excursie ungaria, austria, germania, italia

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

excursie ungaria, austria, germania, italia

Mesajde adirada74 » Lun Apr 04, 2005 1:57 pm

Doresc sa fac un plan cat mai amanuntit pentru o excursie pe ruta> Budapesta, Viena, Munchen, Torino, Milano, Venezia si retur.
As dori orice fel de informatii considerati ca in vor fi de ajutor.

Multumesc anticipat! :nope: ADI
adirada74
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 04, 2005 1:40 pm
Localitate: Tirgoviste

Mesajde gaga » Lun Apr 04, 2005 3:01 pm

daca mergi cu masina te ajuta situl michelin

http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/tpl/hme/MaHomePage.htm

si aici mai sunt alte ghiduri:

http://www.globecorner.com/p/i51.html
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde adirada74 » Lun Apr 04, 2005 3:15 pm

voi merge cu masina. ma intereseaza ceva concret: taxe drum, cazare mai ales in sau aproape de viena si venetia, preturi la benzina, altele
adirada74
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 04, 2005 1:40 pm
Localitate: Tirgoviste

Mesajde mikutzul » Lun Apr 04, 2005 3:15 pm

Incearca

http://www.rac.co.uk/

daca mergi cu masina...

Edit,

Taxe de drum ai de platit in Ungaria, Austria si Italia.Preturile variaza in functie de sezon si pe ce durata vrei sa cumperi.......100 euro pui deoparte pentru ca sa fi sigur, cazare gasesti incepand de la 38 euro/noapte la hotelurile Etap in rest totul tine de gust si de buzunar....succes
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde adirada74 » Mar Apr 05, 2005 8:25 am

voi pleca pe 26 iunie si am sa colind Europa pana pe 17 iulie.
Aceste Etap sunt hoteluri in marile orase, sau ...?
Multumesc oricum pt orice fel de sugestii.
adirada74
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 04, 2005 1:40 pm
Localitate: Tirgoviste

Mesajde Alienor » Mar Apr 05, 2005 12:37 pm

Mergi pe site-ul de mai jos:
http://chaines.abcd-hotel.com
si ai sa gasesti numeroase lanturi hoteliere, din care Etap si Formula 1 sunt cele mai accesibile ca pret.
Nu ai precizat ce pretentii ai la cazare; la Viena si Venetia hotelurile sunt in general scumpe insa exista alternative, de exemplu Campingul Fusina - langa Venetia (stil "studentesc" dar foarte curat, preturi minuscule, au si restaurant, magazin, etc - gasesti site ul cu google).
Taxele de autostrada: sper sa-mi aduc bine aminte - intr-un periplu european destul de recent (2004) care a durat 2 saptamani, s-au cheltuit cam 150 euro/masina cu taxele; ce-i drept, s-a traversat si Franta in lung si-n lat. La unele autostrazi ai alternativa drumurilor nationale (ocolesti uneori putin, insa eviti taxele). Cumpara-ti toate hartile ca sa vezi din timp autostrazile si variantele alternative.

Alt detaliu - in Italia, daca-ti bate vantul prin buzunare dar ai manca ceva si ai bea o cafeluta, opreste-te la magazinele benzinariilor; cafeaua si gustarile sunt la un pret derizoriu comparativ cu cele din cafenelele din orase. La Venetia, e plin de restaurante insa nu sunt tocmai ieftine; o varianta bunuta sunt localurile "Spizzico" - un fel de fast food cu meniu destul de variat, salate excelente, preturi mititele.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde adirada74 » Mie Apr 06, 2005 12:13 pm

Multam fain!
incep sa mai aflu cate ceva util.
ce stiti despre vesta reflectorizanta? E obligatorie in Austria? Sau numai pt TIR?
adirada74
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 04, 2005 1:40 pm
Localitate: Tirgoviste

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 1:30 pm

Vesta reflectorizanta este obligatorie in majoritatea tarilor din comunitate, lipsa ei poate sa-ti aduca o gaura frumusica-n buget.Personal cred ca este ceva util celor cu masina.Pana la urma este vorba de viata ta.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde MiG29 » Lun Apr 11, 2005 10:25 am

Cazare ieftina gasesti in asa-zisele campinguri,mai sunt hostel-uri(cauta pe goolge ca sunt destule) si eventual Forumula 1,care iarasi e destul de ieftin si mai ales curat.si cel mai important sunt foarte-foarte numeroase.
Si intradevar Spizzico au mancare buna si ieftina(inclusiv pizza "de la mama ei" servita la portie)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde LS. » Lun Apr 11, 2005 5:43 pm

Cauta cazare la particulari....asa zise zimmer-uri! Cu 40-50 euro pe noapte camera plus masa de dimineata! Merita toti banii si cel putin in Austria gasesti la fiecare doi pasi. Inca un sfat....cauta particulari cat mai departe de centrele oraselor sau chiar in afara...preturile difera si din strada principala pana pe coasta muntelui unde e de obicei mai ieftin si sunt mai multe sanse sa gasesti ceva free!

Din traseul descris de tine nu inteleg ce ai sa cauti la Munchen....nu are rost sa te indepartezi daca nu dai o tura prin Bavaria! Oricum daca ajungi langa Salsburg merita sa treci la nemti si sa urci la Cuibul Vulturilor!

Daca mai ai nevoie de o informatie specifica...cu placere!

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde adirada74 » Mar Apr 12, 2005 7:49 am

Multumesc pt info!
Voi incerca sa ma rezum la numai o zi in Viena, tinand cont ca voi ajunge diminiata, dupa un popas la cca 130Km. Daca voi simti nevoia, mai sacrific o noapte.
Unul din punctele mele de traseu este Ingolstadt, aproape de Munchen unde voi poposi cateva zile la o ruda cu care plec mai apoi in Italia.
Am sa incerc sa vad cat mai multe locuri frumoase si va voi impartasi experientele.
Pana atunci ... astept sugestii!
adirada74
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 04, 2005 1:40 pm
Localitate: Tirgoviste

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Apr 12, 2005 8:40 am

mikutzul scrie:Vesta reflectorizanta este obligatorie in majoritatea tarilor din comunitate, lipsa ei poate sa-ti aduca o gaura frumusica-n buget.Personal cred ca este ceva util celor cu masina.Pana la urma este vorba de viata ta.


???? ce plm mea sa faci cu vesta aia de reflecteaza? trebuie sa o ai pe tine tot timpul?


adirado, un sfat: vezi de unde iti pui benzina! :)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Mar Apr 12, 2005 8:50 am

____:D____ei na si tu Alex, romanii o tin de obicei pe spatarul scaunului sa para mai elevati, ai din vest tin vesta-n portbagaj.Utilizarea ei este obligatorie pe autostrada atunci cand parasesti automobilul sa shimbi o roata ori sa faci pishu. :D

Edit,

Ungurii au benzina buna la MOL, BP la austrieci shi la nemti peste tot.Daca vrei sa mergi la sigur foloseste cu incredere pompele SHELL oriunde si oricand.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Apr 12, 2005 9:28 am

plm, am umblat si eu cu mashina prin lume, ca tot romanu, dar nu am avut niciodata vesta cu mine. Nici macar atunci cand am intrat in politie cu duba. Si nimeni nu mi-a zis nimic. Important e triunghiul ala prost, de trebuie sa-l pui la 100 de metri in spatele mashinii in caz de ceva.

Cat despre benzina...ma refeream la pret, nu la calitate. Dar in caz ca fata de vrea sa plece prin europa ie dotata (ma refer la lovele), plm.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Mar Apr 12, 2005 9:58 am

Regulamentele s-au modificat, acu la simplele controale de rutina esti intrebat de vesta reflectorizanta.In unele regiuni esti obligat chiar sa ai doua veste cu tine.Nu e de glumit cu noile reguli si automobilele inmatriculate in ro sunt foarte iubite de politia rutiera din comunitate.

Pretul benzinei variaza destul de mult, totul tine de bafta atunci cand esti in excursie.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde stefan » Mar Apr 12, 2005 9:30 pm

mikutzu, regulamentele alea s-au modificat mai recent de vara trecuta? In plus, cine ti-a zis asta? In Ungaria e un post imediat dupa frontiera unde te opresc si te freaca, am fost prin august anul trecut si n-au pomenit de vesta nimic.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde otillia2001 » Sâm Mai 14, 2005 11:13 am

A-) informatiile din acest forum sunt foarte importante. si eu vreau a plec in luna de miere intr-o excursie cu masina pana la venezia si nu prea stiu la ce sa ma astept. Vi se pare riscant?
otillia2001
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 14, 2005 10:38 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Lu_Lu » Sâm Mai 14, 2005 1:00 pm

nu, nu e riscant, dar trebuie sa organizezi totul perfect.
eu am fost de 2 ori pana in franta cu masina.
trebuie sa-ti calculezi foarte bine banii.... sa cauti pe net preturi de benzina (in tarile prin care treci), sa-ti faci traseul (vezi ca e un program AutoRoute - care iti arata cel mai scrut drum, cel mai economic etc. e foarte util), sa te gandesti cine conduce si cat, pentru ca si asta e important....
mai sunt destule.
daca vrei, mai intreaba. iti mai zic, daca stiu. :yD
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde Nectanebo » Mar Mai 24, 2005 5:24 pm

Eu am fost cu o masina inchiriata pe ruta Grenoble - Andorra - Barcelona - Barcelona (2000 km in total) si a fost superb. Opresti unde vrei si stai cat vrei sa admiri locurile. Am evitat toate autostrazile, cativa km de autostrada am prins din greseala. Franta are indicatoare foarte bine puse la punct, la spanioli e halucinant cu indicatoarele, nu iti dai seama clar daca esti pe autostrada sau drum national si in plus cand trebuie sa faci dreapta spre un oras, pun un indicator asa mic ca nu mai ai timp sa il vezi. In Italia inca nu am fost cu masina dar am inteles ca e foarte nasol pe drumuri nationale, din cauza marcajelor, cel mai bine ar fi pe autostrazi. In Franta pe 40 km de autostrada mi-au luat 3.2 euro. In Spania pentru vreo 10 km am platit 1.5 euro. In Spania, motorina e mai ieftina decat in Franta (0.95 euro), iar in Elvetia e si mai scumpa decat in Fr.
Nectanebo
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 23, 2004 3:29 pm
Localitate: Dobrogean 100%

Mesajde miihai » Dum Aug 21, 2005 10:43 am

Stie cumva cineva, cum pot afla pretul unui bilet de tren bucuresti-budapesta? multumesc frumos! o zi buna!
miihai
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 21, 2004 6:38 pm
Localitate: Bucuresti

Italia

Mesajde fluturas » Dum Noi 13, 2005 6:25 pm

Salut!
Vreau sa plec si eu pe la sfarsitul lui dec.in Italia si am tot cautat oferte mai rezonabile...Poate cineva sa ma ajute?Anul trecut am fost la Roma.As vrea sa vad si alte orase..totusi:))).Sau poate cine stie e vreun loc liber in masina...
fluturas
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 13, 2005 6:09 pm
Localitate: Romania

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 13, 2005 8:33 pm

Am eu un loc in mashina la sfarshitul lui decembrie (n.b. Revelion) da' eu ma indrept spre Marea Egee. Amu' daca vrei sa lashi pt. la anu' Roma, eu te iau in Grecia cu inima deschisa :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde fanica14 » Vin Aug 11, 2006 10:07 pm

salutare...

ai fost plecata pana la urma u=in excursie ...cum a fost?...misto?
fanica14
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 11, 2006 9:46 pm
Localitate: PLOIESTI ROMANIA

Mesajde fanica14 » Vin Aug 11, 2006 10:13 pm

salutare...

ai fost plecata pana la urma u=in excursie ...cum a fost?...misto?

hai salutare din nou...as vrea sa te intreb si eu daca se poate cate ceva ...despre traseu...ca plec si eu acuma luni si nu imi strica cateva informatiii....ca de ex ..ai avut probleme la vama //la vreuna,,..????rezervari nebuniiii...????vocheur....baniii...exista statii de gpl pe afara....?????de cazare cum te-ai descurcat....?????pensiuni ceva...etap///f1????
fanica14
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 11, 2006 9:46 pm
Localitate: PLOIESTI ROMANIA


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori