muntele iarna

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

muntele iarna

Mesajde as xxl » Vin Oct 11, 2002 9:04 am

crestele muntilor sunt superbe vara. dar iarna, cand totul este combinatie de alb cu verde inchis este absolut magnific. plus ca cel mai sanatos si rapid bronz se obtine tot iarna la mari inaltimi.
dupa un traseu anevoios, oare ce poate fi mai reconfortant decat un ceai cu rom, servit fierbinte si o culcusala intr-o camera de cabana in care se aud troznind lemnele in sobitza (care de obicei mai scoate si putin fum asortat cu miros de cetina arsa).

vine iarna. plecari in program ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

sigur

Mesajde marian jan » Vin Oct 11, 2002 9:37 am

anul trecut am fost la azuga cu ocazia "sarbatorilor zapezii'.am plecat fara fes,fular manusi.noroc ca gazda a fost binevoitoare.;)
a fost bestial acolo.vinul fiert m-a facut sa nu mai simt frigul.din pacate incercarea mea de a schia a esuat si am ramas la vechea sanie:D.cu telescaunul a fost mai greu,ca erau -15 grade sus.si aveam barba ALBA.dar a fost interesant...anul asta cred ca la predeal voi fi de sarbatorile zapezii.o samai fie plecari scurte,de 2-3 zile,sigur.din'alea de moment.nu ai ce face si zici:"hai,ba,mergem la munte?avem tren peste 1h".
:o
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde as xxl » Vin Oct 11, 2002 11:10 am

discutie reala, auzita la o terasa, intre doua fete:
- draga, cum a fost la munte ?
- frumos de tot, fata, foarte misto !
- da vremea cum a fost ?
- nu stiu, am dormit toata ziua, ca am fost foarte obosita cand am venit de la discoteca !


:D :D

care-i intelesul si de ce nu e offtopic ?
poi, mai aline, trasee, escalada, stii tu ... chestii d-alea cu rucsac in spate si bocanci !
da tot e bine, ca iti place muntele :o
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 11, 2002 12:30 pm

In urma cu ceva vreme am facut un traseu superb iarna..pe o ninsoare torentiala si pe o zapada uriasha.
Din Zarnesti pana la Cabana Curmatura.

Am plecat imbracat in blugi,bocanci,parazapezi si bluza de trening. Si caciula in cap. Doar atat. Totzi cu care eram cu gegi groase pe ei ,isi radeau de mine : "ha,ha..moshu ce handicapat , o sa degere pe drum ! " .
Ei,ash...chiar am transpirat.

Si vreau sa va spun ca asa de incantat eram..incat am luat-o rau de tot la pas inainte. Si nici nu mi-am dat seama cand m-am pierdut de grup. Eram doar eu in mijlocul padurii , printre brazii incarcatzi de omat ....pasind prin zapada virgina.
In unele portiuni zapada imi ajungea pana la mijloc si inaintam anevoie. Si ningea,ningea in continuare.
In cele din urma am ajuns la cabana unde am servit un ceai cald ,facut din zahar ars..ca la orice cabana de munte ! :)
A fost o excursie tare placuta si mi-a produs o imensa bucurie..pentru ca sunt un mare iubitor al iernii si in special al zapezii !

.....

De cele mai multe ori iarna ma duc pe traseul clasic...Predeal - Clabucet . Si pe urma cobor la cabana aia...pe cealata parte a muntelui. Nu mai stiu exact cum se cheama ,imi scapa numele acum ! Garbova sa fie ?
Acolo e o partie excelenta. Si in loc de sanie..ma dau cu capacul de WC. Aluneca excelent !

De skyat nu ma pricep. Nu am incercat niciodata. Si acum imi este frica . Dar in schimb stiu sa patinez. :p (dar nici de patinat nu patinez..ca e scump inchiriatu patinelor si singurul patinuar pe care il stiu este cel de la Clabucet sosire...si e cam jalnic)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Mie Oct 30, 2002 8:28 pm

Anul trecut am fost la Poiana Brasov...La schiat...ce pot sa va spun? Am inceput si eu sa invat oaredecat (desi cred ca am invatat mai mult biliard decat sa schiez), sau ma rog, ma pricep si eu un pic mai mult...Poate iarna asta invat mai bine, cine stie???
Iarna asta...Ori la Poiana Brasov, ori departe de Romania :) Nu se stie...Depinde...Poate ma vad in mijlocul iernii la soare, caldura, mare (totusi, sper ca nu...vreau ZAPADA!)...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Munte, draga munte

Mesajde darkshines » Dum Ian 05, 2003 4:52 pm

iata ca am fost si eu aprox 2 saptamani la munte in iarna asta. am fost pe la sibiu,brasov,covasna si un sat foarte frumos numit cartzishoara(de la badea cartzan) unde am stat la vila unui prieten.



urmeaza pozele facut pe-acolo


Edit by Mirela : darky , nu-ti fie cu suparare , dar am unit subiectul cu munte , draga munte , cu cel deja existent despre muntele iarna .

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Ian 05, 2003 4:53 pm

asta e facuta din mashina in drum spre covasna, ignorati copacul din fata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Ian 05, 2003 5:01 pm

podisul vazut de la balea
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Ian 05, 2003 5:03 pm

zona balea, din nou
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Dum Ian 05, 2003 5:06 pm

cabanuta construita pe lacul glaciar, ati ghicit, BALEA
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Ian 09, 2003 5:15 am

Dar a fost cineva din voi la Garana (WolfsBerg), un sat nemtesc la 20 de kilometri de Muntele Semenic... un satut facut de nemti super misto si iarna si vara...
IAr peisajul este precum in vise...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

La munte iarna...hhmm

Mesajde dirklady » Vin Ian 17, 2003 4:50 pm

Am fost si eu la munte iarna o singura data in 1999. Am fost la Slanic Moldova. Am facut rezervarile la o viluta din orasul unde locuiesc. Am plecat cu trenul. Pana am ajuns acolo am vazut cateva privelisti minunate. Intr-adevar muntele iarna acoperit cu zapada ,combinatia de verde de la brazi...e uimitoare. Toate bune si frumoase pana cand cand am ajuns la o gara unde trebuia sa coboram iar noi nu stiam, si am coborat in ultimul moment. Ca sa ajungem sus pe munte trebuia sa asteptam un autobuz care cica nu mai ajungea in aceea zi.....din cauza vremii. Eram inghetati,infometati. Pana la urma a venit unul si am urcat pe munte pe scara autobuzului asa era de aglomerat. Ajunsi la receptie am aflat ca nu figuram cu rezervarea....un adevarat calvar. Ne-a dat pana la urma o camera la o vila mai prapadita unde toata noaptea am dormit cu caciula si fularul asa era de frig. A doua zi am cumparat niste rezistente am gasit o piatra dintr-aia alba(imi scapa acum numele)....si am facut tipul un resou.....pe urma stateam in tricou in camera. Cand plecam sa hoinarim putin ascudeam tentativa de resou in dulap. A doua zi am urcat muntele si a fost magnific. Pe urma am mancat la o cabanuta ...ce mai a fost dragut. Pacat de conditiile din camera ....
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

No snow

Mesajde diana_2205 » Sâm Ian 18, 2003 12:43 am

Din pacate in iarna asta nu a prea fost zapada. De ex. in Poiana Brasov mai ca nu s`a schiat deloc in Postavarul..si acum cica nici pe Bradul nu se mai poate schia.
Am fost la Predeal si la Azuga...insa...nici acolo nu`i nemaipomenit...najpa..
!L3t m3 b|0w y4 m|nd~
Avatar utilizator
diana_2205
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Mai 11, 2002 11:00 pm

Mesajde Aldea Alina » Dum Iun 08, 2003 4:32 pm

eu stau in brasov...unul din orasele cele mai vizitate

atractiile turinmului sunt mai mult iarna.....poiana bv unde se poate schia si cerbul de aur tot asa e full

de rev. erau numai masini de bucureti peste tot!!!
si am auzi 2 vorbind:" bai dar a mai ramas cineva in b?nu de alta dar sa nu preia tiganii puterea,ca l-am vazut si pe basescu si pe liesc si pe nastase si pe toti aici!"
bai cat am putut rade la faza asta....asa ca bucurestenilor...be wehr!!!!!!!
so go on and scream
scream at me i'm so far away
i won't be broken again
Avatar utilizator
Aldea Alina
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Sep 23, 2002 11:00 pm

Mesajde brayn » Vin Noi 21, 2003 9:54 pm

Draga am si eu o intrebare cat mai e de inchiriat o cabana pt 4 persoane presupun ca pot sa inchiriez si o singura camera poate imi spui si mie cat e nu am mai trecut cam de mult timp pe la munte
brayn
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 20, 2003 3:39 pm
Localitate: romania-ploiesti

Mesajde paiacec » Mie Noi 26, 2003 11:08 am

La munte e cel mai frumos iarna,chiar shi fara zapada!Pe zapada e chestia ca ai o panorama mult mai deosebita shi potzi observa totul mult mai clar (alb/negru=se deosebeshte cel mai ushor).Plus deasta exista posibilitatea skiului,asa ca Azuga,Predeal,Bushteni,Sinaia,Poiana Brashov etc. devin neincapatoare.Revellionul majoritatea oamenilor vor sa shi-l petreaca la munte.
Ce sa mai;e mishto iarna la munte!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

muntele e fain peste tot

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 11:39 pm

aici ai o gama mai larga de ales ca in Romania cel putin la distractii.
Ai snowmobil, schiuri, sanie, bob, sanie trasa de caini:)... si altele.
Eu le am cu schiu ca la celelalte nu prea.
Muntii sunt foarte faini iarna aici acoperiti cu zapada din pacate sant foarte frigurosi(-40 sau mai jos) si nu prea te incumeti.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde DONNA » Mar Mar 30, 2004 8:52 pm

bai mie mi-as placut ff mult in Cozia, de Rev
am avut vreme super cateva zile si puteam sa vedem atatea creste de munti ca nu imi venea a crede..
minunat
cabanieri ff placuti
drum super usor
"singura functie a iubirii este de a ne ajuta sa-nduram dupa amiezele de duminica, atat de crude si de nemasurat, care ne ranesc pt toata saptamana - si pt eternitate..."
Cioran
DONNA
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 2:42 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 31, 2004 12:13 pm

Intr-adevar, zapada creeaza niste peisaje superbe. Si pentru asta nu trebuie neaparat sa fi pe munte. De exemplu de linga Bran poti admira, intr-un tur de orizont, Postavarul, Bucegii si Craiul (plus Magura Codlei, dar aia e mereu verde, n-are stincaraie).

Am prins odata un cer senin si un aer clar, in Valea Dorului, pe Furnica, de se vedea cred ca pina in Fagaras. Cit vedeai cu ochii numai creste inzapezite, pina la orizont. Ceva mirific.

Imi mai place cind sunt la schi in Poiana si prind o zi senina, sa stau la o bere la Postavaru. Se vede, imediat in plan apropiat, "sub" tine, Piriul Rece, Dihamul si Poiana Izvoarelor, apoi abruptul Bucegilor. In departare, mai la est, toata creasta Craiului si in spatele ei, inceputurile Fagarasului.

Cit despre mersul pe munte iarna, cel mai mult imi place "ajungerea" la cabana. Cald, tuica fiarta, o slana, schimbarea ciorapilor, o ciorba, o tabla. Intrarea in "lume" si caldura.

Daca gasesc o sa atasez si niste poze.

Edit: pina gasesc io pozele mele, se gasesc unele mult mai bune si mai impresionante pe alpinet.org. In ultimele luni au fost inscrise multe foto de iarna (normal), pentru delectare si relaxare merita vazute.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Vin Feb 11, 2005 2:22 pm

Iarna la munte? Bestial.
Am fost in trei ani consecutivi in Fagaras de 1 Martie(acolo iarna e in toi). Scopul era sa urcam pe Moldoveanu. Abia a treia oara am reusit sa ajungem pe Vistea Mare. Tot masivul Moldoveanu Vistea era calota de gheata ca oglinda. Oricum am fost foarte multumiti de rezultat. In anii anteriori am fost obligati sa abandonam din caza zapezii proaspat cazute. O data ne-am oprit la cabana Podragu iar altadata la Turnuri. De fiecare data a fost excelent.Cand am ramas la Turnuri am fost epuizati din cauza zapezii mari proaspat cazute. Peste noapte s-a mai depus un metru de zapada. La intoarcere am inotat efectiv prin zapada pana in piept. Norocul nostru ca am avut cu noi "omul sonda"(un tip de vreo 2 metri) care a deschis poteca. Noi ceilalti eram de 1.70-1.75 inaltime.
Alt loc in care am vazut peisaje splendide de iarna a fost Cozia. Ultima portiune de urcus s-a facut printr-o zona de ceata,iar la sfarsit am iesit deasupra norilor. Cerul era absolut transparent iar tot ce era sub cota 1500 m era acoperit de o mare de nori. Pe deasupra norilor , spre sud la distanta foarte mare se zarea o creasta..........Muntii Balcani!!!
De celelalte creste din jur ce sa mai vorbesc: Fagaras, Latoritei, Capatanii, Parang....o intreaga panorama de 360 grade(celsius :D).
Nu am multe poze momentan dar atasez totusi una din Cozia unde peste marea de nori se vad muntii Latoritei(pe brazi zapada este de fapt chiciura, cristalele de ghiata depasind 5 cm lungime). Mai pun si din Fagaras cabana si varful Podragu.

Felicitari DONNA! Mai rar o tipa care sa spuna ca urcusul la Cozia pe timp de iarna e super usor. Sigur nu ai urcat cu elicopterul care-i aprovizioneaza pe aia de la releu? :-? :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Feb 17, 2005 2:08 pm

Revin cu ceva poze de iarna montana.
1. In spatele cabanei Turnuri din Fagaras
2. Fagarasii pozati de pe Cozia peste marea de nori
3. Pe creasta Retezatului eu cu un prieten (eu in dreapta) eram mai multi dar noi suntem doar de decor :D
Asta am mai postat-o undeva, sper sa nu deranjeze dublura
4. In muntii Rodnei
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator