Rafting

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Rafting

Mesajde krama » Joi Iul 14, 2005 5:02 pm

Un grup de iubitori ai drumeţiei şi cu simţul aventurii au plecat intr-o expediţie mai puţin obişnuită pe riul Bistriţa pe un traseu de 60 km, intre Zugreni şi Poiana Largului.
Aceştia şi-au confecţionat trei plute din PET- uri. Pentru fiecare plută au fost folosite in medie 600 de PET-uri, adunate in saci de rafie şi cusuţi intre ei cu sfoară de cizmărie. Drept visle au fost folosite padele de caiac. Valoarea unei ambarcaţiuni de acest fel este de numai 500.000 lei, in timp ce o barcă pentru rafting poate fi achiziţionată cu 20–30 milioane de lei.

foto pe Vacante in Bucovina
krama
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 14, 2005 4:58 pm
Localitate: Romania

Mesajde isabo » Lun Aug 01, 2005 1:17 pm

[quote="krama"]Un grup de iubitori ai drumeţiei şi cu simţul aventurii au plecat intr-o expediţie mai puţin obişnuită pe riul Bistriţa pe un traseu de 60 km, intre Zugreni şi Poiana Largului.
Aceştia şi-au confecţionat trei plute din PET- uri. Pentru fiecare plută au fost folosite in medie 600 de PET-uri, adunate in saci de rafie şi cusuţi intre ei cu sfoară de cizmărie. Drept visle au fost folosite padele de caiac. Valoarea unei ambarcaţiuni de acest fel este de numai 500.000 lei, in timp ce o barcă pentru rafting poate fi achiziţionată cu 20–30 milioane de lei.

Habar n-ai ce of ai trezit . De vreo 4 ani vreau sa fac river rafting pe Bistrita. In Vatra Dornei, de la hotel Sport se organizau (sper ca se mai si organizeaza) coborari scurte (4 ore) pentru incepatori si altele mai lungi (o noapte se dormea in cort, se facea si foc de tabara...), pentru cei mai versati. Toate acestea mi le-a povestit instructorul, dar am ramas doar cu povestirile, pentru ca trebuia sa se formeze un grup de minim 10 persoane, parca (capacitatea max. fiind de 20 de persoane). Eu nu am reusit sa gasesc destui amatori. Instructorul spunea ca si-a facut destula publicitate, dar...
Eu am descoperit ca multi sunt fricosi, se tem ca se va rasturna barca aia pneumatica. C'est la vie, toujours parshive.
I-am lasat si nr. meu de telefon & mobil instructorului, pentru cazul in care reuseste sa formeze un grup, dar nici asa n-a mers.
Auzisem, de la un localnic, si de varianta cu pet-uri.
Cam pe 12 august cred ca voi sta iar vreo saptamana la V. Dornei si poate macar de data aceasta reusesc sa fac river rafting.
Daca, absolut intamplator, esti prin zona in perioada respectiva si mai gasesti si alti amatori, poate-mi cresc sansele A-) .
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Re: Rafting

Mesajde al_maa » Mie Iun 13, 2012 11:09 am

Multe oferte de rafting usor, la preturi foarte bune, gasiti aici: http://www.cadouriperfecte.ro/rafting/1 ... -usor.html . Eu am inceput anul trecut pe Crisul Repede si de atunci m-am indragostit iremediabil de acest sport.
al_maa
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 13, 2012 11:07 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator