Apuseni

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Apuseni

Mesajde isabo » Lun Iun 27, 2005 10:34 am

Pentru cei care au umblat prin zona asta magnifica si pentru cei care au norocul sa locuiasca pe acolo: ce obiective turistice imi recomandati, ce atractii turistice nu trebuie ratate?
Urmeaza sa plec la Herculane, cu masina, si voi vedea si Apusenii. Nu eu organizez excursia, dar pot sa vin cu sugestii.

De buna seama, ma intereseaza ce e de vazut si in imprejurimile Herculanelor (am fost in copilarie, dar nu tin minte sa fi "vizitat" altceva decat strandul cu apa termala :* ).
Daca imi va spune cineva ca prea fac varza in thread-ul asta, ma voi incapatzana si voi deschide unul separat pentru Herculane :n: .
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 28, 2005 9:56 am

Daca nu ti-e foarte tare mila de masina, poti urca la Padis, de unde intr-o zi ai putea vizita cateva din fenomenele carstice mai importante ale zonei (Pestera Barsa, Cetatile Ponorului, Pestera Focul Viu etc.). In orice caz, incearca sa ajungi la Pestera Ursilor, in comuna Chiscau (se vine de la Oradea catre Deva).
Si pestera Scarisoara e relativ accesibila. Din cate tin eu minte, poti ajunge din comuna Garda de Sus (pe soseaua Campeni - Albac), facand o mica plimbare pe jos de 1 sau 2 ore.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Iun 28, 2005 11:38 am

Intr-adevar Herculane nu are nimic cu Apusenii mei.Spune si tu de unde pleci ca sa-ti dam oarece idei.O vizita in Platoul Padis e grozava mai ales daca ai o Dacie.Masina inalta,nu ai treba cu ea pe drumul Rachitele-Padis si care este putem spune :infernal.Cu toate acestea este plin de turisti iar strainii sunt mai ales unguri,care vin de ani de zile in zona.Zona splendida,salbatica.
Si nu uita cascada Rachiteaua.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde isabo » Mie Iun 29, 2005 11:34 am

Plecam din Botosani.
Si indeplinim si conditia - avem Dacie! ==D
Asa ca, Pacha (fericitule, locuiesti intr-o zona fantastica si ai concediile asigurate!), astept recomandarile tale.
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde pacha » Joi Iun 30, 2005 10:24 am

Ideea 1.
Ajungi cum ajungi in Cluj.De aici pana Huedin drumul este in perfecta stare.In Huedin faci stanga (in centru ) si-o tai catre Belis-Fantanele.La iesire din satul Calata faci dreapta peste o fosta cale ferata (s-au scos si sinele ) si te tot duci prin Buteni,Margau,Scrind si Rachitele.Drum acceptabil pana in Scrind cand incepe marea incercare.Din centrul Rachitele incepe marea aventura caci se termina asfaltul.teoretic vei mai vedea urme de asfalt caci prin '60 era asfalt pana in cantonul Ic Ponor.Din centrul Rachitele (unde e crasma Corada) treci un podulet si te tot duci la deal.Spre cascada Rachiteaua.Atentie! nu e semnalizata.Dupa ce iesi din niste " chei" intr-o curba vezi o constructie verde
tip -popas tusistic-.Acolo opriti masina si va luati dupa zgomot.Nu mancati in popas caci pute ca dracu.Daca pe constructie mai este afisul cu comportamentul ecologic te rog sa-l fotografiezi si sa-l postezi pe aici pe undeva.Dupa admiratie trebuie sa te intorci in Rachitele.De aici inainte iei dealul in piept si tii dreapta caci circula camioane incarcate cu lemne.De fapt trebuie sa fii doar atent caci vei merge ca sarpele.Ajuns in varf de deal(Prislop) te opresti la o tigara si privesti la vale da de vezi o vulpe sau un ras.
Apoi la vale catinel pana dai in valea Firei.Cum ajungi in vale peste ea se vede o potece care duce la pestera din valea Firei (Humpleu).Fara echipament nu ai ce cauta in ea.
Dai bice pe vale si ajungi in Doda Pilii.Aici ai si posibilitati de cazare la pensiunea Rustic.Din Doda spre Ic gasesti iarasi un popas tristic la casute.Daca esti pescar in zona aceasta liber la pescuit.Poti campa pe malul Somesului Cald si-ti faci cap.Altfel o iei inainte si de la Ic iei iarasi delul in piept.trebuie sa fii atent caci pana la Padis din acest drum se despart mai multe drumuri forestiere si pe stanga si pe dreapta.Si nu sunt neaparat mai proaste ca sa-ti dai seama care ar fi principal.Sa zicem ca tu trebui sa tii "inainte"Ajuns in platou faci ce vrei caci e haos organizatoricIti cumperi o harta de la cabana si executi traseele marcate.Ca si timp de parcurgere ele sunt un pic exagerate (pentru cei de varsta mea).
Evident vei face traseele: Cetatile Ponorulu,balcoanele,Ghetarul de la Barsa,Focul Viu,Lumea Pierduta,Galbena,etc.Este destul de solicitant caci prin Apuseni urci si cobori tot timpul.Daca prinzi in circuitul Galbena o ploaie sanatoasa ,este tot ce poate fi mai grozav.Daca prinzi zile caniculare fa traseul prin Cetatile Radesei si iesi pe cealalta parte in Cheile Somesului Cald.
O tura prin Chei, prin apa nu pe sus,este ceva de neuitat.Atentie, se aluneca usor prin apa si te poti lovi.Copii trebuie supravegheati si ajutati.
Din Chei poti urca in poiana Onceasa si de acolo la Pestera Cerbului,Alunului si Pestera Zmeilor (Onceasa).Daca nu o o inchidem pana atunci poti intra sa o vizitezi.Cobori in valea Ponorului si poti ajunge la Runcu Ars.(11 km. de Padis).Aici ma cauti si daca nu sunteti prea multi si sunt si eu pe acolo va cazez ca sa nu va intoarceti in aceeasi la Padis.Recunosti cabana dupa panourile solare.Incepand din 1 07. 2005 la cabana avem permanenta de garda ecologica.
Sa nu te plimbi cu sacul in spate.Fa o tabara undeva.Vezi unde e voie.
Daca la Calata nu faci dreapta mergi prin Calatele,Belis,Poiana Horii si dai in drumul de Padis undeva dupa Ic Ponor.Trebuie sa faci stanga cand dai in drumul de Padis.Dar si drumul acesta e de tot cacatul.
Daca iti plac sa te bagi prin pesteri,sa fii pregatit temeinic.
Daca iti plac ciupercile -galbiori,hribi,rascovi si palaria sarpelui.
Daca iti plac fructele-zmeura,mure,afine si fragute.hotarator sezonul.
Daca iti place sa umbli de nebun,vei fi servit ireprosabil.
Mai vorbim
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde isabo » Joi Iun 30, 2005 10:41 am

Multumesc pentru informatii. Si, pentru ca tot ai atins, oarecum, subiectul, te rog sa-mi spui ce atractii...culinare exista prin zona. Fireste, n-om bate calea manzului special pentru o farfurie de mancare, dar, daca ne vom nimeri pe acolo, sa nu depasim din necunoastere :).
So: specialitati din peste (pastravi sau si mai si), din ciuperci, cash&cascaval afumat, alte bunatatzuri specifice locurilor?
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

noutati

Mesajde isabo » Joi Iun 30, 2005 1:20 pm

Tocmai am aflat ca la dus vom avea cazare la Tusnad, iar la intoarcere, la Intregalde, in jud. Alba.
Daca mai ai ceva sugestii...:).
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde pacha » Joi Iun 30, 2005 2:28 pm

Mai baiatule.aici m-ai incurcat.Spcialitati culinare?.stiu ca madan Tripon de la Hanul Rustic gateste bine.Foloseste ciuperci de pe acolo si chiar pastravi din Somes.Ceva specific nu stiu.Sau te gandesti la Ardeal ?.Dar pe acolo lumea mananca ceea ce isi duce.In rest din ce am observat eu taranii sunt cam lacomi si complet neseriosi.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde isabo » Vin Iul 01, 2005 8:31 am

Si eu, care credeam ca in Ardeal lumea e dintr-o bucata, aflu acum ca taranii sunt cam lacomi si complet neseriosi! Cred ca e un amanunt util, vorbesc serios.

Eu nu sunt baiat. M-am distrat binishor, pentru ca si eu te-am luat tot de tip si...s-ar putea sa fii tot tipa.
Oricum, multumesc inca o data. Luni e plecarea si sper sa avem vreme buna, sa putem profita de toate recomandarile tale privind traseele. Imi doream de multa vreme sa vad Apusenii si aura lor de maretzie si mister crescuse de cand cu articolele din Formula As...
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori