calatorie in estonia

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

calatorie in estonia

Mesajde mayday » Joi Ian 26, 2006 12:10 am

am nevoie de un mare ajutor, vreau sa merg in estonia in februarie, nu stiu cu ce sa ajung acolo cel mai bine si cel mai scurt, cu masina personala e 200 euro drumu dus-intors, cu avionu e cam 350 si cu autocaru nu stiu, am nevoie de orice informatie posibila. va multumesc anticipat
mayday
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 25, 2006 11:56 pm
Localitate: cluj

Mesajde stefan » Joi Ian 26, 2006 12:18 am

Păi cel mai scurt e probabil cu avionul. Cel mai "bine", nu ştiu, eu aş merge pe maşina personală :D. Traversezi ceva ţări şi, din cate-am inţeles, in nespus de europenele ţări baltice s-ar putea să trebuiască să sari cu şpaga la Garcea din cate-am inţeles. Dar na, din cate-am inţeles nu se intamplă chiar aşa curent ca la bulgari, de exemplu.

Ştiu sigur că e o variantă să mergi cu trenul in Cracovia şi de-acolo e un autocar, dar e destul de ciudat, sunt doar două pe zi sau aşa ceva, deci ai şanse să stai ceva după el.

Mergi in Tallinn? La prieteni estoni acolo? Cum ii cheamă? :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde mayday » Joi Ian 26, 2006 11:59 am

Mersi mult, asa ma gandeam si eu sa merg cu masina personala, am o prentena acolo care a mers la facultate si vreau sa ma duc in vizita, eu ma gandeam ca sa o iau cu masina prin ungaria, slovacia, polonia si de acolo in sus, sa incerc sa ocolesc ukraina ca am o impresie ca nu mirosase a bine pe acolo, as mai merge cu cineva daca are drum incolo macar, orice alta informatie e binevenita.
mayday
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 25, 2006 11:56 pm
Localitate: cluj

Mesajde stefan » Joi Ian 26, 2006 10:13 pm

Păi ruta pe care o adoptă majoritatea e asta pe care-ai zis-o tu, ocolind Ucraina (şi bucata din Rusia cu Kaliningrad). Cel puţin ăştia care vin de peste garlă, din Finlanda.

Dacă eşti dispus să iei necunoscuţi, poţi să incerci http://www.hospitalityclub.org, deşi nu prea-s romani pe-acolo.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde mayday » Vin Ian 27, 2006 9:57 am

mersi mult, m-am si uitat pe site. Mi-am si facut o ruta cu ajutorul unor programe, nu e chiar asa de grava situatie pe cate am crezut, is 1800 km, 1000 intr-o zi si 800 in alta zi, o sa ma descurc eu cumva. Chiar mi so pus pata sa merg acolo :P. multumesc mult.
mayday
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 25, 2006 11:56 pm
Localitate: cluj


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator