Stiri, infos, zvonuri, barfe, shushanele...

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Stiri, infos, zvonuri, barfe, shushanele...

Mesajde eyewitness » Mar Iul 11, 2006 12:25 pm

propun acest tred pentru informarea reciproca a userilor calatori.
ce vi se pare interesant, deosebit si demn de mentionat din calatoriile voastre puteti spune aici. daca auziti la radio/tv, in troleibuz, la coada la tacamuri de pui vreo stire interesanta legata de turism, deasemeni nu ezitati s-o inserati tot aici

am sa incep eu cu o stire preloata de la realitatea tv care mentiona intr-un buletin informativ de ieri ca vama veche a devenit anul acesta, in special incepand cu luna iulie a.c. cea mai scumpa statiune de pe litoralul romanesc

este cineva sa confirme sau sa infirme?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Iul 11, 2006 12:51 pm

nene aiule, nu stiu ce sa zic pentru ca inca n-am ajuns la mare anul acesta :(
dar daca luam in calcul anii trecuti este posibil sa fie mult mai scumpa, din cauza ca restul localitatilor de pe litoral sunt cam goale, in timp ce aglomeratia din vama i-ar putea face pe localnici sa creasca mult preturile
aaa, si vama veche nu este statiune.

si ca veni vorba de stiri, baetzii de la romsilva par interesati sa introduca in circuitul turistic cabanele de vinatoare, care sunt acum in proces de clasificare
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Iul 11, 2006 12:56 pm

m-am exprimat io gresit cu statiunile insa pe mine m-a frapat paradoxul, cand toata lumea stia si mergea in vama nu numai pentru distractii dar si pentru preturile fuarte mici acum intalneste preturile cele mai mari (repet, daca stirea este adevarata)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Iul 11, 2006 1:05 pm

nene aiule, treaba cu preturile mici e demult istorie, din pacate. daca mai faceai si un raport calitate-pret, s-ar putea ca eforie sa fi stat mult mai bine :D
din ce stiu eu - sau, ma rog, motivele mele - lumea mergea in vama nu atit pentru preturile mai mici, ce-i drept, decit in alte locuri, cit mai mult pentru atmosfera. mai boema, mai libera, mai lipsita de restrictii. dar si asta s-a cam stins

au fost zile in care vedeam mai multe jeep-uri si masini de peste 50.000 de euro in vama, decit vedeam in zilele bune la neptun de acum citiva ani. asa ca era normal sa creasca preturile.
pina unde au ajuns, repet, nu stiu, dar ma voi documenta. sper, cit mai curind :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Mar Iul 11, 2006 2:25 pm

eu stiam de vara trecuta ca costinestiu e mai ieftin decat vama...unde de obicei explodeaza preturile in timpu stufului...in rest nu stiu cum e...oricum din cate am inteles de anu asta camparea pe plaja nu mai este gratuita...e cam 5 Ron pe zi
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Belo Horizonte » Mar Iul 11, 2006 4:48 pm

salut.
camparea intra-adevar costa... 7 ron inspre bulgari si 3 ron sau 5 nu mai stiu inspre 2 mai. numai ca nustiu cine colecteza banutii...
preturile sunt un pic mai mari la terase la mancare... si cam atat... nu cred ca este chiar cea mai scumpa statiune, insa nu am de unde sa stiu... nu prea sunt fan costinesti... :)
Belo Horizonte
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 20, 2006 1:07 pm
Localitate: :)

Mesajde eyewitness » Mar Iul 11, 2006 4:57 pm

belo horizonte, bine ai venit pe forumul nostru cu primul post. te-am vazut ca ne urmareai din umbra de fro 2-3 saptamani, ai citit fiece coltisor de forum dar abia acu te-ai incumetat sa ne onorezi. de ce? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Belo Horizonte » Mar Iul 11, 2006 5:14 pm

sunt mai timida... si nu ma bag decat daca stiu despre ce e vorba... macar in mare...
conteaza ca e si primul forum pe care scriu? :)
Belo Horizonte
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 20, 2006 1:07 pm
Localitate: :)

Mesajde eyewitness » Mar Iul 11, 2006 5:16 pm

bine ai venit, curaj la postari si succes!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Mar Iul 11, 2006 5:32 pm

bun venit, belo horizonte

nu stii cine colecteaza banii, ca persoane, sau nu stii unde ajung in cele din urma (ca e o oareshce diferenta :D).
si chiar nu mai poti sa-ti pui cortul in vama fara sa te taxeze vreunul?? iti ofera ceva de banii astia? macar o buda, un dus ceva? sau e doar inca unul din celebrele suturi in fund care se dau turistilor care incearca inca (fraierii...) sa calatoreasca in Romania?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Mar Iul 11, 2006 6:00 pm

baie si toalete nu stiu, nu cred...dar de banii respectivi din cate am inteles ar curatza plaja[raxa e de 5 roni /zi/cort...si este taxa de salubrizare]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mar Iul 11, 2006 6:14 pm

asta cu taxa de campare m-a enervat si pe mine ff tare.culmea e ca nu ofera nimic pt chiria asta.nu dush,nu toilet,nimic.nu curata nimeni plaja niciodata.noroc ca majoritatea celor care vin si stau in vama sunt oameni cu bun simt mai dezvoltat si plaja arata bine.chestia cu preturile mari din vama e adevarata pe jumatate,adica au aparut niste terase si crashme mai de bashini,in care s-a investit ff mult si care au niste preturi mai mari.dar cei care vin in vama de placere sau fortati pt ca li se pare singura statiune de pe malul marii in care se simt bine stiu unde sunt preturile cele mai mici si culmea-mancarea cea mai buna.de exemplu,am stat la o cabana la care trag de ceva ani buni si tanti de acolo imi facea tot ce voiam la niste preturi ff mici.adica 2,5 lei halba de ursus e cam peste tot in vama.

ps:imi pare fff bine ca terasa bavaria din vama este goala tot timpul si ca patronii au pierdut toata investitia.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Belo Horizonte » Mie Iul 12, 2006 9:03 am

am ajuns in vama cand se bateau tarusii cu pricina, pentru afisaj... am instalat cortul si nimic!! nu a venit nimeni sa colecteze nici o taxa... sau nu eram noi acolo...
nici biletel in usa cortului n-am gasit. deci nu stiu cum functioneaza sistemul.

in concluzie am campat ilegal weekend-ul asta :rulz:

ce oameni suntem... :nesigur:
Belo Horizonte
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 20, 2006 1:07 pm
Localitate: :)

Mesajde jeorj » Mie Iul 12, 2006 10:13 am

eu sper ca in romania sa ramana valabila lozinca ca orice minune tine trei zile:D
acu vreo 3-4 ani era in vama un panou pe care scria mare si frumos CAMPAREA INTERZISA si dincolo de el erau sute de corturi. (din pacate nu mai am poza respectiva:()
oricum ar fi eu consider ca nu sunt de bagat in seama svonurile. chiar daca vin din partea posturilor importante massmedia
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iul 12, 2006 10:20 am

seringa, cat mai ie bre o galeata de hamsii in vama, d-aia de-ti luai matale in tineretile apuse? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Iul 12, 2006 10:35 am

deci asta cu datu banii in vama nui svon. am dat amu 3 sapt treijdamii pe zi. trist este ca nu exista chitante, deci acei bani ajung cam pe unde vor ei..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mie Iul 12, 2006 10:44 am

==D aiule,nu cunosc,ca d-atunci nu mai gustai hamsie,ca dupa cum imi zice lumea,as fi canibal si nu e frumos.

memetule,trist nu ie ca nu ie chitante,trist ie ca mai ie oameni care plateste fara sa ceara chitantze.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Iul 13, 2006 1:20 am

vama a fost acaparata de gabori. bleah.
am stat vreo 4 zile in vama si jur ca n-am vazut un om la bavaria. :)
luni era inchis peste tot.. doar stuf deschis.. intrebare: asa e in general in timpul saptamanii??
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde gaby109 » Vin Iul 14, 2006 10:49 am

Merg in Vama de vreo 15 ani de zile. Nu am fost chiar an de an dar cand mergeam pe litoral mergeam la Vama.
Totusi anul acesta m-am hotarat sa incerc 2 Mai. Sper sa fie mai multa liniste.
Am sa merg week-endul asta intr-o recunoastere. Daca cineva are vreun "pont" as aprecia sa-l impartaseasca.
Stiu ca e timpul scurt dar ... deh, mai bine mai tarziu decat niciodata.
gaby109
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 02, 2006 4:07 pm
Localitate: Brasov

Mesajde nbm » Vin Iul 14, 2006 12:38 pm

gaby109, in mod traditional, in 2 Mai a fost intotdeauna mai liniste decit in vama.
pont: maninca la Dinamo, Ceasul nu mai stiu cum :D si in general unde maninca vameshii...
eu, pina acum, nu am vazut niciodata un vamesh mincind la vreo terasa din vama, in schimb i-am vazut destul de des in 2 Mai. ceea ce pentru mine e un bun indiciu :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Vin Iul 14, 2006 12:57 pm

peste o luna fug si eu la mare, vreau sa ma duc in costinesti, se merita? nu am fost niciodata acolo
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Iul 14, 2006 1:23 pm

sica, nu stiu daca statiunea s-a reconstruit si cit s-a reconstruit din ea dupa ce a fost distrusa anul trecut de inundatii
dar, daca ajungi, poti sa ne dai de stire ce se intimpla pe acolo


ps: nu mai folosi expresia "se merita". e suficient "merita"
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Vin Iul 14, 2006 1:32 pm

mai este ceva timp pana o sa plec, dar o sa va spun cam ce este pe acolo indiferent daca ma duc la costinesti sau in alta parte.

in anii trecuti am fost numai in mamaia, acolo e misto de tot dar sunt plictisit de ea, preturile nu pot sa spun ca erau foarte mari cum se zvoneste dar nici mici, potrivite.
statiune e superba, ai unde sa mergi fie zi fie noapte, nu poti sa te plictisesti pe acolo desi nu prea cred ca ai cum sa te plictisesti la mare indiferent de statiune.
de neptun sau venus stie cineva ce e ce capul lor?
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Vin Iul 14, 2006 11:57 pm

neptun + olimp sunt in general.. pentru o vacantza perfecta in familie sau ptr pensionari.
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde MiG29 » Sâm Iul 15, 2006 12:21 am

bre, deci io unu nu v-as recomanda mamaia, cel putin nu anu asta. arata rau de tot, nu tu iluminat, nu tu plaji curate, preturi de neam prost cam peste tot si mai presus de tuate servicii najpa rau. io unu daca aj fi turist :P chiar m-aj duce la vecinii nojtrii cu ceafa lata de la sud, numa ca n-am de ce, ca plaja pot sa fac si la modern langa toboganu lu Aiu si la trei papuci, cu camera mea de tractor:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mamaia

Mesajde marian jan » Lun Iul 17, 2006 3:24 pm

obliga-fortat,a trebuit sa stau in mamaia 2 zile.pt mine e cel mai urat loc de pe pamant in care am fost pana acum.nu mai fusesem de vreo 5 ani cred.m-a socat.pur si simplu.am intrat in hotel-PLIN de tigani cu lantzu' de 1kg la gat.maneaua-shushaua e in rai in vama.daca nu e manea,e clubbin,adica manea new school.f multi cocalari,plin de curve proaste.mizerie la greu,nu stiu cine poate numi aia o plaja.adica vama e un fel de ibiza pe langa mamaia.preturile nu mi s-au parut atat de ridicate pe cat auzisem,dar mult mai mici ca in vama/2 mai.am mancat pe la vreo 4 restaurante si am fost usor dezamagit de mancare.in schimb la terasa din portul tomis,exceptand chelneritele nefutute e ff ok.ieftin si bun.
concluzie,mamaia mi s-a parut cel mai urat loc in care am fost in viata mea.

ps:am luat camera la etajul 9,sperand ca scap de manea.nici gand.era in toata splendoarea ei.

iar ps: anul trecut am mancat la dinamo in 2 mai si intr-adevar,merita !
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 17, 2006 3:37 pm

in schimb la terasa din portul tomis,exceptand chelneritele nefutute e ff ok


imi cer scuze seringa dar neavand vapoare in ctza am deja o luna juma de cand n-am mai fost in ctza dar plec in 3-4 zile si stau pana prin octombrie. promit sa remediez situatia cat de curand dupa ce ajung acolo si sper ca data viituare cand mergi sa fii pe deplin satisfacut :D

merg des acolo ca-i chiar visavis de unde stau si intr-adevar, ie bine
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Iul 17, 2006 7:31 pm

Terasa aia, adica On Plonge,nu?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Iul 18, 2006 5:19 am

pai aia ie singura visavis de mine, adica de tobogan, ca alta visavis de mine nu mai decat la odessa :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Iul 18, 2006 2:04 pm

asta nu era cu specific pescaresc? adica nu ie aia cu mese intinse pe chei? daca ie aia, pe mine nu m-a dat pe spate, taman din cauza serviciilor.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator