Aeroporturi. Companii aeriene.

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Aeroporturi. Companii aeriene.

Mesajde Love2Fly » Dum Sep 11, 2005 11:02 pm

Anul trecut s-au implinit 100 de ani de aviatzie.

Traim intr-o lume in care calatoria cu avionul a devenit accesibila multor oameni iar distantzele se fac acum cu viteza mai mare si...evident, intr-un timp mai scurt.
Companiile aeriene "se bat" pt. a castiga clientul prin sigurantza zborului, rapiditate si nu in ultimul rand, confort.
Ceea ce va propun cu acest subiect este sa "share"-uitzi cu ceilaltzi useri unele informatzii/pareri pe care le avetzi legate de companiile aeriene, aeroporturi in care ati fost. Toate vazute din punctul de vedere al pasagerului (poate o companie nu a vrut sa va dea bere in avion sau poate mancarea de la alta companie v-a cauzat indigestii...). Sunt convins ca sunt persoane interesate sa afle cate un "tip" in legatura cu o anumita companie aeriana, aeroport, etc.
Acestea fiind zise, daca subiectul asta scapa de kterinci, promit ca o sa scriu si eu mai pe larg despre si din :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Matrashita » Lun Sep 12, 2005 12:09 am

London Heathrow-imens,cu 4 terminale diferite,la distante destul de mari unul de celalalt,eu am fost doar p terminalul 1 pt ca de acolo veneau si plecau avioanele spre Romania.Un aeroport frumos,cu toate dotarile necesare,unde ai voie sa fumezi,la loc special amenajat(in comparatie cu aeroportul din Milano unde era tot aeroportul non-smoking de mi-au venit dracii!),cu o buna organizare a check-inului,cu personal binevoitor si prietenos care iti oferea detalii daca aveai nevoie de ceva.
Milano Malpensa-haos total,atat la check in,cat si la gasirea terminalului de la care plecai,pe doua nivele(subsol si nivelul principal),foarte aglomerat deoarece este un aeroport de tranzit,oameni si personal nervos...I didn't enjoy that!
Pana acum am zburat cu 3 companii aeriene-Tarom,British Airways si AlItalia.
Tarom-tot romanii nostrii sunt cei mai buni,serviciu ireproshabil,mancare f buna in avion.
British Air-ul-f bun si el,mancare cam aiurea(niste sandwich-uri amarate) dar per total OK.
AlItalia-dezastru total!!!!!!!Nu vreau sa mai repet experientza.Scaune f inconfortabile,mancare de tot rasul de mi s-a facut rau,nu aveau decat apa minerala,personal plictisit si dezinteresat si oamenii din avion,niste tzigani borati care au fost in Spania la furat,care au injurat tot drumul si s-au tolanit p scaunul din fata mea incat nu mai aveam loc nici sa stau cat de cat decent-2 ore am calatorit in conditii inumane.
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 12, 2005 4:17 am

Am facut pana acum doar doua calatorii cu avionul, ambele dus-intors...deci am decolat de 4 ori si am aterizat tot de 4 ori. E bine cand numarul aterizarilor este egal cu cel al decolarilor. :)

Am fost cu romanii de la Tarom pe ruta Bucuresti-Sibiu. Am primit doar o bomboana si o punga alba de hartie, careia nu i-am gasit nici o utilitate. Drumul a fost frumos si fara peripetii. Am vazut Balea Lac din avion.
A doua oara am zburat pe ruta Bucuresti-Antalya, cu turcii de la MNG Airlines. Alaturi de initiatorul acestui thread. Am avut destul emotii si am crezut ca vom cadea in Mediterana...la dus. Era noapte si avionul se tot inclina pe o aripa. Insa Love2Fly mi-a spus ca astea sunt manevre de aterizare....si m-am mai linistit un pic. A fost mancare cam putina pentru un drum international. Mi-au dat doar doua sandwiche, o felie de cozonac si un pahar de Coca Cola. Ce-i drept...Coca Cola turceasca.
Mi-a placut aeroportul din Antalya, care este mai mare decat Otopeniul nostru.

Imi place mult mai mult sa merg cu trenul decat cu avionul....dar este o inventie buna si avionul. Oamenii si-au dorit intotdeauna sa zboare.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Lun Sep 12, 2005 6:23 pm

Bun! Deci huooo AlItalia. NU Alitalia! :D

CSA Airlines - Flota pe rutele europene este destul de noua si include ultimele versiuni de Boeing B737 (B737 - 400, B737 - 500) cu ceva mai mult spatiu intre scaune (oricum, mai mult de 70 de cm), masutze care se deschid si se inchid (pare surprinzator sa nu se inchida da' asteptati si restu' ) s.a.m.d.
In schimb flota pt. rutele trans-atlantice are....14 ani. Sunt doua avioane A310 fabricate in 1991 si unul care a intrat in serviciu de curand (cred ca dupa 2000).
Eu am avut ghinionul sa zbor cu una din cele doua aeronave din 1991.
Scaune distruse (daca incercai sa te lashi putin pe spate trebuia sa accepti sa stai "tolanit" pt. ca nu mai existau nivele intermediare de inclinare a spatarului), becurile de deasupra nu prea mergeau iar in jurul geamului erau practic bucatzi (de cativa mm) rupte din invelishul intern, masutze care tot cadeau in fatza ta.
In rest, pilotzi f. buni. Aterizarea a fost aplaudata "la scena deschisa" de fiecare data...
Mancarea si servirea foarte bune si prompte.
Aeroportul de bastina al flotei CSA - Ruzyne Airport- se afla la 20 de Km Nord de Praga. Are doua sectiuni principale (A si B) cu un total de 27 portzi de imbarcare.
Zona duty-free e "bombardata" de magazine cu parfumuri (nu cred ca ma inshel da' 50% din magazinele din aeroport sunt cu parfumuri)
Zona de fumat in cadrul a mai multor cafenele. Scaune de masaj foarte relaxante :D
Automate pt. schimbat valuta. Nu mi-am dat seama cum functioneaza pt. ca n-am reusit in ruptul capului sa schimb din CAD in EUR, numai din CAD in coroane cehesti :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 12, 2005 8:03 pm

ento scrie:daca subiectul asta scapa de kterinci, promit ca o sa scriu si eu mai pe larg


ento, subiectu este f. interesant si-ti garantez ca nu va trece la caterinci

am zburat mult cu avionu, poate prea mult ca sa-mi amintesc tuate "pataniile" pe care le-am avut si aeroporturile pe care le-am "vizitat". pe vremea lu ceasca cu antonov-24 si il-18 faceam saptamanal bucuresti-cluj sau oradea, iar dupe revolutie lumea n-a mai avut secrete :D

pe masura ce-mi voi aminti va voi insera , in mai multe posturi probabil, cateva din esperientele avute.

cea mai nasuala esperienta

cea mai nasoala esperienta a fost in 2000 cu KLM, cursa charter, amsterdam-cancun, un zbor de fro 10 ore. pachetu de servicii l-am achizitionat prin paralela 45 si cuprindea buc-amsterdam-cancun si retur, 7 nopti, hotel 5 stele cancun (un resort identic cu cele din antalia unde mancarea si bautura gratis si nelimitate). pret cca 2100 usd de persuana. avionu un 747 din prima generatie, probabil casat de americani si loat de olandeji de la fiare vechi era plin ochi si cred ca daca ar fi avut strapontina oricum nu deranja pe nimeni pentru ca stewardezele aveau alte treburi decat cele legate de serviciul la bord. scaunele erau f inghesuite si cu greu iti puteai strecura genunchii fara sa te lovesti de scaunu din fata. am decolat, am prins inaltime si undeva apruape de cei 10.000 m , inaltimea de cruaziera, dupa juma de ora de la decolare, suntem anuntati ca ie o defectiune la bord si avionu tresa se intuarca pe amsterdam. am aterizat in siguranta si aceiasi voce suava ne anunta ca pe tinpu remedierii defectiunilor nu putem parasi aeronava. dupa fro 2 ore juma in care inebunisem in aeronava, fara macar un pahar cu apa (suneriile la personalu de bord activate de pasageri zbarnaiau incontinuu da dejaba), se pare ca ieream iar gata de zbor, eveniment anuntat de aceiasi voce suava care nici macar n-a catadicsit sa traduca in engleza ceea ce balmajea in olandeza cu tuate ca majoritatea pasagerilor erau din tuata europa, colectati ca si noi, pe aeroportu din amsterdam.

am decolat, am atins inaltimea de croaziera si cu totii ajteptam o cina, un mizilic, o apa, un biscuite, macar o bonboana cum a primit miraculosu( punga era sa dai la boboci miraculosule in caz de rau ~p). maciuci. dupa fro ora, a aparut in sfarsit prima "felina" a KLM-ului dandu-ne la fiecare un meniu. aveam doo variante de meniu care costau fiecare 35 guldeni (cca 15 usd la vremea aia) plus lista cu bauturi. tuate erau de la 3 guldeni (apa) in sus, 15 guldeni fiind o sticluta de tarie , in miniatura, de tip avion, de 50 ml. un tip mai mucalit din fata mea, paradoxal era neamtz, a intrebat-o pe stewardeza cat ie taxa de veceu :D

nervii, disconfortu, frica revenirii pe amsterdam, serviciile execrabile si atitudinea personalului de bord m-au determinat sa ma jur atunci cand am coborat pe pamant mexican ca daca revin teafar la bucuresti nu voi mai zbura in viatza mea cu KLM.

la intuarcere, dupa o saptamana, a fost identic, mai putin revenirea pe aeroport dupa decolare.

deci KLM never again
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 13, 2005 6:18 pm

~p deci KLM sux! :D
...si-au pretzuri destul de piperate...de ce oare?
anyway...nu ne-ai spus despre aeroportul din cancun/amsterdam sau...probabil erai prea obosit si nervos ca sa-l(e) mai "observi" :)

In continuare,

Austrian Airlines - au cel mai ieftin bilet pe care l-am putut gasi pe piatza.
Zborurile Bucuresti - Viena sunt operate (in general) cu avioane Fokker 70 cu echipaj de 1 pilot + 2 stewardese (in general obosite).
Probabil ca romanii par supraponderali fatza de austrieci pt. ca micul dejun servit in avion continea asha: paine cu unt + cascaval + o ceshca goala cu o doza de lapte degresat in ea. Mai erau si nelipsitele pliculetze cu piper si sare pe care toti romanii au avut grija sa le ia si sa le bage in gentutze (asta in cazul in care nu se foloseau de ele). Langa ceashca goala de cafea (ulterior aduc cafeaua) mai era inca un plic pe care scria “gtrswasda asdfaswerâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Sep 13, 2005 7:36 pm

Aeroporturi,deci.Mie mi-a placut mult de tot Ben Gurionu din Lod, cel mai mare aeroport din Israel, ptr ca nu are terminale, si astfel poti sa admiri avionale parcate in timp ce esti dus de la si la avion.In rest aeroptu mare, spation, extrem de bine pazit.Si cu nejte sali de protocol care lasa Dacia sau cum s-o chema aia de la Otopeni, mult in urma.

Iar la companii aeriene in afara de Tarom si de banalele B737-300 am amai avut ocazia sa zbor cu ElAl cu B757 (avion deosebit de elegant si spatios, stewardese dragutze ) cu B767( super dar poate cam inghesuit) si cu Swiss Air cu A320 (modern, dar cam impersonal exact ca la 767).
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Sep 14, 2005 6:01 am

ento, nu prea dau atentie la aeroporturi, sotia cu magazinele si io in cautarea locurilor unde este permis fumatu :D
oricum amsterdamul este imens, am facut juma de ora de la terminalu unde am aterizat si pana la cel de plecare :D
deasemeni, aeroportul din cancun este extrem de mare si f modern. cand am fost io un tronson adiacent era in constructie. am inteles ca an de an aeroportu ie in constructie pentru marirea capacitatii. in ambele aeroporturi am petrecut prea putin timp sa-mi fac idee de facilitati, preturi etc.

acum nu jtiu cum ie cu KLM pe rute regulate, experienta mea a fost pe o cursa charter a unei companii de turism


Austrian Airlines - au cel mai ieftin bilet pe care l-am putut gasi pe piatza.


probabil ca depinde de rute. in ultimii 3 ani am zburat la bangkok numa cu AUA pe ruta buc-viena-bkk. in perioada 15-22 decembrie cand am plecat io de fiecare data un bilet tur/retur buc-viena-bkk era cam la 1000 euro iar in februarue, acelasi bilet e duar fro 700. aviuanele operate pe relatia viena-bkk sunt boeing 767 cu spatiu suficient intre scaune care sunt f confortabile mai ales , zic io, pentru tetiera care este prevazuta cu doo aripiuare mobile astfel ca poti sa-ti incadrezi capu intre ele si sa poti dormi relativ confortabil. fiecare scaun este prevazut cu monitor si un remote unde ai o selectie de filme si programe pe fro 15 canale. deasemeni remote-ul este prevazut si cu butoane de tip joystick si ai o gramada de jocuri pe care le poti juca la monitoru incastrat in speteaza scaunului din fata. serviciul la bord nu exceleaza dar este bun. la inbarcare, pe fiecare scaun se afla cate-o perna ,o patura si o pereche de casti. in ultimii 2 ani cursa viena-bkk pleca la 23.30 ora vienei si se servea cina si micu dejun care erau destul de consistente cu optiunea de piept de pui sau biftec la cina. bauturi la alegere si as spune nelimitat pe intreg zboru. deasemeni chiflele sunt calde, de mai multe tipuri si poti cere cate doresti. cafea sau alcuale nu beau niciodata in avion datorita restrictiilor de fumat iar cafea sau alcuale fara o tigara e ca sin ella fara centrii :D . zboru dureaza 9-10 ore aterizand dupaamiaza, ora locala, la bkk.

in concluzie, austrian airlines este o companie buna, de incredere.

de mentionat ca acum 4 ani am zburat pe aceiasi ruta cu swissair(experienta neplacuta la intuarcere) si a doua uara in acelasi an cu tarom(buc-istanbul) si emirates(ist-dubai-bkk), acu 5 ani cu turkish airlines (la intuarcere am avut cea mai placuta experienta de cand zbor cu avionu, dar asta intr-un episod ulterior :D)

ps: btw, stiti semnificatia literelor unor companii aeriene gen : sabena, tarom, jat, lufthansa etc? :D

ex: SABENA : Such A Bloody Experience Never Again ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Sep 14, 2005 9:17 am

Oribilul Mosh scrie:am decolat de 4 ori si am aterizat tot de 4 ori. E bine cand numarul aterizarilor este egal cu cel al decolarilor.
Din cele vreo trei sute si ceva de zboruri cu vreo 6 tipuri de aeronave ale companiei aeriene YR :D , am aterizat doar de vreo 10 ori cu aceiasi aeronava cu care am decolat, si de fiecare data am fost frustrat de faptul ca n-am parasit aeronava mai devreme:D: nu de alta da nu tu stewardese, nema sanwishuri, beuturi nici pomeneala, o singura data mi-o dat pilotu o tigara.
Ca si aeroport , cel mai interesant o fost curtea caminului cultural din Satu de sub munte, unde personalul era asa de numeros si primitor ca cu greu am gasit un metru patrat ca sa pot ateriza si eu:D. Ca dupa aia am mancat si am beut pana la refuz asta-i alta poveste, ca iera sarbatoarea Fii satului si toata lumea se intrecea in ospitalitate.


Sper ca nu ie deplasata interventia mea. :)
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Lun Sep 19, 2005 7:45 pm

Air Canada - Am zburat cu un Boeing 767 care este super (ca sa-l citez pe MiG). Nu tu zgomote si trosnituri cauzate de escamotarea trenului de aterizare sau de scoaterea/bagarea flapsului. Totul foarte silentios in ideea unei sanatati psihice bune a pasagerului care vrea sa mai zboare si a doua oara...
Iar despre inghesuiala in B767 nu cred ca se pune problema. Cel cu care am zburat eu era impartit in modul clasic. Clasa "afaceri" si clasa economica. Are doar 7 scaune pe rand spre deosebire de A340 care are 8 scaune pe rand.

Anyway, deci decolare noaptea, cina imediat dupa decolare (f. buna btw). Bauturi la discretie (era prima oara cand consumam "whiskey" la 11.000 de m).
Stewardese si stewarzi destul de in varsta dar dupa cum zice sloganu': "gaina batrana face ciorba buna", servicii ireproshabile. Foarte atente si foarte amabile doamnele stewardese ce probabil aveau peste 20 de ani in "serviciu". Majoritatea lor vorbitoare a patru limbi: Engleza/Franceza, Germana si Spaniola. Am avut un moment in care mi-a venit sa o intreb pe una din ele:
"Vorbesti romana?" Ar fi fost testul suprem... :)
Filmul a fost proiectat pe o panza destul de mare care cobora din plafon (spre deosebire de celelalte avioane care au 4-5 monitoare pt. film si informatzii despre zbor) ceea ce m-a facut sa ma simt ca la cinema. Filmul proiectat: "the day after tomorow" (in care apar si secventze cu un avion care are probleme) ~p
Oare la ce s-au gandit cei care au ales filmul? :D
La aterizare, ceatza pe aeroportul din Frankfurt (superb orash privit "de sus") asha ca ne-am invartit vreo 30 de minute pana s-a ridicat ceatza specifica diminetzii (era intre orele 7-8)

Aeroportul din Montreal - Pierre Elliot Trudeau este situat chiar pe insula Montrealului si este incadrat strategic de autorutele 20 si 40 :D
Pana acum cativa ani, Montrealul primea pasagerii si pe aeroportul Mirabel care e in afara insulei (sau chiar cei mai multzi pasageri veneau acolo)
Intre timp s-a optat pt. un plan de modernizare a aeroportului Dorval (P. E Trudeau) (probabil ca amplasarea aeroportului in orash scuteste autoritatzile de multe costuri datorate transportului aeroport-orash, orash-aeroport.)
Pe bilet scrie sa te prezintzi cu doua ore inainte la aeroport dar credeti-ma ca nu sunt de ajuns ~p
Aeroportul este enorm. Zeci de terminale, un milion de tabele, puii mei...+ un sistem idiot in care toti pasagerii asteapta sa intre printr-o singura usha care da in alta camera unde sunt vreo 10 portzi. Astfel se formeaza o coada imensa alcatuita din pasagerii celor 10 avione care pleaca de la cele 10 portzi.

Eye, sari repede cu intamplarea aia ca mor de curiozitate :P
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Sep 20, 2005 5:40 am

gigielle: ~p

aeroportul din bangkok - plecari

spre deosebire de multe alte aeroporturi prin care am trecut aeroportul din bangkok are o particularitate si anume este liniar, tuate burdufele se formeaza pe o latura a acestei linii(culoar). avantaju acestui sistem este ca atunci cand ai iesit de la controlul pasapoartelor ai duar doo variante , ori iei azimut stanga , ori dreapta. nu exista alta varianta. deci nu exista riscu sa te pierzi (aeroportu este imens) insa daca tresa pleci de la capatul acestui culoar ai cam belit-o ca mergi de te ia gaia pana la terminal :D

peste tot , pe acest culoar, sunt magazine si baruri iar preturile sunt fuarte convenabile. un cartush de tigari este in jur de 8-10 usd macsim , un gioni ualcar la 700ml este 9 usd etc. deasemeni, din 30 in 30 de m sunt camere pentru fumatori iar in orice bar/restaurant se poate fuma.

un aspect negativ totusi este taxa de aeroport. dupa ce faci checkingu la bilete/bagaje si te indrepti spre controlul pasapoartelor trebuie sa treci pe la un ghiseu sa platesti taxa de aeroport care este cam 13 usd/500 bhats. partea najpa este ca nicaieri nu este anuntata aceasta si am asistat la faze in care diferiti pasageri nu mai aveau bani sa plateasca aceasta taxa. din cate stiu, conform conventiilor internationale, taxa de aeroporturi este inclusa in costu biletului dar la tailandezi ca la nimeni :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Sep 20, 2005 9:34 pm

ochila, io cu KLM am venit in tzara acu, si n-a fost chiar asa rau, cel putin la capitolul servire n-am de ce sa ma plang. Ce-i drept au fost zboruri mai scurte, cred ca 3 ore pana-n Amsterdam (intr-adevar imens, si ce coada era la imbarcare...), si de-acolo inca vreo 3 pana-n Bucuresti sa traiesti. Ca mancare-ti dau o cutie micutza cu ceva paste si o prajitura de desert. Dup-aia ne-au dat si un sandwich cald. Nu-s asa exigent, asa ca din punctul asta de vedere n-am de ce sa ma plang.

A, ca am nimerit exact ziua de dupa meciurili echipelor romanesti, si ca in avion prinsesem doi iepuri, adica atat suporterii Stelei care se intorceau din Norvegia via Amsterdam, cat si ai Rapidului, care veneau din Olanda, e alta poveste... :) Numa fetze romanesti in avionul din Olanda, plm.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Sep 21, 2005 4:31 am

fane, am mentionat anterior, zborul cu klm a fost o cursa charter a unei companii de turism care probabil a avut un buget minim insa in final nu compania de turism a ramas cu "imaginea" proasta ci chiar KLM-ul. deci asa cum am spus, poate KLM , pe cursele regulate, ofera servicii bune. nu am zburat cu KLM in conditii de zbor regulat deci nu ma pot pronunta.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Sep 21, 2005 5:35 pm

Aha, greseala mea, am citit printre randuri. Deh, ora inaintata :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde xinne » Joi Sep 22, 2005 11:13 pm

Fratilor, pe acilea e cineva care sa fie si altceva decat pasager? M-ar interesa vreun insotitor de bord, care sa-mi dea ceva informatii.
Sacrifice
At the gates of paradise
It's a world full of illusions
By the masters of confusion, follow me...
Avatar utilizator
xinne
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 03, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Vin Sep 23, 2005 12:07 am

De obicei nu-s atenta la detaliile tecnice, asa ca va scutesc de ele :D

Cand am plecat din tara, am plecat cu Swiss Air, foarte frumos, servici ireprosabil, mancare mai fistichie, dar buna. ( Nu stiu de ce, dar eram sigura ca plec cu Tarom, mi se pare ca initial asa trebuia, dar cum nu am plecat la 7, ci la 13, s-a schimbat si compania. No, si m-am facut un pic de kko, pentru ca fiind convinsa ca e Tarom, am zis ca si stewardesele sunt romance, si opresc una, sa ii zic oful meu, ca cred ca mi-e rau, si daca are ceva pastile, alea alea.Totul in romana. Si tipa ma intreaba dulce " do you speak english?" sa pic sub scaun, nu alta. Ca aveam loc oicum :D)Aveam escala in Zurich parca.. Frumos aeroportul, nici nu era multa lume si nici nu m-am pierdut, cum imi sta in fire.
Din Zurich, tot Swiss Air, pana in Paris, Charles de Gaule. N-a fost greu sa gasesc de un' sa iau bagajele, iar dupa, nu am mai fost atenta :D

In ultimele 12 luni, am fost in Martinica de 4 ori, deci am avut ocazia sa vad cum e Orly Ouest, si aeroportul din Fort de France ( care de fapt e in Lamentin, dar au zis ei ca da mai bine sa zica Fort de France). Ultimul, nu e asa de mare.. la sosiri, cel putin, e inghesuiala mare, mai ales ca trebuie sa treaca toti pe la controlul pasapoartelor, si sunt doar doo birouri, iar de obicei, avionul din Paris, vine plin. La plecare, ideal e sa inregistrezi bagajele de dimineata, ca nu e multa lume, si cand trebuie sa pleci, vii cu o ora inainte, maxim. Magazine, cat cuprinde, dar sunt inchise dupa 20, sau asa.. Nu cred ca am vazut vreun bar sau restaurant..La parter inregistrezi, pleci de la etaj :D Aerul conditionat is a must acolo, e teribil de cald.

Din Martinica in Franta, cum am plecat seara, de obicei, am avut o cina si un mic dejun si bautura la discretie. Asta se intampla cu Air France. Acum, ultima data, aveau cica avion nou... aveai ceva mai mult loc intre scaune si nu mai era ecran d-ala de panza, cum zicea Love, era cate un ecran la fiecare 20 de scaune, cred, pe mijlocul culoarului. Ah, da, sunt 3 randuri de scaune de obicei, cel putin in economic. In alizee sunt doua si ai ecran individual, iar clasa 1.. nu stiu, nu am avut ocazia. Stewardesele, de obicei dragute, iar in august, cand am plecat, pentru ca era vacanta si erau multi puradei, o stewardesa se ocupa doar de copii si de familiile cu copii. Eh, vrea Air France sa vina lumea la ei. Probleme cu air France, nu, nu inca, doar ca preturile sunt cam mari si sunt magari cu miles-urile lor. Un zbor in interiorul Frantei, 20000 miles, pana in Romania 30000 (miles= puncte, pe care nu stiu ce baza le iei). Cu mancarea, au mereu idei proaste, baga fasole, si la drum lung, sa stai pe langa unu' care are probleme cu stomacul, nu-i chiar o placere.

Orly Ouest, de unde se pleaca de obicei in Martinica, e mare si impersonal, nu-mi place deloc. Nu ai cum sa te pierzi.. restaurante, ai vreo doua, nu prea scumpe, dar aglomerate. Buticuri, bineinteles, o gramada.

Prima data am plecat anul trecut in aprilie, era oferta la air france, dublau miles-urile, asa ca am plecat gratis :D bine, mai era taxa de aeroport, care era cam 50€ mi se pare. Cum era gratis, am plecat din Montpellier. Aeroport mic, inghesuit, zgomotos, si curatenia.. o fi, din an in pasti. Avionul era mic, si a fost urat la decolare si la aterizare si intre timp lol O fi fost si vremea urata, nu stiu, dar nu sunt nerabdatoare sa plec iar din Montpellier. Dar bine, era mai ieftin si mai rapid decat un tgv...

Experienta urata, Corsair. Era in octombrie anul trecut, am plecat sa facem o surpriza, si noroc ca am plecat cu o zi mai devreme... Am imbarcat cu o ora mai tarziu, bineinteles... Avionul plin, era si greva a firmelor de catering, deci pe scaune am gasit o tavita cu niste mancare ( cu fasole !) si ceva apa. La un momentdat, vad ca soarele isi schimba pozitia si cu o voce suava, un nene ne anunta ca au probleme ce nu pot fi rezolvate decat in Franta, asa ca trebuie sa ne intoarcem. Asta dupa doua ore de zbor... Doua pentru intors.. si inca vreo doua de plictiseala in aeroport. Ne-au pus la dispozitie ceva bauturi, dar nu am apucat sa iau nimic... Am ajuns iar in avion, a mai aparut o problema, un pasager nush ce avea, au asteptat venirea unui doctor. Si ca si cum nu ar fi fost de ajuns, nu am mers direct in Fort de France, ci ne-am oprit in Pointe í  Pitre, in Guadeloupe, unde a trebuit sa parasim avionul si sa ne plictisim iar in aeroport si nu ne-au lasat, evident, sa imbarcam primii, cei din Pointe í  Pitre au imbarcat primii.. In total, 11 ore jumate de intarziere. Deci, evit pe cat posibil, Corsair.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Vin Sep 23, 2005 11:44 pm

Weet-weet scrie:No, si m-am facut un pic de kko, pentru ca fiind convinsa ca e Tarom, am zis ca si stewardesele sunt romance, si opresc una, sa ii zic oful meu, ca cred ca mi-e rau, si daca are ceva pastile, alea alea.Totul in romana. Si tipa ma intreaba dulce " do you speak english?" sa pic sub scaun, nu alta.


Nu stiu care e treaba da' si mie mi s-a intamplat sa scrie pe bilet clar Austrian Airlines si la Otopeni sa constat ca zborul e operat de Tarom. Cred ca e chestie ce tine de grupurile astea de companii gen Star Alliance sau SkyTeam. Ishi fac servicii una alteia :P
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 24, 2005 4:47 am

ento, din cate stiu io pe anumite destinatii cursa regulata din otopeni se opereaza in comun de catre tarom cu aua sau alte companii. astfel ca locurile disponibile se "vand" atat de AUA cat si de tarom in proportie de 50% fiecare. daca taromu si-a vandut biletele iar AUA nu, tarom va vinde din parceaua AUA (cu acordul acesteia) si invers. in acest caz, taromul opereaza sa zicem cursa RO305 (exemplu aleator) iar AUA cursa OS 202 insa ambele curse listate in tabelu de plecari sunt de fapt una si aceiasi cu acelasi avion. este posibil sa ai bilet tarom si sa zbori cu AUA. mie mi s-antamplat sa am bilet tarom si sa zbor la budapesta cu malevu.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Sâm Sep 24, 2005 4:51 am

Ca aeroporturi, m-au impresionat O'Hare (din Chicago) si Heathrow (din Londra). O mie de terminale, o invalmasheala totala, dar dragut.

Cel mai urat zbor l-am avut cu United Airlines. La decolare, boeing-ul a inceput sa trepideze f tare si a pierdut din altitudine. Cu totii ne-am panicat, stiind ca avionul avusese o defectiune la trasnformator si zborul a fost amanat cu cateva ore.

Air Canada - companie cu prestigiu, servicii bune, zbor placut, (facand exceptie aerul conditionat), m-am captushit cu febra 3 zile si nas infundat.

CSA- Desi costul biletului este mic in comparatie cu alte companii, nu am nici un reprosh. Cand am venit in Ro, am avut norocul de a intalni o pers draguta la punctul de securitate care mi-a facut upgrade la prima clasa. A fost foarte frumos, calmantele au fost inlocuite cu alcool din plin;M . Deci DA!! hehehe...

Tyrolean airlines - ce nu mi-a placut a fost faptul ca trebuia sa-ti cumperi de mancare, eu nu mananc de obicei pe avion, foarte rar, dar cand am zburat cu austriecii, aveam o foame de lup si astia nu acceptau dolari, numai Euro.

Tarom - Am observat ca au introdus Boeing-uri noi, o placere.

PS: Lavule ce tot vorbesti??~p , auzi sa te prezinti cu 2 ore inainte la aeroport, sa te iei de mana cu mama:P....eu am ajuns intr-o viteza la 3:20 si la 3:40 era imbarcarea, sa vezi fuga pe mine si nervi ca nu mai ajungeam la poarta. (Trudeau ex Dorval, nu mi se pare atat de mare fata de alte aeropoturi)..dar ma rog, poate nici n-am acordat prea mare atentie, avand in vedere ca sunt o zbuciumata, cand ie vb de plecari:P
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 24, 2005 6:03 am

Lavule ce tot vorbesti?? , auzi sa te prezinti cu 2 ore inainte la aeroport, sa te iei de mana cu mama....eu am ajuns intr-o viteza la 3:20 si la 3:40 era imbarcarea, sa vezi fuga pe mine si nervi ca nu mai ajungeam la Gate.


si din cauza unora ca tine un ditamai avionu asteapta si ulterior isi pierde si randu la decolare. macar cel putin nu te mai lauda cu chestia asta. :D


cea mai mijto experienta

cea mai mijto experienta "aviatica" am avut-o acu fro 4-5 ani pe cursa bkk-istanbul operata de turkish airlines. cuada mare la checking si cam greoaie, se avansa greu, timpul ramas pana la imbarcare/decolare reducandu-se simtitor. in final am ajuns la ghiseu, am facut checkingu si p-orma, ca din pujca, luaram azimut terminalu. la imbarcare inca fro 15-20 persuane. am rasuflat usurati. am ajuns in avion, am mers la locurile noastre si stupoare, locurile erau ocupate. langa locurile nuastre, vremelnic ocupate de 2 englezi, un el si-o ia, in picioare, mai era o familie de francezi care culmea, avea aceleasi locuri ca si noi si ca cei 2 englezi. dupa ce o insotituare ne-a verificat beletele si a constatat ca toti 6 aveam aceleasi 2 locuri, ne-a invitat pe noi si pe francezi la biznis class, economicu fiind plin ochi.

avionu era boeing 777, f modern si nou la prima vedere. la economic avea pe mijloc un sir de 5 sau 6 scaune si pe borduri cate 2 scaune pe fiecare rand. la biznis erau 3 siruri cu cate 2 fotolii fiecare pe fro 5-6 randuri iar in fata era un bar/bufet ca un pupitru unde tronau frapiere cu sampanie ,boluri cu fructe si platouri cu aperitive. fotoliile erau la cca 1m fata de cele din fata si se rabatau formand un pat gen un scaun modern dintr-un cabinet stomatologic. monituarele tv se scoteau din manerul fotoliilor, pe o tija si alegerea programelor se facea de pe un remote. nici nu ne pusesem bine centurile ca hop si turcuaica cu cupele de sampanie si aperitivele, rulouri de somon, dobos cu camenbert si alte specialitati fine. dupe decolare a inceput dezmatu. uischiane, gotci, ginuri, vermuturi (techile oha :D) . meniu la alegere , muschi de vaca sau piept de pui. am ales vaca. portii enorme si dichisite cu de toate. desert tort, taiat in felii pe loc. vinuri frantzuzesti iar la sfarsit, cand efectiv eram ghiftuiti turcuaica se plinba cu un platou cu branzeturi fine si pahare cu coniac. era deja prea mult dar nu ne-am putut stapani. deja o parte din cei de langa noi isi rabatasera fotoliile si isi faceau siesta. la imbarcare am primit o punga care continea o pereche ciorapi bunbac, periuta de dinti, pasta de dinti si o masca pt ochi. asa ca ne-am conformat si am incercat sa trajem si noi un pui de somn. turcuaica ne-a spus anterior ca platourile cu aperitive, pungile cu alune, fistic si migdale precum si fructele de pe bar si bauturile sunt la alegere daca cunva ni se face fuame sau sete :D

ne-am trezit intr-un iz placut de cafea pruaspata. se servea micu dejun. iar paranghelie. omleta, cashcaval, sunca, salamuri, gemuri, miere, iaurturi si alte specialitati. iar haleala, iar coniace, iar branzeturi. dupa ce terminaram si ne ghiftuiram bine am constatat ca in mai putin de-o ora trebea sa aterizam pe ataturk havalimani. un zbor de 10 ore care sincer mi s-a parut duar de fro 3. excelent.

de-atunci si pana in prezent ma rog la Cel de sus inainte de fiecare zbor sa-mi dea loc dublat si avionu sa fie full :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Sâm Sep 24, 2005 6:56 am

Nanuka scrie: zborul a fost anulat cu cateva ore

Amanat nu anulat, my mistake
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gugushtiuc » Joi Oct 06, 2005 5:34 pm

cre ca la companii aeriene cea mai tare e Star Alliance compusa din Luftansa (nemtzii), austrian airlines, australian airlines, unii de prin dubai shi altele pe care nu mi le amintesc. is mai tari decat KLM ca dau de haleala gratis (la KLM o salata nenorocita costa de-tzi vine sa rabzi shi sa ashteptzi sa tzi se lipeasca burta de shira spinarii decat sa dai nush catzi euro pe te miri ce cioaca - cel putzin asha era acu' ceva vreme, plus ca negrii lor de prin aeroporturi trantesc mai rau ca altzii gentzile shi sunt ashi la pierdut bagaje - a patzit-o tata in germania shi nu e amuzant deloc). pe langa asta au shi programul ala cu milele daca zbori ca un indracit doar cu ei. de tarom nush ce sa zic iar cu alte companii parca n-ash zbura ca prea multe avioane de la companii obscure au dat cu burat de pamant in ultima vreme. shi cum zicea oribilul mosh e bine cand numarul aterizarilor e egal cu cel al decolarilor, mi-am imaginat moartea mea altfel nu intr-un avion nenorocit chiar daca imi plac avioanele parca mai bine mor in metrou chit ca n-avem metrou in gl.
gugushtiuc
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Aug 22, 2005 3:14 pm
Localitate: galati

Mesajde Crazy Babe » Joi Oct 13, 2005 12:28 am

ia sa incep si eu..
si eu am avut experiente groaznice cu klm.. pot sa-mi faca biletu cadou aia ca nu mai fac greseala sa zbor cu ei in viata mea..
in 2002 am patit-o cel mai nasol... bucuresti-amsterdam am crezut ca se prabuseste avionu... se auzeau fel de fel de paraituri era senzatie de autobuz... se zgaltaia non-stop.. semnul sa stai cu centura pusa nu se stinsese deloc... a pus capac la toate avionu amsterdam- miami intl niste scaune infecte.. 10 ore am crezut ca mor.. n-aveam loc sa-mi intind picioarele ..
niste stewardese groaznice.. nu numa ca n-aratau bine da se simteau deranjate daca indrazneai sa le si ceri o cafea sau un suc.. ca fel de mancare am avut de ales intre pizza( o felie) si-aia mica si numa cu branza sau piept de pui cu sos de rosii si branza pe deasupra.. mici de zici ca au impartit portiile sa faca economie...

de asemea mi-am mai facut rugaciuni si cand am zburat cu SouthWest din MIA in Huntsville, AL.. .. era un avionash mic cu vreo 10 randuri de 4 scaune.. am cazut cu scaunu lor de i-am injurat si m-am jurat ca daca merg in alabama mai bine conduc masina personala stiu ca am si confort si nu tre sa ma multumesc cu niste biscuiti sarati si un pahar de cola...
De-acuma pt internationale o sa merg ori cu Air Canada ori cu Alitalia..
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde gugushtiuc » Joi Oct 13, 2005 3:34 pm

lasa-i p-aia de la Alitalia ca abia mai au bani sa zboare. cine shtie cand shi-au verificat ultima oara avioanele ca momentan sunt chiar lefteri, daca nu au dat faliment deja deshi nu cred.
revin cu info despre Tarom care anu trecut am intzeles ca nu au reushit sa faca profit (nu bag mana in foc ca asha este!). pt mine nu prea conteaza da' pt baietzi mai shtii: au stewardese d-alea inacrite, de varsta a doua, cu un kil de fard pe fatza care au impresia ca le ceri luna de pe cer daca vrei o pernutza sau inca un pahar cu apa, cel putzin la zborulrile spre germania. a, shi la Lufthansa e o problema: pun filme cam nashpa la zborurile lungi (11 ore a stat tata in avionul Frankfurt - Kuala Lumpur shi s-a plictisit ingrozitor), filme expirate da' in rest n-am ce comenta, daca nu extind discutzia la preturi. cre ca e 800 de euro Buc - Frankfurt dus-intors dar macar shtii ca ai shanse reduse sa cazi.
gugushtiuc
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Aug 22, 2005 3:14 pm
Localitate: galati

Mesajde Love2Fly » Sâm Noi 12, 2005 4:00 pm

Oribilul Mosh scrie:Mi-a placut aeroportul din Antalya, care este mai mare decat Otopeniul nostru.


Hai sa dezvolt eu putin caci sunt in asteptarea descarcarii unui film pe care vreau sa-l urmaresc alaturi de un lighean de popcorn :P

So....aeroportul din Antalya e intr-adevar mai mare decat Otopeniul pt. ca este f.f.f populat cu turisti (nushtu' iarna cum e dar in septembrie cand am fost eu, era plin)
Check in-ul era chiar la intrarea in CLADIREA aeroportului astfel incat stateai afara la coada cu bagajele dupa tine ca sa treci de filtrele de la intrare.
Dupa ce iti iei "the ticket-ul", ai de ales intre a sta la una din multiplele cafelene de la parterul aeroportului, de a cumpara rahat, bomboane si tot felul de specialitati turcesti si a urca pe scarile rulante pana la etajul 1, loc in care te intampina filtrul vamal unde un functionar (cred, la fel de scarbit de oameni si de post ca si in Romania) iti pune o stampila si te lasa sa treci mai departe , mai departe inseamnand un fel de "cercul foamei" la aeroportului.
Pe scurt, ne aflam intr-un corp de cladire asemenator cu Mall-ul bucurestean la care sunt atashate terminalele (in cerc probabil) si magazinele "de lux" as putea spune.
Magazinele de lux nu sunt cele de haine/bijuterii sau alte chestii la care v-ati putea gandi ci la fast food-uri.
Sa va spun si cateva pretzuri (daca imi aduc bine aminte)
Un soi de hamburger = 5 E, sandvish natural cu salata si sunca = 8 E, un slice de pizza = 7 E.
Cam asta despre aeroport. Transportul la avion se face cu autobuzul (nu cred ca au ei nevoie de burduf pt. ca nu au vreme rea care sa ceara utilizarea unui astfel de sistem.
Zborul a fost cum ma asteptam sa fie avand in vedere ca era o cursa charter, de mica durata. Configuratzia avionului era de tip conserva adica din fatza pana in spate acelashi tip de scaun (f. ingust, moshu chiar nu incapea in scaun si avea genunchii la gura din cauza distanztei mici dintre scaune), fara clase distincte,etc. Cam 120 de oameni am estimat eu. 3 stewardese si un avion de tip MD-82 (care e printre avioanele cu cel mai mare procent de prabushiri) :D
Si cateva poze ca s-a terminat downloadul si nu mai pot sa ma lungesc :P
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde wwritza » Lun Noi 28, 2005 10:48 pm

Heathrow . S-a mai spus pe aici despre el, este unul din cele mai mari aeroporturi din lume, 4 terminale, parcare uriasa. Se poate ajunge usor cu metroul, trenul,(chiar si cu avionul :n: ), servicii bune de autobuzul cu centrul Londrei..etc.
Stansted si Luton, care cica sunt tot aeroporturi care tin de Londra dar iti ia un car de timp sa ajungi la ele. Au curse si pe timpul noptii, spre deosebire de Heathrow care, fiind aproape de oras, este inchis dupa miezul noptii, sa nu-i bruieze urechile lui tanti Cuin.

Aeroportul din Torino Caselle aduce mult cu Otopeniul, in sensul ca de fiecare data cand am mers era plin de romani, destul de inchisi la culoare si cu multi puradei :). Preturi mari pe acolo, mai ales in magazinul cu suveniruri cu Olimpada '06.

Keflavik aeroportul principal al Islandei, aflat un pic cam departe de Reykjavik dar traseul pana in oras merita (decor super,indiferent de anotimp si vreme). Multe magazine si magazinase cu suveniruri islandeze, peshte la greu (totul miroase a peshte). Plin de turisti americani, englezi si suedezi (sau norvegieni, danezi, finlandezi...pana mea, ca toti-s la fel)


British airways, preferatul meu pt Romania, dupa cateva curse cu Taromul. Inca mai am un bilet de intoarcere de la Tarom, pe care am preferat sa-l pierd decat sa-l folosesc. Nu mai aveam chef sa vad fetzele lu tanti alea de lucreaza la Tarom, sictirite si obosite, cu moacele atat de machiate incat, daca-mi puneam mana pe fatza lor, imi intra mana 1 m in cata pudra au pe ele.
Icelandair scump dar frumos. Niste Barbie de stewardese si niste Keni de piloti ... A-) Ca-n Neckermanu lu nenea Necko!! Mancarea super, muzica de care vrea muschiul tau, filme din secolul asta, unele chiar au umor...

Ryanair si Easyjet companiile backpacker-ilor si celor mai subtiri la buzunar. Au niste preturi de salivat, incepand de la GRATIS. Insa nu sunt incluse taxele de aeroport, aprox 25£, depinde de pe ce aeroport pleci.
Dupa o vizita pe http://www.ryanair.com de ex, gasesti bilete la 0.99£ , in conditiile in care un bilet de autobuz in Londra costa 1.20£ iar un pachet de tigari 5£. Au insa si dezavantaje; au niste ore plecare-sosire sa-ti bati soacra (daca ai). 4 am plecari, sosiri 11 pm, preturile cele mai mici sunt oferite in ce zile vor muschii lor, nu-i dupa tine, iti pot schimba cand au chef ora de plecare sau sosire, nu iti ramburseaza pretul biletului, ci iti ofera alte variante de zbor. Nu ofera mancare pe avion ( la banii astia mai ai si pretentia de caviar!!! ).Iar daca vrei sa cumperi ceva de mancare sau baut la ce-ti ofera ei, costa mai mult decat pretul biletului. Londra-Torino m-a costat 44£ biletul, iar mancarea (un sandwich obosit, o apa lesinata si-o cafea deja moarta 20£). De-acum insa m-am invatat si plec cu boccelutza cu haleala, slanina afumata, palinca si seminte.
Fiind ieftin ai sansa sa stai langa toti aurolacii, plin de puradei, pustani fugiti de acasa... :) etc. Eu zic insa ca merita, ideea e sa te distrezi si sa fie bine acolo unde mergi . Asta insa in conditiile in care nu suferi de titinisme si ai pretentii de printzesa de Monnnnet
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde J'adore » Mie Noi 30, 2005 12:08 am

Cand am plecat prima oara din tara am plecat cu Swiss Air, stewardese dragutze si amabile (cred ca asa a fost pt ca aveam doar 12 ani si aveam un fel de babysitter pe toata durata calatoriei...which sucked!!). Escala am avut la Zurich of course, nu prea am vazut nimic din aeroport cu toate ca am stat acolo 3 ore, am fost dusa de o stewardesa in asa zisa play room unde am stat si am ascultat muzica, cum sa ma joc cu copilasii de 8-9 ani :x
Tin minte ca vroiam sa ii dau in cap unui functionar al aeroportului, inainte de imbarcare in avionul catre Chicago, trebuia sa trec pe la un passport control. Am stat acolo pt. 15 minute pt. ca prostu ala (care vorbea de parca avea prune in gura) nu stia ce este aia viza V2!!!

Alitalia=> O companie de kkt, de cate ori a zburat cineva din familia mea cu Alitalia de atatea ori bagajele au fost pierdute. Scaune inguste, deabea daca ai loc in ele. Stewardese care dau impresia ca sunt chioare. Mancare proasta, iar de portii sa nu mai vb parca sunt facute pt elfi.

KLM=>Prima oara am zburat cu KLM-ul in vara lui 2004 ruta Chicago-Amsterdam-Bucuresti. A fost ok, am fost surpinsa ca nu prea erau pasageri, cel putin eu si nepotelul meu am avut 4 scaune numai pt. noi, deci el a dormit f comfortabil :n: Mancarea a fost ok, insotitoarele de bord amabile, dar cam uituce. La Amsterdam am avut timp doar pt. a ajunge la celalalt terminal.
Partea proasta in August 2004 cand urma sa ne intoarcem la Chicago, am aflat ca flight-ul Amsterdam-Chicago era anulat din cauza unor probleme tehnice, si trebuia sa petrecem 8 ore in Amsterdam, iar din Amsterdam nu mai aveam cursa direct Chicago.(Amsterdam-Detroit, Detroit-Chicago). Am incercat sa schimb biletele sa plecam a 2 a zi, dar cica nu mai aveau locuri.
In concluzie am petrecut 8 ore in aeroportul din Amsterdam, am fost din magazin in magazin, preturi mai mult sau mai putin acceptabile(depinzand de magazin) La food court o asa zisa felie de pizza cu cheese si o portie de cartofi prajiti era 12 euro daca nu ma insel poate si mai mult, nici eu si nici nepotelul meu nu am fost incantati nici de pizza nici de cartofi. Aveau si un Mc pe acolo, unde aveau preturi f mici, 3 euro un meniu si daca mai puneai nush cati euro centi iti dadeau si un desert la alegere. Nu e de mirare ca acolo erau cozi f mari, iar la pizzarie era pustiu. Alt minus la Aeroportul din Amsterdam este ca aveau un singur game room f mic, pt un aeroport imens, iar in ziua respectiva era si full. Daca calatoresti cu copii asta este un mare minus. Ce poate face un copil de 8 ani in aeroport timp de 8 ore????
Zborul Amsterdam-Detroit nu a fost deloc placut, turbulente f mari, iar inainte de aterizare am crezut ca o sa ne prabusim. Avionul se inclina pe aripa dreapta, si pt cateva secunde lumina din cabina sa stins si sa auzit un mare "boom". Partea buna, scaune comfortabile,fiecare scaun era dotat cu cate un monitor si remote. You can wach a movie, listen to music or play a game. Jocurile sunt doar preview daca vrei sa joci jocul trebuie sa bagi CC-ul.
Cam atat pt acum....
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Sâm Dec 03, 2005 6:56 pm

J'adore scrie:Zborul Amsterdam-Detroit nu a fost deloc placut, turbulente f mari, iar inainte de aterizare am crezut ca o sa ne prabusim. Avionul se inclina pe aripa dreapta, si pt cateva secunde lumina din cabina sa stins si sa auzit un mare "boom". .


De cele mai multe ori "inclinarile pe o aripa" se fac atunci cand virajele trebuiesc sa fie cat mai stranse in eventualitatea "reglarii" traiectoriei si alinierii la axa pistei (care se face cu cativa km inainte ca avionul sa puna rotile pe sol).
"Boom"-ul de care zici, in cazul tau (avand in vedere ca nu te-ai prabushit deshi ai auzit un boom puternic) a fost cauzat, cel mai probabil, de escamotarea/scoaterea trenului de aterizare care la avioanele imense de pasageri implica un proces hidraulic/mecanic destul de complicat.

Inca un lucru "dubios" pt. cei care nu sunt familiarizati cu teoria zborului si mecanica aeronavei este flapsul care "scartzie si uruie" cand este pus pe trepte superioare (este insotit adeseori de senzatie de "mi se duce sangele in picioare" din cauza cresterii portantzei :n: )

Asta insa in conditiile in care nu suferi de titinisme si ai pretentii de printzesa de Monnnnet

...si totushi ai renuntzat la un bilet de avion "din cauza fetzelor acre" ale stewardeselor de la Tarom. A-)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde wwritza » Lun Dec 05, 2005 10:27 pm

Nu asta era ideea, Love. Prefer sa merg pe un bilet mai ieftin, sa nu ofere mancare in pret, sa plece avionul si la miezul noptii si sa aterizeze cand vrea flancul lui, atat timp cat e ok. Dar personalul se poarta cu tine la fel, indiferent de cat a costat biletul.
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde RajaF » Mar Dec 06, 2005 1:05 am

Primul meu zbor a fost pe Bucuresti-Amsterdam-Detroit-Kansas City cu KLM:

Amsterdam Schiphol Airport: principalul international din Amsterdam si primul aeroport care l-am vazut in afara de Oto. Am fost acolo in 99' cand era deja urias (2 sau trei terminale) si mai avea unul sau doua terminale in constructie. Nu mai tin minte exact ca e deja destul de multa vreme si eram prea fericit ca zbor cu avionu ca sa observ detalii :) Nu o sa ma bag la preturi si chestii ca a trecut multa vreme de atunci.

Detroit Metro Airport: internationalul din Detroit. Iarasi un aeroport urias in care am stat ceva vreme pentru ca (tot in 99' in aceasi calatorie) am prins niste furtuni de zapada foarte dragutze si am stat in restaurante pe acolo. Erau foarte multi "baietasi de cartier" americani care se plimbau pe acolo dar la vremea aia nu ma prea interesa pe mine acest detaliu.

In Kansas City nu prea e nimic interesant de relatat, un aeroport normal, nu e mai mare decat Otopeni, cateva restaurante si fast food joints si cam atat.

Despre KLM nu am decat cuvinte de lauda de atunci. Drept este ca nu am mai zburat cu ei din 99' dar pe mine m-au impresionat. Mancarea buna (lasagna si un mic dejun forate gustos) tantile cu servitu' erau niste suedeze mai mult decat apetisante si ffff foarte dragutze. La fel si cu Northwestern in state. Singura mea oftica este ca am mancat o punga de alune de la Detroit la Kansas si era cam foame la mine.

O sa ma mai intorc cu alte calatorii cand se opreste sefu din urlat la mine :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator