISCUSII SI APOI ACEEASI CURA SI PT .DISCUSII NOU ADUSI.CURA APLICATA DISCUSILOR ARE CARACTER PREVENTIV DAR SI PT. A EVITA CUMVA REINFECTAREA SCALARILOR CARE ACESTIA VOR TRANSMITE MAI DEPARTE DISCUSILOR.........INTELEGETI CUM VINE TREABA!

multumesc, insa mai exista factorul comportamental , cum am citit din trimiterea lui duduloi, scalarii ar fi mai teritoriali decat discusii, un scalar adult are teritoriul cam de 400cmp, discusul cat prefera?
(cu hranirea nu cred ca e problema, se rezolva usor)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

crescatori guppy

Mesajde www.acvariu.ro » Mar Noi 06, 2001 3:59 pm

Initial trimis de Guppy
Multumim mult pentru articol, Diskusfun !
Sigur o sa se bucure iubitorii de discus de pe aici.
Se vede ca ai experienta ...

Mai dar chiar nu cunoaste nimeni un crescator de guppy serios in toata tara asta ? ... (in afar' de mine of course :D )


stiu eu pe cineva :)

O sa vorbesc cu el si daca vrea sa ia legatura cu tine va pun pe felie. omul nu are modem asa ca nu prea vede netul.

Are multi separati pe bazine de diferite natii (rosii, marmorati, negrii albastii mai stiu eu cum?!
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: crescatori guppy

Mesajde Guppy » Mar Noi 06, 2001 4:15 pm

Initial trimis de http://www.acvariu.ro


stiu eu pe cineva :)

O sa vorbesc cu el si daca vrea sa ia legatura cu tine va pun pe felie. omul nu are modem asa ca nu prea vede netul.

Are multi separati pe bazine de diferite natii (rosii, marmorati, negrii albastii mai stiu eu cum?!


wow , merci mult :)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mar Noi 06, 2001 4:57 pm

bei !!!!!

Aici e vorba de discusi !!!
De cand e forumul asta sunt numai 2 topicuri despre discusi si voi veniti cu guparezi, scalari, etc etc etc .....

anunt moderatoru' sa faca curat !
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Mar Noi 06, 2001 5:18 pm

Initial trimis de duduloi
bei !!!!!

anunt moderatoru' sa faca curat !


bei duduloy , esti pa' prafuri ? :D vorbesti cu tine ?
pai starge ce nu-ti convine ca ne-am cam lungit,ce-i drept dar daca te uiti mai bine o sa vezi ca si pe alte topicuri se deviaza , e imposibil de evitat asta ...poate pe viitor facem sectiune de carciuma ... :p
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

INTREBARI

Mesajde Cristian Stef » Dum Noi 18, 2001 9:27 pm

ONORABILE DISKUSFUN,

ARTICOLUL ESTE MARFA. AM SI EU CATEVA INTREBARI:

1.CARE ESTE SPERANTA DE VIATA LA DISCUS (IN COND.NORMALE DE INTRETINERE)?
2.CE INFLUENTA AU ZGOMOTELE ASUPRA LOR? (BINENTELES DACA SUNT MAI SENSIBILI LA ZGOMOTE DECAT CEILALTI PESTI).
3.CUM SE OBTINE ACEA MIXTURA? (PROCEDEUL TEHNOLOGIC, MODUL DE ADMINISTRARE, POSIBILITATEA CONSERVARII).

MULTAM,
Cristian Stef
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Noi 15, 2001 1:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: INTREBARI

Mesajde DISKUSFUN » Mar Noi 20, 2001 12:09 am

Initial trimis de Cristian Stef
ONORABILE DISKUSFUN,

ARTICOLUL ESTE MARFA. AM SI EU CATEVA INTREBARI:

1.CARE ESTE SPERANTA DE VIATA LA DISCUS (IN COND.NORMALE DE INTRETINERE)?
2.CE INFLUENTA AU ZGOMOTELE ASUPRA LOR? (BINENTELES DACA SUNT MAI SENSIBILI LA ZGOMOTE DECAT CEILALTI PESTI).
3.CUM SE OBTINE ACEA MIXTURA? (PROCEDEUL TEHNOLOGIC, MODUL DE ADMINISTRARE, POSIBILITATEA CONSERVARII).

MULTAM,
SALUT!1. CONFORM LUI JACK WATTLEY,CEL MAI MARE CRESCATOR AMERICAN DE DISCUS,IN CONDITII IDEALE UN DISCUS POATE DEPESI USOR 10-15 ANI. INSA PUTEM NOI SA asiguram conditii ideALE? TOTUSI CRED CA 5-7 ANI ESTE VIRSTA PE CARE POATE SA O ATINGA USOR UN DISCUS IN CONDITIILE NOASTRE.2. TOTUL DEPINDE DE MODUL IN CARE AU FOST CRESCUTI:DACA REPRODUCATORII SI PUII MICI AU FOST TINUTI INTR-O CAMERA SEPARATA, FARA TRAFIC ATUNCI PUII SI IMPLICIT VIITORII PESTI MATURI VOR FI SPERIOSI .IN SCHIMB,DACA SINT TINUTI DE EX. PE UN HOL CU TRAFIC RIDICAT ,CUM II TIN EU,IN BAZINE FARA LOCURI UNDE SA SE ASCUNDA NU VEI AVEA PROBLEME DE ACEST FEL .SI ASTA IN MOD SIGUR.3.AICI SE IVESTE O PROBLEMA .EU FAC ACEASTA MIXTURA PT. MINE ,DAR SI PT VINZARE.MA INTELEGI,NU?.DAR MI-AM FACUT DATORIA DE A VA INFORMA PE TOTI DESPRE CEEA CE INSEAMNA O HRANIRE CORECTA SI VARIATA CA INGREDIENTE.DE HRANIT EU HRANESC PUII DE 3ORI/ZI IAR ADULTII DE 2 ORI/ZI,IN EXCLUSIVITATE CU MIXTURA PERSONALA.SUCCES! SI NE MAI ,,VEDEM''.
DISKUSFUN
 

Mesajde duduloi » Mie Noi 21, 2001 12:11 pm

mi-am aruncat ochii pe situl tipului, si in special la

http://www.wattleydiscus.com/pictures.htm

va indemn sa va clatiti ochii pe acolo

Nerecomandat fanaticilor in materie de discus, ma refer la cei care sufera de inima ...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde www.acvariu.ro » Joi Noi 22, 2001 3:10 pm

Initial trimis de duduloi
mi-am aruncat ochii pe situl tipului, si in special la

http://www.wattleydiscus.com/pictures.htm

va indemn sa va clatiti ochii pe acolo

Nerecomandat fanaticilor in materie de discus, ma refer la cei care sufera de inima ...

Duduloi se gandea la linkul asta

http://www.wattleydiscus.com/prices.htm

cand zicea de cei care sufera de inima
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Joi Noi 22, 2001 3:12 pm

Acu pe bune, ma refeream la CUM ARATA discusii aia; cei care tin discusi stiu preturile, insa cand vad un discus perfect ... sunt UZI
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

oferta

Mesajde Vizitator » Mie Dec 26, 2001 2:59 am

vand discusi maturi (7 discusi albastri toti maturi)
Pret :5000000 lei
tel:090.185425
Vizitator
 

Caut Discusi

Mesajde Radu Borza » Mar Mar 26, 2002 10:27 am

Ma intereseaza sa cumpar Discusi Rosu Turqis si Pigeon Blood .
Deasemenea ma intereseaza cit costa in Bucuresti larvele de libelule si daca asa putea sa iau legatura cu cineva in acest sens .
Va multzumesc.
Radu Borza
 


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori