Hoteluri si Moteluri. Ce-i bun sau rau ?

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Hoteluri si Moteluri. Ce-i bun sau rau ?

Mesajde SOD » Sâm Mar 27, 2004 1:21 pm

De mult ma bate gandul sa fac subiectul asta, dar am oscilat intre forumul de turism si cel de mancaruri. Umblu mult prin tzara si cred ca un astfel de subiect e binevenit. Voi incerca sa prezint locurile pe unde stau eu ,ca si altzii sa stie ce sa aleaga sau de ce sa se fereasca.

Saptamana aceasta am avut traseul Galatzi - Cluj - Sibiu - Bucuresti, dar am inoptat doar la Cluj.

Locatie
Am stat la Continental, hotel de 3 stele.Eu personal i-as fi dat una jumate.Cladirea e veche, mobilierul trecand demult de varsta pensionarii.Foarte frumoase camerele in schimb, fiind foarte spatzioase.Paturile sunt groaznice, dandu-tzi senzatzia ca dormi pe caramizi.Locul de mic dejun este defapt un hol in care e si un bar de zi deschis clujenilor, dar care este plin de la prima ora a diminetzii de schimbatorii de valuta si traficantzii locali de masini.In timp ca mananci aia se plimba pe langa tine si vorbesc la telefon de camatarie, masini si alte dandanale.Itzi cam sta omleta in gat.

Servicii
Serviiciile sunt la limita bunului simtz. Nu exista room service. Personalul este pe toane. Adica sunt ture excelente si ture execrabile.cel putin 3 chelneri din cei 5 existentzi put a transpiratzie mai rau decat un cal de cursa dupa cursa.

Mancarea
In prima zi am ajuns noaptea si am mai prins restaurantul deschis.Am luat o ciorba de burta care are usturoi deja in ea, lucru care m-a enervat la culme.In rest buna.Costa 70 de mii, fara smantana si ardei.Felul doi a fost un snitzel de piept de pui cu cartof prajit si salata de sezon.Foarte , foarte bun.Totul a fost stropit cu 300 de votca si o sticla de sauvignon blanc.Colegul meu a avut tot ciorbitza de burta si felul doi snitzel de porc cu salata de sfecla rosie.Totul a costat cam 700 de mii, cu tot cu bautura.Mai mult decat decent, tinand seama ca suntem in hotel.

Micul dejun in schimb a fost dezastru.Omleta uscata de ziceai ca mananci carton de Letea, preparatele erau cel putin de doo zile caci aveau marginile maronii si ridicate spre tavan, cremvustii erau fiertzi in asa hal de explodasera, iar altceva nu mai era.Dezastru.

La pranz si seara am luat tot ciorbici si fripturici, restauratul fiind mai mult decat ok, suma fara bautura nedepasind 350-400 de mii. Desigur, erau si preparate pretentzioase de multi bani.

Ce am mancat foarte bun in hotel a fost un muschi de vita la gratar cu cartof natur si salata de sfecla rosie cu hrean, care era facuta ca la carte.Prajita pe margini si usor cruda in mijloc, frageda, cu fibra tanara.Forte buna.Penibil este faptul ca tocmai un hotel din cluj nu avea la restaurant varza a la cluj.Ca desert am luat inghetzata casei, care este dumnezeiasca.

cam asta ar fi.saptamana viitoare am in program timisoara si voi transmite de la fatza locului.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 27, 2004 2:34 pm

De acord cu SOD,in ceea ce priveste hotelu Continental din Cluj.Am stat si eu asta-vara o noate acolo,shi a fost de neuitat,din aceleasi motive pe care le-a expus si SOD.Totushi asta-vara cei de la receptie m-au informat ca hotelu va intra in reparatie capitala,modernizare shi alte vrajeli.Se pare ca inca nu s-au apucat.Ce ma deranjat pe mine a fost faptu ca n-aveau shi eiei un termopan,ci nijte geamuri d-ala normale cu o tamplarie cred,de aceasi varsta cu hotelu,care nu se inchideau-deschideau sub nici o forma.De mancat n-am mancat acolo(n-am stat decat de la 9 seara pana a doua zi la 7),da se pare ca n-am pierdut nimic.

In schimb hotelu Continental din Oradea(4 stele) e absolut spelendid.Situat in centru orasului,cu personal bine pregatit,cu uniforme frumoase,shi maia les foarte foarte politicos.Preturile cam mari,dar serviciile deosebite.Mi-a placut barul care era la nivelu celor mai tari din Bucuresti sau Constanta si restaurantul,situat la ultimul nivel,cu o terasa spelndida.Hotelu se vedea ca fusese modernizat,dotarile fiind de cel mai inalt nivel.Camera mare,cu mobilier nou,de calitate,TV,telefon,room-serive,servicii(curataorie,calcat,desteptare),minibar,ma rog tot tacamul.Ce nu mi-a palcut a fost ca hotelul era gol,adica nu cred ca erau mai mult de 2-3 camere ocupate.(eu am fost prin noiembrie 2002,poate sezonu sa fi fost de vina)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Mar 27, 2004 8:14 pm

put a transpiratzie mai rau decat un cal de cursa dupa cursa.


transpiratzia (spuma) cabalina, este inodora, nu ti-a iesit comparatzia :D

idee: nu mai cautatzi hotele in orasele mari, eventual orientati-va dupa motelutze si pensiuni (nu e cazul lui SOD la care e aranjat dinainte). si daca nu stitzi/gasitzi sunati-ma ca gasim :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Lun Mar 29, 2004 11:02 pm

Timisoara - Hotel Perla III - 4 stele.

servicii
Intr-un cuvant, cacator de misto. totul e de calitate, de la servicii la mancare. cum am intrat, a venit unu care a INSISTAT sa parcheze masina, ne-a carat bagajele la camera si s-a dus sa cumpere si ziare pentru ca era tarziu si la receptie nu mai erau. camerele sunt mari si spatzioase si am si free chanel unde chiar acum s-a incins un bagau intre un malac si doo doamne de ies scantei din telecomanda.

mancarea
ciorba de pui a la grec cu smantana - care fie vorba intre noi era cam cat e intr-un borcanel mic de smantana danone - dumnezeiasca - 50 de mii
gordon bleu cu cartofi taranesti si salata de muraturi asortate - portie uriasa - 170 de mii.
clatite cu ciocolata si inghetzata de vanilie - 35 de mii
la votca m-au enervat tare de tot ca era 50 de mii si am ras 4.da bune si astea.

nu prea comentez la mancare deoarece totul a fost foarte bun. astept cu interes micul dejun. totusi au un minus.dupa ce-am devorat gordonu am comandat si o scaricica dar, din pacate nu mai aveau. da maine se rezolva.hehehehehehe !
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 29, 2004 11:13 pm

Ultimele hoteluri la care am stat (exceptand Litoralul Marii Negre pt. ca acolo merge toata lumea) au fost in Deva (jud. Hunedoara) si Bicaz (jud. Neamtz).

In Deva am locuit doua noptzi la Hotelul Decebal, aflat chiar la poalele colinei.Hotel de doua stele clasic, cu dush, televizor si balcon. Din pacate apa calda se distribuie doar seara si dimineatza. Chiar si apa rece se opreste in timpul zilei. Dar asta probabil ca este situatia in municipiul Deva. Nu e de vina hotelul. Am servit doar mic dejun care nu a excelat. Salam, branza, ceai , magiun. Ceva obisnuit pentru doua stele.

La Bicaz insa mi-a placut foarte mult. Aici am stat intr-un motel aflat chiar langa gara. Un motel particular, semanand mai mult cu o cabana sau cu un han. La parter se afla restaurantul pe care trebuie sa il laud. O ciorba de burta excelenta. La fel si snitelul. Preturi de bun simtz, de provincie. Berea la fel de ieftina ca la bodegile din Titan. La catul superior se afla o frumoasa sufragerie cu fotolii, scaune si masa. Aici se poate juca septic sau orice alt joc de societate. Si evident dormitoarele. Nu foarte multe. Vreo 4-5. Dormitorul este constituit dintr-un pat dublu, un televizor sport, o noptiera, un sifonier si o masutza. Baia este foarte mica, dar curata.

Motelurile astea particulare sunt o alternativa mult mai buna ! Hotelurile sunt cu mult mai scumpe si uneori serviciile de acolo lasa de dorit.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Joi Apr 01, 2004 10:09 pm

Un oras pe care am ajuns sa-l cunosc destul de bine este Brasovul. Dar la capitolul hoteluri, Brasovul o gherleste rau de tot cu cele 2 hoteluri mari din centru, respectiv Capitol si mult-laudatul Aro Palace.

Primul, Hotel Capitol, are 3 stele, din care as taia vreo 2. Personalul e sub orice critica, camerele nu au dus, doar cada, iar prima data cand am stat acolo mi s-a inundat camera la deampulea. La restaurantele hotelurilor nu mananc decat micul dejun, care e moca. In rest mi se par jignitor de scumpe. Despre micul dejun la Capitol pot doar sa va spun ca trebuie sa fiti acolo devreme, sau papa mic dejun.

Aro Palace, 4 stele din care as taia 5. Usa care nu se inchide, prosoape rupte, apa la wc care nu se trage, din nou fara dus si cu mobilier uitat acolo din epoca de aur, perioada timpurie. Ca lucruri bune la Aro as mentiona papuciipe care ti-i da moca in camera(chestie pe care n-o vezi peste tot) si micul dejun, gustos si variat. Plus ca am fost la micul dejun la vreo 5 minute dupa ce se terminase programul de mic dejun si inca mai aveau de toate.

E, si experienta mea hotelistica e un pic mai vasta, da' aia literara nu se acumuleaza decat incet. Ma opresc, cum ar veni.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Apr 02, 2004 8:43 am

eu am stat la aro asta toamna si parca e in renovare. probabil ca dupa ce se termina trebusoara pe acolo o sa aiba si stelele alea.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Apr 06, 2004 11:20 am

Aro are 2 corpuri de cladire, si, din cite stiu, ala de 4 etaje are si camere chiar de 4 stele. De fapt situatia e clasica, intilnita la multe hoteluri: au camere ordinare, dar au si citeva renovate, unde stai daca esti strain, esti in vreun grup organizat care a rezarvat dinainte sau cunosti pe cineva. Sau daca e libera vreo camera.

Cit priveste mic-dejunul, cele mai copioase si indestulatoare le-am intilnit in Poiana. Cu observatia ca am citiva ani de cind n-am mai stat decit ocazional la hoteluri. Cel mai misto era la Piatra Mare, dar trebuia sa ajungi printre primii. Aveau zeci de preparate, oua in toate felurile (inclusiv fiert, decojit si acoperit cu diverse sosuri), salate, fructe... intr-un cuvint foarte divers, dar putin. De o diversitate mai mica, dar calitate mai buna si indestulator (gaseai orice pina la ora de inchidere a micdejunului) era la hotelurile lui Copos: Bradul, Poiana etc...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Dum Apr 11, 2004 7:15 pm

daca mergeti in piatra neamt sa stati in hotel ceahlaul evitati obligatoriu hotel central ca e mizerabil... nu am fost nevoita sa mananc micul dejun la nici unul din aceste hoteluri dar am intrat in camere de curiozitate sa vad ..nici nu ma mira ca nu prea merg straini in jud neamt la fel cum merg prin alte judete...

in hotel central peste tot numai panze de paianjeni unde te uitai.. sa nu mai zic de baie care era de-o imputiciune rara!
ceahlau e curatel... pentru o noapte doua e suportabil!
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Apr 13, 2004 8:21 am

Eu am patit altceva in Piatra. In septembrie 2001, fiind simbata seara, era sa nu gasim unde sa mincam: la toate restaurantele erau nunti. Vreo doua s-au oferit sa ne serveasca, la o masa pusa mai intr-un colt, dar n-am vrut sa le stricam la oameni nunta... Si eu m-am simtit bine la Ceahlaul, dar despre Central am auzit ca ar fi mai bun, nu mai nasol. O fi chestie de ce camere nimeresti. Mic dejunul a fost saracacios ca si varietate, dar indestulator cantitativ, si nu de nemincat.

In Neamt nu cred sa nu prea vina straini, avind in vedere ca este unul din judetele unde se concentreaza obiectivele turistice de baza ale tarii. Eu, cel putin, am vazut autocare cu straini aproape la toate manastirile.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Apr 23, 2004 10:35 am

Baia Mare - Hotel Central Maramures

Cu sigurantza cel mai prost hotel in care am stat vreodata. El se da de 3 stele da mai degraba ar trebui incadrat in categoria "locuri de popas pentru microbuzele de pe ruta Falticeni - Vaslui".

Cu ce sa incep? Camera de 3 paturi in care este imposibil sa te hodinesti omeneste. Nu are telefon, televizorul e d'ala cumparat second hand de prin olanda , are 23 de canale din care se vad doar 4, adica protv, tvr2, realitatea si etno. diversitate nu gluma. Tragic e ca hotelu asta e la fix 3 metri de primaria BM.
Paturile sunt mici iar asternuturile sunt identice cu alea de le primeam in ziua de cazare in p21. care sta in regie stie ce zic. Ne-am dus la receptzie si am rugat-o pe doamna aceea sa le schimbe si ne-a comunicat ca altele nu are. Wc-ul e de mare eceptzie. Nitzel mai frumos ca ala din Piatza Obor. E atat de inghesuit ca atunci cand ma cac transpir ca un catar. Pai cum sa inghesui cele 106 chile proprietate personala inr-o buda de 1M x 1,5M ?

Ei bine, in schimb restauranul e la inaltzime. In sensul ca trebe sa urci vreo doo trepte ca sa intri in el. Meniul e gros cat DEX-ul, da invariabil auzim de al chelner : Ne pare rau, dar nu mai avem. Dar ce mai avetzi? Pai mai avem....... adica de 4 zile mananc doar ciorbitza de vacutza pe care o suspectez ca-i usor matusalemica si piept de pui la gratar. salata in schimb variaza, ca nu au mereu roshii. asa ca odata e cu roshii, castravatzi si ceapa, si apoi doar castravetzi si ceapa. sarea si otzetul sunt la discretzie, nu de alta da se vada bogatzia zonei.

Acu sunt in restaurantul stabilimentului de vreo 2 ore si la boxe se aude incontinuu un cd cu nicola. cred c-a fost vreodata p'aici si le-a dat cede cu autograf, altfel nu-mi explic afinitatea tuturor chelnerilor pentru nicola.

Oricum, e si o paret buna , ca restaurantul se inchide la 10 juma si daca vrei sa bei ceva n-ai unde. Semn ca oamenii astia tzin la sanatatea noastra.
Altele ce sa va mai zic?
- tigarinu au decat dimineatza. daca nu apuci sa-tzi cumperi, ramai nefumat
- la minibaru din camera, scrie pe lista ca are uischi, da in frigider am gasit sticlutze d'alea mici de plastic de tanita
- tot acolo zice ca are bere silva da ea e golden brau, care-i basita rau

etc, etc. nu mai scriu ca o sa ma suspectatzi de vrajeala ieftina. oricum, concluzia ie ca ie rau de tot.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 10:48 am

sticlutze d'alea mici de plastic de tanita


offtopicutz ca io-s mai neumblata si nu stiu ... ce ie aia tanita?

edit ca sa nu porcesc postu: nu stiam nene sody, da stiu acum ce este tanita despre care nu stiam. multzumesc
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Apr 23, 2004 11:35 am

aoleo smantanoaso, tanita ie sora mai pricopsita a lu saniutza. tanita ie de mai multe feluri cum ar fi ele : votca, lichior de mai multe neamuri, gin si alte otravuri d'astea.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Dum Mai 02, 2004 11:51 am

Pitesti - Hotel Victoria 3*, dar eu i-as da 3.5.

Intr-un cuvant ca-ca-tor ! totul nou, personal amabil, mancare excelenta !la subsol respectivul stabiliment prezenta club de noapte si biliard, nu de alta, da ca sa ai sederea mai placuta. Tinand cont ca m-am invartit prin 3 hoteluri pana am ajuns la asta, il recomand cu mana pe inima oricui.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Mai 11, 2004 8:20 am

Focsani - Hotel Vrancea 2*
Curat, placut, receptzionera de mare exceptzie. Mancare excelenta!!!!!Pretzuri la cazare decente.

Buzau - Hotel Crang 2*
De cacat, de cacat, de cacat. Si mancarea tot de cacat !Pretzuri in aceeasi linie.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Mai 11, 2004 8:32 am

sodule unde ie hotelu ala in Pitesti?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Mai 11, 2004 9:33 am

pai ie o droaie de hotele in pitesti. asta de zic io este in felul urmator. cum stai tu frumushel in piatza aiai centrala, care ie cea mai frumoasa piatza din romania, deci cum stai tu asa cu spatele la prefectura, in fatza ta vezi o cruce mare, care in spatele ei e un gang. pe care incepi sa mergi, traversezi o strada si in capul strazii ie un liceu ceva. chiar acolosha e hotelu cu pricina.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Mai 17, 2004 1:49 pm

aha...liceu ala e zinca si cred ca stiu si hotelul cu pricina care e deschis mai de curand...E galben parca, nu-i asa?
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Mai 17, 2004 1:51 pm

da bre, galbin ca un galbinush.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Hotel Central

Mesajde pnic » Lun Iun 07, 2004 10:46 am

Ca veni vorba de h. Central din Piatra Neamt. E mai bun decat Ceahlau, petit dejuneu are o gramada de chestii si un avantaj major - bufet daschis. Din cat tin minte holtelul l-au renovat prin 2000.
Alte locuri de tras peste noapte:
- Sucevita - Pensiunea Bucovina. Are 2 corpuri, cel mai tzutz e in cabana cu un etaj facuta din bulumaci, confort de trei stele. La carciuma au mancari tipice specifice (bureti, hribi facuti in toate felurile, carnatz din vanat uscat si bun). Pret pentru o persoana pentru 1 noapte 1200000 in care au intrat cazare, cina+petit dejuneu corespunzatoare pt. un om de 95 kile in stare flamanda.
Spun mai multe o leaca mai tarziu
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mai tarziu

Mesajde pnic » Joi Iun 17, 2004 9:42 am

Tot in Moldova:
- In Iasi prefer hotel Unirea din motive de decont (masa inclusa in factura de cazare)+mic dejun variat (salata de fasule, salata de ton, rulade cu varii carnitze pe langa mezelurile si branzurile uzuale). La hotel Moldova care ar fi de 3 stele am stat o data si fuse de ajuns - mocheta putea a picioare, jegosel bine. De mancat in Iasi, optiunile is multiple - Casa Lavric (un pic mai sus de Bolta Rece), Hanul 3 Sarmale, mai e o carciuma cu specific italian pe langa primarie. La hotel Traian iar nu e bine, desi cladirea arata frumusel pe afara. Mobilierul e vechi si cam lipsit de intretinere.
In Ardeal
- Tg Mures - Pensiunea Tempo este cel mai bun loc unde am dormit si am mancat in tara. Preturile sunt medii spre maricele dar merita fiecare banut. Camerele sunt mari, curate, aranjate cu bun gust. La restaurant, la fiecare fel de mancare e optiunea de portie mare, portie normala. Ca sa stai la Tempo trebuie facuta rezervare, ca altfel nu exista fo sansa.
O sa continui altadata.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iun 18, 2004 3:36 am

Baile Herculane - Hotel Claudia *** (dai un ban dar stay in fata) am fost acolo de foarte multe ori si m-am simtit foarte bine !!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iun 18, 2004 3:38 am

apa calda non stop, tv, solar, sauna, masaj, piscina, restaurant, aer curat de munte si nu in ultimul rand un super peisaj... ;)

have fun !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Continuare

Mesajde pnic » Vin Iun 18, 2004 9:25 am

Arad
Hotelurile din centru cam colcaie de pesti si valutisti. E un hotel bun la intrarea dinspre Timisoara. Camera e cam 45 EUR, dar merita, plus ca restaurantul e bine garnisit cu de toate (cina + petit dejuneu).
Oradea
Hotel Continental - e bun, plasat pe malu' garlii. In lipsa de fonduri se poate sta la Baile Felix - mult mai ieftin decat in Oradea, dar lipsesc carciumile mijto din oras.
Cluj
Aciulea sunt mai multe. O prima optiune e hotel Liliacul, la intrarea in oras dinspre Turda. E relativ ieftin, restaurantul e bun. Are si un bar de noapte cu animatoare bine alese ca peisaj (sau eram io prea pilit). Mergand spre centru de la Liliacul, la dreapta la primul semafor e hotel Onix - tzatza de matza, cu singura problema ca pe seara carciuma se cam umple de fitzoshi locali. Pentru liniste si mancare buna extra mi se pare hotel Transilvania - e in varful dealului din dreapta garlii.
Turda
Printul Vanator - camere excelente cu un pat dublu in care poti sa joci fotbal, decoratiunile din camera se vor medievalo-vanatoresti - un pic cam chicioase dar nu deranjeaza excesiv. Ce m-a socat a fost baia placata cu bolovani de parca intri intr-o cetate. Carciuma hotelului e cu specific vanatoresc, papa e buna, scorurile medii spre scumpe (prepelite + 2 beri + palinca = fo 350 k)
Deva
Nu e de stat in nici un hotel - sunt scumpe, proaste (Deva, Sarmis, Decebal) si cu iz de pe vremea lu' Ceasca. Se sta mult mai bine in Simeria la Vila Dorr.
Hateg
Castelul Orlea - n-am mai stat acolo cam de multisor, dar era de bine.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 18, 2004 11:22 am

Crashover, arata foarte bine Hotelul Claudia. Cel putin din poze. Spune-ne si niste preturi, pentru a ne face o parere mai buna.

pnic, iti impartasesc parerea despre Deva. Am stat si eu la Decebal. Este mai mult un hotel pentru oamenii ce vin in delegatie, nicidecum un hotel unde sa te simti bine.
(offtopic : tu din ce oras esti si de ce calatoresti asa mult ? )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iun 18, 2004 1:42 pm

Crashover faine pozele, aia de sus mere si la poze faine din excursii, cu ce camera le-ai facut?

pnic Transilvania ala din Cluj cum e ca pretz?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Pt mosu oftopic

Mesajde pnic » Vin Iun 18, 2004 2:34 pm

Din Bucuresti. In tara calatoresc din motive de serviciu, in afara din placere.

Pt. Testeru: A fost cam 1.200.000 camera single
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Hoteluri in Muntenia

Mesajde pnic » Joi Iun 24, 2004 3:14 pm

Aici situatia ii puturoasa rau.
Tg Jiu - hotelul cel mai decent din oras e Parc. La restaurantul hotelului au clasicele preparate gorjene: cotlet la gratar+cartofi prajiti, cabanos+cartofi prajiti. Singurul loc unde se mai poate manca ceva e o placintarie de pe ulita pietonala din centru (asta daca nu te deranjeaza gandacii care mai zburda din cand in cand pe farfurii).
Rm Valcea - un pic mai uman decat in Tg Jiu. Sunt 2 hoteluri, unul pe deal, altul in centru. E ceva mai spalat cel din centru. Am uitat cum le spune la amandoua.
Tulcea - Asta e in Dobrogea, asa ca situatia se dezpute. Am stat la hotelul Delta pe malul garlii. E de trei stele si le merita. Restaurantu' hotelului era de inalta clasa, cu o gramada de pescarii de Dunare (ciorba si bors de peste, scrumbie marinata, crap, salau, nisetru, stiuca in enshpe feluri). Plus un chelner in prag de pensie care stia ce sa recomande si la papa si la bautura.
Constanta - se impute la loc. De evitat hotelul Sport (parca asa-i zicea).E pe Mircea cel Batran, dupa Cazino, mergand spre Mamaia. Nu era permis fumatul in sala de petit dejuneu, nici in holul de la receptie, asa ca mi-o stat cafeaua in gat, care cafea a fost oricum singurul lucru acceptabil din petit dejuneu. In rest am mai stat in Mamaia la h. Parc si la inca un h. de trei stele (ca era dupa 15 sept. si vroiam sa fiu sigur de caldura in camera). Sunt cam de caca, dealtfel ca toata statiunea - jumuleala la greu, fete sictirite, tipic specific romanesc.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

timisoara

Mesajde anamaria » Joi Iul 21, 2005 11:39 am

in timisoara am descoperit un loc...cum nu credeam ca avem si noi: CASA DEL SOLE
foarte foarte cochet, mobila stil, superfain
gradina interioara cu restaurant, mancare buna
piscina superba
1 single cu mic dejun: 45 euroi
1 double cu mic dejun: 50 euroi

eu zic sa mergeti...macar la piscina!
anamaria
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 20, 2005 11:00 pm

mamaia

Mesajde anamaria » Joi Iul 21, 2005 11:47 am

acolo am aterizat la hotel eurocaraiman (ce nume o fi si asta??)
destul de in regula asa...dar mai la negru;-)
ma rog, era extrasezon, deci nu se emiteau facturi (???)
ca sa fac rost de un fier de calcat a trebuit sa vorbesc direct cu top management-ul, ca altfel "nu aveau"...
anamaria
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 20, 2005 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori