Herculane

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Herculane

Mesajde isabo » Joi Iun 30, 2005 11:02 am

M-am tinut de cuvant (ambitzie) si am deschis si thread-ul acesta.

Ce se poate face la Herculane&imprejurimi? Exclus baile, tratamentele si statul in camera, la TV :).
Am mai fost o data, dar eram copil si tot programul era: strandul cu apa termala, drumetii pe ici-colo-nu prea departe (stiam ca sunt sherpi...) si cam atat.

Asadar, rog cunoscatorii sa-mi spuna ce obiective turistice sunt, inclusiv acelea unde se poate manca bine, nu prea scump si deosebit :).
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde mailman » Vin Iul 01, 2005 12:58 pm

un obiectiv ar fi 'Crucea Alba' din muntii Mehedinti pe la vreo 1000 m (nici nu mai stiu) pe traseu ai cateva privelisti frumoase cu valea Cernei si orasul vazut de sus; mie mi-a placut foarte mult, iar traseul e scurt
mailman
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 04, 2005 9:40 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ghionoiul » Vin Iul 01, 2005 2:19 pm

iar daca tot esti cu masina, ia-o in sus pe valea cernei, pana unde am impresia ca se termina drumul, e un baraj fain acolo, am uitat cum ii zice. Vezi sa nu te abati pe drumul care face la dreapta catre Baia de Arama, desi e fain si ala. O sa gasesti peisaje superbe si o zona relativ salbatica. Mai naspa o sa fie pentru dacia ta, care te va blestema la greu :D nu ca ar mai conta dupa padis...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde gugushtiuc » Sâm Aug 27, 2005 10:58 am

intradevar treseul pana la crucea alba ia cam 45 de minute, potzi sa-l faci shi in 30 daca ai antrenament shi e mishto privelishtea, chiar foarte frumos ca vezi orashu traversat de cerna shi inconjurat de muntzi din toate partzile. de sus cre ca potzi sa continui pe alt traseu marcat pe tot felul de creste nu prea inalte. mai e barajul de care zicea cineva shi daca eshti antrenat pentru alpinism cu coarda & co sunt destui peretzi pe care merita sa-i faci p-acolo dar ai grija la shrpii care apar de pe la inceputu primaverii pana la sf. toamnei shi nu-s putzini.
in rest daca mori de foame potzi sa mergi la pizzeria greceasca ca mie mi-a placut acolo. da' a trecut ceva vreme, s-ar putea sa se fi schimbat cate ceva. ma rog, eu nu m-am plictisit dar depinde cu cine te duci.
gugushtiuc
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Aug 22, 2005 3:14 pm
Localitate: galati


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori