Campare la mare

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Campare la mare

Mesajde catadumi1 » Vin Iun 23, 2006 10:42 am

Aveti idee de locuri misto pe litoralul romanesc de campare. Ma refer aici la campingurile organizate nu la cele ad-hoc pe plaja. Sincer nu ma intereseaza vama veche si nici 2 mai (nu-s manelist, chiar imi place f mult gothicul, dar nu-mi place sa mananc cu nisip printre dinti). De pilda stie cineva cum sunt campingurile din Eforie Nord?
catadumi1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2006 10:28 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde nbm » Vin Iun 23, 2006 10:57 am

(nu-s manelist, chiar imi place f mult gothicul, dar nu-mi place sa mananc cu nisip printre dinti)

nu stiu care e legatura cu gusturile muzicale, dar cine te opreste sa maninci la circiuma? ;)

in alta ordine de idei, eu nu am pus cortul decit pe plaja din vama, mai precis, in zona apropiata de bulgari, in fatza epavei, unde e destul de liniste si, de obicei, se gasesc si locuri bune.
de campingurile organizate nu prea stiu nimic, doar ca - in urma cu mai multi ani - erau cam mizerabile. nu stiu daca s-au schimbat prea mult, inclin sa cred ca nu, dar poate a mai fost cineva recent si are impresii proaspete...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde catadumi1 » Vin Iun 23, 2006 11:33 am

....cu toate ca am zis ca nu ma intereseaza camparea pe plaja eram sigur ca va fi cineva care imi va da aceasta sugestie A-) ....merci oricum de informatie...macar e cineva care mi-a raspuns ==D
"De ce nu maninc la circiuma?" Simplu. Pentru ca e scump. Prefer sa imi aduc mincare de acasa si sa mi-o prepar linga cort. De la ciorbita pina la gratare.
In alta ordine de idei trebuie sa iti spun ca sunt si campinguri foarte, foarte curate. Spre exemplu Hanul piratilor. Numai ca acolo s-a scumpit anul acesta peste masura si de aceea am ales sa ma consult cu voi, poate gasesc ceva la fel de bun dar la un pret mai rezonabil.
inca o data merci...
catadumi1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2006 10:28 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde eyewitness » Vin Iun 23, 2006 11:38 am

-Simplu. Pentru ca e scump
-ca acolo s-a scumpit anul acesta peste masura


bre,da nu iesi mai eftin daca stai acasa?

Prefer sa imi aduc mincare de acasa si sa mi-o prepar linga cort. De la ciorbita pina la gratare.


asta s-o crezi tu ca poti afuma tot canpingu ca sa-ti faci tu gratare
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde catadumi1 » Vin Iun 23, 2006 11:52 am

==D ==D ==D
Hai ca ai fost tare!...in mod normal nu as raspunde unuia care spune "eftin" pentru ca mi-e jena sa vorbesc cu cei cu deficiente la limba romana, dar tu ai fost chiar tare.

Cat despre cea de a doua problema ridicata de tine nu e bai daca afum tot "canpingu". In camping se se fac gratare de cand lumea.
catadumi1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2006 10:28 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde nbm » Vin Iun 23, 2006 11:52 am

nene eyewitness, nu fi rau :)
unii dintre romani nu au suficiente venituri sa-si permita tot ce si-ar dori, dar merita si ei cite o vacantza din cind in cind.

catadumi1: ce am zis eu mai sus, nu era o sugestie pentru tine, ci o relatare a propriei mele experiente, altminteri foarte limitate, in domeniul camparii la mare. si daca tot am inceput, in vama, poti sa stai si pe iarba si nu-ti mai intra nisipul in mincare. si am vazut destui oameni facind focul ;)
dar si ce zice eyewitness e corect. nu e prea frumos sa afumi tot campingul

mai povesteste-ne din experientele tale prin diverse campinguri, poate alti utilizatori le vor considera utile

ps: si nu mai cita integral postul anterior, te rog
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iun 23, 2006 12:03 pm

pentru ca mi-e jena sa vorbesc cu cei cu deficiente la limba romana


mersi ca totusi cu mine facusi o esceptie :D

bre nene, acu pe bune, pai daca ai fi vecin de cort cu mine si ti-ai face gratar si fumu mi-ar invada cortu, fii sigur ca in secunda urmatuare iti fac grataru guler iar cu jaru iti dau foc la cort :D
in multe tari si fumatu ie interzis in canpinguri dapai gratarele
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde catadumi1 » Vin Iun 23, 2006 12:17 pm

pentru vorbitorii de lb romana :
esceptie=exceptie
fumu= a se citi fumul
urmatuare=urmatoare
grataru=gratarul
jaru=jarul
fumatu=fumatul
ie=e/este
canpinguri=campinguri
dapai=d-apai
:dir:
Cat in ceea ce priveste facutul gratarului guler...m-as mira. Prevad ca de la cei 110cm ai tai (parca atat au copilasii de clasa a doua) iti va fi greu sa ridici gratarul deasupra capului meu. Asta pentru ca nu am decat 190cm si 120 de kg. Dar daca tu reusesti...felicitari! ==D In mod sigur ai deveni instantaneu prima mea frigaruie! :eat:
catadumi1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2006 10:28 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde nbm » Vin Iun 23, 2006 12:24 pm

catadumi, lasa lectiile de limba romana si da lectii de campare mai bine.

fiindca esti nou pe forum, iti spun ca unii oameni de aici vorbesc si scriu perfect, dar le place sa scrie incorect. o sa intelegi tu, cind te vei integra in aceasta comunitate (evident, daca vei dori acest lucru)

deci, inca asteptam de la tine povesti de prin campinguri.

apropos, nene aiule, ce-ar fi sa eviti limbajul cemeist pe-aciulea :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Iun 23, 2006 12:28 pm

cadadumi1, lasa lectiile de ortografie si concentreaza asupra subiectului pe care l-ai deschis. asculta la mine ca stiu eu ce spun!

si on topic. la Zodiac in Neptun, colt cu Venus ai incercat? eu stiu ca era destul de bun si aveau si o buna cantina restaurant unde se minca foarte bine si ieftin.

editdit: enbi, tu-i ceri aiului chiar nemurirea lui in schimb pe un ionuzzz.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Vin Iun 23, 2006 12:33 pm

eu asta-vara am fost in vama cu cortu si-am stat in curtile unor oameni...nu stiu daca e mai scump decat la camping....de gratar nush daca poate fi vorba..dar accesul la bucatarie nu vad de ce ar fi interzis[noi aveam acces la bucataria din curte]...vezi ca-s oameni destia binevoiteri in cam fiecare statiune cred eu ;)
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Iun 23, 2006 12:34 pm

hm, am fost cand eram mica la Gura Portitei cu cortul (da, pe plaja, asa-i la mare :D ) dar acum nu mai stiu ce-o fi pe-acolo. Pentru cei imuni la tzantzari, in delta e superb dar nu stiu pe unde exista ceva organizat pe post de "camping".
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde catadumi1 » Vin Iun 23, 2006 12:35 pm

scuze nbm..m-a luat valul...
asa o fi...poate si individul de mai sus vorbeste perfect...poate ca ajunge si la circ daca se descopera asta....insa nu o sa fiu de acord niciodata cu stalcirea limbii romane nici macar in gluma. daca asta este un mod de manifestare a "jmecheriei" inseamna ca nu am ce cauta aici. Un forum in care orice analfabet se poate ascunde in spatele jmecheriei si a unui fals limbaj chipurile "la misto" este un forum in care nu am ce cauta.
asa ca daca v-am inoportunat va rog sa ma scuzati si sa "dialoga-ti an cuontinoare dupa cum v-a place"
catadumi1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2006 10:28 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde eyewitness » Vin Iun 23, 2006 12:38 pm

Asta pentru ca nu am decat 190cm si 120 de kg.


nea jvartzaneghere, pentru deficientele de linba romana ale uzerilor fanclub ai aicisha tredu dedicat : http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=3649&page=19&pp=40
de cand ajtept io sa fiu si io la gazeta de perete :D

In mod sigur ai deveni instantaneu prima mea frigaruie


crapa alea osutadoojdakile ale lu matale de umor, pierzi tinpu bre cu cortu in loc sa scrii o carte umoristica

110cm ai tai (parca atat au copilasii de clasa a doua)


m-ai ghicit bre, pe langa ca iejti un munte de mujchi, ca transpiri numa umor, mai iejti si telepatic. paranormalule ! :D

nene aiule, ce-ar fi sa eviti limbajul cemeist pe-aciulea


iotete (da jvartzi, m-am prins ca-i greseala) la iel. nu vreau, na! :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Iun 23, 2006 12:42 pm

catadumi, lipsa simtului umorului e mult mai grava decit eventualele greseli ortografice si/sau gramaticale, intentionat facute sau nu.

eu zic sa nu-ti iei jucariile asa usor si sa pleci, daca tot ai venit cu ele si hai sa continuam subiectul pe care l-ai deschis, ca nu-i rau deloc.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Iun 23, 2006 12:42 pm

alio, alio. ian cumintiti-va :D
de ce tre sa fac eu curatenie in urma voastra?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde LOTR » Lun Iul 24, 2006 1:03 pm

singura impresie pe care mi-o creeaza tot ceea ce citesc este ca catadumi a venit aici sa se certe si nu sa ceara informatii...nu cunosc dar cred ca exista froumuri speciale pentru oamenii(speciali) care privesc lumea de sus...campinguri la mare sunt la navodari cele mai multe...Campingul Pescaresc, Happy Holidays si inca vreo trei...ultimul aparut si cel mai bun este probabil Happy Holidays pentru ca este cu totul nou...mancare "plin-pe-tava" sau cel putin ceva de genul. Sper ca te ajuta catadumi...si sper ca atunci cand o sa ai ceva de reprosat cuiva ai sa ii trimiti un mesaj privat si nu ai sa scrii measje "inteligente" pe forum...
Avatar utilizator
LOTR
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Mar 04, 2005 12:00 am

Mesajde older » Mar Iul 25, 2006 10:31 pm

Na, ma bag si eu pe aici cu parerile mele din ultima vama (urmeaza peste trei saptamani o vama lunga de 2 saptamani si atunci o sa va pot spune mai multe). Pe langa ce am spus in jurnal despre oameni, pot sa va mai spun urmatoarele despre ce va poate astepta acolo:

Cazare:1. cort pe plaja (nebemeule langa bulgari am stat acum si nu prea mi-a placut acolosha pe tapsan...nu mai zic de ce), care poate fi campat fie in "Zona de campare Limanu Nord, 3 RON/zi" - adica in zona El Comandante spre 2 mai, fie in "Zona de campare Limanu Sud, 5 Ron/zi" - la de la Expirat incolo spre bulgari. Sa nu credeti ca nu veti plati... o data la doo zile vine un mosulica si o tipa cu inca 2 jandarmi, iti taie chitanta, iti pune fituica pe cort ca ai platit de la data de la data de... daca ai scapat azi, nu i nimic... vine si maine jandarmul si daca n ai fituica cheama mosulicul... Varianta 2 cu cortul este in curtile localnicilor; cea mai vestita la capitolul asta fiind tanti Mariana (curte imensa cu tot cu copaci sa nu te trezesti la 7 dimineata din cauza soarelui si dus cu apa din cand in cand calda)
2. la pensiune (am vazut una langa Castel, pe straduta dinspre bulgari), 80 ron pe noapte (mi s au strepezit dintii cand am vazut panoul cu afisul). Eu am mai ochit inca vreo 3, 4 pensiuni imprastiate prin vama (vreo 2 pe principala si inca vreo doua pe sosea), dar nu m am mai uitat la preturi... de frica.
3. la Castel. arata ca un hotel de 2 stele plus din Mamaia (3 cu indulgenta), ai apa calda, sapun, pat, dulap si cred ca si tv. Nu ma intrebati de pret ca inca n am avut curaj sa intreb.

Mancare
Daca bugetul permite recomand cu cea mai mare caldura Corsarul dimineata, pranz, seara. Mi-au placut chelnerii foarte mult pentru ca 1 nu aveau fetele acre si stiau sa zambeasca si 2 cand i-am rugat sa-mi puna telefonul la incarcat, nu a comentat nici unul nimic, ba dimpotriva!
Am mai mancat la Soni (nu, pentru ca pe langa ca incepe sa ma enerveze personajul din ce in ce mai tare, nu stiu cum au reusit, dar mi au adus mancarea sleita),
la Bibi (exclus! preturile nu justifica in nici un fel nici servirea, nici calitatea chestiilor pe care le bag in gura),
iar amicii cu care eram au mancat un pranz la Mitocanu' (stiau ei de anul trecut ce ciorba de burta mirifica era acolo. Gresit! au schimbat bucatarul si, implicit, reteta... s-au stricat la burta groaznic - interventia salvatoare s a numit smecta).
Clatitele sunt la fel de delicioase (clatita infrigurata e cel mai bun desert in vacanta), ca si gogosile (alea cu ton si porumb sunt in continuare preferatele mele)
Preturi orientative pentru Corsarul - omletele 2,5-3,5 ron, pestele 7,5-13,5 ron portia (imense!) gratarele cu garnitura 13,5 ron, cascaval pane 8 ron portia (2 bucati mari), cafeaua (tare si gustoasa) 2,5 ron, bere 2,5-4 ron, sucuri 3,5 ron
pret orientativ Bibi - una potie cascaval pane cu cartofi prajiti + una bere ursus 25 ron... si nici nu mi a placut (poate's io prea pretentioasa, dar ma indoiesc)
clatitele 1,5 ron sinple, 3 ron alea mai complicate (a mea e 3 ron), gogosile 1,5 ron.

Distractiile Enumar cateva chestii pe care le am vazt in drumul meu nocturn spre stuf: B52 (au fost niste prieteni, au zis ca merge si avand in vedere ca s-au intors la cort la 5 dimineata, ii cred), ONX (nu cunosc, era gol), Expirat, GulaG si inca vreo 3 in zona aia pareau destul de ok si la muzica si la oameni (nu, nu am vazut pe nimeni lovit cu leuca in cap de bautura... dar poate nu m am uitat eu cu atentie...), Bavaria mare si gol (gol in sensul ca gol, pustiu... nici macar barmanii nu stateau in bar...), la Bibi si Soni erau concerte, iar in Stuf cred ca au achizitionat niste CD noi cu muzica :D ca au variat ceva mai mult decat de 1 mai... Nu cunosc, pentru ca nu m a interesat, ce se intampla pe principala la Epava si la barurile de langa, zorry.

Cam atat. revin cu amanunte peste o luna si ceva. Poate se mai gaseste pe aici cineva care sa si dea cu parerea... memetule!? nebemeu?!...

pese: nene nebeme, iarta ma, da' n am stiut la ora asta unde sa mi postez panseurile pe subforumul pe care l patronati... daca nu i bine, va rugam sa nu va suparati de deraj... mutati l :D
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 3:48 pm

older, eu unu' nu am ajuns la mare anu asta :(
si nici nu cred ca o sa ajung sa-mi pun cortu pe plaja. apropo, eu vorbeam de pus cortul pe nisip, nu pe tapsan
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde older » Mie Iul 26, 2006 3:52 pm

pe nisip nu aveam unde... am senzatia ca s-a si ingustat plaja destul de mult in zona aia
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 3:54 pm

mda, cam asha mi se pare si mie
da', daca dorm in masina, imi taie chitantza? :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde older » Mie Iul 26, 2006 6:08 pm

nope :D (stiu din surse sigure...)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 6:10 pm

am gasit solutia... ~p

anu trecut am petrecut citeva uichenduri in masina, din cauza de ajuns tirziu in noapte + lene sa mai intindem cortu la ora aia. si daca dormeam vineri spre simbata in masina, ce rost mai avea sa punem cortu pentru numai o noapte, cea de simbata spre duminica?! :D

intrebarea e daca gasesc loc sa trag masina...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Mie Iul 26, 2006 7:07 pm

un loc tot gasesti, acu depinde doar de criteriile pe care trebuie sa le aiba locul respectiv, daca esti mai pretentios au ba...ca asa poti sa tragi pe dreapta oriunde....cred...
io ma-ntreb o chestie...oare daca ma postez cu cortu undeva in cta la un 1/2/3papuci...un tataia...se supara careva? sau deranjeaza?!? mai ales c-am vazut c-au inceput sa aibe grija si de plajile alea cat de cat
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iul 26, 2006 7:13 pm

nu shiona, e vorba de locul de care vorbeam mai sus, adica in vama, aproape de granitza cu bulgaria, dupa ultima constructie, oarecum in dreptul epavei.
dar cu masina nu ma bag pe plaja, ramin pe tapsan ~p

altfel, vad ca esti din regiune... nu stii mai multe despre campingurile de pe litoral?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Mie Iul 26, 2006 7:23 pm

prea multe nu stiu...stiu de un camping pe undeva pe la hanu piratilor... mai sunt si prin eforie,costinesti si alte statiuni da nu stiu la ce pret ca de...nu prea am nevoie...da o varianta destul de eleganta si mi se pare sa mergi sa stai in curtea cuiva pt ca-i ceva mai sigur decat pe plaja. asta vara in vama am stat cu 50 000 cu dus si wc asigurat, in curtea unor oameni, mai este undeva un camping cum mergi de la sosea in partea opusa marii cam cu acelas pret, si niste preteni gasisera cu 10 000 pe noapte numa ca era nasol ca in curtea respectiva se construia si era praf, soare si moloz. cam atat momentan
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde older » Mie Iul 26, 2006 7:39 pm

io nu garantez ca ai unde daca ajungi in uichend, nene nebemeule, duar daca uichendul incepe vineri devreme. Desi, daca stau bine sa ma gandesc, exact langa granita (vro 20m mai la dreapta de epava :D ) ai fi inghesuit o masina - daca au reusit altii, tu de ce n ai putea?! ;)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Vin Aug 04, 2006 12:09 pm

A fost copilul saptamana trecuta la Mamaia si a stat intr-un camping in partea de nord a statiunii.Zice ca a fost curat,baie curata,dusuri la fel.10 rol pe noapte.Da mancarea la terase,preturi de toata spaima.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Aug 04, 2006 12:13 pm

10 rol pe noapte.

pacha, cred ca voiai sa zici 10 RON, nu?
ai idee cum se chema campingul?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Vin Aug 04, 2006 12:22 pm

pacha sunt vreo 3 camping-uri in zona aia.am fost si eu pe acolo zilele trecute si intradevar arata bine.sunt doua eventuale probleme:plaja de nudisti si gunoaiele de langa sosea.iar despre mancare,mai bine in oras :)
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori