calatorie in Ungaria

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

calatorie in Ungaria

Mesajde iuliand » Joi Iun 10, 2004 10:04 am

Salut,

Ma numesc Iulian si peste cateva zile pec in Ungaria, la Budapesta, si deoarece pasaportul meu expira peste 3 luni am cateva nelamuriri, poate exista cineva pe aici care a mai fost in aceeasi situatie ( de a fi nevoit sa calatoreasca in Europa, iar pasaportul sa expire in mai putin de 6 luni )si poate sa ma ajute.

Cat de strict si serios se aplica aceasta regula in realitate, la intrarea in Ungaria - avand in vedere ca totusi Ungaria e doar de o luna membra a U.E. si pana acum nu exista aceasta conditie - si cat de flexibili se dovedesc a fi vamesii in aceasta situatie?

Cum credeti ca ar trebui sa procedez: sa ma prefac ca nu stiu de aceasta conditie si sa le obtin bunavointa sau sa incerc sa cotizez din prima?

Multumesc frumos pentru ajutor si sfaturi si va doresc o zi excelenta !

Iulian D.
iuliand
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iun 10, 2004 10:00 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Iun 10, 2004 10:30 am

Sigur e acu regula asta si pt. Ungaria? E membra Schengen?

Io cred ca nu te lasa romanii sa iesi, asta pina sa ajungi la unguri. Daca se va intimpla asa, nu te sfatuiesc sa incerci sa cotizezi. Daca te lasa romanii si ungurii nu, cu atit mai putin. Dai de vreunu mai ticalos si iti baga si vreo interdictie de UE pe 5 ani... Oricum, e clar ca trebe sa te prefaci ca nu stii de conditie.

Dar cel mai bine ar fi sa incerci sa-ti prelungesti pasaportul, in regim de urgenta. In 3-4 zile ar trebui sa te descurci...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Nu

Mesajde pnic » Joi Iun 10, 2004 3:11 pm

Sgur nu te lasa sa iesi labagii de la noi de la vama. Sau in caz ca iesi iti retin pasaportul la intrare in tara si dupa umbli ca naucu'. Oricum cred ca regula cu sase luni e regula romaneasca. Asa ca mai bine iti faci pasaport. Cu cotizarea e bine sa nu incerci.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator