Case de vacanta ! Folositoare sau inutile ?

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Mesajde jeorj » Mar Mar 08, 2005 3:59 pm

Aproximativ altitudinea de 420 m :D.

Panorama cu muntii Fagarasi e facuta cu zoom optic de 3x
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Un drumet

Mesajde gideon » Mar Mar 08, 2005 4:00 pm

Personal nu pun la indoiala utilitatea unei casute de vacanta si probabil ca fiecare dintre voi mi-as dori un coltisor retras de lume sub forma amintita insa problemele pe care trebie sa le infrunti cand ai o astfel de casuta mi se par dificile. Personal calatoresc foarte mult si nu petrec destul timp intr-un loc anume si de aceea cred ca pentru mine nu prezinta o solutie optima.Cum au mai amintit cativa dintre voi intretinerea este elementul cheie, daca este prea departe de un drum de acces si de civilizatie este mai greu, daca se afla bine pozitionata si usor accesibila atunci deja ai vecini si s-a dus cu intimitatea, asa ca pana la urma cred ca totul se reduce la perceptia fiecaruia, un cort impreuna cu un sac de dormit se afla destul de des in portbagajul masinii si produce un efect asemanator dar cum am zis...este o problema de perceptie.O parte din prietenii mei prefera casa de vacanta pentru ca natura pentru ei nu este la fel de importanta ca petrecerile ce poti sa le faci intr-o astfel de casa de vacanta pe cand ceilalti prieteni prefera mereu locuri noi si o libertate mai mare.Cu un echipament bine pus la punct poti merge in drumetii de o saptamana-doua si poti intradevar sa te simti ca intr-o perioada primordiala unde simturile si spiritul de explorare catapulteaza adrenalina la nivele destul de inalte...si este ceea ce prefer eu.Sunt si anumite riscuri cand te avanti in necunoscut dar eu zic ca merita si cat am sa pot alege intre libertate si stabilitate am sa aleg libertatea, poate mai incolo am sa ma schimb si am sa aleg solutia cu casa de vacanta, dar cine stie.
Este bine cand mai intalnesti diferite pareri si acest forum imi ofera schimbul de experienta de care simt nevoia.
Grow up!!!...What for???
Avatar utilizator
gideon
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mar 07, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Mie Mar 09, 2005 9:27 am

Problema cu intretinerea cabanei se poate rezolva daca ai cunostinte (persoane) pe care te poti baza atunci cand esti plecat prin alte parti. Cu siguranta gasesti persoane care sa guste mai mult confortul unei cabane aproape de natura decat salbaticia imprevizibila. Sunt de acord cu turele de 1-2 saptamani rupt de civilizatie dar nu cred ca te umple de adrenalina o saptamana pe ploaie sau pe ger cu cortul. Mai iute dilueaza sau ingheata adrenalina din tine. S-apoi 2-3 zile de revelion cu cortul in zapada cred ca nu mai are aceiasi valoare incendiara. Tot mai interesant este sa incinci soba din cabana si dupa ceva spritzuri si antren sa navaliti afara in costume de baie la o bataie cu zapada. Sa vezi acolo adrenalina ;-) .

Cum ziceam mai sus: cabana ramane pentru mine o permanenta alternativa in caz de vreme rea sau bani putini. In nici un caz legare de glie. Decat sa alegi intre libertate si stabilitate mai bine le alegi pe amandoua.

Salutare si numa bine.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gideon » Mie Mar 09, 2005 10:34 am

Sunt total de acord cu tine gigiell, pentru unii este suficient doar sa urmareasca echipa de fotbal favorita la tele sau chiar pe teren si sa le creasca adrenalina, pentru altii este o poveste diferita.Am avut excursii in care am fost nevoiti sa abandonam la jumatatea drumului vorba aceea din cauza ca unul din echipa nu a fost suficient de pregatit sau vremea ne-a fost cat se poate de potrivnica si de fiecare data am ajuns in fata unui semineu sau sobe depanand povestiri si inecandu-ne un pic amarul.De unde sunt eu iarna este ca la ea acasa si nu as putea spune ca ma incanta iesirile lungi in natura iarna, prefer si eu caldura unei cabani de piatra, mancarica la ceaun si o tarie pe masura.Iarna aceasta a fost saraca si grosimea sratului de nea nu a ajuns 2 metri ca in alte dati dar asta e...poate iarna viitoare.Concluzionand as putea spune ca vara prefer un cort in locul cabanei iar iarna prefer haine groase si pereti cat mai grosi...:)
Grow up!!!...What for???
Avatar utilizator
gideon
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mar 07, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Mar 10, 2005 11:30 am

E foarte frumos si iarna pe munte dar binenteles cu echipament adecvat si cu cazare in cabana peste noapte. Am fost iarna in Fagaras pe la cabanele Turnuri , Podragu, Suru, Barcaci, Negoi, Balea, Sambata.
In Retezat la Gentiana si Pietrele, in Cindrel la Canaia, Gatul Berbecului si Fantanele, in Lotrului la Prejba, in Cozia, in Rodnei(cam atat imi amintesc pe moment). In general ne-am simtit foarte bine cu exceptiile cand cabanierii ne-au bagat in cate o camera neincalzita si nu au vrut sa ne dea lemne suficiente.

Daca mai exista si un rom pe langa traditionalul ceai trecerea de la frigul de afara la caldura din cabana este mult mai rapida si efortul facut in lupta cu nametii se uita repede.

Imi amintesc o iesire la Prejba cand desi era destul de cald in cabana a durat vreo ora pana mi-i s-au dezghetat sireturile de la bocanci. Noroc cu romu ca mi-am putut incalzi picioarele;M.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mar 10, 2005 11:39 am

Noroc cu romu ca mi-am putut incalzi picioarele

tz-a facut tziganu frectzie la pishere ? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Mar 10, 2005 2:26 pm

De unde tzigani iarna in varf de munte? Nu stii cum se roaga tziganu "credincios"? ......- Da doamne tri veri sho vara! :D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Lun Mar 21, 2005 11:19 am

Tiganu zice "sa treaca femartie"
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Vin Mai 13, 2005 12:16 pm

eu n-am casa de vacanta. nici macar bunici cu casa.
anyway, mi-as dori una, dar cred ca o sa mi-o fac singura, pentru ca ai mei nu agreaza ideea. ei sunt de parere ca e mult mai bine sa te plimbi peste tot decat sa te "intepenesti" intr-o sinugra locatie. daca iti faci casa... trebuie sa te duci sa si stai in ea, daca tot te-ai chinuit s-o faci sau s-o cumperi.
pana aici e ok, dar ma mai gandesc si la momentele alea in care iti vine sa fugi de la bloc... sa ai curtea ta (cu piscina sau fara), sa stai la aer etc.
eu mi-as dori sa fiu Omul plajei, sa ma mut pe plaja. sa am o casa acolo. foarte bine construita, pentru ca iarna sa nu ma spulbere vantul.... perfect izolata si fffffffffff bine incalzita in care sa stau cand vreau eu sau permanent.
asta e doar un vis, dar pana la urma important e sa ai un "refugiu", fie ca e la iesirea din oras, (la munte nu), undeva in apropiere sau la MARE!
si ca sa raspund si la subiect: da, consider ca sunt foarte utile casele de vacanta. :yD
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Mai 13, 2005 12:31 pm

eu mi-as dori sa fiu Omul plajei, sa ma mut pe plaja. sa am o casa acolo. foarte bine construita, pentru ca iarna sa nu ma spulbere vantul.... perfect izolata si fffffffffff bine incalzita in care sa stau cand vreau eu sau permanent.


iti inchipui ca vei freca duda tuata viata si malaiu va creste supt perna? atunci da, merita
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Mai 13, 2005 12:34 pm

eu mi-as dori sa fiu Omul plajei, sa ma mut pe plaja. sa am o casa acolo

io zic sa-ti cumperi un cort... ffffffff bine izolat si un sac de dormit fffff calduros :D
si e si mai sinplu asha ca-ti poti muta casa de vacanta pe orice plaja vrei tu
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Lu_Lu » Vin Mai 13, 2005 12:45 pm

nu-mi place la cort, ca trebuie sa-l intinzi si cand pleci, trebuie sa-l cureti de nisip.... sa-l strangi furmos... e prea complicat.
ai mei au un cort din-ala mmmmaaaare.. cu 2 camere. si cand e sa plecam eu trebuie sa-l sterg pe toate partile de nisip. iar cand trebuie intins, eu trebuie sa infig cuiele alea idioate. nu pot sa sufar chestia asta.
mai bine o casuta. in care sa frec menta toata viata. *p si sa ma uit la balta.
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator