Doresc sa merg in Grecia. Imi dati niste sfaturi?

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Doresc sa merg in Grecia. Imi dati niste sfaturi?

Mesajde BismarcK » Mar Mai 31, 2005 8:19 pm

Din informatiile pe care le am, am aflat ca la vama greci nu te lasa sa intri ;i nici nu -ti spun de ce. Cum sunt preturile la masa si la motorina?
Va multumesc!
BismarcK
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 31, 2005 8:05 pm
Localitate: Cluj -Napoca

Mesajde fahrenheit » Joi Iun 02, 2005 10:44 am

Pai ce-ti pasa daca tot nu te lasa sa intri?
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde Bradut » Lun Iun 06, 2005 4:29 pm

Salut, BismarcK.
Inteleg ca vrei sa mergi cu masina. Daca ai un diesel, e cu atat mai bine.
Pentru Grecia nu-ti trebuie viza. Nici pentru Bulgaria, prin care va trebui sa treci.

La greci e ceva mai scump ca la noi, dar depinde si unde vrei sa mergi.
Eu am fost de cateva ori, in cateva locuri, deci iti pot da cate un sfat.

1. Salonicul e un oras extraordinar de misto (mie personal imi place mai mult decat Amsterdam-ul sau Barcelona). E foarte viu, activ, curat, cool. Ai unde sa te distrezi, sunt mii de magazine misto (in special tzoale si accesorii), iar faleza e ticsita de cluburi extrem de misto, care stau deschise pina dimineata, indiferent de ziua saptamanii. Hotelurile in oras variaza de la 50 la 120 de Euro.
Mancarea - cu 30 de euro hranesti un cuplu la o taverna mistocutza. In pretz iti incape si o sticla de aspro krasi (vin alb pe greceste). Drumul dureaza cam o zi (8-10 ore, depinde cum conduci).
2. Corfu e o insula minunata in vest, langa Albania (care se vede de pe coasta de vest a Corfu-lui). Ai ceva de mers. Obligatoriu trebuie sa petreci o noapte pe drum, pentru ca sunt 1400 de kilometri pina acolo, inclusiv o traversare de 1.5 ore cu feribotul. E un pic scumputz, dar te descurci tu cumva.
3. Meteora - acolo e misto sa te duci de Paste, cand e absolut fenomenal. Noi am facut invierea sus, in munte, la o manastire superba, de unde am privit pentru prima oara focurile de artificii DE SUS IN JOS (se vedeau de la biserica din Kalambaka, satul de la poalele Meteorei). E accesibil ca pretz si, daca o calci, ajungi acolo intr-o zi (12-14 ore din Bucuresti).
Hai ca tre sa plec, iti mai zic si maine.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori