Aeroporturi. Companii aeriene.

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Mesajde Icstrym » Joi Dec 08, 2005 5:28 pm

Salutare tuturor,vad ca sunt multi care au calatorit mai mult decat mine cu avionu si am ce invata,da daca tot veni vba de primu zbor,vreau sa va spun ca primul meu zbor a fost Munchen-Budapetsta (Mallev),si era gratis:)).Mi-a placut amabilitatea stewardeselor dar mai ales privelistea de sus,stateam la geam,mai rau ca un copil(aveam17ani).Va intrebati de ce era gratis?simplu:ma trimiteau germanii acasa ca nu aveam viza:era prin '98 ...ata ete...
Icstrym
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Dec 08, 2005 4:42 pm
Localitate: romania

Mesajde ditaus » Mar Ian 03, 2006 4:43 pm

Din intamplare sau in conditii bizare de plictiseala,am incercat sa caut niste bilete de avion pt State sau Canada si am dat peste acest forum.
Am apucat sa zbor de cateva ori...numai cu Tarom-ul(pacat ca nu mai opereaza in state)...si pot spune ca in afara de lipsa de spatiu,nu am remarcat nimic "prost" la ei.Din contra,de fiecare data am mancat binisor,de fiecare data nu m-am simtit tratat cu "flit" si zborurile au fost remarcabile...
Cred ca toti cei ce se plang,ba de Tarom,ba de mai stiu eu ce companie...sunt doar acei oameni cu fite care considera ca merita sa fie tratati ca niste regi.Care mai de care se plange...daca nu va convine fratilor,duceti-va cu vaporul...trenul...masina...sau orice considerati voi.In plus...important este sa ajungi la destinatie...caci degeaba esti tratat ca un imparat daca pe la decolare observi ca de fapt o iei in jos...
Ce ati prefera???Sa zburati cu Concorde-ul(bine ca l-au scos),sa fiti tratati numai cu sampanie si icre colorate....dar sa nu ajungeti unde trebuie?
Nu ca fac reclama la Tarom,dar in plus de ce sa nu ajunga banii mei tot in tara...de ce sa le dau altora??
De fiecare data,am sa aleg numai Tarom,ieftin si bun...cum numai la romani gasesti:)(Asta ca o gluma).
Ce ma intereseaza pe mine cine ma serveste...daca e fardata sau nu...daca e urata sau nu...daca e baba sau nu...
Se pare ca multi uitati cine sunteti...doar niste anonimi...plini de figuri si niciodata multumiti.
Inca un sfat,pt cei nemultumiti..."am un avion de vanzare - super "jet" - " asa ca ce sa mai...cumparati-va fratilor un avion numai al vostru in calatoriile voastre imaginare...eventual sa va puneti si o piscina in el,numai cu femei frumoase.

As prefera doar sa cititi...nu si reply.
ditaus
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2006 4:22 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde RajaF » Mar Ian 03, 2006 5:20 pm

Pai mai diatus, nu se poa' far' de reply ca doar de aceasta iaste forum aici.

Ce ati prefera???Sa zburati cu Concorde-ul(bine ca l-au scos)


Ai zburat vreodata cu Concorde?... asa ma gandeam si eu ca habar nu ai despre ce vorbesti. Din expertiza ambilor mei paritnti ingineri de aviatie am aflat si eu cand eram mic ca anume acel Concorde este o bijuterie de avion numai ca a primit reputatie proasta de la americani pentru ca Boeing nu au fost capabili sa scoata un supersonic (si Airbus sufera de acelasi sindrom).

De fiecare data,am sa aleg numai Tarom,ieftin si bun


Stai linistit ca Tarom au preturi destul de piperate in comparatie cu altii. Si ca exemplu ia Malev al ungurilor sau Czech Airlines care ambele sunt mai ieftine (si mai bune) ca Tarom.

Se pare ca multi uitati cine sunteti...doar niste anonimi...plini de figuri si niciodata multumiti.


In momentul in care dai de la 500 de ieuroi in sus pentru un bilet de avion, nu ma intereseaza cat de anonim sunt si ma astept la un serviciu pe masura banilor platiti, adica ma intereseaza cine ma serveste, cu ce ma serveste si cum ma serveste ca doar de aia dau banii nu? De aia e romanu' cum e ca se multumeste cu ce primeste si nu face scandal cand nu este tratat cum trebuie.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Feb 17, 2006 4:13 pm

Am avut si eu in sfarsit ocazia sa sbor catre strainatati si viceversa pe ruta sibiu-munchen-dusseldorf si retur. Serviciu din avion o fost super, in sensu caco mparativ cu sborurile din an2 aici iti dadea de haleala pentru duar mai putin de doo ceasuri de citit presa locala, ca cititul norilor prin ceata inca nu l-am invatat. De multe ori am avut tendinta de a parasi aeronava, dar asta probabil din cauza unor frustrari din adolescenta cand daca nu imi placea de stiuardesa imi bagam pl in iele de servicii de bord si paraseam locatia fara regrete. E drept ca am omis sa-mi iau parasuta de acasa iar pe acolo nu se vedea nici una disponibila. Concluzionand pentru inceput pot spune ca micul(dupa spusele unui coleg) dar viteazul ATR, o facut fata cu bine turbulentelor la aterizarea din miunhien. Adica acolo se petreceau rafale laterale cu peste 15 m/s si erau multe si dese, de saracu avionu era cand la stanga cand la dreapta pistei in timp ce ateriza, da chilotii so comportat cum trebuie sa se comporte unii autentici din romania.(precizare: chilotii ie aia care chiloteaza avioane).

Oricum as fi luat lucrurile o fost si mai bune si mai rele. Adica de ezemplu de la bucale so plecat cu chestiuni rele, adica inarziere de aproape o ora din vina obiectiva a bucurestenilor:D(iera vreme naspa), chestia faina o fost ca in ardeal so putut vedea muntii ca pe harta aia de jeografie unde puteai sa pui dejtiu pe moldoveanu, parang, retezat si altii, ca sa, din momentu in care am intrat in ungurime oooops- europa, sa fie ceatza totala de parca ar fi dat careva cu spuma de ras pe hub-lou. In zona lu munchen am facut vreo cateva ture de stadion ceea ce o crescut ratingu la orele de sbor cumulate ca sburator. Si am ajuns cum am spus cu bine acolo la germania dar cu o intarziere de doo ore si ceva. Acolo buimaceala totala. Cei doi schpracheri de doichi so topit ca aia in ceata sa verifice daca mai prindem avionu catre destinatia finala, eu ramanand sa vad daca vin bagajele au ba.

Dupe vreun sfert de ceas de privit ca vitzelu la banda aia rulanta une trebuia sa apara valiza mia, am decis ca nu mai sunt shanse si ca trebuie sa continui misiunea(care-o fi fost ia) pe cont propriu. Asa ca l-am ales cu grija pe primu purtator de uniforma din zona si l-am intrebat intr-o pseudo engleza de balta ca ca(m)care e situatia cu bagajele si cu avionul care ar fi trebuit sa urmeze. Asta fara sa vrea , mio aprins beculetu cu decalaju orar intre locatii, adica de fapt nu am sburat doo ore si ceva, ci numa una si-un pic, si ca atare bagajele se duc singure la avionul alalant, care nu o plecat de juma de ora ci va pleca peste vreo treisfert de cias. Deci am plecat la plimbare prin bulevardu ala acoperit cu sticla in cautarea a ceea ce trebuia sa fie locu de imbarcare in avionu cu pricina. (adica in limbaj tehnic de la poarta a la poarta d). Nici nu puteam sa-mi imaginez ca ce norocos sunt ca nici macar nu trebuie sa schimb terminalul. Oricum dupa o plimbare relaxanta pe vreo nushcati chilometri am ajuns la locu unde trebuia sa fac rost de locuri in avionu urmator. Acolo era si doicishpreharitza cu care am inceput escursia. Colegu cica o plecat sa ma recupereze de la bagaje. Ce usurare pe capu iei cand o constatat ca nu e cazu sa facem nopti albe in miunhien ca n-am pierdut avionu. In cele din urma ne-am recuperat colegu care cica ma cauta, am facut rost de bilete si neam imbarcat in cursa munchen-dusseldorf. Intr-un avion in care toti nemtzalaii frunzareau ziare mari cat ambele trei scaune din fata mea, eu am nimerit intre doi(un el sio ia) mari cat cabinele de telefon, am deschis si eu ziaru ce l-am luat de la intrare si am inceput sa privesc foarte preocupat titlurile din care nu pricepeam decat cuvintele ein, welt, busch…si inca vreo cateva, plus pozele care uneori erau bine facute. Aici am beut un vin ca am avut tupeu sa incerc sa comand pe nemtzeste : vain bite, si la intrebarea de control „rot odar vais” am stiut raspunsu corect: ja.

La dussedorf, cant sa plecam cu valizele pe care am reusit sa le identificam ca fiind ale noastre, am constatat ca a mea era cu frana de mana trasa. La o ecsaminare sumara am constatat ca ii lipsea o roata atat cu desavarsire cat si cu suport cu tot. Asa ca cauta reclamatiile, convingei ca esti om de bine, ecsplicale situatia, binenteles dupa ce ai gasit ghiseul de la compania care t-eo adus aici. M-am ales cu niste hartii pe care scria nustu ce, ca colegu care stia nemteste no apucat sami traduca, si o ramas ca sa-mi repar valiza in oras si ei i sami deconteze factura.

[font='Times New Roman']Tu bi continiu…….[/font]
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Re: Aeroporturi. Companii aeriene.

Mesajde GabyBR » Mie Apr 14, 2010 3:45 pm

Cand vorbesti de o companie precum Austrian Airlines te-ai astepta sa fie numai servicii de calitate, nu ? Ei bine, nu, oamenii sunt niste escroci in toata regula.

Sa va povestesc ce-am patit cu ei. Am cumparat bilete pentru mers in Germania, aveam o treaba acolo. Le-am luat pe mai multe segmente, cu escala la Viena. Din zborurile Bucuresti - Viena si Viena - Bucuresti nu aveam de gand sa folosesc decat intoarcerea, asa ca le-am luat cu plecare in 8 si intoarcere in 15. Este o practica obisnuita sa cumperi astfel, pentru ca, din motive pe care nu le-am inteles niciodata, un zbor dus - intors este mult mai ieftin decat unul dus.

Totul OK pana cu o zi inaintea plecarii, cand am vrut sa fac check in online. Pe segmentele Bucuresti - Viena si retur, surpriza, nu puteam sa aleg locul. Nu mi s-a parut cine stie ce, puteam sa fac check in si la aeroport, dar m-am gandit ca nu strica un telefon inainte. Am sunat la biroul lor din Viena... si ce-am aflat ? Datorita faptului ca nu-i anuntasem ca n-o sa folosesc zborul dus, au anulat zborurile respective. Turul si... returul. Adica ramasesem doar cu zborurile din Viena in Germania. Fara sa ma anunte, fara sa apara nimic in contul de pe site, fata avertizare, nimic. Ca ar scrie, cica, in conditiile de transport. Unde, intr-adevar, am vazut dupa aceea, spun o chestie de genul acesta.

M-am certat cu ei degeaba, n-am reusit sa obtin decat un "refund" de vreo 30 de euro si a trebuit sa-mi cumpar alte bilete (nu puteam schimba ziua, pentru ca din Austria in Germania si retur biletele erau valabile). Toata treaba m-a costat ceva nervi si, bonus, 300 de euro pentru noile bilete. Doar 300, pentru ca m-am zbatut sa gasesc alternativa cea mai ieftina, incluzand o noapte de stat pe la Viena prin aeroport, la intoarcere (altfel, daca era sa respect exact orarul initial, ma costa aproape 500 de euro "tzeapa").

Treaba este aberanta, pentru ca zborurile erau platite, si ei ar fi trebuit sa se bucure ca nu merg pe dus, adica nu consuma cu mancarea si cu conbustibilul si pentru mine. Si chiar daca le-ar fi consumat, doar le platisem !

Inca am avut si noroc, puteam sa ajung la aeroport si sa aflu ca nu ma pot imbarca, si atunci chiar nu mai aveam ce face !

Asa ca... aviz amatorilor de zbor cu Austrian Airlines. Pai, mai bine zbori cu low-cost, in conditiile astea... Este prima mea experienta cu compania asta (si o sa-i evit cat de mult pot de-acum inainte) dar daca se pot preta la asa ceva, sunt capabili de orice altceva.
GabyBR
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 14, 2010 3:35 pm

Re: Aeroporturi. Companii aeriene.

Mesajde dutchess » Mie Apr 14, 2010 4:20 pm

GabyBR , s-au vazut la toate "casele", mari si low-cost :) chestiuni de genul asta

eu am patit-o anul trecut, intr-un zbor Dortmund -Bucuresti, cu WizzAir, care a fost amanat 4 ore fara nicio explicatie. Cand am ajuns la check-in, in loc de bilete ne-au dat un voucher de 5 eur pentru o cafea !!! atat, nu ne cerem scuze, nu ne pare rau, doar zborul intarzie, deocamdata 4 ore, speram sa nu fie mai mult

si mai am o prietena care acum, de Paste, cu Blue-Air, a stat in Cluj in aeroport 6 ore, pentru ca BlueAir comasase toate zblorurile programate in acea zi pentru zborul de seara

intrebarea mea e...ce faci in cazuri din astea? cine iti da banii inapoi pentru timpul pe care il pierzi si eventualele "pagube" implicite? evident, nu ma refer la masura "nu mai zbori cu compania respectiva"
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Aeroporturi. Companii aeriene.

Mesajde Daimon » Joi Apr 15, 2010 8:14 am

daca ai timp si nervi si bani, cred ca poti incercasa ii dai in judecata. depinde insa de contractele pe care le semnezi (sau conditiile pe care le accepti implicit achizitionand biletul la compania respectiva). sunt convins ca e destul de greu sa obtii castig de cauza pe motiv de intarziere.

Datorita faptului ca nu-i anuntasem ca n-o sa folosesc zborul dus, au anulat zborurile respective. Turul si... returul.


asta mie mi se pare extrem de SF. de unde sa stie ei ca tu o sa fii la imbarcare sau nu ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

frankfurt

Mesajde alyynna » Joi Aug 25, 2011 11:11 pm

Am nimerit peste acest forum cautand pe net date despre aeroportul din frakfurt.

Imi poate da cineva detalii despre acest aeroport. Fac o escala la Frankfurt si ma cam sperie lucrul asta:))
De pe harta aeroportului mi se pare extrem de complicat:)
alyynna
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 25, 2011 11:05 pm

Re: Aeroporturi. Companii aeriene.

Mesajde anjin-san » Joi Aug 25, 2011 11:15 pm

nu stiu iar aialaltii doarme ca e multi si somnorosi. iti pot da in schimb detalii despre aeroportul din baneasa :biggrin :biggrin
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori