Evitati sa calatoriti cu Europa Travel!!!!!!!!!!

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Evitati sa calatoriti cu Europa Travel!!!!!!!!!!

Mesajde AnaM. » Lun Iun 26, 2006 10:21 am

Am calatorit al doilea an cu Europa Travel, de parca nu mi-a fost destul de clar ca cei de la aceasta agentie nu vor altceva decat sa pacaleasca. Anul trecut al fost in Thassos iar anul acesta in Corfu. Bineinteles ca ofertele lor suna excelent dar cand ajungi la destinatie veyi ca lucrurile stau cu totul atlfel. De exemplu: pe parcursul calatoriei veti beneficia de un ghid. Da de unde, daca veti avea macar soferi care sa nu greseasca drumul sa spuneti merci. Anul trecut si acum am avut parte de soferi noi angajati care nu aveau habar de drum si care bineinteles au gresit drumul ajungand la destinatie cu vreo 5 ore intalziere. In cazul in care veti avea norocul sa fiti insotiti de un "ghid" veti constata ca informatiile pe care le aveti dumeavostra sunt mult mai multe si mai corecte decat cele pe care incerca sa vi le spune. Una din gafele facute de una din "ghide" anul trecut a fost : La manastirea Arhanghelului Mihail aflata pe insula Thassos se afla unghiile lui Isus. Super, nu-i asa? Dar asta este nimic pe langa late informatii furnizate de ghida nostra Geta. Oferta agentiei v-am spus suna bine. De exemplu anul trecut trebuiea sa vizitam orasul Kavala. Bineinteles o mare pacaleala, veti ajunge, poate (asta daca soferii nu vor gresii drumul seria dinainte noastra asa a patit), dar din pacate mai totul este inchis. Exceptie face un magazin de blanuri pe care insotitoare nostra insista sa-l vizitam. Mai tarziu am aflat si de ce acesta isi dorea atat de mult sa mergem acolo. Cum poate stiti, mai toti comerciantii greci sunt recunoscatori celor care aduc clienti, asa ca ea la sf. vizitei a primit o haina de piele. De cand au devenit magazinele de blanuri obiective turistice inca imi este destul de neclar.Conditiile de cazare in Thassos (Potos) sunt exelente iar masa de asemenea. Va recomand statiunea in cazul in care va doriti multa liniste.

Anul acesta sperand ca cei de la agentie au invtat ceva din experienta anului trecut am apelat tot la serviciile lor. Greseala. Am ales insula Corfu, in oferta fiind specificate si 2 excursii la Meteora si Salonic. As minti daca as spune ca nu am fost la Meteora, am fost. Am ajuns acolo la ora 19.20 iar ora la care se inchid manastirile este 17.Dar putem sa spunem ca nu am fost la Meteora?! Tot la intorcerea in tara trebuiea sa vizitam si salonicul dar am ajuns in apropierea orasului la ora 1 si ceva noaptea asa ca soferi au hotarat sa ocoleasca orasul.
Agentia afiseaza pe site pentru fiecare sejur o serie de excursii optionale. Daca crezi ca preturile acelea sunt cele reale te inseli. Odata ajunsi la destinatie constati ca ghida sau insotitoarea (daca exista asa ceva) va cere ceva mai mult. Si inca ceva va incerca sa va convinga inainte de a va dezmeticii bine. Asa am patit noi anul acesta in Corfu. Pe drum ghida noastra (de data acesta am avut norocul sa avem ghida) Lucica, a incercat sa ne convinga ca sunt cele mai bune preturi cele oferite de ea. Am facut din nou greseala sa o credem asa ca am achitat pentru un program optional. Odata ajunsi in Acharavi am gasit o multime de agentii de turism care ofereau aceleasi programe optionale la preturi cu mult mai mici. De ex. la unul pretul oferit de agentia Europa Travel este cu 25 euro mai mult decat cel al agentiilor locale.Asa ca nu va grabiti sa achitati excursiile optionale fiindca nu va veti putea recupera banii. Inca un exemplu. Cu cateva zile inainte de plecare am vb la telefon cu dna Magda Sandulescu si am intrebat-o de preturile la programele optionale. M-a asigurat ca in pretul de ex. al Turului insulei sunt incluse si intrarile la obiectivele turistice. Gresit. Odata ajunsi la primul obiectiv ni sau cerut bani. Pretul la agentiile locale pentru turul insulei este de 18 euro (nu erau incluse intrarile la obiective turistice) iar la Europa Travel este de 28 euro tot fara intrari.Pentru seara greceasca Europa Travel cere 32 euro iar la agentiile locale o gasiti si la 16 euro. De asemena aveti o reducere de 50% pentru copii pana la 13 pentru absolut toate excursiile.Nu va mirati daca insotitoarea sau ghida va incerca sa va vanda harti cu 2-3 euro in timp ce unele magazine vi le ofera gratuit.

Sfaturile mele daca va hotarati sa calatoriti alaturi de cei de la Europa Travel:
1. inarmativa cu multa rabdare si calm,
2. nu platiti pentru programele optionale decat dupa ce ati consultat ofertele agentiilor locale,
3. nu va asteptati ca programele sa se desfasoare asa cum ar trebui,
4. nu va asteptati sa vizitati Meteora, Salonicul sau Kavala (in cazul in care ati ajuns totusi acolo, considetati-va fericit), nu va asteptati sa aveti ghid sau insotitor de drum si in cazul in care aveti nu va asteptati ca informatiile date de ei sa fie corecte,
5. asteptati-va sa vi se ceara bani pentru vamesi,
6. nu va asteptati ca veti sta pe locurile pe care le aveti pe contract,
7. nu va asteptati ca cei de la Europa Travel sa tina cont de cele scrise in chestionarul ce va va fi dat la sf. calatoriei cu ei.
AnaM.
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 26, 2006 10:15 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde adypopa28 » Mie Iun 28, 2006 4:15 pm

eu plec cu ei in august, daca va fii asha cum spui se lasa cu amenzi si scandal monstru
adypopa28
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 28, 2006 3:59 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AnaM. » Mar Iul 11, 2006 8:39 am

adypopa28 scrie:eu plec cu ei in august, daca va fii asha cum spui se lasa cu amenzi si scandal monstru

Ati primit ofertele agentiilor?
Intrati si pe [url]link la forum de turism[/url] sa aflati parerea altora despre Europa Travel.
AnaM.
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 26, 2006 10:15 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde nbm » Mar Iul 11, 2006 11:09 am

AnaM.,
Regulamentul fanclub nu permite postarea de link-uri catre alte forumuri.
Am inteles mesajul. daca mai apar clienti nemultumiti poti sa-i indrumi incoace.
Pe de alta parte, poate or fi si unii satisfacuti de prestatia agentiei in cauza.

Din pacate, in fara de OPC si justitie, nu prea aveti ce sa faceti
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde LiveHotels » Mar Iul 11, 2006 12:33 pm

De ce nu li se retrage licenta de turism daca fac astfel de chestii in mod repetat?
xxxxxxx- Cazare in Romania
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri
Avatar utilizator
LiveHotels
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Apr 16, 2006 11:00 pm

Mesajde ninitz » Mie Aug 09, 2006 8:50 pm

"Draga AnaM" nu stiu care e problema ta, dar si eu am fost in Thassos vara asta si mi-a placut foarte mult TOTUL, inclusiv "ghida" (GETA) care a fost super,si apropo tu nu ai platit pentru ghid,ci pentru insotitor de grup (daca te uitai pe legitimatia ei scria insotitor de grup, nu grup), ceea ce nu este acelasi lucru. Iar informatiile pe care ea ni le-a spus noua ne-au placut si ne-au ajutat foarte mult. Daca tu asa cum spui "stiai" mai multe de ce nu ai spus tu.
Iar la magazinul de piele nu te-a luat nimeni cu forta banuiesc, a fost la alegerea ta, iar daca ea chiar a primit o haina de piele asa cum spui, bravo ei, care e problema ta?????
Si, pentru cultura ta generala, sa stii ca la Manastirea Sf.Arhanghel Mihail chiar sunt o parte din unghiile de la mana dreapta a lui Iisus.
Din punctul meu de vedere ai debitat numai prostii, nimic din ceea ce ai scris noua nu ni s-a intamplat, iar cele "7 PORUNCI" pe care le-ai inventat sa le respecti numai tu.

Nu credeti nimic din ceea ce v-a spus AnaM si mergeti, daca vreti in Thassos. Este superba insula.

insotitor de grup nu inseamna ghid (pentru AnaM)

edit by mod: ninitz, daca ai ceva de adaugat in termen de trei ore, foloseste butonul edit
ninitz
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 09, 2006 8:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ninitz » Mie Aug 09, 2006 8:52 pm

insotitor de grup nu inseamna ghid (pentru AnaM)
ninitz
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 09, 2006 8:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Joi Aug 10, 2006 6:44 pm

Da de ce te-ar crede lumea pe tine?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Aug 10, 2006 8:43 pm

ma scuzati ca poate sunt un pic offtopic, dar simt nevoia sa fac doua precizari, dat fiind ca am fost si eu intr-o excursie d-asta organizata in Grecia, mai demult (a fost ok):

1. magazinele de blanuri sunt obiective turistice fiindca asa vrea turistul roman. In excursia de care vorbeam, majoritatea oamenilor din autocar erau interesati sa-si ia blanuri de acolo (unii chiar cate 2-3, pe care ulterior le revindeau in tara. cu vama era simplu, ori avea insotitorul de grup un aranjament cu vamesii, ori se plasau momentan blanurile la 2-3 co-turisti care nu-si luasera).

2. intr-adevar, nici noi nu am avut ghid, ci insotitor de grup (closhca :D ) care vorbea limba cat de cat, stia cursurile de schimb, ne indruma, avea grija de noi, etc. In excursii si tururi, aveam ghid local. In general. La Delphi, de exemplu, n-am avut. Insa: toti ii spuneam insotitoarei de grup "ghid"; e o confuzie de termeni care probabil s-a impamantenit la noi.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Interesant... (Raspuns pentru ninitz)

Mesajde AnaM. » Vin Aug 11, 2006 9:13 am

1. La urcarea in autocar Geta ne-a precizat ca este GHID TURISTIC Imagineaza-ti ca stiu ca stiu care sunt atributiunile ghidului turistic si cele ale unui insotitor. Ecuson nu avea, asa ca am crezut-o pe cuvant.
2. Nu numai eu stiam mult mai multe decat ceea ce ne-a spus asa zisa ghida ci si o parte din cei cu care am mai fost. Mai multe informatii au aflat ceilalti turisti de la noi decat de la Geta.
3. Pentru cultura ta generala inainte de a scrie aici sau pe alte forumuri [size=134]informeaza-te[/SIZE], nu de alte dar te faci de ras. Din pacat aici nu se pot trimite adrese de site-uri , site-uri de unde fi avut ceva de invatat. Ai idee ce inseamna nail in engleza?!Pentru cultura ta general afla pentru ca se vede clar ca habar nu ai.
4. Eu nu merg in concediu pentru a face comert. Merg pentru a ma recreea.
5. Nu am afirmat nici un moment ca insula Thassos nu merita vazuta. Cum ti-am mai spus si sus inainte de a raspunde cuiva ceva citeste cu atentie ceea ce a scris si informeaza-ti asupra a ceea ce vrei sa scrii si tu la randul tau.


Pentru a va convinge ca ceea ce am scris este adevarat sfatuiesc pe cei interesati sa aceeseze si alte forumuri de turism ( ex. iturism sau roportal) pentru a vedea cu exactitate daca acesta asa zisa agentie de turism este serioasa sau nu. Spre surprindereea celui ce a afirmat ce totul a fost OK in Thassos am sa-i spun ceva . Pe un alt forum sunt persoane care au apelat in acest an la serviciile agentiei Europa Travel pentru a merge in Thassos si au fost nemultumite.
Lucrezi la agentie? Altfel nu vad de unde inversumarea pe care o ai vis a vis de mine si ce ceea ce am scris.

Cititi si parerea lor pentru a hotara daca ceea ce am spus este adevarat sau nu.
AnaM.
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 26, 2006 10:15 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Aug 11, 2006 9:25 am

Nu credeti nimic din ceea ce v-a spus AnaM


ce tare esti frate, ai reusit sa convingi sa nu alegem agentia asta, da' sefu' tau stie ca stai pe internet pe banii firmei? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde AnaM. » Vin Aug 11, 2006 1:21 pm

[quote="ninitzSi, pentru cultura ta generala, sa stii ca la Manastirea Sf.Arhanghel Mihail chiar sunt o parte din unghiile de la mana dreapta a lui Iisus.[/QUOTE"]
Pentru cultura ta generala daca intra-adevar ai fi fost in Thassos si ai fi ajuns la Manastirea Sf. Arhanghel Mihail ai fi stiut ce se afla acolo. In cazul in care totusi ai fost si nu ai aflat - ai fost degeaba. Sfat data viitoare cand mai mergi undeva asa pentru cultura ta generala mai stai de vorba si cu maicutele in cazul in care ajungi la o manastire sau cu localnicii (dar stii pentru asta ar trebui sa ai ceva cunostinte de limba englleza) ai sa fi surprins cat de multe lucruri interesante poti sa afli. Aaaa si inca ceva sa stii ca atunci cand spun lucruri interesante nu ma refer la informatii cu privire la pretul hainelor de blana sau cel al aurului, cii la istorie, civilizatie, obiceiuri.....chestii din astea.
AnaM.
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 26, 2006 10:15 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde AnaM. » Vin Aug 11, 2006 1:24 pm

ninitz scrie: Si, pentru cultura ta generala, sa stii ca la Manastirea Sf.Arhanghel Mihail chiar sunt o parte din unghiile de la mana dreapta a lui Iisus.



Pentru cultura ta generala daca intra-adevar ai fi fost in Thassos si ai fi ajuns la Manastirea Sf. Arhanghel Mihail ai fi stiut ce se afla acolo. In cazul in care totusi ai fost si nu ai aflat - ai fost degeaba. Sfat data viitoare cand mai mergi undeva asa pentru cultura ta generala mai stai de vorba si cu maicutele in cazul in care ajungi la o manastire sau cu localnicii (dar stii pentru asta ar trebui sa ai ceva cunostinte de limba englleza) ai sa fi surprins cat de multe lucruri interesante poti sa afli. Aaaa si inca ceva sa stii ca atunci cand spun lucruri interesante nu ma refer la informatii cu privire la pretul hainelor de blana sau cel al aurului, cii la istorie, civilizatie, obiceiuri.....chestii din astea.
AnaM.
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 26, 2006 10:15 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Lun Aug 14, 2006 9:58 am

AnaM-"Ai idee ce inseamna nail in engleza?!Pentru cultura ta general afla pentru ca se vede clar ca habar nu ai."

Vreau sa stiu si eu !

"Si, pentru cultura ta generala, sa stii ca la Manastirea Sf.Arhanghel Mihail chiar sunt o parte din unghiile de la mana dreapta a lui Iisus. "

Vreau de asemenea sa stiu.Este sau nu,adevarat?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Aug 14, 2006 10:16 am

pacha - nail mai inseamna si cui in engleza (alea cu care l-au fixat pe cruce)

va rog sa nu transformati discutia de aici intr-o cearta pe tema manastirilor din grecia. creati alte threaduri pentru asta.
postati aici doar daca mai aveti ceva de spus despre agentia din titlu.
multumesc
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

asa este ....

Mesajde kjclm » Mar Iun 19, 2007 2:46 pm

Da, evitati sa calatoriti cu Europa Travel. Povestea mea este urmatoarea: In 2005 ne-am decis sa mergem cu Europa Travel in Thassos/Grecia cu autocarul. "Autocarul" cu tv si toaleta era de fapt un autobuz second hand adus probabil din Germania, toaleta incuiata pe motiv ca daca o folosim miroase. Primul aspect negativ a aparut de cand ne-am urcat - evident cearta pe locurile din autocar. Ghida vine si ne citeste lista in ordinea in care am rezervat/platit sejurul. Surpriza, noi platisem in luna mai pentru sejur in luna august si eram la coada liste. Am stat unde pe antepenultimul rand din autocar.
Calatoria pana in Thassos a fost relativ ok, cu urmatoarele observatii:
- la intrare in Bulgaria ne-au dus la un asa zis restaurant sa mancam, o bodega obosita so dosita undeva in padure unde aceptau si bani romanesti pentru un meniu cu pret de restaurant din piata romana. Am mancat din traista evident. Bodega era execrabil de jegoasa nu mi-a inspirat nici un fel de incredere.
- la fiecare vama ghida ne cerea pasapoartele apoi dupa ce treceam granita ni le dadea inapoi. La intrare in Grecia surpriza : ghida ne anunta ca "obiceiul" in Grecia este ca pasapoartele sa stea in seif la hotel. Ghida ne zice ca va pastra ea pasapoartele noastre si ni le va da inapoi cand ne intoarcem in Romania. Majoritatea calatorilor dormeau eu eram treaz drept pentru care ma duc revoltat sa o intreb pe nesimtita cu ce drept imi retine ea mi pasaportul si il cer sa mi-l dea inapoi. Refuza si zice ce nevoie am de pasaport in Grecia. CUM ADICA CE NEVOIE AM DE PASAPORT IN GRECIA? E PASAPORTUL MEU SI E PROPRIETATEA MEA DREPT PENTRU CARE TREBUIE SA STEA LA MINE!!! Plus ca intentionam sa inchiriez masina, cum aveam sa circul cu masina fara acte ? Imi raspunde ca nu e nevoie de pasaport sa inchiriez masina , doar carnet de conducere. Pai si daca ma opreste politia? Pai ii zici ca e la hotel. Bine bine, dar daca nu ai actele la tine si te opreste politia iei amenda nu? Nu, evident, ghia imi sustine ca in Grecia nu e asa. Ma rog o las balta era noapte eram obosit aman problema.

Ajungem la hotel Victoria/Mironi din Limenas. Victoria si Mironi sunt doua hoteluri unul langa altul in administrarea aceleasi persoane. Hotelul ok. Ina acolo alt scandal nu ne pot caza decat dupa 2-3 ore sa lasam bagajele si sa ne plimbam. Alt scandal pe aer conditionat erau persoane care platisera in pretul biletului A/C insa aici receptionera le spune ca pt A/C 5 euro pe noapte. Alta persoana avea sejut platit de 7 nopti insa aici descopera ca erau 6 nopti. Ca veni vorba de receptionera - era ROMANCA. Si nu orice fel de romanca, ci un monument de nesimtire. Se rasteste tipa la noi, isterica, ne face tampiti, boi cretini, romani imputiti, ne zice ca n-o intereseaza pe ea ce am platit noi daca nu ne convine sa dormim in strada.

In sfarsit suntem cazati. Ma duc sa incerc din nou sa imi recuperez pasaportul de la ghida, al meu si al prietenei mele. Nu stiu cum am avut rabdarea sa o iau la sentiment pe ghida si o conving sa ni le dea inapoi. Imi marturiseste si motivul ascuns pt care ne confiscase pasapoartele pe perioada sederii. Aveam vaucher de grup + viza de grup nu individuala, daca la iesire lipsea 1 pasaport ghida primea interdictie de intrare in Grecia pt 5 ani. Si imi poveste ca era sa o pateasca mai demult si de atunci tine ea pasapoartele. In fine o conving sa aiba incredere si sa mi le dea ca vrem sa inchiriem masina si vrem sa conducem amandoi cand le scoate din "seif" (adica un raft in spatele biroului receptiei), apara receptionera isterica "ce? romani imputiti ! ce, vreti pasapoarte inapoi ? nenorocotiilor ! pentru ce? vreti sa fugiti in Grecia vagabonzilor!!!" Incep din nou sa explic treaba cu inchiriatul masinii pana la urma dupa negocieri dure imi da doar mie pasaportul inapoi.

Vreau sa va spun ca am fost singurul din grup care a avut pasaportul la el pe perioada sederii.

A doua zi ne-am oprit in primul loc de unde puteam inchiria masini si am inchiriat un Kia Piacento cu 150 de euro pe 5 zile. Am negociat, ceruse 170. Si am plecat unde am vazut cu ochii.

In rest, Thassos e superb, motiv pentru care ne-am intors anul urmator de data aceasta cu masina noastra pe cont propriu.

Europa Travel este motivul pentru care nu intentionez sa mai merge vreodata undeva prin agentie ci doar pe cont propriu.
kjclm
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 19, 2007 11:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Evitati sa calatoriti cu Europa Travel!!!!!!!!!!

Mesajde LuizaR » Mie Aug 20, 2014 12:49 pm

“Vacante ieftine, turisti fericiti!” sau cum sa fii jecmanit de catre agentie direct la destinatie (fara bon sau factura fireste!) si sa fii pus la punct de o domnisoara intepata pusa pe post de ghid, de cate ori o deranjezi cu vreo intrebare.
Mentionez ca stiu foarte multi turisti nemultumiti de prestatia ghidei Alexandra Lazarescu, insa doar feedback-urile favorabile (probabil compuse chiar de ea) raman mai mult timp pe aceasta pagina.
Am fost in circuitul de 5 zile in Istanbul (plecare 14 august). Ma voi limita aici in a impartasi detaliile calatoriei mele doar din perspectiva experientei cu agentia Europa Travel.
Am fost si anul trecut cu agentia aceasta in Grecia, unde neavand un circuit organizat cu ghid, nu m-au deranjat atat de mult interactiunile cu ghidul agentiei si am considerat ca au fost doar niste scapari. Din pacate ar fi trebuit sa ofer acest feedback inca de atunci si sa refuz sa mai calatoresc cu aceasta agentie.
Ce s-a intamplat anul trecut la intoarcerea din Grecia: pe drumul de intoarcere, domnisoara ghid Alexandra Lazarescu (foarte intepata de fel, tipa la noi de cand ne-am urcat in autocar, desi autocarul intarziase o ora sa ne ia de la hotel, ca daca nu ne miscam mai repede pierdem ultimul feribot si ramanem peste noapte in port). Ne-a anuntat ca vom face un mic ocol pentru a lua pe locurile libere niste turisti al caror autocar s-a stricat. Bun, insa micul ocol a durat in final 4-5 ore, iar oamenii deja devenisera nemultumiti. La intrarea in tara, domnisoara ne informeaza ca vom cobori din autocar in Giurgiu si vom astepta un alt autocar sa ne duca in Bucuresti, intrucat am intarziat si autocarul cu care eram trebuia sa plece in alta excursie. Ceilalti turisti s-au revoltat, iar reactia domnisoarei Lazarescu, foarte profesionista de altfel si care se laudase pana atunci cu studiile si experienta ei, a fost: "haideti poate vreti sa va pun si o pila la vama sa controleze bine autocarul, sa stati si acolo 2-3 ore" - felicitari pentru "turistii fericiti" pe care ii faceti cu aceasta atitudine!

Bun, sa revenim totusi la excursia de anul acesta, unde ghid a fost tot domnisoara Lazarescu. Se pare ca experienta de inca un an in turism nu a facut-o pe ghida sa inteleaga ca ea nu merge in concediu in aceste excursii, ci munceste si noi suntem clientii care platesc pentru asta! De cand am achitat pana la excursie se modificasera anumite aspecte in traseu, iar in una din pauze o intreb daca mai oprim pana la destinatie pentru a vizita ceva (initial, trebuia sa oprim in Edirne pentru a vizita moscheea), raspunsul ei a fost sec si pe un ton deranjat: o sa va anunt in autocar cand va fi cazul, care este programul! (m-am simtit ca un copil apostrofat de profesor)
In autocar, inainte sa ajungem, am fost anuntati daca suntem in camere twin sau cu pat matrimonial. Noi am fost asezati in camera cu pat matrimonial (aspect punctat de parca ni s-ar fi facut un favor enorm). Ajungem la hotel si descoperim ca patul matrimonial, era de fapt o camera twin in care fusesera unite paturile astfel incat ajungeam cu perna direct pe intrerupatoarele dintre paturi. Nu am cerut expres sa avem pat matrimonial, insa va rog sa nu va mai bateti cu pumnii in piept, de parca ar fi un mare favor ce am primit.
Hotelul era destul de ok amplasat (in apropierea obiectivelor), insa geamurile camerelor dadeau fie intr-un luminator la o distanta de aproximativ un metru de geamul camerei din fata, fie intr-un fel de curte interioara, foarte apropiate de balcoanele unor localnici si inconjurate de sarma ghimpata (va pot trimite si poze daca doriti). Senzatia lasata era ca te afli intr-un lagar nu in concediu.
De asemenea, inclin sa cred ca aceasta agentie nu a auzit de info tour-uri si nu stie nici macar unde sunt amplasate hotelurile la care cazeaza turisti, intrucat a durat o vesnicie sa gaseasca acest hotel, pe care initial il cautau in cu totul alta parte a orasului. De asemenea, hotelul mai fusese schimbat o data intrucat cel anterior nu indeplinea standardele agentiei – ma intreb, ca agentie de turism, nu vizitezi hotelurile asa cum se procedeaza in general in turism, inainte sa intocmesti pachetele turistice?

Au fost stransi bani din autocar pentru intrarile la obiective, iar a doua zi am pornit sa vizitam principalele obiective din oras. Grupul era foarte mixt, noi suntem un cuplu tanar, erau insa si foarte multi batrani cu noi care se plangeau in permanenta ca nu pot tine pasul cu ghizii (se alaturase intre timp si un ghid local). Dupa cel de al 3-lea obiectiv, biserica-cisterna, iesind din obiectiv impreuna cu inca un cuplu, nu am mai gasit grupul si ghidul. Am plecat asadar sa ii cautam la urmatorul obiectiv, ne-am intors din nou apoi unde ii vazusem ultima data, insa nu i-am mai gasit nicaieri. Seara am aflat ca ghida numarase oamenii din grup si a zis ca sunt toti si pot pleca mai departe (eram 4 care lipseam de fapt si nimeni nu observase!). Pe cont propriu am vizitat moscheea albastra, stiind din experienta proprie, ca daca sunt cozi mari la obiective, acestea merg de obicei repede si asa a si fost, desi era o coada enorma, in mai putin de 20 de minute am fost inauntru. De la ceilalti turisti am auzit ca de fapt a fost mai bine ca ne-am pierdut de grup intrucat ghida le-a spus ca nu vor reusi sa intre nici macar in ziua respective cu o asemenea coada si mai bine nu mai pierd timpul acolo (de fapt domnisoara avea program de shopping si nu dorea sa mai piarda timpul cu grupul, fiind dupa amiaza deja).
In urmatoarea zi am fost informati ca intrarile la obiective au fost mai scumpe decat stiau si ne-au cerut bani suplimentari. Cand o turista i-a spus ghidei ca a vazut pretul afisat ca fiind mai mic decat ni se cere (vizitand palatul Topkapi si haremul), aceasta i-a raspuns: “da, dar noi am luat separat la palat si separate la harem”. De ce? Nu a inteles nimeni, pentru ca astfel pretul crestea achizitionandu-le separate. Chiar si asa, am mai fost si apostrofati cu: “ar trebui sa fiti multumiti ca nu ati stat la cozi!”. Bun, intreb si eu: dar cand cumperi bilete de grup, pe langa faptul ca nu stai la cozi, nu beneficiezi dimpotriva, de o reducere de grup si nu de o crestere a pretului? Raspuns intepat al ghidei a fost: “sa va interesati mai bine, ca in Istanbul nu se acorda niciun fel de reduceri!” Cand i-am raspuns ca da, ne-am interesat si nu, nu platesti mai mult ca grup, ne-a ignorat complet si a cerut bani in plus in continuare.
Excursiile optionale: Insula Printului costa si acum pe site 35 de euro. Am fost informati din autocar ca va fi 40 de euro. Bun, achitam si descoperim ca de fapt agentia nu inchiriase vreo ambarcatiune cu care sa mergem acolo, ci am fost cu un transport in comun supraaglomerat, in conditii inimaginabile, inghesuiti timp de 2 ore. Facand niste calcule, pe ei i-a costat: 3.85 lire pe dus, 3.85 lire intors – transportul, 17 lire “masa cu specific pescaresc” (un dorada la gratar si o salata) si 70 de lire circuitul scurt cu trasura (pret per trasura, in care intrau 4 persoane). Pe scurt, am platit 40 euro de persoana pentru o excursie care ne costa individual in aceleasi conditii 17 euro!!!
Pe insula, am stat la coada la trasuri timp de 30 de minute, am primit apoi “timp liber” 45 de minute pana se dumiresc ei ce fac cu coada respectiva si anuntandu-ne ca vom merge cu trasura apoi vom servi masa. Facandu-se ora 12:00 si stiind ca turul mai dureaza o ora- o ora jumate, ne-am luat deja mici gustari, insa intorcandu-ne la punctul de intalnire, dupa alte 20 de minute de stat in soare la coada, ne informeaza ca mergem de fapt sa mancam (noi abia mancasem). Fiind deja pranz si avand in vedere ca in afara de cozi in soare altceva nu mai facusem in ziua respectiva (in pauzele de “timp liber” pe insula nu prea aveai ce face pentru ca erau doar case pe stradute inguste si magazine de suveniruri), o intrebam daca a achitat deja pranzul sau am putea pleca singuri si sa ne recuperam banii pe restul excursiei (adica masa de pranz si plimbarea cu trasura, ceea ce costa de fapt). Raspunsul ei ne-a lasat masca: “n-aveti decat sa plecati daca credeti ca va descurcati singuri, eu am trimis deja banii la agentie, nu am ce sa va dau inapoi!”. Ii raspund: “era totusi vorba de bani, pentru ca nu vrem sa pierdem integral 80 euro platiti pe ceva de care nu am beneficiat”, la care ea pur si simplu ne-a intors spatele sfidator si a plecat inainte.
Bun, inghitim in sec si mergem inainte ca tot eram pe banii nostri, dupa “masa specific pescaresc” – adica un peste fript, nici macar condimentat sau cu vreo garnitura in afara de o salata (acelasi peste cu salata pus intr-o chifla il poti servi si sub podul Galata pentru 6 lire – aprox. 2.5 euro), evident bauturile trebuiau achitate suplimentar, ne asezam din nou in soare la 45 de grade pentru a sta pentru a 3-a oara la coada la trasuri, timp de 45 de minute!
Lipsa de logica in organizarea traseelor este incredibila : pentru ziua 3, ghida considera ca e fireste sa mergi la moschee (20 min timp liber) si shopping (2 ore si jumatate timp liber!) ca abia apoi sa mergi in croaziera si dupa croaziera sa vizitezi palatul Dolmabahce (cu plasele cu cumparaturi dupa tine in soarele cel mai arzator, fireste!). Decidem asadar sa o anuntam cu o zi inainte, ca am dori sa ne retragem de la vizitarea palatului impreuna, dar sa o anuntam de dimineata. Raspunsul primit (desi ne-am adresat umili si binevoitori anuntand doar ca ne gandim sa ne retragem) pe un ton evident intepat si arogant, ne-a fost taiat chiar inainte sa terminam propozitia cu: “Da’ foarte bine, va dau banii inapoi!”
Serios? Va bucurati cand turistii dvs se retrag de la a vizita ceva impreuna cu agentia voastra?
De asemenea, ne-a aburit ca vrea sa ii spunem pe loc si rapid daca nu mai mergem pentru ca ea face rezervare cu o seara inainte si trebuie sa stie, asa ca sa ii dam un sms seara. Se intoarce apoi la un alt domn care nu se inscrisese la excursie si ii spune ca ii face rezervare si lui si vede el daca ajunge sa achite cand intra sau nu mai ajunge deloc. (si pe noi ne obligi sa anuntam cu o seara inainte ca poate poate uitam de sms si ne mai da o teapa ca “a trimis banii la agentie”?) I-am scris in aceeasi seara ca renuntam la turul la palat, iar a doua zi ne intreaba senina: “mergeti pana la urma?”
Pe drumul de intoarcere autocarul nostru a lovit o masina la nici 10 minute dupa ce am plecat de la hotel. Vina a fost cumva impartita, masina lovita era oprita in intersectie pentru a cobori cineva (era si un semn de stationarea interzisa), insa nici soferii autocarului nu o vazusera asa ca au lovit-o direct. Stat si dat declaratii la politie timp de 45 de minute, timp in care domnisoara Lazarescu ne explica ce s-a intamplat: ca de fapt masina respectiva a dat cu spatele in autocarul nostru (noi eram in mers si atunci intorceam in intersectie, bate logica mea si de asemenea, contrazice si ce au vazut toti cei care au avut locuri la geam pe partea respectiva),
Primim pauza la pranz la Edirne de o ora, fara sa se mentioneze nimic de pauza de masa etc., urmand ca la 15 minute dupa ce plecam din Edirne sa fim anuntati ca oprim pentru pauza de masa – noi la fel si majoritatea turistilor din grup, am alergat cat am stat la Edirne intre a vizita si a gasi si ceva de mancare.
Primim formularele de feedback in autocar, lumea plangandu-se deja de prestatia ghidei cu voce tare, la care ea adauga: daca nu aveti pixuri sau nu aveti pe ce scrie, nu e obligatoriu sa completati, decat daca vreti. Chiar i-a spus cineva: “adica preferati sa nu scriem”. Ne-am organizat intre noi cu pixuri si completam majoritatea nemultumiri pe formularele de feedback. Inainte sa ajungem, domnisoara Lazarescu afirma cu maxima ipocrizie ca ne multumeste pentru feedbackul primit, ca a citit ce i-am scris si se bucura ca ne-a fost ghid, iar randurile lasate de noi nu fac decat sa ii confirme de ce face aceasta meserie in continuare. Teribil de amuzant cat de jos se poate cobori pana la final!
Am discutat si cu alti prieteni care au fost in excursii cu aceasta agentie, toti s-au plans de atitudinea ghizilor si au lasat feedback-uri negative. Ma intreb daca le citeste si altcineva in afara de ghizii lor care le filtreaza dupa bunul plac.

Mentionez ca daca domnisoara avea minime abilitati de comunicare si incerca sa gestioneze in vreun fel nemultumirile expuse, as fi trecut cu bunavointa si intelegere peste toate incovenientele acestui sejur.
LuizaR
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 20, 2014 12:44 pm


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator