Itinerar Apuseni

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Itinerar Apuseni

Mesajde domyno » Mie Iul 06, 2005 9:38 pm

Poate cineva sa ne ajute cu niste sfaturi despre cum sa incropim un itinerar de 5-6 zile in Apuseni?

Plecam din Bucuresti cu trenul si in general ne gandeam sa gasim cazare prin sate sau pensiuni turistice. Vrem sa vedem zona Padisului si tot ce se mai poate pestera Ursilor, Scarisoara. Nu vom aveam masina deci accesul numai cu trenul sau masini de ocazie

Orice sugestii sunt binevenite!
domyno
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 06, 2005 8:28 pm
Localitate: Valcea

Padis

Mesajde pacha » Joi Iul 07, 2005 9:40 am

Daca plecati din Bucuresti sfatul meu este -Bucuresti-Cluj-Huedin.Din Huedin cu autobusul pana in satul Rachitale.Aici faceti stopul pana la Padis sau macar pana la Ic ponor de unde mai aveti 11 km.Va sugerez traseul aceste deoarece pe aici intra 80 % din turisti si cum voi nu aveti masina sunteti in avantaj.Daca prindeti timp ploios e bine sa stiti ca aici ploua mocaneste toata ziua cu mici intreruperi.Sa aveti neaparat o aparatoare impermiabila la voi( nu fas).De campat,marea majoritate campeaza pe Platou,puteti campa tot aici.De aici puteti face toate traseele.Cu pestera Ursilor e alta poveste.Asta e in satul Chiscau (parca) si trebuie sa ajungeti prin Oradea si Beius.Nu stiu in ce stare e drumul de coborare din Padis spre Pietroasa.Ati face mare economie de timp daca ati putea cobora pe acolo cu cineva.Ultima oara cand am fost era ca dracu'.Despre ce sa faceti,mai cititi in forum la Apuseni de Isabo.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde domyno » Joi Iul 07, 2005 6:18 pm

bun deci macar stim cum ajungem la padis

1. am gasit cateva trasee pe bun-venit.ro care par interesante. primele sunt de o zi fiecare. ce putem sa facem din ultima locatie adica fie de la cabana scarisoara fie Girda de sus? ce sa luam la vizitat pentru inca o zi, doua? traseele de mai jos suna bine?

CABANA PADIS - IZBUCUL PONOR - CETATILE PONORULUI - CHE¬ILE GALBENII - POIANA FLORILOR - FOCUL VIU - CABANA PADIS

CABANA PADIS -POIANA VARASOAIA - CETATEA RADESII - CASCA¬DA MOLOH - VALEA SOMESULUI CALD - SUB ABRUPTUL CUCIULATEI - CETATEA R

CABANA PADIS - MUNTELE BATRINA - POIANA CA LINEASA - CATU¬NUL OCOALE - CABANA SCARISOARA

CABANA SCARISOARA - GHETARUL SCARISOARA - CABANA SCARISOARA

CABANA SCARISOARA - DEALUL MIELULUI - CHEILE ORDINCUSII - COMUNA GIRDA DE SUS

2. pe platoul padis am gasit pagina pentru cabana Cetatile Ponorului(http://www.padis.ro/servicii.htm) nu pentru cabana Padis. la ce distanta sunt? au un site ceva pentru cabana Padis?

3. in general cu cazarea trebuie sa facem rezervare din timp? sau putem sa gasim locuri si daca ajungem acolo. suntem un grup de 5-6 persoane...


4. promit sa pun multe poze la intoarcere :)
Mersi mult de tot!
domyno
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 06, 2005 8:28 pm
Localitate: Valcea

Mesajde domyno » Joi Iul 07, 2005 6:31 pm

in linii mari traseul poate sa fie ceva de genul :

Bucuresti-Cluj - Huedin - Padis - Pietroasa - Oradea (si probabil inapoi Cluj )

teoretic am gasi masina sa ne duca pana la Pietroasa?
domyno
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 06, 2005 8:28 pm
Localitate: Valcea

Mesajde pacha » Vin Iul 08, 2005 1:58 pm

Nu stiu daca se coboara cu lemne pe partea aceea.Sansa voastra ar fi un camion.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde domyno » Vin Iul 08, 2005 5:25 pm

traseele cum ti se par?
domyno
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 06, 2005 8:28 pm
Localitate: Valcea

Mesajde pacha » Sâm Iul 09, 2005 8:20 am

Ieri net-ul mergea rau.
Primele doua trasee sunt cele mai frumoase.Vezi aproape tot ce tebuie vazut in zona.Daca prinzi o zi caniculara sa faci Cheile Somesului prin apa.Dupa ce iesi din Cetatile Radesei o iei spre pestera Moloh si in continuare prin apa pana la iesire.Te poti intoarce pe sus.E mult mai spectaculos.
Ca sa ajungi din Padis la Scarisoara iti trebuie papuci buni.E un traseu lung.
Ca sa ajungeti la Beius cel mai simplu ar fi sa campati la Glavoiu ( 5 km. de Padis )si acolo,poate,aveti norocul sa prindeti un autocar,microbus.Altfel coborati pe scurtaturi.Adica taiati serpentinele.
Daca coborati in Scarisoara sau Garda gasiti cazare si pe la tarani.In Padis sunt tot felul de oportunitati (casute,butoaie,cabana veche).Cred ca la cabana Cet.Ponor puteti face rezervare chiar pe site.Daca nu,vedeti vreun telefon.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde domyno » Lun Iul 11, 2005 6:31 pm

suna bine!

o sa plecam la inceputul lui august si sper sa nu avem probleme cu ploii inundatii sau alte alea.

mersi mult!
domyno
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 06, 2005 8:28 pm
Localitate: Valcea

Mesajde nbm » Lun Iun 19, 2006 4:31 pm

din pacate, domyno nu a mai dat pe aici sa ne povesteasca ce trasee a facut in Apuseni anul trecut, asa ca revin eu cu oareshce intrebari.

vara trecuta, turul Romaniei la volan a inclus si niste deplasari prin apuseni. mai precis, am fost la Rosia Montana, dupa care am plecat pe valea Ariesului (sper sa nu confund) pina la Scarisoara. am vizitat pestera si am innoptat in satul de linga. a doua zi ne-am intors inspre Cimpeni si am luat drumu Clujului, prin Turda, iar apoi am traversat din nou muntii pina la Oradea. noaptea am petrecut-o pe linga fabrica de sucuri chimice de la Rieni si am fost in ziua urmatoare la Pestera Ursilor, dupa care am coborit spre Deva, prin Brad.

sper ca nu v-am ametit de tot :) si acum intrebarea:

zona mi-a placut foarte tare si am de gind sa revin in Apuseni cit de curind, poate chiar vara aceasta. Cam ce locuri mi-ati mai recomanda si pe unde as putea innopta?
mentiune: eventuala excursie va fi facuta cel mai probabil cu masina, care din nefericire nu e off-road, ba chiar are garda joasa, asa ca as aprecia niste sosele cit de cit asfaltate ;)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Iun 19, 2006 4:55 pm

Spune si tu ce interese ai.Vrei plimbari aiurea prin padure,vrei pestereala,locuri salbatice,fotografie,ciudatenii locale,tihna la pensiune,pescuit,adunat de fructe si ciupi?
Spre inima muntilor drumurile sunt foarte rele.Cu garda joasa este riscant.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Iun 19, 2006 5:18 pm

pacha, cite putin din fiecare :)
vreau sa vad locuri misto, nu am de gind sa merg prea mult pe jos, din cauza ca doamna are o problema la genunchi. as intra si in alte pesteri si chiar as vrea niste momente de relaxare la pensiuni. si bineinteles, locuri misto de pozat :)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

relaxare in Apuseni

Mesajde kelootm » Sâm Aug 12, 2006 4:52 pm

Am nevoie de cateva sfaturi legate de pensiunile/ cabanele din Apuseni.

Ma intereseaza ce puteti recomanda ca locatii in care sa fie curat, sa gasesti o baie in camera si mancare buna. Daca ati dat peste vreo locatie cu piscina... nu ne suparam! :)

Ne gandim la cateva zile pe care sa le petrecem in Apuseni, sa facem traseele amintite mai sus, insa in acelasi timp sa ne si relaxam.

Orice idee sau sfat sunt bine-venite!

Multam.
Avatar utilizator
kelootm
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 11, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Dum Aug 13, 2006 7:54 am

Jeorj tocmai a dat o tura prin aceste locuri.Ar trebui sa faca o mica prezentare,concisa.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kelootm » Dum Aug 13, 2006 9:18 am

Jeorj?! :)

Se pare ca esti persoana cu informatiile cele mai valoroase. Povesteste-ne te rog sau arunca cu un sfat "updatat" despre zona Apuseni, mai ales ca tocmai ce-ai fost pe-acolo ;)

Duminica faina tuturor!
Avatar utilizator
kelootm
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 11, 2006 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mar Aug 29, 2006 10:51 am

imi pare rau ca am citit pe aici doar acum. daca mai e valabil pot sa spun cam ce am vizitat eu prin apuseni anul trecut, ca in cele 4 zile cat am stat acum nu prea sunt multe de povestit ca o cam plouat. am facut doar o traversare peste munte de la cabana lu pacha pana la cabana padis si retur. de fiecare data cu ratacire de rigoare ca nu am avut nici harta nici busola si nici cunostinte despre zona. am mers doar dupa indicatiile aproximative ce mi le-o dat un localnic:D. si la dus si la intors mo apucat ploaia si folia de plastic am uitat-o la cort asa ca m-o facut fleasca.

anu trecut am vazut cetatile radesei, cheile somesului cald, pestera neagra, ghetarul de la barsa, ghetarul de la focu viu, cetatile ponorului, cheile galbenei, piatra galbenei. le-am insirat in ordine aleatorie nu in ordinea importantei:D. oricum toate merita vazute. intentionez sa ajung pe acolo cu timp destul ca sa le studiez mai aprofundat(adica sa intru mai adanc in pesteri nu numa la intrare)

am campat cateva zile langa cabana padis si cateva zile la grajduri. la padis se gaseste si cazare cel putin la casute (adica butoaie~p ca asta e forma lor).
merita stabilita tabara intr-unu din cele doua locuri si facut drumetii de o zi, cu bagaj usor (adica necesaru pe ziua aia) pe diverse trasee dar trebuie si ceva de ploaie ca circula pe acolo o vorba ca in padis nu exista o zi de vara in care sa nu ploua. daca nu exact unde esti tu dar in alta parte sigur:D.
pentru cine nu are harta clic aici


ps. drumul de urcare spre padis dinspre huedin s-a mai reparat fata de anul trecut si se pare ca e o persoana bine intentionata(adica cu interese in zona:D) care vrea sa asfalteze cel putin o bucata din drum.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori